Отиди на
Форум "Наука"

Неразрешените математически задачи на хилядолетието


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ето няколко списъка на математически задачи и проблеми, които все още са нерешени.

Понеже не разбирам от математика, не се заемам да превеждам.

Давам списъците, а ако на някого му се занимава, може да обясни на разбираем български език за какви проблеми иде реч и каква е същността на всеки проблем.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_unsolved_problems_in_mathematics

http://en.wikipedia.org/wiki/Millennium_Prize_Problems

http://weusemath.org/?q=didyouknow/unsolvedproblems/millenniumprizeproblems

http://mathworld.wolfram.com/UnsolvedProblems.html

Успех в тяхното решаване!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И защо се интересуваш и защо ги пускаш тук? Нека да позная, учуден си, че има нерешени задачи?
Който се интересува от математика някои(повечето) са му известни, други може да ги намери и сам.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами, мернах нещо в интернет по темата, стана ми любопитно и ги изрових.

Наистина не знаех, че имало нерешени задачи. То - по образование - не е и моя работа да знам такива неща, де.

Все пак, разделът е "Интересно за математиката". Сметнах тази тема за интересна и любопитна.

Мисля, че би било интересно някой математик да ги преведе на разбираем език за нематематиците във форума. Пък може да стане интересна дискусия.

А, ако някой потребител успее да реши някоя от тези задачи, ще може да вземе и паричната награда. Май милионче беше тя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Естествено, че като историк не ти е работа да знаеш неща за математиката, но като човек на науката бе трябвало да ти е ясно, че всяка наука се развива постоянно и винаги има нови и все още нерешени проблеми/задачи за решаване.
Превода от английски на български е лесна работа, но някой от тях изискват знания по математика за да се разберат. Пък и в първия списък има твърде много. Може бе имаш предвид само проблемите на хилядолетието, те са само седем (включително е вече решения от Перелман проблем). Точно за тези се иска повече от училищната математика.
Твърде наивно е да очакчаш, че някой ще прочете задачата тук, без преди това дори и да е подозирал за подобна задача, и ще я реши.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, така е, всяка наука се развива постоянно, всяка наука има някакви свои нерешени проблеми, но тези в точните науки и особено - в математиката са ми непонятни.

Като ученик много често боледувах и дълго отсъствах от училище. Така и не можах да наваксам всичкия учебен материал по математика, по физика и по неорганична химия. И до сега не съм успял да го постигна, макар след като приключих с математиката в училище да имах малък напредък - в армията бях метеоролог изчислител (ВОС 53) към РВиА. Точно аз - изчислител?! Добре, че тогава имаше кой да ми налее още малко математика в главата, та успявах да се справям перфектно - и изчисленията ми бяха напълно коректни, и ги давах предсрочно. Но това е друга тема.

Понеже в училище бях "напред с материала" по повечето от останалите учебни предмети, по точните науки "минавах" в по-горен клас по някакъв магически начин, с някакъв минимум от знания. По време на контролно успявах да "позная" верния отговор или интуитивно намирах някакъв начин да реша задачите, без да се налага да преписвам от съучениците си. Аз никога не съм си и помислял да преписвам - от съученици, от състуденти или от пищови. Пък и винаги седях най-отпред, та намаше и как да стане, дори и да ми беше хрумнало по някое време.

Та, така, де... Имам много да уча по математика, затова и в шахмата ме затрудняват ендшпилите - когато най-трудно се изчислява следващият ход. Затова гледам да победя преди достигането до ендшпил. Но явно няма да е в този живот. Математик ще бъда в някое следващо прераждане. Тогава и самата математика ще бъде още по-напреднала.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Не е за тук, пък и не е за сега. Тази новина е на една година(че да не е и на две вече).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...