Отиди на
Форум "Наука"

Прави ли са сърбите?


Iskam da znam

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, специално се регистрирах защото попаднах на един сръбски исторически форум в кого се твърдеше, че българската армия е извършвала зверства над сръбски цивилни през ПСВ. Също така според тях ние сме сърби, а прабългарите са тюрко-татари. Наричат ни и цигани, че сме примитивни и прочие. Искам да попитам имат ли основание да им

вярвам. Попитах госпожата по история за това и тя каза, че не трябва да им вярвам, но последно време съм объркан и не вярвам на нищо, даже веднъж, докато четох сръбския форум, започнах да мисля, че ние наистина не трябва да имаме претенции към Македония или Западните покрайнини. Имаше и една тема за топоними със сръбски корен в Европа и изкараха,

че във Франция се срещат такива, а аз си мисля, че те са от катарите, които са имали влияние от богомилите, а те от своя страна са българи. Запознат съм с нашата история и знам за това, че Белград е построен по заповед на княз Борис и съм цел за така наречения словеносръбски език, който е бил официален в Сърбия от средата на 18 до началото на 19, та езика е редакция на руската версия на църковно слявянския, който е известен пък като старобългарски, смесен с сръбски диалекти, но накрая е направена нова редакция на сръбския за когото са използвани няколко сръбски диалекта, за да може всички, от селяни, до буржоазия да разбират езика. Та исках само да ви питам защото не искам да се окаже, че те са прави, а ако са прави ще ме е срам да съм българин.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 198
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Няма за какво да се срамуваш.

Демокрация е и всеки има право да пише и чете каквото си иска. Чети и пиши с контрол. Навсякъде има ревиозонисти, ултранационалисти, фашисти, комунисти и тнт.

За съжаление могът да си бълват своите защото много въпроси от далечното и близко минало и до ден днешен не са уточнени, раз и преработени съвместно от всички специалисти на засегнатите страни....

Недей бърка различните периоди на историята.

Конкретно какво е въпросът ти?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

зверства винаги е имало, но те не са били системни, както например гръцките престъпления срещу българското население в Беломорието. Също системни са и сръбските зверства срещу българското население в Македония. За справка: Кървавият Божик.

Редактирано от Last roman
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...., докато четох сръбския форум,

Намерил си какъв форум да четеш, че и да вярваш на това което четеш,.... ама можеше и по-лошо да е ако четеш примерно някой талибанки форум

Редактирано от JImBeam
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То и в българските форуми можеш да се начетеш на щуротии, оставям на страна тва че прабългарите били извънземни дошли от планетата Нибиру и построили цивилизациите, а всички съвременни народи произлизат от тях ;) Но и тука по националистическите форуми се твърди, че сърбите били българи, румънците били българи, половината от гърците - и те. И за всички наши неуспехи в историята си намираме виновен, който ни репресирал и притискал. Така че, картинката не е много по-различна, а извода е че навсякъде е пълно с агитатори или кръгли идиоти.

Конкретно по зададените въпроси:

твърдеше, че българската армия е извършвала зверства над сръбски цивилни през ПСВ

Невярно. Не и по начина по който е представено. Инциденти по време на българската окупация на Източна Сърбия през ПСВ разбира се е имало, както е имало и във абсолютно всяка една война в човешката история. Но сръбските спекуланти се опитват да го изкарат масова и целенасочена практика, което е просто една лъжа, в подкрепа на която нямат нищо. От време на време вадят разни снимки с лошо качество и меко казано неустановена достоверност на трупове, бесилки или черепи да кажем, които могат да бъдат събрани отвсякъде и да показват практически всичко - от битови свади, до обикновени смъртни присъди в мирно време или гробове на убити в битка войници и тн.

според тях ние сме сърби, а прабългарите са тюрко-татари. Наричат ни и цигани, че сме примитивни и прочие. Искам да попитам имат ли основание да им

Това, че ние сме били сърби не знам дали въобще може да се коментира някак :) а че сме тюрко-татари или цигани - сами могат да дойдат тук и да видят колко от нас са черни или монголоидни, сред нас етническите българи имам предвид, не сред тия на Илиянци и във Филиповци.

