Отиди на
Форум "Наука"

Онлайн революцията в образованието застигна и Европа


Recommended Posts

  • Потребител

Това, че 30% от хартиените книги не достигат до читателите, не е заради хартията. Това е заради човешката природа. Няма проблем хартия да се прави от недървесни източници на целулоза, но кой би се занимавал в днешно време? Трябват ни бързи и лесни пари.... Така също надали някой от нас, който си е купил таблет, ще ползва същия този таблет след 5 години. За един живот на човек ще се падат по 20-30 таблета. И това, за да има оборот и да плащаш. Това няма да продължи дълго. Тая земя не е за един ден. И ние с това поведение до никъде няма да стигнем.

...

Има едни книги, които засега не мога да си ги представя в електронен формат - фотографските. Все пак фотографиите, които се поставят в рамки, са на хартия и разглеждайки един хартиен албум, ние си сверяваме часовника. Гледайки монитор нищо не сверяваме.

...

А че повечето книги на пазара са глупави и не си заслужават сеченето на дървета, за да ги гледаме, това е друг въпрос. От културно естество. Такава ни е културата, такива са ни и книгите... не може да си се превърнал в краен материалист и това да не се отразява и на книжното съдържание.

...

Наблюдавам от известно време, че много хора започват да се вълнуват от стоки, които са ръчна изработка (занаятчийски стоки). И подозирам, че тази тенденция ще се задълбочи. А задълбочи ли се, може да има ефект върху цялото ни земно битие.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

sirius, изглежда пишеш без да четеш. Кръгозора ти се простира на две крачки пред теб. Аз съм грамотен, но не чета субтитри от няколко години. Има си гласови четци и гласово записване. За мисловно записване е рано още да се говори, но останалото е вече в ежедневието ни. Това, че не го ползваш не значи, че не съществува.

С електронен четец може да избереш интонация, тембър, височина, сила, темпо... Колко от тези неща може да ползваш, когато насреща си имаш учител? Можеш ли да дадеш учителя на пауза? А да върнеш мисълта му? А какво става когато не е съвсем здрав, трезвен, старателен или умен? А виждаш ли какво пише от дъното на стаята? Удобно ли ти е прикован на чин? Как мислиш влияе на очите ти, че слънцето огрява само едното ти око? Пишка ти се по време на час? Още ти се спи в 5 часа на лекции в университета, защото не стигат аулите за всички предмети? Образователната система не е направена за да ти е удобна на теб, а твоя живот е подчинен на това образователната система да работи по стереотипи, които са морално износени.

Хартията се рециклира много по екологично от колкото електрониката. Таблета/компа е чудесно нещо, но или се поврежда или морално остарява. Както върви, някой ден ще подритваме таблети по улицата. Вместо вестници. Но природата се справя сравнително бързо с хартията. За разлика от електрониката.

Сега за екологията. Доколкото помня половината от днешната хартия се добива от рециклиране. Браво. Това не променя факта, че половината от дърводобива е за хартия, нито ще върне изтребеното биологично разнообразие там където преди е имало гори. Електрониката също се рециклира, но тук говорим за обем. Моя компютър с монитор и периферни устройства тежи под 10 кг. Сложил съм му скромните 1 TB. В изражение на книги това са 1 073 741 823 бройки. Външен (преносим) харддиск от 1 TB тежи под 700 грама и е с цена 100-на лева (под 100 при промоции). Ако ти съпоставяш 1 милиард книги с нещо в джоба ти, което струва 100 лв,, по независимо какви показатели, то значи сметките ти са погрешни.

И тъкмо съхранението на хартиен носител е неблагонадежно. Пожарите, червеите, водата, мазнината от пръстите, цапането с храна, неволното или нарочно късане, драскане, рисуване, производствените дефекти са все причини за малотрайността на хартията. Не се води по папируси открити при перфектни условия на съхранение в Египет. Можело да си изтриеш нещо от електронен носител. Може. Може и да направиш милион копия на други носители, както и на интернет хостове, при това безплатно. Попитах те какво става, когато в книжната ти книга липсва страница или искаш да я пратиш в Сибир, но не получих отговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, че 30% от хартиените книги не достигат до читателите, не е заради хартията. Това е заради човешката природа.

Точно така. И заради човешката природа електрониката е решението на безболезненото "раждане и убиване" на децата на нейната фантазия.

