Отиди на
Форум "Наука"

Странна монета


Recommended Posts

  • Потребител

Докато брах картофи в село(едно село Садииско Поле <-незнам как се пише :oops: област Сливен) намерих странна монета

от сребро с странни натписи

ако знаете от коя година е от коя страна и нешто за нея казваите

ето снимки :arrow:

знам само че е турска ;)

1js5.jpg

2hu5.jpg

3ry8.jpg

4bk8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Надписите са на арабски, това значи, че е по-стара от писмената реформа на Ататюрк. Това е единственото заключение, което мога да направя засега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето и малко информация за акчето. Дребна сребърна монета, въведена в обръщение от султан Орхан. Непрекъснатото й обезценяване предизвиква през 1687г. промяна в паричната система, когато мястото на акчето като основна парична единица е заето от гроша. През 17-18 в. акчето става най-дребната монета в Османската империя, равняващи се на 1/3 от парата или на 1/20 от гроша. В началото на 17 в., когато когато се събират за държавната хазна 9 1/2 акчета се считат за равностойни на 1 дихрем. :book::vertag::post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само знам, че не е много добре фокусирана и е на османски език, а надписите са с арабски букви. От тук нататък трябва да питаш сириеца.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Дано се вясне скоро Сириеца, че да даде повече информация за дадената монета.

bloody ще можеш ли да дадеш повече данни. Колко е диаметъра, теглото на монетата и т.н. Така като я гледам не ми изглежда много малка, но ако имаш възможност за по добра снимка... :)

Нищо ново покрай акчето ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

вище кво намерех

henry_martini_cifri_s.jpg

моята излезе 1237 ама несам сигурен щото преди годината има нещто като хикс ама не е 7 апак след 2 ката има няква точка

ама като се замисля тая точка може да е 0 а двете рабоди дето ми приличат на 7ци да са украшения и годината да е 1203

ама като гледам тия дето ги мисля за 7ци ги има и по-горе за украса

ето снимки на друга монета

eb_1_b.JPG

cf_10.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Просто християнското и мюсюлманското летоброене е различно. Нашето започва от година 1-ва на І век. Според преданието, тогава е роден Исус. Мюсюлманското започва появата на Мохамед и неговото учение. Освен това нашия календар е слънчев, а мюсюлманския е лунен. Астрономите във форума могат да потвърдят това. :worthy::worthy::worthy::innocent::innocent::innocent:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

значи е 1453година :annoyed::new_shocked::shocking:

Не! Към 1237 (или 1203) прибави 622. Излиза, че е от 19 век, точно както и предполагах. Малко вероятно е турско акче да се озове във вече освободената българска държава (демек през 20 век), вероятно са били изчистени и заменени с левове и стотинки още в края на 19-ти веднага след ликвидирането на османската власт по нашите земи.

Наско, писмеността е арабска, но османски език няма, има турски език и османска държава ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз съм виждал такива и то с произход пак от Сливенско. Тези, които аз видях бяха няколко и с дупки - ползвани са за нанизи и за женска украса. Не знам акче ли е, колко струва сега, какво представлява, но щом съм я мяркал, а аз не се интересувам специално от монети, ще да е често срещана.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Старотурският език не е арабски (макар да се пише с помощта на арабицата - до налагането на латиницата), но не е и турски език в чист вид. В старотурския има множество заемки от арабския и персийския. В Смолян имаше един много възрастен човек, който превеждаше текстове от арабски, старотурски и турски за Държавния Архив (БДА - Смолян), но не зная, дали все още е жив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Старотурският език не е арабски (макар да се пише с помощта на арабицата - до налагането на латиницата), но не е и турски език в чист вид. В старотурския има множество заемки от арабския и персийския. В Смолян имаше един много възрастен човек, който превеждаше текстове от арабски, старотурски и турски за Държавния Архив (БДА - Смолян), но не зная, дали все още е жив.