Общо взето това са редовните шовинистични полемики, които по правило са доста далеч от истината, обективността и науката. Не трябва да им се обръща внимание.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

post-12644-0-27215100-1359457606_thumb.j

Тази карта ме съмнява да е истинска, обаче защо сърбите си вярват?

http://forum.srpskinacionalisti.com/viewtopic.php?f=6&t=6574&sid=f7536708c303bfd284025041efbc59eb

http://forum.srpskinacionalisti.com/viewtopic.php?f=6&t=22751

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И все пак вярвам, че в нашата история има по-малко измислици, даже никакви с изключение на произхода, даже има велики дела, които не са ни известни и за, които сигурно никога няма да научим. Мисля, че сме по успешен народ от сърбите, без нас нито щяха да имат империя, нито нищо. Да не говоря, че ни изкарват и предатели. Не знам защо злобеят толкова. На много лошо място се е заселил хан Аспарух....... с такива съседи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мани ги сърбите, нека си злобеят, но меренето на.....историите винаги ме е забавлявало ;). Аз съм на принципа на Любен Дилов - баща "И да се гордея и да не се гордея пак съм си българин, така че по-добре да се гордея" ;).

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здравейте, специално се регистрирах защото попаднах на един сръбски исторически форум в кого се твърдеше, че българската армия е извършвала зверства над сръбски цивилни през ПСВ. Също така според тях ние сме сърби, а прабългарите са тюрко-татари. Наричат ни и цигани, че сме примитивни и прочие. Искам да попитам имат ли основание да им

вярвам. Попитах госпожата по история за това и тя каза, че не трябва да им вярвам, но последно време съм объркан и не вярвам на нищо, даже веднъж, докато четох сръбския форум, започнах да мисля, че ние наистина не трябва да имаме претенции към Македония или Западните покрайнини. Имаше и една тема за топоними със сръбски корен в Европа и изкараха,

че във Франция се срещат такива, а аз си мисля, че те са от катарите, които са имали влияние от богомилите, а те от своя страна са българи. Запознат съм с нашата история и знам за това, че Белград е построен по заповед на княз Борис и съм цел за така наречения словеносръбски език, който е бил официален в Сърбия от средата на 18 до началото на 19, та езика е редакция на руската версия на църковно слявянския, който е известен пък като старобългарски, смесен с сръбски диалекти, но накрая е направена нова редакция на сръбския за когото са използвани няколко сръбски диалекта, за да може всички, от селяни, до буржоазия да разбират езика. Та исках само да ви питам защото не искам да се окаже, че те са прави, а ако са прави ще ме е срам да съм българин.

Има болести които не се лекуват със знания, а с хапчета. :fool::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Първото нещо, което по диагонал прочетох в тоя весел форум, е че във Враня и Сурдулица през ПСВ българите били избили по 3000-3500 души то всеки от двата града, отварям сръбската уйкипедия, там са доста по-ларж - 20 000 сърби били избили българите в Сурдулица през ПСВ, и според същата статия днешното население на Сурдулица е 10 хиляди души, тогавашното няма как да е било над 4-5000.

отдолу има и снимка:

Ostatky_Srb%C5%AF_povra%C5%BEd%C4%9Bn%C3%BDch_Bulhary.jpg

текстът под тази снимка гласи: "Lebky a kosti 3000 lidí zavražděných bulharskými vojsky v srbském městě Surdulica".

Най-страшното е че текста е на чешки, смятайте докъде са стигнали сръбските шовинизми! И според него това били костите на 3000 убити от българите сърби, ето как 30 черепа стават 3000, дори и под самата снимка, на която ясно се виждат колко са. А от къде са и защо са били убити и въобще били ли са убивани от някой вече е съвсем отделен въпрос...

Редактирано от Warlord
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та исках само да ви питам защото не искам да се окаже, че те са прави, а ако са прави ще ме е срам да съм българин.

Тази тема ми припомни и разни други такива, и не само от този форум- било за сърби, македноци, гърци, турци и все такива наши "приятели" . Направило ми е впечатление че все ние "умряме" от желание да се правим толерантни и да съдим свише, като че ли нас това не ни касае, а се реем някъде в небесата и някой ще ни каже браво за "безпристрастното" мнение. Такива мнения може да даваме помежду си или във форуми, диалиози и др.разни, които касаят само нас и някой иска да се направи на интересен или пък примерно касаещи народа зимбабве или друг такъв , намиращ се достатъчно далече. Щом обаче нещата опират до любимите ни комшии, криви-прави, там трябва да си отстояваме българщината. Незнам да има комшийски форуми, където някой отворко да говори против родината си, в полза на България . А у нас редовно виждам как някое "наше" перкенде плюе по България в интерес на "македонците" примерно. На нас явно това ни е вроден дефект, щото в цял свят нямаме нормална българска общност. Другите такива общности в чужбина са като едно цяло, а първите съвети към бълг.емигрант е да се пази най-вече от своите.