Интересно ми е колко ли килограма тетрадки съм изписал и химикали ползвал. Образователен таблет от Индия - $50.

Така също надали някой от нас, който си е купил таблет, ще ползва същия този таблет след 5 години. За един живот на човек ще се падат по 20-30 таблета. И това, за да има оборот и да плащаш.

С таблети нямам опит. Аз работя с мощни машини. Факт е, че съвременното производство няма за цел създаването на вечни машини, вероятно за да продава нови модели. Не, че не може!

Друго нещо е, че компютъра не се хвърля, както може би си мислиш. Негови части се сменят. В общи линии за да бъде актуален моя компютър, като отчитаме и програмираното "изгасване" на негови чаркове в близките 20 години ще ми е нужно да закупувам общо 1 кг техника с прогресивно падащи цени.

В съвремието сме свидетели на революционно покачване на качеството на звук, картина и бързодействие. Следствие от закона на Мур е, че процесорната мощ се удвоява на всеки 18 месеца. Това, което ще имаме след 5 години обаче ще бъде компютър, който се справя с FULL HD, всякакви триизмерни игри и ще има качество по-високо от това, което човешкото око може да различи. С други думи, това ще е лимита при който има смисъл да се прави по-мощен компютър. Така, както и телефоните с 25 милиона цвята са просто думи в рекламата, защото човешкото око не може да различава толкова. Естествено, предизвикателства пред машините ще има. Примерно игри с изкуствен интелект, които да те изучават, такива, които да карат колата ти или самолет (не, че е нещо ново) и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж, може и 10 милиарда книги са си сложиш в джоба и да не си прочел и 10. А някой да е прочел 100 и да са му достатъчни, за да не мъкне 10 милиарда. Сега по сложния въпрос е да се накарат учениците да учат. И особено, да мислят. И особено ако им се пишка или тембъра на учителя не им харесва.

Да, и гумените кукли могат да се докарат на цвят, тембър и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това колко си прочел в днешния свят, иска ни се или не, зависи от това как е поднесено знанието. Мина времето, в което се подава информацията буква по буква.

Котката изпитва носталгия към хартията като материя - грапавина, мирис, тегло. За такива като него ще бъде симулирано и това. Защо е нужно да се симулира? Защото е здравословно, природосъобразно и по-евтино. Помня по телевизията преди години, когато за пръв път чух, че излязло по-евтино да се направи катастрофа във филм с компютърна анимация, отколкото да се разбие реално. Тогава това беше сензация, сега е просто тривиално. Информационните технологии са сред най-бързо развиващата се наука в днешния свят и това не е случайно. Темповете и ни поставят в ситуацията това в което сме възпитавани да е остаряло още докато сме живи. Майка ми си е разливала мастилниците в чантата, децата ни и те ще ни се чудят на акъла как е възможно да драскаме по сплескана дървесина като пещерняци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма съмнение, че предстои онлайн революция в образованието.

Няма никакво съмнение, че въпреки това, доброто образование ще си остане присъствено - в училища, университети и т.н.

Няма съмнение, ще електронните форми ще изместват хартиените, но е абсурдно е да се твърди, че технологиите ще направят ненужни уменията за четене и писане (поне в близките 100 години).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Звучи грубо, но едни хора трябва да починат за да се даде възможност на човечеството да се развива. Ще чакаме.

Atom, защо смяташ присъствието в училищата и университетите за условие дали образованието е добро? Би ли изброил преимуществата от това да се намираш в една стая с връстници и един учител?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещата на теория са едно, а на практика - друго. В България има дистанционно обучение по интернет в НБУ и ТУ . СУ също се готви от следващата година да осъществи такъв модул. Аз даже имам един роднина, който се обучава дистанционно в НБУ. Разправяше много смешни истории за дистанционното оценяване чрез тестове - как се съюзявали в големи групи, за да могат с колективни усилия да се преборят с оценяването.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

vorfax, как е поднесено значи. Голяма смехория си написал. Ти с кафенце ли обичаш да ти се поднася. Не че не зависи как се поднася, но това пък не зависи от теб/нас. Но също така зависи и как възприемаме поднесеното. Възприемането зависи от нас и можем да го усъвършенстваме до дупка.

Аз лиично, поставям фокуса в мен (моето възприемане), а ти го поставяш извън теб, някой да ти го поднесе.

