Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Уж лятото е още в началото си, слънцето не пече силно, но... явно истерията покрай изборите дава разсейки на най неочаквани места и ни карат да се занимаваме с въпроси, които са напълно ненужни. Както казват при нас "Всичката Мара втасала, останало с ... да се заеме". Та така и в държавата ни, всичката я втасаха, остана да се занимаят с прекалената феминизация на някой професии, което не било правилно и трябвало да му се противодейства.

Ето една от тези професии, медицината.

Наименованието
"медицинска сестра" ще изчезне и ще се замени с "лекарски асистент".
Такава промяна в наредба е гласувало ръководството на Министерството на
здравеопазването (МЗ) в последния работен ден преди празниците.

"Професията на медицинската сестра се феминизира, затова един от
начините да увеличим броя на тези специалисти е като привлечем повече
мъже към нея. Но някои представители на силния пол не се чувстват
комфортно, когато към тях се обръщат със "сестро", затова предлагаме
смяна на наименованието", съобщи пред "Труд" министърът на
здравеопазването проф. Николай Петров. Той добави, че в Западна Европа
много мъже работят точно като сестри. Но във Франция името на професията
е в мъжки и в женски род - съответно "енфермие" и "енфермиер", така е и
в Италия - "инфермиере" и "инфермиера".



"Проектът за промяна в наредбата ще се публикува за обществен дебат в
първите дни на следващата седмица. Ще имаме и среща с асоциацията на
професионалистите по здравни грижи. Ако те обаче не са съгласни, няма да
извършим промяната", посочи проф. Петров.



"Дискутирали сме подобна смяна на името в съсловието, но към момента тя
не се приема. Това обаче не означава, че не сме отворени за дебат и за
намиране на консенсус", коментира Милка Василева, председател на
съсловната асоциация. Според нея "лекарски асистент" означава "помощник
на лекаря", докато медсестрата извършва много автономни дейности.
"Според мен по темата се налага сериозен дебат и в обществото, и в
системата", каза още Василева. Тя разказа как доста млади мъже в момента
работят като медсестри, а към тях пациентите се обръщали по име, затова
нямало проблем с длъжността им.



Само че, аз бих стигнал още по далеч в тези разсъждения. Моите лични наблюдения са, че броя на жените лекари също е голям и ми се струва, че пропорционално лекарките стават все повече от лекарите. Същото е и при фармацевтите, където феминизацията е доста значителна. Трябва ли това обаче, да ни вълнува, та чак и да се предизвиква дебат в гилдията и обществото? За мен лично, това е напълно и абсолютно ненужна дискусия. Това се решава на място, като търсят хора за психиатрията примерно да се оправят с буйстващи пациенти, да си пише в условията за кандидатстване, "трябва ни як млад мъж", или за бърза помощ, по същия начин "търсим да назначим силни физически мъже да носят болните".

Преди няколко дни попаднах и още една статия (която за съжаление не мога да намеря), къде с безпокойство се говореше за феминизацията на учителската професия. Мъжете учители ставали все по малко, което било притеснително. То ако се замислим директорите на училища също са преди всичко жени, сещам се, как обясняваха нещо за кариерния ръст на жените и че трябвало да има квоти за висшите постове, айде сега, за да има баланс да вземат да сложат квоти и за мъже медицински сестри, фармацевти, лекари, учители, директори на училища. Бих стигнал и по далеч, контрольорите в градския транспорт в Карлово са само и единствено жени, как може такава дискриминация? Я незабавно и тук една квота за мъже контрольори.

Тука има дискриминация на полов признак!

За вас не знам, но мен въпроса с феминизацията на която и да е професия въобще не ме вълнува. Вместо да се заемем със сериозните теми на обществото ни занимават с глупости.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Ами, проблемът е , че медицински сестри не достигат, защото от години бягат в чужбина, така че, ако по някакъв начин може да се хванат и мъже за тая работа, няма да е лошо.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Ами, проблемът е , че медицински сестри не достигат, защото от години бягат в чужбина, така че, ако по някакъв начин може да се хванат и мъже за тая работа, няма да е лошо.

Дорис, те мъжете не са риби или нещо друго, което да се хване. За да работят истински, трябва да имат стимул за каквато и да е работа, а ако закони, като дискриминация (сексуално насилие, и всякакви др. насилия) и ред други вредни за хората се премахнат, нещата ще си дойдат на местото. След като конят и магарето ще изяждат равни количества, тогава ще трябва и да работят по равно, не зависимо от възможностите си.