Редактирано от JImBeam
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама аз не плюя против България, даже напротив бих защитавал нашите интереси, но имах предвид, че ще ме е срам защото така излиза, че ние живеем в лъжа и се мислим за жертви. Ако не ми пукаше да не мислите, че щях да се регистрирам и да ви питам.Просто се чуствам объркан защото историята има различни гледни точки и катосъм свикнал да чувам, че ние сме жертвите започнах да се съмнявам в това като разгледах и чужди версии за ПСВ, Балканските войни и Средновековието. Като казах за Първата Балканска война си спомних как в един форум за модове на една игра (Medieval Total War 2) имаше дискусия за това как българската армия изиграла най-малка роля в Балканската война, и че без сръбска помощ нямаше да превземем Одрин. Имаше и други бисери (ще трябва да ги намеря) и много се ядосах. Ядосвам се също така и за това, че много българи са русофили, особенно в клуба по история веднъж спорих с едни според, които Русия била най-велика, и че трябва да се обвържем с тях само защото са ни освободили, а аз им обясних за поробването на Волжска България през 1547 и как заради панславизма никои не признава културното влияние на България сред славянските народи, но те ми отвърнаха, че това нямало значение, и че не трябва да сме със Запада, а с СССР. :mad: Та аз не съм "перкенде" плюещо с/у България. Истински перкендета (нз кво означава) са родителите ми както и по възрастните защото те само се оплакват и нищо не правят, майка ми постоянно гледа турски сериали, веднъж пък я попитах защо се задоволява с това заплащане (500лв.) и с това работно време (12 часа) при положение, че в западна европа поне хората взимат за същата работа повече пари, а работно време е по-късо и имат повече време, а тя ми каза еми така са решили от ''горе''. И не говоря изобщо излизъл съм на протести нищо, че винаги сме по 20 човека, и влизам често в такива конфликти с мой връстници и възрастни.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

post-12644-0-27215100-1359457606_thumb.j

Тази карта ме съмнява да е истинска, обаче защо сърбите си вярват?

http://forum.srpskin...4025041efbc59eb

http://forum.srpskin...php?f=6&t=22751

Защото им отърва да го правят. Иначе, ще трябва да пишат, че до XIII век никакви ги е нямало в държавно отношение на полуострова. А на този полуостров много обичаме да си мерим хилавите пишки по балкански.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

имаше дискусия за това как българската армия изиграла най-малка роля в Балканската война, и че без сръбска помощ нямаше да превземем Одрин.

:partytime2::crazy::laughing1: :laughing1:

Не се сдържах просто :D

Факт, че ние най-малко правим в отношение да популяризираме историята си. Започнаха на Запад да цитират македонски книги (на английски) свързани с балканската и българската история. Нашите историци и държава казват - "Ние си знаем, а те са идиоти" - идиоти, са ама им вярват всички. Със сърбите е същото. Края на миналата година излязоха няколко книги за балканската война и зверствата на сърби и гърци по време на войната.

С повече четене се разбира истината (на книги не на форуми):

- http://bg-science.in...ґСЃС‚авяне

- http://www.nauka.bg/taxonomy/term/799

:bg:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама аз не плюя против България...

Изобщо не съм имал предвид тебе , а темата която подхва.........и не реагирай така първосигнално че да не стане гузен негонен бяга ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И все пак вярвам, че в нашата история има по-малко измислици, даже никакви с изключение на произхода, даже има велики дела, които не са ни известни и за, които сигурно никога няма да научим. Мисля, че сме по успешен народ от сърбите, без нас нито щяха да имат империя, нито нищо. Да не говоря, че ни изкарват и предатели. Не знам защо злобеят толкова. На много лошо място се е заселил хан Аспарух....... с такива съседи.

Иском да знам, без заяждане, не ти знам годините, явно си по 17 ...

Знаеш ли изобщо какъв форум си чел?

Това е сръбски ЧЕТНИЧЕСКИ форум...или най-малкото дериват на четнически форум.....

Това са хора, не просто шовиняги, а с откровено нео-национал-социалистическо-расистки възгледи...

Хубаво е, че за разлика от твоите връстници / повечето /, явно искаш да знаеш истината, обаче не си трови главата с тая агресивна сръбска шовинистична пропаганда....