Образованието, според мен, е само един начален, подготвителен етап. Нататък нещата зависят повече от с особноста за възприемане. И където започват постиженията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

vorfax, как е поднесено значи. Голяма смехория си написал.

Както вече писах, едни поколения трябва да напуснат този свят, за да може знанието, което ги е задминало да бъде допуснато. Защото да живееш в информационната ера, а да мислиш в каменната просто обезмисля технологичния прогрес.

Според данни на дружеството на психолозите от миналата година 1/3 от децата между 13-15 години активно общуват през интернет.

На тази възраст почти няма дете без профил във "Фейсбук", а в същото време едва 13 на сто от учителите и 15 на сто от родителите разбират за какво става дума, дава пример Игов.

Според него сегашното поколение родители повтаря стереотипите на своите родители и прави това, което са правили нашите бащи и дядовци.

Разликата е, че, ако преди 50-100 години тези методи са били успешни, тъй като светът се е развивал бавно, то сега това е невъзможно, отбелязва психологът.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4782551&fb_action_ids=4897345957110&fb_action_types=og.recommends&action_object_map={\%224897345957110\%22:10150727354825824}&action_type_map={\%224897345957110\%22:\%22og.recommends\%22}&action_ref_map=[]#.UYZ0zGHcTxg.facebook

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тази революция не е нищо повече от смяна на носителя. И преди 100 години са били малцина тези които са желаели да се образоват, и днес е така. Да, достъпа е по лесен, но който преди време е слушал популярни песни с нецензурно съдържание пак ще си ги слуша и ще отваря книга на таблета си веднъж годишно (не за друго, а защото това е биографията на известна чалга певица, 100 страници снимки и само 2 печатен текст).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази революция има много проявления. Не разбирам консерватизмът ти спрямо технологиите създадени да улеснят човешкият живот. При положение, че електрониката направи от света глобално село, как ще наричаш това "нищо повече от смяна на носителя"!? Моите родители взети заедно като достъп до литература, аудио и видео за целият си живот имат по-малко отколкото аз само в момента на харддиска си. Аз знам какво е да ходиш да ровиш в библиотека и да не можеш да намериш ноти на Гершуин, защото даден строй го е третирал като упадъчна музика, или да търсиш опус 532 на Бах, но т.к. е популярен да е откраднат.

Помня времената в които опаковките на дъвките бяха съкровища, събирахме капачки от безалкохолни и говорехме за неща, които никога не бяхме виждали. Сега тези бариери са снети. В YouTube заради един клип се запознах с хора от цял свят. Няма място за сравнение с комунистическата размяна на любезности с русначе през месец, през който вече си забравил какво си го питал, че ти отговаря.

Ти ми казваш, че свободният достъп до информация предоставя такъв и до такава (информация), която не допринася до духовното или ментално развитие. Е и? Аз обичам един пример който давам в такива случаи. С един нож може да убиеш човек, а може и да си намажеш филията с масло. Заради убийците да забраним ли ножа? И кой е лошия - ножа или този, който го употребява? Информацията сама по себе си никого не учи. Възпитателния ефект се постига, когато тя се подава по подходящ начин (аз настоявам, че това КАКЪВ е най-важното определящо как ще бъде прието и дали ще бъде запаметено) за съответната възраст и индивидуални предразположености (характер, интереси, дарби).

Когато четох една тухла по психология там прочетох нещо много интересно. Човекът не е мързелив. Казвам го с две думи. И нещо повече. Ако някой е мързелив, то това е против неговата природа, нещо като болест или грубо вмешателство на външни фактори. Човек, който не иска да знае е като човек, който не иска да живее - човек с проблеми. Децата са любопитни, те имитират, попиват всяка информация от средата в която се намират. Ако нечий смисъл на живот се изчерпва до физиологични нужди (ядене, пиене и тея три неща), то спрямо този човек е извършено престъпление - похищение върху неговата природа. Не случайно с нарицателното "селянин" илюстрираме човек без обща култура, възпитание и знания. Защото живота на село често е съпътстван от труден или невъзможен достъп до информация, заетост с физическа работа покрай земите, животните и т.н. Информационната революция дава информация и дава време. Затова сега на село земите пустеят, а младите се изнесоха по градовете. Защото жаждата за емоции, която бих казал е същото като жаждата за информация, е наркотик. И ако това бъде впрегнато в образователната система, то интензивността на този процес може да позволи по-добри резултати за по-кратки срокове. Пак казвам, с ножа и с Интернета може да се вършат и престъпления, но в това се състои нашата отговорност, да насочим тази енергия, както примерно ядрената, за мирни цели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Vorfax, за образование ли говорим или за познание (знание)?

