Отиди на
Форум "Наука"

Ръстът на човечеството се увеличава


vorfax

Recommended Posts

  • Потребител

Пиша нова тема, санким ми обърнат внимание големите мозъци, защото на мен не ми достига. Накратко, наблюдаваната тенденция на увеличение в ръста на хората през последните 150 години се отдава на високопротеиновата храна - месо и мляко. Рекорди поставят холандците със среден ръст за мъжа - 183 см, а жените са с характеристиките на модели - 173 см.

http://www.monitor.bg/article?id=368378

Как точно обаче, храната променя ръста и тези промени се предават наследствено? Защото прочетох преди малко, че било заради хормоните на растежа в изядените животни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Поправих заглавието. Научете се да пишете правилно на български. Пусната е и нова тема специално за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за поправката. Сетих се каква е била грешката, така и не се научих.

Във връзка с месоядството (няма тема за вегетарианството и се зачудих къде да пиша, даже в еволюционистката се поколебах) като фактор определящ височината, искам да попитам римляните наоколо, доколко истина има в това:

През римско време, осъдените на смърт затворници не са ги убивали, а са ги хранели около 1-2 месеца само и единствено с говеждо месо печено или варено..... докато умрат за този кратък срок натровени от говеждото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не мисля, че говеждото трови. Може да става дума за един малко по-друг тип наказание - пиене на прясна бича кръв. Инак - смъртни присъди са се изпълнявали по много начини от римляните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Във форума имаме и биолози, и химици, които ще кажат, каквото знаят за качествата на говеждото. Но и аз от доста първа ръка мога да припомня например разпъванията на кръст, заравянето на весталка жива, ако я хванат в блудство, военните екзекуции и така нататък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това е офф-топик, де. И лично аз залагам, че е мит.

Дай обратно по темата за ръста и диетата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доколкото ми е известно, храненето (особено - в детството) е свързано с височината и теглото на индивида. А от височината и теглото зависят здравословното състояние и дълголетието.

Разбира се, не бива да се отричат и гените...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във всички развити европейски страни средният ръст на населението нараства с 2 см на поколение.

Първото място в това отношение се заема от холандците, не само в Европа, но и в света. Над 100 хиляди холандци са високи повече от 2 м, а средно за последния век те са пораснали с 15 см.

През миналата година бяха променени нормите в строителството като в момента вратите в страната на лалетата са вече с 20 см по-високи, а височината на таваните бе увеличена на 2,60 м от 2,40 м.

Освен на височина холандците растат и в талията си. В момента 40% от населението на страната е с наднормено тегло.

Макар в България, както в повечето страни по света, да съществува значителна пъстрота от ниски, средни и високи хора, все пак преобладаващата част от българите са средни на ръст. Под среден ръст по последни антропометрични данни се разбира около 175 см за мъжете и 165 см за жените.

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=822778

Наблюдаваната тенденция се обяснява със завишената консумация на млечни и месни продукти. Обаче как да изолирам този резултат от нещо друго, което може да взема участие:

Огромната част от използваното мляко е краве. Оказва се, че в кравето мляко има хормон на растежа, който е подобен на човешкия и има същото действие върху човека като човешкия хормон на растежа. Коктейлът от хормони в кравето мляко помага на малкото теленце за 90 дена да удвои теглото си. Можем да си представим какво е въздействието върху теглото на възрастен човек.

Хормонът на растежа не се разрушава при термичната обработка на млякото, нито в храносмилателната система на човека и се усвоява от него. В някои страни, между които и САЩ, животните даващи мляко се инжектират допълнително с хормон на растежа, за да отделят по-големи количества мляко. Постоянната консумация на значителни количества млечни произведения може да създаде проблем за човешкото здраве или най-малкото да допринесе за ненормално повишаване на теглото.

Холестеролът в мялкото е много по-висок от този в свинското месо. Млечните произведения могат да ускорят атеросклерозата. Сирената и кашкавалите са с високо съдържание на сол и мазнина, което може да доведе до затлъстяване и хипертония. Ако сирената са от вида опушени, то тези рискове стават още по-големи.

http://bojidarzimnikov.com/?p=1487

Може ли изкуственото приемане на хормони на растежа да предопредели наследственост, това е въпроса. Не знам подходящ или не е примера, но когато двама малки хора (ли се казва на джуджетата) имат дете, то в общия случай има приемливият за нормален растеж. Т.е. лишаването, а вероятно и превишаването с/на този хормон няма наследствен ефект.

Доколкото ми е известно, храненето (особено - в детството) е свързано с височината и теглото на индивида.

Това за първи път го чувам. Може ли да дадеш повече информация?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, ако говорим за умиращите от глад в Сомалия - да. Но пък не виждам причина, ако впоследствие се хранят нормално да напълнеят.