Лошото на такива форуми е че тиражират неверни или силно изкривени като представяне исторически факти....

налице е претенция за ,,научност" и ,,историзъм"...по този начин, сред непредубедените читатели от други страни, които НЕ СА запознати в детайли с историята на Балканските нации и особено през ХХ век, се насаждат нагласи и представи, според сръбските цели......Да им се съчувства, да се ,,обосноват" исторически и културни претенции, върху владяни от тях чужди територии или просто да се прикрива историческата истина....

В това отношение, най-болезнен и жив е примерът за сръбския подход, спрямо Вардарска Македония!

поздрави!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами то не е толкова трудно да се види кое е вярно и кое не е вярно. Например следите от антигръцкия погром в Истанбул са видими и до днес - из галата покрай Златния рог могат да се видят много изоставени къщи, които са на прогонените гърци. В Едеса или както е на български Воден могат да се видят пък много изоставени и рушащи се български къщи. Като са завзели доста градове гърците са ги подпалили, тъй че могат да се видят и в нета изгорялата черква "Св. Димитър Солунски" и още много други такива. Има и статистика колко са били българите в Турция, Сърбия, Гърция и Румъния и колко са останали.

Та ако сърбите са били толкова репресирани, а при намесата на България в ПСВ Сърбия практически минава под властта на Централните сили (същата работа е и през ВСВ), то май въобще нямаше да са останали сърби. Все пак не България я бомбардираха заради шовинизъм ;с изключение на няколко приятелски бомби паднали върху български къщи).

Втори е въпросът, че българската компартия поради вроденото си ренегатство, простете интернационализъм мине се не мине почва да припява на сръбските шовинисти. При Стамболийски е имало идея при преврат срещу него Сърбия да се намеси в негова помощ, но сърбите като получили първо Западните покрайнини, после земеделците ги чакали напразно. Комунистите още преди войната си имали идеи за федерация, като разбира се тези, дето трябвало да се откажат от всякакви претенции трябвало да са българите. За след ВСВ комунистите пригласят на сърбите защото са търсели несъществуващи зверства на фашистите не само там, ами и тука. След като Тито и Сталин се скарват, следва мълчание - нито се говори за български зверства, нито се оспорват. Днес ситуацията е същата - Сърбия си остава като България комунистическа, а тъй като в съвременните сръбски издевателства нашите им другари виждат антинатовски уклон, до с готовност припяват на всичко антикапиталистическо.

Но фактите са, че много селища в Сърбия за които в различни писания и документи се говори, че в тях са живеели много българи ... ами вече не се говори там да има българи. Но след двете световни войни няма обезлюдени сръбски селища от български терор. Това са неща, които лесно може да се видят.

А черепите и скелетите в снимката - струва ми се, че са поразкопали доста повече гробове от по-стари времена, та да съберат материала. На колко черепа обаче виждате дупки от куршуми?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сърбошовинизма изпада в перманентна шизофриния спрямо българите. Също и македонизма, но той е дете на сърбошовинизма.

Първо за потушаването на топличкото въстание от българска страна са македонци. Т.е. ако съществуват етнически македонци, както сърбите твърдят в Сурдулица етнически македонци са клали етнически сърби??????? Ние кво общо имаме с това?????????????

Разбира се по оценки на сръбски съюзници сръбските жертви при въстанието в Сурдулица са около 3 000 души, от които не е точно известно колко са въстаници и колко цивилни. Все пак това въстание започва когато сръбски четници подпалват Босилеград в пожара загиват и деца. Съответно доброволци от Македония смачкват въстанието. Сурдулица не са моравци, а сърби колонисти от Шумадия. За населението в Нишко да се видят сръбските вестници за Нишкото въстание, които пишат за българи в Нишко. А хиляди души бягат от Пиротско и Македония в България, когато те стават сръбски, но в обратна посока няма бежанци, от България никой не бега в Сърбия?????????

Значи хем българите са турко-татари-цигани ама хем са и сърби?????????? Пак шизофрения.

За Македония хмммммммм : Днешният президент на България е македонец, както и половината уравници на България от 1878г, та и Вазов и Пайсий. А кой македонец някога е достигнал до по-висок пост от генерал в Сърбия?

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7803&hl

Редактирано от stinka (Rom)
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сърбите през войните нямат избор - те държат български земи, единственият им шанс е да изкарат пред света българите най-бесни варвари. Това се отнася и до гърците.