Образованието е комплексен процес, който има много повече функции от познанието.

Образованието е:

- механизъм за добиване на научни, практически и т.н. меки умения

- институционализирано и регулирано познание, което отваря врати за определени професии

- социална среда с много по силни връзки между индивидите от която и да е социална мрежа

- бизнес за милиарди

- средство за налагане на манипулация и контрол

Atom, защо смяташ присъствието в училищата и университетите за условие
дали образованието е добро? Би ли изброил преимуществата от това да се
намираш в една стая с връстници и един учител?

Изобщо не мисля подобно нещо. Писах, че доброто образование ще си остане присъствено, което по никакъв начин не е равнозначно на това, че всяко присъствено е добро. В Coursera има колкото искаш курсове предоставени от топ университети от които ще научиш същите неща каквито и в присъствения курс. Разликата обаче е съществена. В единия случай получаваш познание, в другия добро образование. В първия случай е за твоя собствена употреба, във втория - ключ за маса врати. В първия случай е безплатно, във втория струва един куп пари. В първия случай ще си сам пред компютъра, във втория ще влезеш в един клуб с хора, които ще са гарантирано по върховете и с които цял живот ще бъдеш на ти и т.н.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Исках само да споделя едно прясно клипче от VBox. Дори да не присъствах там, това "представление" ме впечатли. Ето това е механизма за привличане на ученици към учебния процес. И поклонниците на чалга културата сигурен съм са били лишени от точно такъв вид досег до знанието. Аз лично съм се усещал, че заради дребни неща съм бил улисан да науча много повече отколкото примерно съм възнамерявал. Имал съм в читалищен хор педагожка в която бяха влюбени всички (вкл. момичетата) в най-невинния начин по който може да има, и това ме задържа в този хор две години след като тя беше в Италия. Помислете само какво влияние. А всичко бе напълно сериозно, бяхме професионалисти, печелихме награди, ходихме в чужбина. Е, кажете ми, без нещо, което да те въвлече, да те заинтригува, какъв точно е мотива да учиш? Истината е, че няма никакви гаранции, че това което учиш някога ще ти потрябва в живота.

Не може в час по география да обясняваш за размерите на Панагюрското съкровище, вместо да пуснеш видео какво аджеба е това чудо.

Не може в час по български език да те учат да пишеш красиво, при положение, че електрониката го може по-добре и по-бързо отколкото човешката анатомия го позволява.

Не може на пътищата да се води война, при положение, че има наличен софтуер тя да бъде спряна.

Не може да вярваме в призраци и необоснован консерватизъм, когато бъдещето чука на вратата ни.

Ползването на методи от миналата ера в наши дни е престъпление.

Даже не възнамерявам да отговарям на предходния коментар. Някой си има лични представи какво е училището, както и онези от министерството, които за последно са стъпвали в училище като ученици, но сега учат учителите как да си вършат работата.



http://www.vbox7.com/play:fb59d2e585

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.........

Не може в час по география да обясняваш за размерите на Панагюрското съкровище, вместо да пуснеш видео какво аджеба е това чудо.

Не може в час по български език да те учат да пишеш красиво, при положение, че електрониката го може по-добре и по-бързо отколкото човешката анатомия го позволява.

Не може на пътищата да се води война, при положение, че има наличен софтуер тя да бъде спряна.

Не може да вярваме в призраци и необоснован консерватизъм, когато бъдещето чука на вратата ни.

Ползването на методи от миналата ера в наши дни е престъпление.

.........

Науката верно е напреднала много, ама все още Панагюрското съкровище е предмет на историята, а не на географията :grin:

Колкото до краснописа, той отдавна, най-малко от 20 години не се изучава.

Как ще се спре войната по пътищата със софтуер, признавам , че за мен е пълна мистерия и какво общо има с образованието - също.

А призраците са много на мода в днешния компютърен век, това е факт - само погледни заглавията на популярните романи и филми.

Аз също искам да споделя един материал, свързан с образованието, който показва нагледно каква е причината финландските ученици да са в пъти по-успешни:

121130FinlandFINAL.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е интересна. Електронният начин на писа, предлагане и отразяване на информацията си има своите големи предимства. И един много голям недостатък, който виждам, че ви убягва. Той изисква енергия, външна на субекта. За разлика от писането на ръка по старомодния начин.