Дам, точно за това използвах термина "османски". Турският език от 14 век и турският език от 19-20 век имат доста различия.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

На едната страна,доколокото е ясно се прочита "Излята в Ислямбул",над този надпис е свещената фраза "Един е Аллах и Мохамед е неговият Пророк" (става дума за тези завъртяните букви) .На другата страна на монетата е изписано - "Господарят на сушата и морето султан ..." не разчитам името.За съжаление и годината е изтрита в началото.Но такива монети са характерни за 18-19 век в Османската империя.Самият факт ,че е изписано "Ислямбул" говори ,че е от късна епоха,защото н началото са изписвали "Кунстантинупул".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Трябва да питаш някой наистина нумизмат и да не те излъже, т.е. да му имаш доверие. Най-лесно може да стане ако видиш някъде на Ал.Невски на пазарчето например подобна и попиташ колко струва, един вид да я купиш, а не, че я продаваш. ;):whistling: Това може да бъде някакъв, но много бегъл ориентир.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ислямското летоброене започва от Хаджира - бягството на Мохамед от Мека в Медина. Повече по въпроса за мясялманското летоброене

А за монетите повече информация може да се получи на нумизматичните сайтове и форуми. Цената на дадена монета се определя не от нейната ист. стойност, а от редкостта й. Както може да са очква сред най-редките са златните, другите не са ценни, като някои медни и бронзови може да струват стотинки.

На моята страница в линкове има адресите на няколко нумизматични сайта (линкове - други). По начало нумизматичните сайтове и форуми на които се предлагат монети обикновено се смятат за иманярски, което ще рече, че и доверието трябва да е подобаващо. Но продажбата на монети си е пазарна икономика, а на пазара винаги има риск от прецакване. :bigwink:

А за това завъртяното - не е ли султанската тугра.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравей и аз съм от Сливен, монетата наистина е турска, но не е акче. Те са по малки около 1-2 гр и са сребърни. Размера показва, че не е акче, ако е сребърна може да е огледален грош, като цена почти нищо :(

Акчетата втрвят по 1 лв., тези на Баязид светкавицата и Мурад са по 4-5 лв., но ако налетиш на склонен да ти даде тази сена.

Грошовете не са скъпи и те са на цената на ожикноженни акчета почти

Администратор: В този форум се пише на кирилица!

Редактирано от Bathory
превод от латиница
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте.Някой може ли да ми даде информация за тази монета.Знам че е турска и е сребърна.Монетата е около 1 гр. и е малка

Интересува ме от кога до кога датира.Рядка ли е и каква и е цената.

Или ако може да ми дадете някакъв сайт да проверя цената и.

Благодаря!!!

post-3128-1203931170.jpg

post-3128-1203931194.jpg

post-3128-1203931211.jpg

post-3128-1203931247.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като непознавач ще кажа, че е доста нова. Има звезди и надписи на арабски. Според мен е малко преди Ататюрк сечена, ако е турска. Може и да е по-съвременна арабска.

Link to comment
Share on other sites

Значи на мен днес ми казаха друго, че е уникална по това че е сечена по времето на Мурад V и тъй като този султан е управлявал няколко месеца, затова монетата е уникална и държи цена не по малко от 200-400 $. Иначе датира некъде 18 в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Турска е,да -с печата на султана.Много добре запазена, векът наистина е 18-ти ,поне според годината,всечена в нея.Браво,че я имаш! Не бих я продал...

П.С. С тези звездички, турците май са първите европейци хах

Редактирано от Syrian
Link to comment
Share on other sites

Турска е,да -с печата на султана.Много добре запазена, векът наистина е 18-ти ,поне според годината,всечена в нея.Браво,че я имаш! Не бих я продал...

П.С. С тези звездички, турците май са първите европейци хах

Благодаря.Но наистина има голям интерес към нея

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте аз май имам същата монета интересува ме монетата от страни назабена ли е или гладка. Моята е назабена и е с дупка някои може ли да ми каже някаква реална цена и ако може някакъв каталог защото аз имам доста сребърни турски..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...