Колко парадоксално но и балканско - тия, дето са най-некадърни за истинска работа, са най-кресливи и мръсни... Защото станалото през БВ и ПСВ си е една мърсотия.

Един пример за пропаганда - българският военен съд в Куршумлия изпълнява смъртна присъда над двама цигани - вероятно или за кражба, или за изнасилване, или за двете, или за убийство, във всеки случай за посегателство над някого, защото до прокурорите стои една жена - няма какво друго да прави там, ако не е пострадала.

Снимката обикаля цялата сръбо-македонска историография с яркото: Бугаре веша цивиле!, демек българите бесят цивилни...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо трябва да се оставяме на сърбите и на всички българофоби????? Те говорят само мръсотии срещу нас, пълнят главите на чужденците с глупости, например отново в такъв форум, само че македонски, един луд сподели как е лятото разкарвал рускиня из Охрид и тоя я питал дали знае за Кирил и Методий.Tя му казала, че е чела в учебника, че са българи.Tоя се ядосал и й казал, че ние крадем историята им и всъщност братята били македонци! :doh:

Даже самите българи, особено моите връстници, мислят че наистина има македонска нация!!!! Защо ние не защитаваме историята си така както тях? Вместо да строят молове (и без тва има много, а хората с пари малко) да направят някакъв паметник олицетворяващ Македония като едновремешна част от България като контра на статуята на Ал.Македонски в Македония и за това, че си усвояват цар Самуил за техен. Да се направят и грандиозни паметници за Средновековната ни история, за загиналите, за Апостолите и така нататък. Тези, които ни управляват или не са българи, или не им пука, или не познават историята ми (визирам Бойко - обикновен пожарникар) и докато пенсионерите си избират неграмотни управляващи ще е така. Не може един пожарникар, бодигард, чалга певец да управлява, те като че ли гледат кои е по-чаровен, изобщо не гледат умствените им качества, ама и да гледат то като подкупят циганите пак същото. Не знам какво ще стане с България, сигурно нашите ''мили'' съседи ще ни заграбят.

Редактирано от Iskam da znam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вместо да даваме танкове и да ги подкрепяме за ЕС, да върнем на злото със зло. Стига сме се правили на добри. И да сме добри с тях те няма да се имат за българи, не и докато имат дипломатически отношения със Сърбия. Не искам да обиждам, но това панславянство, Велика Сърбия, братска Русия и т.н. е като чума за България. Винаги са бели против нас и ни си го заслужаваме защото сме прекалено меки с тях. Трябва да се обвържем с Унгария както и с Турция (избираме по-малкото зло) защото Румъния според мен има смесени чуства към нас ( пък и там учат за Румъно Българка Империя сиреч ВБЦ), Сърбия пък ни мрази (политиката, хората май не), а Гърците те винаги ни мразят даже и през турско владичество са изгорили книгите от библиотеката в Търново. Ако това са приятели не знам. Трябва да започнем да ги прецакваме. Стига сме се мислили за малоценен народ. Знам, че имаме потенциал. За такова малко съотношение към територия и население сме дали много на света и то като се има предвид 500 години турско владичество ( е вярно някой са били в Америка като Асен Йорданов, но са казвали, че са успяли именно защото са българи). Един ден ще се оправим. Когато малкото трезвомислещи от моето поколение дойдат на власт, а старите поколения се изчистат. Знам може да кажете, че съм малък, че не разбирам, че може ако стана политик и аз да крадя, но наистина не бих го направил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама може би като видят, че примерно България се подобрява да ме убият (примерно ако аз съм министър), обаче ако в БГ вътрешни организации стоят зад политическите убийства може да ми се размине защото мафиотите може отдавна да са си отишли, ако обаче външен фактор стой зад тея неща не знам тогава. Или ако ме накарат да слугувам на чужди интереси ако кажа не сигурно ще има санкции, обаче да служи българския народ за чужди интереси е по лошо отколкото да се справяме сами. (казвам това хипотетично, да не кажете че съм маниак на тая тема просто понякога се ядосвам като гледам хората да бездействат и да прахосват потенциал и да загива българската нация, поне е наш дълг вместо да бягаме в името на старите поколения да се вдигнем срещу лошите, не може държава с история от 1300 + години, изживяла 2 чужди владичества, чуми и епидемии, войни и какво ли още не, да загине заради няква си демографска криза)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

много наивно разсъждаваш, но имаш още да растеш и хлеб да ядеш.

За младеж на такава възраст, точно така трябва да разсъждава.

Редактирано от JImBeam
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...