Отиди на
Форум "Наука"

Литература - Химия, Математика (Физика, справочници и др)


Recommended Posts

  • Потребител

Търся качествена литература, източници, помагала на следните тематики:

- Химия

Учил съм я първите две години в ХТМУ, но от тогава минаха 4-5г и ще се наложи да я започна почти от начало - искам този път да нямам пропуски. Ще се готвя за магистратура в областна на химията (неорганична, физикохимия), материалознанието.

- Математика

Липсата на знания от определени теми (7-12клас) ми създадоха сериозни главоболия и пропуски в доста от дисциплините (въпреки че ми бяха много интересни). Като бях на уроци в 1 курс - учителката ме подготвяше по едни жълти ръководства (4-5части), доста добри, но така и не можах да ги открия (не знам кой им е автора). Та, търся читави ръководства, по които да мога и сам (до колкото е възможно) да напредвам с математиката, но ще се опитам да наблегна само на най-важните теми.

- Физикохимия, Физика (да не е предназначена за баш физици);

- Визуализация на физични, химични, физикохимични закони, явления, ефекти... парадокси.

Също така ръководство за любопитни химични опити, постановки, синтези и др.

- Химическа енциклопедия.

Имам "Химически енциклопедичен речник", английски колектив (Глазгоу) - Шарп, 1993, но ми е кратък. Искам да има малко по-подробни описание за физични, химични, физиологични свойства на съединенията и простите вещества. ФМТЕ - 3те тома (след почти 20г чакане ги събрах) - общо взето покрай тези и още няколко енциклопедии се запалих по естествените науки :)

За физиологичните действия - имам 2 том на "Вредните вещества в промишлеността" (руски автори) 1971, Техника, но за органичните съединения го нямам :/

- Справочник (химичен) и инженерен. Докато следвах си взех един химичен, на Петър Петров, няколко пъти ми е потрябвал и открих 2-3 грешки, дори цели страници са объркани (колоните)...

- И последно - научно-популярна литература свързана с горните теми.

Засега ползвам само роден език, по-нататък ще се постарая и на английски да кълва, руския ми е по-далечен, за жалост.

Разглеждал съм англоезичните - много по-добри изглеждат от родните, поне като оформление, илюстрации, онагледено... цветно :frusty2:

Първите две точки (+английския) са ми приоритетни :excl:

Благодаря :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Мога да ти пратя литература. Имам доста учебници и помагала за ВУЗ органична, неорганична и др. но трябва да се панапънеш с английския. skype; adrenalin4o88

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Разглеждал съм в библиотеката англоезични издания и много ми харесаха - някой дали има в електронен формат?

За справочници по химия намерих тези (май няма други):


Справочник по органична химия 164стр
Справочник по обща и неорганична химия 76стр
Силвия Райкова
Справочник по химия - 1987, 384стр
Владимир Дякович, Александър Добрев, Валентин Никифоров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Търся качествена литература, източници, помагала на следните тематики:

- Химия

Учил съм я първите две години в ХТМУ, но от тогава минаха 4-5г и ще се наложи да я започна почти от начало - искам този път да нямам пропуски. Ще се готвя за магистратура в областна на химията (неорганична, физикохимия), материалознанието.

- Математика

Липсата на знания от определени теми (7-12клас) ми създадоха сериозни главоболия и пропуски в доста от дисциплините (въпреки че ми бяха много интересни). Като бях на уроци в 1 курс - учителката ме подготвяше по едни жълти ръководства (4-5части), доста добри, но така и не можах да ги открия (не знам кой им е автора). Та, търся читави ръководства, по които да мога и сам (до колкото е възможно) да напредвам с математиката, но ще се опитам да наблегна само на най-важните теми.

- Физикохимия, Физика (да не е предназначена за баш физици);

- Визуализация на физични, химични, физикохимични закони, явления, ефекти... парадокси.

Също така ръководство за любопитни химични опити, постановки, синтези и др.

http://phys.tu-sofia.bg/ef/KEE/index.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

В работата (акто химик-аналитик) ми се налага да включвам и знания по химия, физикохимия...

Искам да си припомня/науча повече неща, които съчетани с практика (нещо което във следването почти липсваше) да затвърдя нещата, а не да работя като оператор.

Ето няколко примера, които сега се сещам:
За количествено определяне се използва екстракция с хлороформ или етанол... и последващо филтруване, и се питам как се изпаряват (скорост) - съответно концентрацията се увеличава и анализа пропада в един момент (ако прекалиш с филтруването - гравитачно). Хубавото е, че имам достъп до доста апаратура, ако остане време да пробвам някой друг опит. Например, виждал съм колба с метанол върху аналитична везна, като последната цифра се менеше като на бензинова колонка (но с намаляваща посока) :grin:

Така мога да установя и с каква скорост се изпаряват разтворителите.

Атмосферното налягане едва ли играе сериозна роля тук?

Някои техники на разделяне също биха ми били от полза и кога мога да ги заменя (с бавното филтруване, например центрофужно).

Веднъж се опитах да изпаря хлороформ (с активно вещество) в колба от 50мл с шлиф, с широко гърло, на котлон, е 15мин не мръдна, а с топъл поток от въздух излъхна за по-малко от минута! на какво се дължи...

Други въпроси възникват при изчисленията, като различните величини, стойности са с точност до даден знак, как да знам до кой ще ми е точен и крайния резултат (тази стойност с най-ниската точност ли ще я определи)?

Та, ще съм благодарен ако препоръчате по-подробна литература (предимно на български), понеже моите ръководства по лаб. упр-я, като ги погледнах (преди 10г съм ги взимал) не ми се сториха изчерпателни и прегледни.

Справочник с химични/физични свойства също ще е добре да имам под ръка (може и онлайн/мобилен).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...