Отиди на
Форум "Наука"

„Човешкото тяло - разкрито и реално“ пристига в България


Recommended Posts

  • Администратор

Видяна от над 30 милиона души в цял свят

Уникалната изложба „Човешкото тяло - разкрито и реално“ пристига в България

Световноизвестната изложба Bodies Revealed ще бъде открита на 25 април на третият етаж в ЦУМ. Тя е създадена от американската компания Premier Exhibitions, която е лидер в организирането на качествени музейни експозиции по целия свят. Premier Exhibitions е водещ организатор на изложби, свързани с човешката анатамия, като освен Bodies Revealed, тя организира и The Exhibition, Титаник, Тутанкамон и още много други.

Продукциите на компанията са отразявани от световноизвестни телевизионни водещи като Опра Уинфри и Марта Стюарт.

Изложбата е посетена от над 30 милиона души в цял свят. За първи път е показана във Флорида през 2005 г. Гостувала е в почти всички големи градове в Европа, Северна и Южна Америка. Сега тя пристига у нас след изложение в Белград. Образователната изложба Bodies Revealed е създадена с единствената цел – да подпомогне изучаването на човешкото тяло без да е необходимо медицинско образование. Някой от експонатите в изложбата са реални и показват без никаква визуална намеса истинската същност на частите на човешкото тяло. Световноизвестната изложба Bodies Revealed няма нищо общо с появилите се информации сравняващи я с показваното от скандалният немски лекар Гюнтер Фон Хагенс.

Българското название на изложбата е „Човешкото тяло - разкрито и реално“. През времето в което изложбата госува в ЦУМ (от май до септември) ще могат да се видят над 200 експоната, сред които има цели човешки тела и отделни органи. Телата са съхранени чрез процес, наречен „полимерно запазване“. Моделите са изложени така, че да могат да бъдат разгледани от всички страни много детайлно, защото най-добре се учим, когато гледаме. Всички експонати са дарени за научни и образователни цели на акредитирани медицински университети в Народна република Китай.

Експозицията дава възможност на хората да научат повече за собствените си тела, да разберат как да се грижата по-добре за здравето си и да живеят природосъобразно. Изложбата дава един различен поглед към здравните проблеми като затлъстяване, рак на гърдата, рак на дебелото черво, цироза на черния дроб, извънматочна бременност, артрит, остеопороза и костни фрактури. Показани са и заболявания причинени от нездравословен начин на живот.

Според д-р Рой Глоувър, главен лекар-консултант на изложбата: „Разглеждането насърчава разбирането, а разбирането провокира интереса към нашето тяло. То не лъже!“ За разлика от моделите, които показват тялото през очите на художника или твореца, образците в експозицията разкриват тялото и неговите части максимално близо до реалността. Макети са били използвани в продължение на много години, но те не дават правдоподобна представа за промените в структурата на организма или в развитието на патологиите, а това е от ключово значение, за да разберем колко уникални са телата ни.

Студентите по медицина имат все по-малко време за изучаване на човешката анатомия и чрез уникалните експонати в изложбата могат по-лесно да разберат човешкия организъм.

Запознаването с основите на анатомията и физиологията на човека са много важни за образованието на всяко дете. Организаторите от американсаката комания Premier Exhibitions препоръчват децата да посещават изложбата с учител или родител. Eкспозицията предлага интересно преживяване и за семейството: възможност да покажете на всяко дете колко е сложно човешкото тяло по начин, който нито един учебник не може да пресъздаде. Също така спомага за разбиране на необходимостта от правилно хранене, редовно спортуване и важността на здравословния начин на живот, например избягване на тютюнопушенето и алкохола.

Предвиден е специален аудиоводител за малките посетители на изложбата.

„Човешкото тяло - разкрито и реално“ ще бъде открита за посетители на 25 април, всеки делничен ден и събота от 10 до 20 ч. и между 11 и 19 ч. в неделя. Билети могат да се закупят на касите на изложбата в ЦУМ, ет. 3.

http://bodies.bg/bg/

Повече тук: http://www.bodies.bg/bg/bodiesbg.pdf

post-6-0-83606500-1366613372_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Започва изложбата, която разкрива тайните на човешкото тяло. В следващите няколко месеца ще можете да се запознаете от близо със същността на своето тяло – мускул по мускул и нерв по нерв. От 25 април на третия етаж на ЦУМ се помещава световно известната изложба “Bodies Revealed”.
Експонатите в изложбата представляват истински човешки тела и органи, обработени по специфичен начин, който позволява запазването им. В нея могат да бъдат видяни различните части от тялото ни и да се разбере тяхната функция. Тук ще можете да се запознаете в детайли с нервната си система, мускулната и костната структура на тялото, кръвоносните съдове и всички останали компоненти на тялото ни. Представени са дори органи с последствия от различни заболявания – така можете да разберете какво действително представлява ракът на дебелото черво или цирозата на черния дроб. С детайлното представяне на човешката анатомия изложбата е подходяща за всеки.
Изложбата е с изключително образователна цел и не търси никакъв скандален ефект, какъвто се е получавал на други места по света при представянето ѝ. Реалността на нейните експонати не представлява нито морален, нито естетически скандал.
Организаторите споделят, че гостуващата експозиция е част от група експозиции, които обикалят света. Всяка от тях включва истински човешки органи и тела, които са обработени чрез дехидрация и запълване на кухините с полимерен материал. Това позволява дълготрайното им запазване в реален вид и форма.
У нас изложбата се организира от „Интер Контакт”. Цените на билетите варират през делничните и почивните дни. Пълен ценоразпис можете да видите на http://bodies.bg/bg/. Срещу допълнително заплащане ще бъдат предлагани и аудиогидове на български, английски, руски, испански и френски. Самите експонати са представени в изложбата на български и английски.