А и аз бях злоядо дете, хранех се малко и рядко. В момента съм с нормален ръст и тегло.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • Потребители

По принцип северните народи са с по-висок ръст.

Иначе увеличаването на ръста се дължи на по-доброто хранене като цяло. Това разбира се не дава шеметен ръст, но си е някой-друг сантиметър над този на родителите. Злоядото дете не е недохранено дете.

Има разбира се и други фактори свързани с начина на живот. Щангистите по принцип са малко по-ниски.

Е, има и други идеи за по-високия ръст, като радиацията от Чернобил и добавките в храните. :grin: А специалните "спортни" добавки май повече добавят към врата и човека става висок и строен като табуретка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Северните народи са по-високи и поради намалената слънчева активност.... малко слънце - малко тестостерон.

Тестостеронът влияе на костообразуването - причинява вкостяването на местата, в които дългите кости нарастват.

Затова и са по-високи.

Различната слънчева активност / ритъм ден и нощ са голям фактор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чел съм, че планинските народи са по-високи. А ранното силово натоварване пречи на растежа. В случая на щангистите, ако не са били натоварвани като деца, това си им е техния реален ръст, а избора на този спорт съответства на тяхната анатомична предразположеност към по-високи резултати. Както примерно боксьорите са по-високи, но не са високи, защото са боксьори.

Аз обаче искам да обърна внимание, че хормоните, които влияят на растежа на кравите/говедата нямам доказателства, че влияят по същия начин на хората. Заявих го, защото го прочетох, но изначално имах съмнения, че е вярно. Отделно термичната обработка... Та ако някой може да го потвърди или отрече, ще проясни малко картината.



Мерси Emil z Lonneberg, не знаех този любопитен факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека да кажат физиците защо щангистите са ниски.

Аз само ще дам ориентир. Ако човек е лостова система, трябва да знаем, че колкото са по-дълги лоствете, толкова по-мощни мускули трябват. При високите хора мускулите са сравнително по-слаби, понеже за извършване на единица работа трябва да преодолеят по-голямо разстояние, отколкото при дребните им приятели... и по резултатите лека по лека високите щангисти отпадат, понеже не могат да се мерят с тежестите, които могат да вдигнат дребните им колеги...

А не че от много вдигане на щанги и щангистите взели, че се "набили" в земята.

...

Още нещо за растежа - децата растат, докато спят. Затова и приказката - Спи детенце, да порастнеш! - е много вярна. Още повече, ако е вечер.

Децата в южните страни (поне до появата на интернет) играеха навън до тъмно (а тъмното често не идва преди 9 вечерта) - а северните дечица имат едно лято от 2 седмици, в останалото време - в леглото в полузаспало състояние... и растат, без да се усетят : )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знам, че за рекордите на Гинес се мерело сутрин, защото до вечерта укъсявали с 1-2 сантиметра, ама северните народи с тоя нощен живот... сериозно ли само спят, че да се дължават?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми гравитация... набиват ти се дискусите на гръбначния стълб през деня... и вечерно време се отпуска това мускул, това хрущял - всичко се намества (повечето спят нощно време и то главно легнали).

...

Ние сме много по-зависими от слънцето, отколкото си мислим... някои си мислят, че животът им зависи от един айпад, ама то това е за друга тема...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Северните народи са по-високи и поради намалената слънчева активност.... малко слънце - малко тестостерон.

Тестостеронът влияе на костообразуването - причинява вкостяването на местата, в които дългите кости нарастват.

Затова и са по-високи.

Различната слънчева активност / ритъм ден и нощ са голям фактор.

Хм, намалената слънчева активност казваш... Но ескимосите и сибирските народи не живеят в зони с по-висока слънчева активност, а никак не са високи, всъщност са ниски. И обратно - освен северните европейци, другите най-високи хора на планетата са негрите от Западна и Централна Африка, а там слънчева активност да искаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Три различни раси. С големи разлики между условията им на живот. Бог знае още колко фактори има намесени (генетични, а и епигенетични фактори, които да регулират генната експресия).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

От самото начало се отплеснахте от главното в темата ...

То и въпросната статия нищо не казва ... ама карай.

Развиват се разни странни, бих казал, теории за "избуелия" човешки ръст, но никой не се е сетил да прочете простичкото обяснение, със сигурност го има някъде из нет-пространството.

Въпроса опира до т. нар. акселирация - всяко следващо поколение изпреварва предходното в развитието си.

Не си мислете, че сега ще почна да прогнозирам едни "зверски" изменения и как ще се превърнем в еди какво си.

Явлението е било винаги познато, но едва наскоро е "облечено" в термин (мисля, че това се случва преди малко повече от 50 год.).