Един простичък пример. Когато започнах да работя все още нямаше PC-та или по-точно казано бяха малко. Затова започнах по класическия начин - с "пишуща" механична машина. Та научих да пиша на такава машина. В офиса ми колежката само е чувала за нея. Тя е дете на компа и съответните технологии. И седмицата преди празниците, понеже ремонтират улицата пред офиса, взеха че прекъснаха кабела с високо напрежение. От 09.00 часа до 17.00 часа нямаше ток с други думи, защото се оказа голяма авария и засегна целия център. А до същия този час - 17.00 часа изтичаше преклузивния срок за подаване на едни документи в съда. Без ток ни комп, ни интернет, ни принтер, ни... дявол. И тя направо изпадна в криза. Е, моя милост се смили и изкара старата и вярна пишеща машина, която изисква само твоята собствена и автономна мускулна енергия. Тя ме погледна облещено и рече - ама аз не мога да пиша на това нещо. Е, аз писах, тя диктуваше, защото случая бе нейн. Спазихме срока, спасихме клиента. Иначе не ми се мислеше какво щеше да стане... От този ден, забелязвам, че хвърля едни по-особени погледи на машината, която до този момент за нея бе безполезна антика. :grin:

С други думи, както казват мъдрите хора, най-сигурното нещо е най-простичкото и елементарно. Колкото е по-сложно, толкова е по-нестабилно. А и с тази зараждаща се енергийна криза в световен мащаб... абе да взема да си поддържам машината, че без ток, светът ще се напълни за един миг с безпомощни субекти, държащи облещено онемелите им електронни джажи. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И един много голям недостатък, който виждам, че ви убягва. Той изисква енергия, външна на субекта. За разлика от писането на ръка по старомодния начин.

11_Small_Trees,_Small_Machines,_Big_Oppo

limbing.jpg

logging.jpg

113.jpg

Paper-Recycling-Machines.jpg

Paper_Machine+%282%29.jpg

След поредния край на света ми остава да се надявам, че Слънцето няма да спре да свети, вятъра да духа, а атомите да имат енергия.

Doris, мисля си за различни примери, затова се обърквам. А и мотивацията ми да обяснявам спада crazy-monkey-emoticon-027.gif?1292792385

Краснописа може да не се изучава като нарочна дисциплина, но в начален етап е от основните приоритети. В студентските години пък помня, че нечетливи работи получават един червен диагонал без да се четат.

За колите има технологии, които позволяват воденето по маркировката на пътя (нещо като автопилот, какъвто се ползва при самолетите) употребата на GPS, автоматични скорости, превъртане на гумите, за да се предотврати буксуване, следене и спазване на дистанцията с други обекти и коли. Аз далеч нямам интерес в тази област, но съм гледал и филми, където се илюстрира, че и да искаш не можеш да нанесеш сериозни щети на колата и пътниците в нея.

Фините са пичове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-малкият проблем с оглед на дискусията е върху какво пишеш. Може и да не е хартия. Въпросът е с какво пишеш и още по-важно с каква енергия. Същото касае и отразяването на написаното. Тъй че без външна енергия електронните джажи са само безполезен боклук. Факт. А и едно магнитно поле доста бързо слага край на "вечността" на електронните носители. Затова, най-сигурно е най-простото: глинени плочици или камък. :grin:

Докато въпросът с неограничената енергия не бъде окончателно решен, всяко устройство, различно от човека е под голямо условие. Колкото и да е полезно и удобно. Факт.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Факта е, че съхранението и възпроизвеждането на информация с електронен носител е много по-енергопестящо, а също и че ни те и известно, че запаметяващите устройства не са само магнитни, а и оптични и електронни (USB флаш, памет карти и SSD устройства).

При положение, че Blu-ray диск побира 25 GB, HD DVD - 30 GB, а USB флаш минава 1 TB (1024 GB), а струват колкото дограмата на няколко прозореца от сградата на библиотеката, която могат да приютят като информация.

Докато въпросът с неограничената енергия не бъде разрешен, предлагам ти DendroaspisP да спреш да ползваш електричество и да се върнеш (пеша) към каменната епоха към която принадлежиш по начин на мислене, а не да ни занимаваш с всяване на паника.