Текст: Милена Бербенкова
Снимки: Чавдар Калдиев

post-6-0-81306100-1366841853_thumb.jpg

post-6-0-92764400-1366841854_thumb.jpg

post-6-0-22190200-1366841858_thumb.jpg

post-6-0-36331400-1366841859_thumb.jpg

post-6-0-37709600-1366841860_thumb.jpg

post-6-0-31964000-1366841861_thumb.jpg

post-6-0-35678800-1366841862_thumb.jpg

post-6-0-36000700-1366841863_thumb.jpg

post-6-0-38827500-1366841864_thumb.jpg

post-6-0-80527900-1366841866_thumb.jpg

post-6-0-01641600-1366841868_thumb.jpg

post-6-0-03011600-1366841869_thumb.jpg

post-6-0-12241400-1366841870_thumb.jpg

post-6-0-07469200-1366841871_thumb.jpg

post-6-0-08645100-1366841872_thumb.jpg

post-6-0-11630400-1366841873_thumb.jpg

post-6-0-19278200-1366841874_thumb.jpg

post-6-0-30623500-1366841875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Това ще е интересно да се види.

Лично мое мнение, подобни колекции трябва да има във всеки медицински университет.

така подробно бъдещите медици ще могат да опознаят тялото което ще трябва да лекуват в последствие, а не както е сега - просто учат наизуст едни дебели книги, някои от тях не осъвременявани от години.

Аз искам да разгледам подобна експозиция.

Дано успея!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, онези с пластинираните трупове ли?

Ще си помисля дали да гледам..

Какъв произхода на “експонатите”?

Човешки трупове ли са?

1. Ако са човешки трупове кои български държавни и общински институции са разрешили провеждането на изложбата?

2. Как това разрешение се съотнася с разпоредбите на Закона за здравето?

3. Организаторите, твърдящи, че труповете са завещани за медицински цели, представили ли са пред българските власти копия или оригинали на въпросните завещания за всеки отделен труп и каква правна стойност би имало подобно завещание според българското законодателство?

4. Било ли е потърсено становище на Държавната агенция за закрила на детето във връзка с психологическото въздействие на изложбата върху детската психика? (Напомням, че децата ще могат да гледат изложбата

безплатно като бонус).

5. Потърсени ли са становища на български правозащитни организации относно произхода на телата във връзка с (изобилната) информация в наши и чуждестранни медии, доклади на международни правозащитни организации и

съдебни разследвания в различни страни по повод съмненията за използване на тела на екзекутирани (политически и други) китайски затворници?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубава е изложбата, но е като демо версия на това, което гледах в интерент и което съответно ми е напомпало очакванията. Малко пространство й е отредено, показани са "по-основни" неща (кости, органи и т.н) и няма онези аранжировки на труповете - баскетболистът, шахматистите, онзи, дето си държи кожата в ръка и др. Слон, кон и мечка също няма и мрежите от кръвоносни съдове са изкуствени. Иначе определено има какво да се научи.

Редактирано от Flatline
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубава е изложбата, но е като демо версия на това, което гледах в интерент и което съответно ми е напомпало очакванията. Малко пространство й е отредено, показани са "по-основни" неща (кости, органи и т.н) и няма онези аранжировки на труповете - баскетболистът, шахматистите, онзи, дето си държи кожата в ръка и др. Слон, кон и мечка също няма и мрежите от кръвоносни съдове са изкуствени. Иначе определено има какво да се научи.

Какво може да "научи" човек от подобна изложба и със какви конкретни "знания" излиза посетителя, бихте ли споделили?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Какъв произхода на “експонатите”?

Човешки трупове ли са?

1. Ако са човешки трупове кои български държавни и общински институции са разрешили провеждането на изложбата?

2. Как това разрешение се съотнася с разпоредбите на Закона за здравето?

3. Организаторите, твърдящи, че труповете са завещани за медицински цели, представили ли са пред българските власти копия или оригинали на въпросните завещания за всеки отделен труп и каква правна стойност би имало подобно завещание според българското законодателство?

4. Било ли е потърсено становище на Държавната агенция за закрила на детето във връзка с психологическото въздействие на изложбата върху детската психика? (Напомням, че децата ще могат да гледат изложбата

безплатно като бонус).

