Отиди на
Форум "Наука"

Под абсолютната нула???


Last roman

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Възможно ли е:

За пръв път физици са успели да създадат субстанция, която да достига до температура по-ниска от абсолютната нула. Това може да доведе до създаването на нови материали и устройства, опериращи при подобни ниски температури. Учените са успели да достигнат до подобни ниски температури чрез "квантов газ" изграден от калиеви атоми. Учените са използвали магнитно поле, което е поддържало атомите подредени в решетка, като така те са се привличали вместо да се отблъскват и така е било възможно да се достигнат до подобни отрицателни температури.

http://www.nature.com/news/quantum-gas-goes-below-absolute-zero-1.12146

От скромните си спомени по физика знам, че при абсолютната нула спира трептеното на атомите. Как е възможно достигнатата температура да бъде по ниска от това и какво ще се случи с атомите, след като те вече са в абсолютен покой?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

http://www.nature.co...te-zero-1.12146

От скромните си спомени по физика знам, че при абсолютната нула спира трептеното на атомите. Как е възможно достигнатата температура да бъде по ниска от това и какво ще се случи с атомите, след като те вече са в абсолютен покой?

И аз това щях да кажа, но както разбирам от статията може да се има предвид привличането а атомите вместо тяхното отблъскване и това да се счита за под абсолятната 0...

Макар, че температура е точно среднокинетичната скорост на трептене на частиците..

Трабва да видя какво се има редвид, спомням си, че май топлинното излъчване спираш при 0°К (при близки температури топлинното излъчване е изнесеноно още по-към микровълновия диапазон - ще вида), да не би пък това само да поглъща... За толко писане можех да направя някъде справка..

Ще го сторя

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютната нула е дефинирана по теоретичен път. Тя е следствие от законите на термодинамиката

и е с точно определена стойност, преди още някой да се е захванал да я достига. Наречена е

абсолютна нула, защото е точно такава и по-надолу от нея няма. Най-ниската температура постиг-

ната в лаборатория е постигната с помощтта на сегнетоелектрици в силно магнитно поле. Първоначално,

камерата с намагнитения сегнетоелектрик се охлажда с течен хелий доколко е възможо. След това

се премахва магнитното поле. Размагнетизирането на сегнетоелектриците е свързано с поглъщане

на топлина, което допълнително охлажда камерата. Постигнатата температура е с 0,0015 градуса

по-висока от абсолютната нула.

P.S. Законите на термодинамиката са едни от най-проверените закони. Както казваше един познат

от един друг форум: "Ако се появи нова физична теория, която е в някаква степен противоречи на

законите на Нютон, лошо за Нютон, но ако противоречи на законите на термодинамиката - лошо

за теорията."

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами чакаме справката тогава,но иначе и аз съм скептичен. След като движението на атомите спре няма как да се падне по-надолу. Дори и времето практически спира за средата където би настъпила абсолютната нула, защото просто няма да има събития, чрез които то да се отмерва. И всъщност до колкото помня май е невъзможно да се падне до абсолютната нула, максимум до минус 273 и нещо и до там. ама вие ше кажете :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Интересно..

Опитът дето описваш със сегнетоелектрик ли е, или с парамгнетик?

Прилича ми по-скоро на охлаждане с магнитокалоричен ефект

Едит: Към Moon Watcher

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хе хе, мерси, само че няма да мога сега.. Работя п един идиотски отчет.

Да, на работа съм

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как е възможно достигнатата температура да бъде по ниска от това и какво ще се случи с атомите, след като те вече са в абсолютен покой?

Ами какво ще се случи - ще се свият от студ :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно..

Опитът дето описваш със сегнетоелектрик ли е, или с парамгнетик?

Прилича ми по-скоро на охлаждане с магнитокалоричен ефект

Точно сегнетоелектрик.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Точно сегнетоелектрик.

Извини ме, но syм склонен да мисля, че става въпрос за парамгнетик, щом говорим за магнитно поле.

Сегнетоелектрикът има отношение към електрическото и тогава ще се наблюдава аналогичен ефект, наречен електрокалоричен, а разликата ще е в това, че върху материалът ще се въздейства с електриеско поле /образецът с подходяща форма ще се постави между електроди/ - тоест - може да бъде оформен като кондензатор. Тоест - при него раз/де/електризирването или просто разреждането ще поглъща топлина. А не размагнитването.

Можеш ли да ми дадеш допълнително инфо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..и съм склонен да вярвам на Муун Уочър

Да!

Иначе, ще трябва да си зададем въпрос - с какъв термометър я измериха ... тая Т? :grin:

...

Просто - вече не ни е възможно да отчитаме "средна кин. енергия" на частиците, но това не означава, че не притежават вътрешна (собствена) динамика, която почти не "дава" отражение (измерими излъчвания) към околните и затова не може да се отчете. Затова е "теоретично" охладеното :grin: .