Извини ме за алегорията!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

T.e.? Държиш да има дискриминация, и насилие включително и сексуално?

Не съм модератор вече, но титуляра на темата е. Интересно как би реагирал (както и екипа), на призиви от рода на:

закони, като дискриминация (сексуално насилие, и всякакви др. насилия) и
ред други вредни за хората се премахнат, нещата ще си дойдат на местото
.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

T.e.? Държиш да има дискриминация, и насилие включително и сексуално?

Не съм модератор вече, но титуляра на темата е. Интересно как би реагирал (както и екипа), на призиви от рода на:

закони, като дискриминация (сексуално насилие, и всякакви др. насилия) и

ред други вредни за хората се премахнат, нещата ще си дойдат на местото.

Митак, какво имаш предвид с това "Не съм модератор вече" ?! Защо не си? Или това - с оставката - е някаква шега?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък смятам, че проблема с медицинските сестри и братя отдавна е трябвало да се оправи, а не сега да сме свикнали да викаме на мъже сестри, та чак да роптаем срещу оправянето на това недоразумение. Мъжа балерина, водачката на МПС, добре ли ви звучи?

За професиите в български език няма женски род - пилот, хирург, шофьор... Ама масово се използва шофьорка, учителка, докторка,...

"Колега" е дума със старолатински произход, буквалното й значението е "другар по оръжие" и в латиския език съществува само и единствено в мъжки род поради факта, че когато латинският език все още е бил активно употребяван е било несвойствено за жената да носи оръжие. Употребяването й в днешно време дори към представители на женския пол прави добро впечатление само на хора, изучавали латински език. Ето на, обаче от БАН са дописали за колежка, под предлог, че била широко употр*бена. Чакам да одобрят и "пут*о".

На тази тема бях се забавлявал преди време, от типа простотии как е женски род на лилипут, обаче помня нещо полусериозно от една кадровачка, но обърнете внимание - войник, която ми обясни, че не можела да пишка, защото нямала пишка. Обаче този проблем бледнее пред мистерията защо чурка е в ж.р.!? Че планетата е в женски род, барабар с континентите, мисля че е достатъчен залък за женската еманципация, другото е еманация на личната оценка за неравнопоставеност избиваща в компенсаторни механизми.


Квоти смятам за приемливи само за образование и само на социален принцип. Останалото е помагане на едни ощетявайки други.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, какво имаш предвид с това "Не съм модератор вече" ?! Защо не си? Или това - с оставката - е някаква шега?

Митак, не се впрягай толкоз. Всяка ситуация си има положителни и отрицателни страни. :)

Дорис, те мъжете не са риби или нещо друго, което да се хване. За да работят истински, трябва да имат стимул за каквато и да е работа, а ако закони, като дискриминация (сексуално насилие, и всякакви др. насилия) и ред други вредни за хората се премахнат, нещата ще си дойдат на местото. След като конят и магарето ще изяждат равни количества, тогава ще трябва и да работят по равно, не зависимо от възможностите си.

Извини ме за алегорията!

Херкулес, нещо биологията ти куца , ако сравняваш мъжа с кон, на жената ще да съответства кобила, а не магаре :grin:

Колкото до стимулите (от латински stimulus значи остен), всички имат нужда от такива за да работят. Защото:

"Човек* затъва лесно в ленност празна

и дири несмутения покой...."

(Гьоте, Фауст)

*И мъжът и жената според Библията и съвременната наука са човеци (Homo sapiens).

Редактирано от Doris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Херкулес, нещо биологията ти куца , ако сравняваш мъжа с кон, на жената ще да съответства кобила, а не магаре :grin:

.

:biggrin: Ей богу, такова е съответствието :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, аз пък съм против този -- http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=%D1%84%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Frechnik.info%2F%25D1%2584%25D0%25B5%25D0%25BC%25D0%25B8%25D0%25BD%25D0%25B8%25D0%25B7%25D0%25B0%25D1%2586%25D0%25B8%25D1%258F&ei=GywBUuXpC8bDPNaSgRg&usg=AFQjCNHwiA-olTDHdQB9TtgufbmLpZN44w&bvm=bv.50310824,d.Yms -- вид феминизация, но, както се казва, природата понякога обича да се шегува. Та и в посочения пример... шегува се все по-често и все по-пиперливо :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

T.e.? Държиш да има дискриминация, и насилие включително и сексуално?