5. Потърсени ли са становища на български правозащитни организации относно произхода на телата във връзка с (изобилната) информация в наши и чуждестранни медии, доклади на международни правозащитни организации и

съдебни разследвания в различни страни по повод съмненията за използване на тела на екзекутирани (политически и други) китайски затворници?

Може би е добре тези въпроси да ги поставиш пред организаторите и/или компетентните органи.

Пластинация /не помня кой доктор го е открил или се е сетил да го приложи/ е процес при който в тъканите се вкарва полимеризираща смес, може би отвън съжо се мажат. Дали става чрез инжектиране, киснене друг похват или смесване на всички изброени техники - не съм запознат.

Хубава е изложбата, но е като демо версия на това, което гледах в интерент и което съответно ми е напомпало очакванията. Малко пространство й е отредено, показани са "по-основни" неща (кости, органи и т.н) и няма онези аранжировки на труповете - баскетболистът, шахматистите, онзи, дето си държи кожата в ръка и др. Слон, кон и мечка също няма и мрежите от кръвоносни съдове са изкуствени. Иначе определено има какво да се научи.

Благодаря за отзива, тъкмо тук с намерението да питам за впеатления. Въпреки по-горното ми мнение мислех да ида, но не можах да се организирам до сега.

Животните не ме интересуват, но липсата на някои експонати мен лично ме дразни.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Еньо, вместо да търсиш само провокации,

вземи отиди, разгледай експозицията и направи смислен коментар.

Или кажи нещо съществено или си мълчи!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еньо, вместо да търсиш само провокации,

вземи отиди, разгледай експозицията и направи смислен коментар.

Или кажи нещо съществено или си мълчи!

Посетих въпрсната изложба и направих опит да се възхитя на изложените човешки трупове.

Оказа се, че това са трупове на хора, екзектутиани в Китай и купени нелегално от организация, чиято цел е да прокара определени идеи в различни държави по света.

Това са тела на хора, с отнета самоличност и поруганото им тяло, лишено от живот с куршум в тила и паднало гърчещо се в канавката е изкупено, обработено и изложено пред погледите на наивните посетители с цел - "образователна"...

Не смяташ ли, че технологиите са достатъчно развити, за да се направи изложба с каквато и да е цел - но без човешки трупове?

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

... това са трупове на хора, екзектутиани в Китай и купени нелегално от организация, чиято цел е да прокара определени идеи в различни държави по света.

Това са тела на хора, с отнета самоличност и поруганото им тяло, лишено от живот с куршум в тила и паднало гърчещо се в канавката тяло ...

Не съм посещавал експозицията, но се съмнявам, че всичко това е било написано на етикетчетата на еспонатите!

Много ми се иска да видя това "чудо" на живо, но с моя претоварен график, едва ли ...

Нещата стоят така: ти си посетил въпросното ексо и може да изказваш мнение, а само съм си разглеждал картинки в нета и не мога (нямам право) да изразявам становище.

Не смяташ ли, че технологиите са достатъчно развити, за да се направи изложба с каквато и да е цел - но без човешки трупове?

Да, може.

Само че, за да се измайсторят макетите, първо ще трябва някой да скицира детайлите, което пак ни води до трупове, реални!

Какво имам предвид:

в университета учихме за трихинелозата - виждал съм на схема причинителя, познавам цикъла на развитие, рисувал съм го схематично, и най - накрая гледах цялата историйка на моделирана чрез компютърен модел, за повече яснота ... и всичкото много хубаво, и прегледно, и ясно, до момента в който асистента ни шльопна парче диафрагма от дива свиня, бъкана с трихинели; пльоснах си аз едно парче под микроскопа и зяпам ... ми то не било като на картинките и рисунките - трябваше ми време докато осмисля какво виждам - видях на живо тоя "изрод" трихинелата спиралис и до днес си я знам.

Както се вижда, пак, отиваме до реални трупове - иначе от къде ще дойде въпросната диафрагма?

Ами ако си медик, особено хирург, как ще се научиш къде и как да режеш, ако не върху трупа на някой нещастник?

Живота е гадно нещо, а хората са сеирджии!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е, и аз дойде ред да посетя изложбата...

Впечатления? Смесени или никакви, не знам. Може би най-силното е това, че се припокрива на 100% от това дето знам и си представям. Имам някакви спомени, че съм рисувал такива работи (скелет, тела и мускули, без вътрешни органи) преди >20 години (макар и неистински), но увредени оргати /от болести, инциденти и вредни навици/ видях наживо за пръв път. Има какво да се види, би било интересно и за доктори, макар, че подобни упражнения (по разкриване на различни системи и части от тялото) трябва да са правили.

Аз се досетих за още липсващи експонати от по-горе изброените, българския потребител отново е прецакан.

Как ли стои въросът със преноса на предмети с биологичен произход през граница, наистина?



Може би липсаата на миризма ме впечятли..

Дето се казва - Трупове, рагу и карантия.



Сега пуешкото филе в хладилника ми изгежда не толкова апетитно.. А ако си бях взел пушени ребра... ;)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...