Отиди на
Форум "Наука"

Магнитна връзка Земя-Слънце


sirius

Recommended Posts

  • Потребител

(По примера на някои бих могъл да нарека темата далеч по-привлекателно. Като напр. "Магнитни портали към Слънцето" или "Слънцето и Земята се ... таковат... магнитно". Не заглавието прави статията. Заглавие и статия трябва да са като дупе и гащи. Но все пак, статията е интересната.)

Статията я изкопах от един супер паранормален сайт, който от време на време преглеждам и намирам по нещичко. Не съм на принципа "с водата и бебето". Сайта е: http://www.parallelreality-bg.com

Статията там е озаглавена подобаващо, но за сметка на това в самата статия открих само научни данни и линкове. Аз не съм запознат със споменатите учени и не знам доколко стават за раздела, но съдейки от линковете към реномирани научни институции, реших, че тук и е мястото.


В научните си трудове, проф. д-р. Владимир Джунушалиев вече изложи една
нова перспектива на теоретичната физика в рамките на супергравитацията.
По този начин трудът му „Yamabe flow, conformal gravity and spacetime foam“ представи един иноваторски подход в изследванията на конфигурацията на звездите и връзката им с междуизмерните портали.


За тези от вас, които се интересуват от физика, трудовете на Джунушалиев могат да се изтеглят оттук.


Що се отнася до неговият принос отнасящ се към суперсиметрията в
квантовата физика, можем да изтъкнем следната негова публикация – „Non singular solutions to Einstein-Klein-Gordon equations with a phantom scalar“ където
ученият анализира суперсиметрични модели в рамките на уравненията на
Айнщайн-Клайн-Гордън за изучаването на скаларните вълни в теорията за
супергравитацията.


Препоръчваме на тези от вас, които се интересуват и се занимават с физика да
изтеглят и прочетат трудовете и публикациите на този отличен физик –
Владимир Джунушалиев.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BkS5Xh8wW-8


Джак Скъдър и изследователският му екип от Университета Йова са намерили това, което те наричат „Точки Х“ в магнитосферата на Земята.
Както знаете магнитосферата играе ролята на „защитно одеяло“, което
пази земната атмосфера от влиянията на слънчевия вятър и радиации. Сателитите са открили „портали“, които, както казва Скъдър са: „Места
където магнитното поле на Земята се свързва с магнитното поле на
Слънцето създавайки един непрекъснат (директен, постоянен) път от нашата
планета до атмосферата на Слънцето на 93 000 000 мили разтояние.

Спестил съм кратка бележка от автора, понеже вече не се отнася за раздела.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а какво ще стане по нататък, ще разберете при следващата ни среща... Ми някои му казват Йофка. .... Не можах да разбера въпроса, дали не може по-кратко? То не че и аз нямам въпроси де.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво искаш да кажеш с това? Не си написал нищо друго освен цитата от сайта. От там си личи, че автора е правил свободен превод на неща които май не са му ясни. Например началото, първите три абзаца, какво общо имат със заглавието. Последният пък какво общо има с тях?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По какво си личи. Май много лесно ползваш думичката 'май'. Зада подкрепиш скептицизма си.

Гравити, аз запова го пуснах като цитат - защото макар и да смятам/вярвам че е така, не стоя зад него, не мога да го защитя. А когато отричам нещо (като теб в случая) се аргументирам поне накратко.Това прави един форум поне донякъде свързан с науката, а не махаленска приказка.

Едно е да се излагат факти и друго да се излага търкуване(свързване) на факти.

Аз не знаех за тези магнитни връзки м/у Земята и Слънцето.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

NASA наистина се готви да пусне спътници за издирване ни изследване на местата, от където заредените частици от слънчевия вятър нахлуват в земната магнитосфера и атмосфера, теоретично - въпрос на електродинамика. Това едва ли щеше да предизвика толкова любопитство, ако не ги бяха нарекли "портали". Дали използването на думата "портали" е просто трик за привличане на вниманието или заявка за нещо повече, тепърва ще се разбере. Теорията на относителността също е започнала от електродинамиката. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От линковете, които разгледах, се оказа, че това са временни (от порядъка на минути) магнитни "връзки". Т.е. от земята до слнцето нещо като магнитен вихър. Слънчевия вятър май беше друг тип явление. Ако не се лъжа (поправяйте) слънчевия вятър са частици засилени от слънцето в нашата посока. Ние просто се оказваме на пътя на тези частици. Докато така образуваната връзка е нещо като директна връзка към земята. Т.е. при тази връзка слънцето праща частици точно към земята. Ако мога да направя следната аналогия: едното е да пуснем бутилка с писмо в океана, а другото е да пуснем писмо с точен адресат.

Последно време прочетох много интересни неща за портали и светове но... има си правила. А за мен разглеждането на природата на парче е някак ... на парче. Иначе е много интересно. Има връзка и с разширяването на вселената, с произхода, времето, устройството и Човека. И дори религиите вкл. езичеството. Но това трябва да се свърже от човек. Няма наука обединяваща всичко.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сириус, думата "май" я използвам именно защото изказвам предполежение за което не съм сигурен. Ти какво предпочиташ, да се изкавам категорично като последна инстанция ли!!!