(При отнемане на топлина от обект образуван от множество частици, те, частиците сами се подреждат за минимална енергия . сумата от кин. енергия и потенциална - да е минимална. Това са сили на привличане, защото принципно, всички сили са с ентропиен произход (описвал съм го в хипотезата)- при "масовите" частици, преобладават силите на привличане с ентропиен произход на такива малки разстояния за еднакви частици, освен постоянно действащите привличащи сили от гравитационното взаимодействие.)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да!

Иначе, ще трябва да си зададем въпрос - с какъв термометър я измериха ... тая Т? :grin:

...

***...

Хе-хе.

Не говорех за това..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според Квантовата механика движението на атомите и въобще на микрообектите не би трябвало да спре даже и при абсолютната температурна нула, защото това би означавало нарушаване на принципа на неопределеността - например "спрелите" частици биха имали едновременно точно определени местоположение и импулс, което е в противоречие с този принцип.

П.П. Ето нещо интересно във връзка с темата - http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=negative%20temperature&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.extremetech.com%2Fextreme%2F144767-negative-temperature-understanding-what-happens-below-absolute-zero&ei=-_cEUZzRGo36sgbD6oCYCg&usg=AFQjCNEioAnHCER6rXs8E_Y_4kzlXtlOMw

А също и от уикито на руски - http://www.google.bg....41524429,d.Yms и на английски - http://www.google.bg....41524429,d.Yms

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според Квантовата механика движението на атомите и въобще на микрообектите не би трябвало да спре даже и при абсолютната температурна нула, ...

...значи лошо за Квантовата механика. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Законите на термодинамиката не са нарушени, защото абсолютната нула не е достигната, тя само е прескочена.

Термодинамиката не забранява отрицателни температури. Обаче процесите се обръщат - с внасяне на енергия в системата ентропията намалява. За разлика от обичайните равновесни системи, за които е измислено понятието температура тук има квантова ситема в състояние с инверсна населеност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извини ме, но syм склонен да мисля, че става въпрос за парамгнетик, щом говорим за магнитно поле.

Сегнетоелектрикът има отношение към електрическото и тогава ще се наблюдава аналогичен ефект, наречен електрокалоричен, а разликата ще е в това, че върху материалът ще се въздейства с електриеско поле /образецът с подходяща форма ще се постави между електроди/ - тоест - може да бъде оформен като кондензатор. Тоест - при него раз/де/електризирването или просто разреждането ще поглъща топлина. А не размагнитването.

Можеш ли да ми дадеш допълнително инфо?

Ами, така е записано в един дебел учебник по физикохимия, в раздел "Термодинамика"

Ако не ме лъже паметта, авторът се казва Бърдичка (чех?). Жалко, че в момента учебникът

е на няколко стотин километра от тук, иначе можеше да погледна точно на коя страница е записано.

Колкото до това, че е използван сегнетоелектрик съм абсолютно сигурен. Не се съмнявай в това.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ами, така е записано в един дебел учебник по физикохимия, в раздел "Термодинамика"

Ако не ме лъже паметта, авторът се казва Бърдичка (чех?). Жалко, че в момента учебникът

е на няколко стотин километра от тук, иначе можеше да погледна точно на коя страница е записано.

Колкото до това, че е използван сегнетоелектрик съм абсолютно сигурен. Не се съмнявай в това.

Добре, благодаря...

Ще видя да учебвика. Или експеримента...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Законите на термодинамиката не са нарушени, защото абсолютната нула не е достигната, тя само е прескочена.

Термодинамиката не забранява отрицателни температури. Обаче процесите се обръщат - с внасяне на енергия в системата ентропията намалява. За разлика от обичайните равновесни системи, за които е измислено понятието температура тук има квантова ситема в състояние с инверсна населеност.

Термодинамиката описва състоянието и поведението на макрообекти. С микрообекти тя не се занимава.

Уравнението на Клапейрон-Менделеев p*V = m*R*T изглежда доста глупаво при отрицателна температура,

така че дай го малко по-сериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, благодаря...

Ще видя да учебвика. Или експеримента...

Току що направих справка в гугъла и авторът е проф. Рудолф Брдичка от Чешката академия на науките.

Учебникът е 1086 стр. Не е преиздаван, но го има second hand от 10 до 15 лв. Много добър!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ето още една статия по въпроса:

http://science.compulenta.ru/730193/

ниже абсолютного нуля получилось продвинуться только на несколько миллиардных градуса. И всё-таки это достижение следует оценивать чрезвычайно высоко: в такой среде энтропия при переходе атомов на более высокий энергетический уровень формально не росла, а падала. Как будто этой экзотики было мало, расчёты показали, что если при температурах выше 0 К атомы притягиваются гравитацией Земли вниз, то даже при 0,000000001 К как минимум часть из них не должна быть подвержена гравитации Земли (и любой другой): в гравитационном поле такие атомы могут двигаться вверх.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, аз това го видях /на EN/ и дотолкова не повярвах, че помислих, че а нещо...

Ще ти видя препратката

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...