За колите исках да добавя. Както вече писах не ми представляват интерес и затова не мога да се изразявам научному. Накратко една от идеите, които се видели бял свят, но не и масово въведение е, че в превозните средства има нещо като радио маяци и тогава GPS системите имат ролята да определят тяхното местоположение и дистанция. Поемането на контрол от автопилота практически прави невъзможно сблъсъка между две транспортни машини. Отделно не може да не сте гледали клипчета как слизаш от колата, а тя продължава към паркинга, намира си място и паркира сама без вероятност да ожули околните. И отново благодат от най-голямото ни богатство - свободно време незаето от стреса да гледаш жена как кара назад между две скъпи коли crazy-monkey-emoticon-118.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж какво, въпроса за средствата за обучение е малко страничен по отношение на качеството му. Имам предвид средствата. Информираността, достъпа до информация още не значи нито образованост, нито интелект някакъв или ерудиция. Даже да приемем, че цялата информация, която се излага в Мрежата е вярна, тя ще е толкоз много, че не само ученика, а и другите потребители, ако не са 'обучени' да боравят с нея, да търсят и откриват нужната им информация, кел файда от нета. Затова се казва, че добрия учител не е този дето преподава най-много знания (т.е. информация) за единица време, а този които учи как сами да се научим да мислим и расъждаваме (т.е. да отсяваме полезното от безполезното). Това никакви таблети и самообъчаващи програми не могат да заменят (за сега). Говоря за средното и за задължителното образования, за висшия курс може и да стане, защото се предполага първо, че студентите са по-зрели, т.е. по-обучени и второ, че вече са избрали или са са определили своята сфера на познания, които искат и могат да задалбочат. А примера с автомобилите не е съвсем коректен, защото първо всека с-ма може да се изключи (то и мощните коли имат ограничители и то фабрично заложени, но могат да се дезактивират, вярно не е лесно) и второ може да се развали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Факта е, че съхранението и възпроизвеждането на информация с електронен носител е много по-енергопестящо, а също и че ни те и известно, че запаметяващите устройства не са само магнитни, а и оптични и електронни (USB флаш, памет карти и SSD устройства).

При положение, че Blu-ray диск побира 25 GB, HD DVD - 30 GB, а USB флаш минава 1 TB (1024 GB), а струват колкото дограмата на няколко прозореца от сградата на библиотеката, която могат да приютят като информация.

Докато въпросът с неограничената енергия не бъде разрешен, предлагам ти DendroaspisP да спреш да ползваш електричество и да се върнеш (пеша) към каменната епоха към която принадлежиш по начин на мислене, а не да ни занимаваш с всяване на паника.

За колите исках да добавя. Както вече писах не ми представляват интерес и затова не мога да се изразявам научному. Накратко една от идеите, които се видели бял свят, но не и масово въведение е, че в превозните средства има нещо като радио маяци и тогава GPS системите имат ролята да определят тяхното местоположение и дистанция. Поемането на контрол от автопилота практически прави невъзможно сблъсъка между две транспортни машини. Отделно не може да не сте гледали клипчета как слизаш от колата, а тя продължава към паркинга, намира си място и паркира сама без вероятност да ожули околните. И отново благодат от най-голямото ни богатство - свободно време незаето от стреса да гледаш жена как кара назад между две скъпи коли crazy-monkey-emoticon-118.gif

Vorfax,

не си спомням да се съм те питал за мнението ти по отношение личните ми характеристики. И не съм си позволявал да давам такива по отношение на теб. Както се казва това е въпрос на интелект и възпитание. Може и да го разбереш някой ден, когато се научиш да мислиш докато водиш дискусия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако говориш за каменната епоха, думите ми са напълно оправдани по твой адрес, защото изтъкваш употребата на електричество за настоящата революция като нейн недостатък.

След момента в който бил "открит" огъня вероятно се е пръкнал някой като теб, който да умозаключи, че не бива да се ползва хартия за запаметяване на информация, защото може да изгори.

Надявам се усещаш колко абсурдно звучат думите ти.

Някой назад писа, че можело да спре тока. Компютъра ми тежи по-малко от найлоновата чанта с която ходих на училище пълна с тетрадки и учебници. С една отвертка и 2 минути време мога да отвинтя 6 болта и да взема харддиска в джоба си. Отделно хората са изобретили батерии и други благинки за независимо захранване.