Въпроса ми беше каква е връзката на първата половина от цитата, тази за Джунушалиев, с втората половина, тази която се отнася към заглавието?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз те разбирам, но май ти не разбираш как работят думите.

Много ОТ ще стане, но дано си заслужава. Ако аз кажа: "На теб сестра ти май е ..." . Това ще е коректно, защото аз наистина не съм сигурен, но оставеното впечатление вече работи. За теб, за другите и за мен (щото мога да си имам дървен проблем). С тази думичка могат да се променят нагласи, което не е добре за научния подход. Тя самата не е научна, особено ако се отнася за трето лице, което не познаваш (не че аз познавам).

Вместо да използваш "май", се опитай да опишеш основанията на съмненията си. Нищо лично приятелю.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сириус, ти имаш ли намерение да коментираш цитата или искаш само да се заяждаш с мен?

Ето специално за теб ще напиша отново поста си, премахвайки думата "май", които толкова не харесваш.

Написано беше това.

И какво искаш да кажеш с това? Не си написал нищо друго освен цитата от сайта. От там си личи, че автора е правил свободен превод на неща които май не са му ясни. Например началото, първите три абзаца, какво общо имат със заглавието. Последният пък какво общо има с тях?


Да се чете така:

И какво искаш да кажеш с това? Не си написал нищо друго освен цитата от сайта. От там си личи, че автора е правил свободен превод на неща които очевидно май не са му ясни. Например началото, първите три абзаца, какво общо имат със заглавието. Последният пък какво общо има с тях?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз като пускам цитат, значи не ме представя. Т. е. аз не се смятам за отговорен за написаното и не съм адвокат. Цитата е вид разграничение (за мен).

И сега каквото мога ще отговоря.

Нямам понятие за трудовете на Джунушалиев, сега го чувам. Но го пуснах защото на някой може да му е интересно и да се разцъка. И после да напише мнение....

За мен не е очевидно че не разбира, НЕ личи че е правил свободен превод. Но може и да не разбира. Обаче дава линкове към Наса, и др. реномирани институции. Мисля, че прегледах всички линкове във връзка с порталите (без Джунушалиев) и си бяха съвсем наред.

Ти с кое конкретно не си съгласен?

-със споменаването на Джунушалиев

-с някой от линковете

-или изобщо със съществуването на явлението.

-стила (наредбата) на темата

- с мен по принцип

Аз може да не съм най-добрия основател на теми, но смятам че пуснах нещо, което не се знае масово и е любопитно. И една сериозна подкрепа от линкове. Аз не знаех за това явление, а ми е много интересно - затова пуснах темата. Не защото разбирам от слънчев вятър и магнитни портали.

Исках също да покажа, че информация може да се намери и в не толкова надеждни сайтове. За мен, с исключение на Джунушалиев (щото не прегледах линковете за него), статията си е на едно добро ниво - стилово и достоверност. Видях две печатни/клавиатурни грешки, всеки ги прави, не им се връзвам.

Ти имаш ли някакви въпроси или коментари за порталите или просто реши да ме заядеш от някъде :)

Сега ти ако ми кажеш кое е очевидното, че е направил "свободен" превод.... имаш кило ракия :)

И това неверен ли означава? Или направо подвеждащ?

___________

Аз с удоволствие бих коментирал статията (явлението), но ще е много в паранауки. Затова го оставих като факт. Да може ако иска някой да допълва в научното русло. То ние го направихме руслото :) здраве да е.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От линковете, които разгледах, се оказа, че това са временни (от порядъка на минути) магнитни "връзки". Т.е. от земята до слнцето нещо като магнитен вихър. Слънчевия вятър май беше друг тип явление. Ако не се лъжа (поправяйте) слънчевия вятър са частици засилени от слънцето в нашата посока. Ние просто се оказваме на пътя на тези частици. Докато така образуваната връзка е нещо като директна връзка към земята. Т.е. при тази връзка слънцето праща частици точно към земята. Ако мога да направя следната аналогия: едното е да пуснем бутилка с писмо в океана, а другото е да пуснем писмо с точен адресат.

Последно време прочетох много интересни неща за портали и светове но... има си правила. А за мен разглеждането на природата на парче е някак ... на парче. Иначе е много интересно. Има връзка и с разширяването на вселената, с произхода, времето, устройството и Човека. И дори религиите вкл. езичеството. Но това трябва да се свърже от човек. Няма наука обединяваща всичко.

Аз го разбирам малко по-различно, Това, което достига от Слънцето до Земята е слънчевия вятър, той деформира магнитосферата на Земята. Когато има слънчеви бури интензитетът на слънчевия вятър се увеличава и това предизвиква промени на магнитосферата на Земята - отворените силови линии се затварят - Х точката от филма, така заредените частици, които преди са се отдалечавали , осцилирайки около тях, сега попадат върху атмосферата на Земята. Само че явлението не са го открили в щата Йовка :) или Айова, а е известно отдавна: http://www.astronet.ru/db/msg/1188426

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...