Отиди на
Форум "Наука"

Изчезване на озона


Recommended Posts

  • Потребител

Да речен че е озонът изчезва. Ясно е че всичко изложено на слънце умира. Въпросът ми е ако, примерно хората се закопаят в някакво "бомбоубежище" с да речем запаси от всичко необходимо. Могат ли да оцелеят? И дали през нощта навън има някаква опасност, от облъчване?

Хипотетично може ли с приспособяване на инфраструктура и начин на живот с не измислени все още защитни технологии да продължи живота (ни) без озон?

Въпросът ми е съвсем хипотетичен и всичко което е научно обосновано независимо колко теоретично е от полза. Търся отговор на въпроса "Как можем да оцелеем ако няма озон?" а не "Какво ще ни убие без озон?"

Благодаря ви предварително

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам представа доколко процеса се самовъзстановява. Т.е. дали ако 9/10 (или 99/100) от живота си отиде, планетата ще успее да си самовъзстанови озона и съответно живота.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам представа доколко процеса се самовъзстановява. Т.е. дали ако 9/10 (или 99/100) от живота си отиде, планетата ще успее да си самовъзстанови озона и съответно живота.

Планетата като цяло не ме вълнува, тя ще се възстанови за нея има време. Въпроса ми е за хората дали ще могат да преживеят и оцелеят след изчезването на озона.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хипотетично - да - може да оцелеят хората. Ако не си показват носа навън през слънчевата част от деня. Дори не ти е необходимо "бомбоубежище" - достатъчно е да си стоиш у дома. По-важно в случая е не директната защита от слънчевата радиация, а какво ще ядем след изчерпването на складираните запаси.

Проблема е, че човечеството е неразделна част от биосферата и всяко нарушение в баланса може да се отрази пагубно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ти, kravolok, това ми беше важно да знам.

Като оставим биосферата на страна и речем че ще си гледаме растенията и животните на лампи... колко време би отнело и въобще би ли се възстановил озоновия слой след напълното му изчезване?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Озоновият слой се създава от кислорода в горната част на атмосферата, когато попадне под въздействието на слънчевата радиация. Ако има кислород , ще има и озон.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Има разни модели, могат да се намерят... Ако намеря ще пусна линк, стига да не държи да е на БГ...

Иначе както Дорис правилно отбеляза, озонът се образува при облъчване на кислород с UV.. За разлика от другите неща които изложени на слънце се... Всъчност това е алотропна форма на кислорода - триатомен кислородя докато молекулата на кислорода който дишаме е двуатомна. По-силен окислител (заради което се разрушава от изпусканите въглеводороди и хлуорофлуоровъглероди известни още като фреони) е от кислорода в малки количества тонизира, в големи задушава /гори дробоете/, мисля че е газ със синкав цвят, който по-трудно пропуска UV светлината и това е защитната му роля. Получава се нещо като автоматична защита - UV йонизират кислорода в горните слоеве и той се пренарежда в озон.

Да човек продто не трява да се излага на пряка слънчева светлина ако няма озон.. През облачно време обаче ще трябва да се носят слънчеви очила...

В /над/ Нова Зелания (освен това и хад Антарктида, като при някакви цикли в развитието си достига и до южно Чили) е тънка озоновата покривка /озонова дупка/, заради което хората не е добре да се излагат незащитени на слънце.. Слънцезащитните кремове ако са с голям фактор и не са менте вършат някаква работа временно.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Дали тук е мястото да вметна, че парников газ и озоноразрушаващ газ /агент/ не е едно и също?...

За първото нямаше и да стане дума вероятно.

Да не пропуснем - О3 се получава и от всякакви електрически разряди в атмосферата, но това не ива да успокоява..

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А може ли да се каже приблизително за колко време би се възстановил, при липсата на човешка активност?

Едва ли някой може да отговори с точност на този въпрос... Мисля, че някъде бях чел, че за около 70-80 години е възможно да се възстанови озона до нивото преди 50 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.vesti.bg/index.phtml?oid=3267171&tid=40

70-80 години са нужни да се възтанови озоновия слой извънполярните пояси, а този над Антарктика - след около 100

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на всички за отговорите.

Имам друг въпрос. В такъв случай, би ли могла морксата вода по някакъв начин да "филтрира" лъчите (разбира се на определена дълбовина). Дали би останал някакъв живот в океаните?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

озон винаги се е образувал и ще се образува. Количеството му варира в определени периоди и човешката намеса, и неговата роля в този процес е незначителна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

озон винаги се е образувал и ще се образува. Количеството му варира в определени периоди и човешката намеса, и неговата роля в този процес е незначителна.

Напълно съм съгласен! Напоследък, антропогенният фактор много се преекспонира.

То бива мания за величие, ама взе да минава всякакви граници. Сигурно е въпрос

на време хората да станат отговорни и за забавящото се въртене на земята...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Напълно съгласен и аз.

Първо е естествен процес, второ - един вулкан ако се оцени какви поражения му нанася...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

озон винаги се е образувал и ще се образува. Количеството му варира в определени периоди и човешката намеса, и неговата роля в този процес е незначителна.

Много точен коментар!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...