Не съм модератор вече, но титуляра на темата е. Интересно как би реагирал (както и екипа), на призиви от рода на:

закони, като дискриминация (сексуално насилие, и всякакви др. насилия) и

ред други вредни за хората се премахнат, нещата ще си дойдат на местото.

На нищо не държа!!!Както виждаш със или без закони, то насилието си го има и нито аз нито ти ще променим нещата. Исках да кажа, че разходите по обслужването на такива закони с нищо не са оправдани. Защо не направиш сравнение, какво е било насилието преди и какво е сега, а и това са все феминистични закони. Приеми го като алгоритъм. Ако сега сме в началото или в средата, все някога ще му дойде краят. И тогава нещата ще си дойдат на место.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

........................................

, а ако закони, като дискриминация (сексуално насилие, и всякакви др. насилия) и ред други вредни за хората се премахнат, нещата ще си дойдат на местото. .....................

Това не е ли твое мнение?

На нищо не държа!!!Както виждаш със или без закони, то насилието си го има и нито аз нито ти ще променим нещата. Исках да кажа, че разходите по обслужването на такива закони с нищо не са оправдани. Защо не направиш сравнение, какво е било насилието преди и какво е сега, а и това са все феминистични закони. Приеми го като алгоритъм. Ако сега сме в началото или в средата, все някога ще му дойде краят. И тогава нещата ще си дойдат на место.

Тъй ли? Я виж по-горе! Глупости на търкалета! Като е със или без закони защо рИвеш ........срещу законите?

Исках да кажа, че разходите по обслужването на такива закони с нищо не са оправдани

Както казват тук велка дебилита ;)!

какво е било насилието преди и какво е сега, а и това са все феминистични закони.

Още по......велка! Значи приемаме насилието за норма и хоп - няма насилие, решаваме си проблемите, приемаме дискриминацията за норма и хоп - решаваме си проблемите!

Даа, все повече чувствам, че съм взел правилното решение! "Когато разума спи се раждат чудовища" е велик мой девиз и не случайно фигурира в подписа ми, "Когато ръководството на един форум спи се раждат хей таквиз недоносени постове" ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Херкулес, нещо биологията ти куца , ако сравняваш мъжа с кон, на жената ще да съответства кобила, а не магаре :grin:

Колкото до стимулите (от латински stimulus значи остен), всички имат нужда от такива за да работят. Защото:

"Човек* затъва лесно в ленност празна

и дири несмутения покой...."

(Гьоте, Фауст)

*И мъжът и жената според Библията и съвременната наука са човеци (Homo sapiens).

Дали кобила или магарица все тая, става въпрос за женски род, като умалително. Това беше алегория.

Според твоята съвременна наука знам, че мъжът и жената са равни, но според библията... много ти се иска.

Някой беше споменал десетте божи заповеди.Там не пише, че жена не трябва да пожелава мъжа на ближната си и прочее. Ръкоположена жена до сега няма, освен измамницата Йоана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дали кобила или магарица все тая, става въпрос за женски род, като умалително. Това беше алегория.

Според твоята съвременна наука знам, че мъжът и жената са равни, но според библията... много ти се иска.

Някой беше споменал десетте божи заповеди.Там не пише, че жена не трябва да пожелава мъжа на ближната си и прочее. Ръкоположена жена до сега няма, освен измамницата Йоана.

Виж ти, за пръв път виждам някой да нарича женския род умалително. Някои го смятат най-прекрасен, други за необходимо зло, ама умалително ми изглежда крайно необективно, предвид някои всеизвестни статистики.

Значи, добре би било да попрочетеш Библията, защото още в началото е написано:

26. След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие; и да господарува над морските риби, и над небесните

птици, (и над зверовете) и над добитъка, и над цялата земя, и над всички гадини, които пълзят по земята.

27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори.

28. И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я и

господарувайте над морските риби (и над зверовете), над небесните птици (и над всякакъв добитък, над

цялата земя) и над всякакви животни, които пълзят по земята.

И да, има ръкоположени жени за свещеници :

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=488787

:innocent:

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дали кобила или магарица все тая, става въпрос за женски род, като умалително. Това беше алегория.

Според твоята съвременна наука знам, че мъжът и жената са равни, но според библията... много ти се иска.