Няма да коментирам опита ти за заяждане (:

За езиците се сетих един хубав пример. Принципно идеята, че в училище няма да те учат да пишеш и четеш и че никой няма да може сам да чете и пише звучи много шокиращо. Защо? Ми защото всички ние сме си скъсали задника за да ги усвоим. Онова, което трябва да се отчете обаче е ползата от тази дейност. Преди 100 години без грамотност достъпа до специализирана информация/литература е просто блокиран. Без грамотност не можеш да вършиш много неща, няма да те назначат на работа и т.н. следствия, които в крайна сметка намаляват шансовете ни за добро заплащане и приличен жизнен стандарт. Трябва да се запитаме това важи ли днес? Аз заявявам не. Нищо, че съм грамотен. Аз мога да приема тази идея, защото тя води със себе си страшно много привилегии за живота на човечеството. Нормалната реакция иначе е ясна: "Аул, ама аз искам да съм независим. Искам на планетата ни да не остане и едно дърво, но в мазето да имам по един брой от всяка книга, която някога може да ми потрябва.". И давам (контра)пример за това как този начин на мислене е погрешен. Програмните езици са също като книжовните езици, които ползваме в ежедневието си, примерно българският. Тези езици служат за комуникация с хардуера на информационните технологии. Когато те се компилират, програмираната дейност на машините им позволява те да изпълняват възложеното без да чувстват умора, да грешат, да ходят в майчински, на лятна почивка и т.н. Аналогията между двата типа езици е изключително близка. Програмните езици също имат своя семантика, в тях има заложен словоред, логика, дори (много) творчество (аз съм програмирал и за мен това е изкуство). Нещо повече, ако в един програмен код вие сложите една точка, запетая, интервал или друг символ на произволно място това в общия случай ще направи частта или целият код неизползваем. Ако не знаете как се слага запетая в българския език, пак може да имате висока оценка. Ако не знаете къде се поставя в произволен програмен език, оценката ви не може да помръдне от слаб 2, защото това е фатално. Запазените и служебни думи в програмен език са само няколко стотин, но изграждането на една програма се подчинява на изключително строги правила, при това в комплексен вид, който не търпи нито една част да е сгрешена или несинхронизирана с останалите части. И сега на въпроса. Колко от вас знаят PHP, HTML, JAVA, SQL? Натиснете едновременно клавишите Ctrl и U и кажете разбирате ли всичко? И се оказва, че интернет браузъра чете вместо нас. Ама нали не можем да живеем без да четем буква по буква всичко сами? Или просто си въобразяваме това?

Както има програмисти, така ще има и лингвисти, които ще специализират в изучаването на естествени езици, ще усъвършенстват техниките на четенето и писането им от електрониката, ще ги оптимизират и др. Това правим с изкуствените езици. Защото не бива да забравяме, че езиците са създадени от човека за да улеснят комуникацията, преноса и запазването на информацията, а не да имитират средновековно мъчение.

С други думи, ако ние бяхме водни кончета, но с човешки мозък, след прекарания стадий като ларва във водата 99% от нас нямаше никога да полетят.



* - не човешки мозък, ами интелект... разсеян съм...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Тези дни Yahoo закупи Tumblr за 1,1млд долара. Основателя на Tumblr e 26г младеж, който не е завършил гимназия. И както казват, walk away rich. Доколкото разбрах, с 1/4 млд пари. (Може би не е единствения собственик или притежател на акции; знам ли)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А закупеният от Яхуу сайт с какво се занимава?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти пък, как може да не знаеш :)))
Това е един от най-приятните по дизайн сайтове, предназначен за блогове и наблягащ на снимки. Достъпен на 12 езика в него са разположени 108,4 милиона блога с 50,8 милиарда публикации.

Карп програмира от 11-годишен. През 2001 г. (на 15 години) напуска техническата гимназия в Бронкс и започва да работи по свои проекти. Tumblr основава през 2007 г. Браво на пича. Обърнете внимание, обаче, че той е напуснал училище, не защото не може да го избута, а защото му пречи на работата.

Времето, времето е най-важното, което трябва да оптимизираме в нашият живот.

Още 9 успели хора без образование има в този списък: http://profit.bg/news/10-uspeli-hora,-koito-ne-sa-zavurshili-dori-gimnaziya/nid-107147.html



ПП: Взел е сухо $220 млн., а е имал $200 млн. вече.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...