Всеки един от вас може да го наблюдава ежедневно и да си направи изводите.

Загледайте се в родителите си и ще установите, че като цяло сте по - едри от тях. Погледнете братята и сестрите си и видите, че каките и батковците винаги са по - дребни.

Разбира се, винаги ще има изключения, които ще потвърдят правилото.

Цялата, тази, история е заложена в гените на почти всички живи същества. Колкото повече хранителен ресурс, толкова по големи размери. Но да не се разпростираме и върху животинския свят, защото там има и още други фактори.

Да се занимаем със себеподобното си народо-поселение.

При хората, ако сте забелязали, ръстът се увеличава от "дълбоката" праистория.

Започнали сме от маймуноподобен хоминид, висок около 1,2 м и сме стигнали до днешното човекоподобно, високо около 1,7 м.

Ако си направите труда, ще забележите, че пропорционално се е увеличавала и хранителната база, съответно и ръстът.

Само че, цената която плащаме за увеличения си размер е умственото си развитие.

На първите хоминиди са им били необходими 3 - 5 години за да съзреят и дадат поколение. Постепенно достигаме до 10 - 12 години, после до 16 - 18, а сега нещата отиват около 30. Става въпрос за създаването на поколение.

И тук се получава един странен парадокс: сега, на около тринадесет телата ни са способни да бъдат родители, но мозъците ни не са способни на това и на 30.

Какво имам предвид - днешните деца са достатъчно големи, на размер, и напълно съзрели, за да имат деца, но психологически не са готови и след 30-годищна възраст.

В Природата нищо не е даром. За да получиш нещо, ще ти бъде взето друго!

Това се случва и с нас сега. Наедряваме на размери, но губим "акъл", затова не се чудете когато виждате деца на по 45 г. и сексуални преживявания на 13 години.

Изясни ли се картинката/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дали разбрах правилно?
Искаш да кажеш, че умственото ни развитие днес изисква повече време, отколкото е било необходимо на "по-древните човеци", заради увеличения ръст?

Link to comment
Share on other sites

От самото начало се отплеснахте от главното в темата ...

То и въпросната статия нищо не казва ... ама карай.

Развиват се разни странни, бих казал, теории за "избуелия" човешки ръст, но никой не се е сетил да прочете простичкото обяснение, със сигурност го има някъде из нет-пространството.

Въпроса опира до т. нар. акселирация - всяко следващо поколение изпреварва предходното в развитието си.

Не си мислете, че сега ще почна да прогнозирам едни "зверски" изменения и как ще се превърнем в еди какво си.

Явлението е било винаги познато, но едва наскоро е "облечено" в термин (мисля, че това се случва преди малко повече от 50 год.).

Всеки един от вас може да го наблюдава ежедневно и да си направи изводите.

Загледайте се в родителите си и ще установите, че като цяло сте по - едри от тях. Погледнете братята и сестрите си и видите, че каките и батковците винаги са по - дребни.

Разбира се, винаги ще има изключения, които ще потвърдят правилото.

Цялата, тази, история е заложена в гените на почти всички живи същества. Колкото повече хранителен ресурс, толкова по големи размери. Но да не се разпростираме и върху животинския свят, защото там има и още други фактори.

Да се занимаем със себеподобното си народо-поселение.

При хората, ако сте забелязали, ръстът се увеличава от "дълбоката" праистория.

Започнали сме от маймуноподобен хоминид, висок около 1,2 м и сме стигнали до днешното човекоподобно, високо около 1,7 м.

Ако си направите труда, ще забележите, че пропорционално се е увеличавала и хранителната база, съответно и ръстът.

Само че, цената която плащаме за увеличения си размер е умственото си развитие.

На първите хоминиди са им били необходими 3 - 5 години за да съзреят и дадат поколение. Постепенно достигаме до 10 - 12 години, после до 16 - 18, а сега нещата отиват около 30. Става въпрос за създаването на поколение.

И тук се получава един странен парадокс: сега, на около тринадесет телата ни са способни да бъдат родители, но мозъците ни не са способни на това и на 30.

Какво имам предвид - днешните деца са достатъчно големи, на размер, и напълно съзрели, за да имат деца, но психологически не са готови и след 30-годищна възраст.

В Природата нищо не е даром. За да получиш нещо, ще ти бъде взето друго!

Това се случва и с нас сега. Наедряваме на размери, но губим "акъл", затова не се чудете когато виждате деца на по 45 г. и сексуални преживявания на 13 години.

Изясни ли се картинката/

Това за 30-те години защо не го кажеш на циганите? Раждат си на по 13-14-15 и нямат особени проблеми с отглеждането на децата.

Ако има някакъв проблем, то той определено би бил главно икономически. Отглеждане на дете не е толкова сложно нещо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...