Някой беше споменал десетте божи заповеди.Там не пише, че жена не трябва да пожелава мъжа на ближната си и прочее. Ръкоположена жена до сега няма, освен измамницата Йоана.

Бравос! "Когато посееш ветрове се раждат бури" друга любима поговорка ;). И Библията влиза, като сериозно научно док-во ;), голЕмиО смЕх продължава ;)!

Тука леко се загатва, че херкулес е чел Лео Таксил (според мен само слушал?), но пак има обърквация, ръкополагане и избиране за папа са различни неща ;).

И??

Как така не са равни? Не са еднакви, но да не са равни?!...Хайде сега.

А тук един висш член на екипа вместо да го тресне по кофата пита? Ма не е ли станало ясно, какво прокламира херкулес? Ми през уикенда ще си направя труда, като редови потребител поне няма да бъда обвинен, че 'плаша' потребителите. А пропо, докато бях модератор, моля плашените от мен потребители да ми пишат на лично, аз ще отворя специална тема!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Упрекът към Херкулес в случая е доста произволен. Човекът в случая не е твърдял, че трябва да има някакво си "насилие", а че говореше за тези нови правила, които разместват тежестите и дават привилегии.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, какъв ви е проблема?

Аз се съгласявам, че трябва да се премахне привилегията само жени да бъдат медицински сестри, или по новому "лекарски асистенти", а Херкулес негодува , разправя за риби, коне и магарета и изобщо глупости, от които се вижда, че не е наясно с елементарни факти от биологията, граматиката, законите и обществото.

Само че тази привилегия е доста стара и всъщност новото правило, което се обсъжда е да се премахне привилегия, а не да се въвежда. Мисля, че тя се е получила изкуствено от административни и лексикални недоразумения, а не от това, че някой е държал да облагодетелства жените.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За по-голяма яснота на проблема, ето едно интересно четиво...

MMiroiou_bg.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, какъв ви е проблема?

Аз се съгласявам, че трябва да се премахне привилегията само жени да бъдат медицински сестри, или по новому "лекарски асистенти", а Херкулес негодува , разправя за риби, коне и магарета и изобщо глупости, от които се вижда, че не е наясно с елементарни факти от биологията, граматиката, законите и обществото.

Само че тази привилегия е доста стара и всъщност новото правило, което се обсъжда е да се премахне привилегия, а не да се въвежда. Мисля, че тя се е получила изкуствено от административни и лексикални недоразумения, а не от това, че някой е държал да облагодетелства жените.

Запитан за допускането на жени

свещеници в католическата църква, Франциск отвърна:

"Църквата се произнесе и каза "не"... вратата е затворена."

В този първи коментар по темата папата добави: "Не можем да ограничаваме

жените в църквата само до момичетата, помагащи при олтара, или до ръководителки

на благотворителни организации, трябва да има още... Но що се отнася до

ръкополагането на жени, Църквата се е произнесла и казала "не". Папа

Йоан Павел беше казал, че тази формула е окончателна. Вратата е затворена."

Църквата учи, че жени не могат да бъдат свещеници, защото Исус Христос умишлено

е избрал единствено мъже за свои апостоли. Привържениците на отварянето на

църквата за жени твърдят, че той е действал така заради обичаите от преди две

хилядолетия.

Дорис, аз не се занимавам с такава наука, но колкото и до съм неграмотен (според теб), мога да чета.

Това, че фелдфебела на форума, постоянно се заяжда с мен , добре, но ако му представя контра аргументи той ще се вбеси отново, а и ти ще го оприличиш на пропаганда с не научен характер. Това, което не ви изнася, правилата на форума го забраняват. Аз (според ваз) може и да съм сексист, женомразец, женофоб и всякакви там други наречия, от съвременната научна терминология, но знам какво не съм, и винаги бих се обидил, ако някой ме нарече, гей, педераст, педофил, зоофил и т.н. Не знаех, че имало и жена свещеник, е сега вече знам. То извращенията на съвремието край нямат. Ти сама казваш (извинявай че не ти говоря на вие, но може и да се обидиш, защото това е патриархално минало, а аз така съм възпитан и забележи от жени (майка ми и баба ми)), че жените придобили привилегии изкуствено, от административни и лексикални недоразумения, само че те продължават да искат още и още. Хайде ти кажи докога? Митака ги оправдава с това, че били раждали, а говори за равнопоставеност. Я, да видим научно, кого точно защитава законът за дискриминация и коя гледна точка е правилна. Да речем , че съм работодател:-никога няма да назнача на работа (каквато и да е работата) жена , трудоустроен, пенсионер или ром, а причините са следните:

1. жената се нуждае от по-специално обслужване, физиологичните и нужди са многократно по-вече от тези на мъжа (знаеш, какво имам в предвид), ще излиза в отпуск по майчинство, ще има претенции за работното место (само ходенето и до тоалетната ще съкрати реалното работно време). Мъжете нямат такива претенции а и са мултифункционални. Могат да вършат много други неща, освен работата по назначение.

