Отиди на
Форум "Наука"

Книги за СССР


dorostol2003

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Или направо пак питай тука! Има някои хора, които могат много да ти разкажат. Иначе има История на СССР, но зависи много кога е издавана.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Понеже днес Сталиииин е актуален, пускам и тематичното му изказване за свободата:

285607_266778276762425_1916347929_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Утопия на власт" на Некрич и Гелер, "Номенклатурата" на Восленски, всички изследователи на сталин, "Моя живот" на Троцки. Трилогията на Волкогонов "Триумф и трагедия" за Сталин, "Демонът - жертва" за Троцки, "Демона на революцията" за Ленин, "Лев Троцки" на Чернявски. Абе много са! Обаче към всяка книга трябва да се подхожда критично. Примерно "Моя живот" е автобиография и е нормално Троцки малко да се 'поукраси'. Трудовете на Волкогонов също трябва да се приемат критично, защото примерно в залеза на живота си той пие доста повече истини и доста по-сурово. Примерно в "Труум и трагедия", 'Ленин е гениален, неговата концепция за социализма е демокрация, хуманизъм, човек и социална справедливост' според Волкогонов. През '92-ва Ленин вече е "малкопривлекателна личност" и "примитивен философ", което е по-вероятното му мнение вече необвързано от съветските 'критерии'.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо прекалено много го пробутваш тоя Троцки струва ми се ;) не само тогава е имало промяна на идеологическата линия. Мемоарите на Хрушчов и Брежнев - също представляват интерес и също трябва да се четат критично разбира се, както всяка една книга за СССР ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е за Брежнев не ми е интересно. За мен интересното е до свалянето на Хрушчов. А Троцки е титан! Той прави 'революцията', той създава РККА, той участва още през 1905-та. А и не пробутвам всичко, книгата му "Сталин" е боклук.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На мен ще ми е интересно за Берия да прочета повече, доста странна и противоречива личност и също така доста е зависело от него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И за Берия има много, ама сега не мога да извадя авторите. Той е най-омразната личност, защото правоверните сталинисти и до днес хвърлят всичко върху Берия, забравяйки например, че той не е виновен (в такава степен де) нито за Голодомор, нито за процесите и чистките просто защото идва начело на НКВД после. Наташа Поскребишева (която и да днес твърди, че той всъщност е баща и) го боготвори (нищо, че майка и 'изчезва' именно след среща с Берия при когото е отишла да го моли за брат си) и смята, че ако се беше родил в САЩ щеше да стане мин. генерален директор на Дженерал Мотърс. Берия е единствения от обкръжението на Сталин, които въобще не вярва в Идеята и това всъщност му изяжда главата -изказването за обединение на Германия, по-голяма автономност на републиките и върха на 'ереста' - връщането на частната собственост. Представяте ли си къде щее да е сега Русия, ако частната собственост бе върната през 53-та? Е надали наистина е било възможно?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами ако онзи подъл арест от хората на Хрушчов не се беше състоял - защо не. Те всички започват да се надпреварват да го плюят чак когато това се случва, защото разбират накъде отиват нещата вече. Но ако се беше задържал и укрепил на върха на властта - кой знае какви интересности щяха да се случат. На Хрушчов доста лесно му се отдава да юрне всички в линията на бесния антисталинизъм, на Берия също щеше да му се удаде, както и да завие по своя път яхвайки вълната ;) мисля, че той първи започваше да строи и самостоятелни жилища за семействата, макар и малки, но далеч по-уютни от мазалото в сталинските комуналки, дори само това е било достатъчно за да спечели любовта на народа, ако го беше докарал до край де, щото дори и днес много руснаци живеят в подобни комуналки.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност арестува го лично Жуков. Разказвали са интересен епизод (баба ми и дядоми бяха сталинисти). Когато Жуков начело на орда генерали арестува Берия все пак трябва да го изнесе по някакъв начин от Кремъл. А охраната на Кремъл е от НКГБ директно подвласни на Берия (За ареста Жуков 'докарва' няколко армейски дивизии за да 'неутрализират' мисля, че две кагебейски дивизии отговарящи за Москва (с толкоз поне се хвали Берия)). Та генералите реават да му запушат устата, да гоовържат и да го завият в килим. И така 5-6 генерала под командата на Жуков излизат от Кремъл и го натоварват в някаква камионетка. Разбира се нямам никакви док-ва ;). Според сина на Берия, баща му разстрелян директно при ареста си в кабинета си още на 26-ти юни. Но в по-ново време вече е доказано, че е разстрелян от ген. Батицки (за това си дело е повиен в маршал) на 22-ри декември заедно с Меркулов, Деканозов и Кобулов. Съблечен е по бельо и овързан и даже му запушват устата защото крещи и неистово моли за милост. Застрелян е в челото. Абакумов е разстрелян година по-късно заради ленинградския случай. Интересното е, че при разискванията какво ще правят с Берия само Ворошилов застава зад него, а Берия смята, че нищо няма да му се случи (когато го извикват на 25-ти Нина Берия (жена му) го предупреждава да внимава) защото Молотов е на негова страна, т.е. нямал е никаква вяра на Никитка и Маленков ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А и Молотов почва да го плюе веднага след ареста ;) а би трябвало именно Жуков да се застъпи за него, защото преди това Берия се е застъпвал за Жуков пред Сталин, ама чакай ти благодарност от такива отрепки. И аз я знам историята с килима, мисля че се води официална даже. А разстрела наистина е в деня на ареста, но дали е бил директен или е минал някаква светкавична фиктивна процедура едва ли има каквото и да било значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Такива гадове като Берия, Гюбелс и други немогат виреят на слънце. Те са "големи","гениални" само в сянката на някоя личност.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, Берия не се застъпва за Жуков, а съветския генералитет застава зад него, ама не защото много го обичат, а за да 'покаже' на Сталин и сие, че няма начин '37-ма да се повтори. И вместо Жуков да се 'присъдини' към враговете, шпионите и вся останалая сволоч, заминава в ..трета глуха. Жуков е интересна личност ;). Арестува Берия, после при опита за преврат с/у Хрушчов по идея на Молотов (неговата лебедова песен!) прекарва с военни самолети делегати в подкрепа на Хрушчов. После се прави на най-големия и Никитка го слага на мястото му ;). Скуби! Берия не е политик и го 'доказва' блестящо, когато трябва да бъде. Но е доказано, че е блестящ изпълнител. Да вярно, с ГУЛЛАГ отзад е по-лесно, но е баш съвсем лесно. Примери бол, но един ще ти дам, Ежов (според теб Йежов ;)). Синеокото синигерче гном, повярвало си, че може да се прави на политик и дръзнало да изпълни директно 'повелята' на Сталин, че всеки трябва да има досие! И направил досие и на.... Сталин ;). Лорде, има страно много личности от историята на СССР до Брежнев. Но наистина малко се знаят. Лев Каменев е много интересен, Фрунзе, Третяков, Карл Радек также. Да не пишем за 'поръчителя' на атентата с/у Ленин ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А и Молотов почва да го плюе веднага след ареста ;) а би трябвало именно Жуков да се застъпи за него, защото преди това Берия се е застъпвал за Жуков пред Сталин, ама чакай ти благодарност от такива отрепки. И аз я знам историята с килима, мисля че се води официална даже. А разстрела наистина е в деня на ареста, но дали е бил директен или е минал някаква светкавична фиктивна процедура едва ли има каквото и да било значение.

Синът на Берия твърди, че баща му е нападнат и убит моментално още на вилата си и цялата история с Жуков и килимите бил измислена.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...