Отиди на
Форум "Наука"

Какви са тези носии?


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!
Докато правех проучване за моя род, попаднах на няколко снимки, които показват моя прадядо и прабаба в дрехи, които не са типично ежедневни. Предположих, че може да са народни носии, а и баба ми също потвърди, че това са типични носии за тяхното село, които прабаба ми и прадядо ми са облякли за снимката.
Интересно ми е дали според вас това са народни носии и за кой край са характерни?
Първата и втората снимка са правени 1927г. Третата е около 1937г, а четвъртата е около 1930г.
На първата снимка са прадядо ми и прабаба ми в дрехите, които ме интересува дали са носии и от кой край?
На втората снимка са също те като прадядо ми е само с потурите, а на горе носи предполагам някаква обикновена риза, която не е част от народен костюм.
На третата снимка прадядо ми и прабаба ми са в дясно на снимката и са облечени обикновено, но жената в ляво е облечена в носия, която е идентична на носията на прабаба ми от първата и втората снимка, което ме навежда на мисълта, че наистина в тяхното село са носели такива носии.
На четвъртата снимка пък момчето е облечено в същите мъжки дрехи, каквито и прадядо ми от първата снимка.
Та и въпроса ми е дали това са традиционни народни носии или са просто обикновени дрехи? И ако са народни носии за кой край са характерни?

post-7320-0-78463100-1366286300_thumb.jp

post-7320-0-13948100-1366286307_thumb.jp

post-7320-0-44923300-1366286311_thumb.jp

post-7320-0-60570800-1366286315_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вероятно има някаква етнографска специфика в тях, но не мисля, че са характерни само за един район на страната. Това са снимки от началото на 20 век - или края на 19-ти - да речем от 1890 г. до около 1930 г.

Тогава в селата, които са по-отдалечени - в планината или из Варненските, например, е носена тази странна смес от народни носии и нови дрехи.

Каскетите ме насочват към 30-тте, но пък дрехите на жените - към бел епок на 1900-1910 г.

Пък и не само в селата са носели - доста хора са носели калпаци и дори специално ушити традиционни дрехи.

През 1980 г. някъде, като дете, видях един такъв човек, много стар, удивително облечен.

С черно късо... сетре май е казва, отдолу бяла риза, черен плетен пуловер догоре, с огромен ланец за часовник, с черни панталони като на тия юнаци на снимките, с такъв вид, с червени кантове някакви отдолу и с изумителен черен калапк, висок :))

Отде идваше тоя и отде беше извадил това облекло не знам, но това си беше къс история. Не беше от театъра, защото беше над 80 според мен.

ету тук: обърнете внимание на жената отляво на снимката, а и на седналата възрастна жена:

http://www.lostbulgaria.com/?p=4751

и долу на възрастните хора в средата;

post-727-0-38247500-1366318832_thumb.jpg

post-727-0-78312700-1366319026_thumb.jpg

post-727-0-95117900-1366319773_thumb.jpg

post-727-0-93159700-1366319789_thumb.jpg

post-727-0-48744100-1366319811_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговора КГ125!
Моите прадядо и прабаба са от село Чифлик, община Троян.
Ако има някакви етнографски елементи в облеклото им, то може би са свързани със северняшката или балканджийската носия. Има вероятност да има и някаква македонска следа, понеже родовете и на прабаба ми и на прадядо ми са от Костур в областта Западна Македония, а сега част от Гърция.
Та въпроса ми е откриват ли се някакви елементи, които да са характерни за северняшката, балканджийската или евентуално македонската носия?

Редактирано от Flavius
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, тук вече въпросът е за специалисти. :)

На мен ми е интересно колко дълго са се запазили традиционните дрехи в България - чак до средата на 30-тте години в селата.

Не е от нямане - ето тия хора са облечени на твоите снимки в нови дрехи, специално изработени. Явно е от придържане към традиционността.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

4273.jpg

Баби облечени по този начин съм виждал допреди 10-15 години на общинския пазар в Карлово. Идваха от околните села да продават селскостопанска продукция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има елементи на традиционна носия, които се запазват до по-късно време. Това са престилките, които запасват жените и забрадките. Както по горната дреха, така и по престилката може да се определи етнографската група и подгрупа. Същото важи и за забрадките, както и за начин на забраждане.

И днес в някои планински села можеш да срещнеш възрастни жени запасани с домашно направени престилки и забрадки. Дори в моето село има такива жени.

На една от снимките, които е приложил КГ125 виждам престилка, която много прилича на престилките характерни за Еленския край.

Що се отнася до облеклото на вашия прадядо, то е типично за чернодрешната мъжка носия. Единствено се колебая за плетената блуза отдолу. Но твърде е възможно и тя да е изработена както вкъщи, както останалите дрехи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моите прадядо и прабаба са от село Чифлик, община Троян.

Ако има някакви етнографски елементи в облеклото им, то може би са свързани със северняшката или балканджийската носия...

"Северняшка носия" и "балканджийска носия" засвидетелствани ли са в миналото като реално съществуващи носии, или са само изкуствено въведени термини за обозначение на дизайнерски хибриди, с каквито масово се обличат днес фолклорните групи у нас?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Eто една риза от Еленско. Скоро ми попадна една снимка от гр. Елена, която е от периода края на ХIХ и началото на ХХ век . На нея са заснети еленченки в традиционна носия.

post-591-0-75904400-1368208389_thumb.jpg

post-591-0-64930100-1368208425_thumb.jpg

post-591-0-51766800-1368208486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...