2. Трудоустроеният, при възникване на проблем относно работата, винаги ще се оправдае с недъга си.

3. Пенсионерът няма да е 100% ефективен, поради възрастта си.

4.А ромът, всички знаем с какво се славят ромите, или поне 80% от тях.

Аз по принцип нямам нищо против привилегиите, стига да не са за моя сметка, но след като съм принуден да плащам данъци, за да имат жените всякакви привилегии, и дори да злоупотребяват с тях позовавайки се на закона, няма как да се съглася. Хайде сега да направим сравнение (относно равните права), колко процента мъже са спечелили бракоразводни дела? Ако попитам Митака или други женофили, ще отговори, че така е правилно, дори съдът ще е трябвало да приложи крути мерки, та мъжът да плаща цял живот 60% от заплатата си за да не смее друг път да се противи на женското мнение, а, Алвата ще ги превъзнася, като висша раса, а не като пол.

Ето за това съм станал такъв какъвто съм. А, сега те питам да ми обясниш научно, какво е мизогиния и защо 68% от мъжете са станали такива в сегашно време и то - в България, като се абстрахираш от чичо Google?

Редактирано от ISTORIK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Запитан за допускането на жени

свещеници в католическата църква, Франциск отвърна:

"Църквата се произнесе и каза "не"... вратата е затворена."

В този първи коментар по темата папата добави: "Не можем да ограничаваме

жените в църквата само до момичетата, помагащи при олтара, или до ръководителки

на благотворителни организации, трябва да има още... Но що се отнася до

ръкополагането на жени, Църквата се е произнесла и казала "не". Папа

Йоан Павел беше казал, че тази формула е окончателна. Вратата е затворена."

Църквата учи, че жени не могат да бъдат свещеници, защото Исус Христос умишлено

е избрал единствено мъже за свои апостоли. Привържениците на отварянето на

църквата за жени твърдят, че той е действал така заради обичаите от преди две

хилядолетия.

Това, че фелдфебела на форума, постоянно се заяжда с мен , добре, но ако му представя контра аргументи той ще се вбеси отново, а и ти ще го оприличиш на пропаганда с не научен характер. Това, което не ви изнася, правилата на форума го забраняват. ..........

Какъв пък фактор е католическата църква по въпроса? По принцип, да оставим, че все пак форума имаше претенции да е научен (ИМХО)., и пак има (но не съм сигурен.....вече?) май?

Ако визираш мен (фелдфебела на форума), споко, дал съм си оставката и съм обикновен потребител ;), чувствай си се като у дома ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Херкулесе, разбирам къде те стяга шапката, но нещата не са толкова прости. Когато говорим за икономика либерализмът не го намесвай. Тук всичко опира до пари. Да, прав си че жените в много случаи са по-неефективни от мъжа (специално към либералите това не е сексизъм, а обективна реалност), но въпреки всичко са навсякъде (е почти на всякъде). Причината е много проста-жените са по-евтини. Това за което един мъж няма да си мръдне задника, заради ниската заплата или пък ще го свърши през пръсти поради същата причина, една жена ще се постарае и ще свърши прилична работа за по-малко пари. С развитието на технологиите ролята на човешкия фактор започна да намалява. Поради тази причина това че мъжа ще свърши нещо по-добре от жената не е толкова съществено, колкото е било по-рано. Заради това някога жените са си стояли при тенджерите и децата, а днес са на много места. Причините за всичко са икономически. За пенсионерите,трудоустроените и циганите не си мисли, че на който и да е било работодател (бил той и западен) му дреме за либералните повеи. Пенсионерите си са ефективни за определени длъжности. Особено при ниското ниво на съвременното младо поколение те могат да вършат нещата прилично, дисциплинирани са и.....евтини. Циганите също са евтини и са назначавани за такава работа, дето на българин няма и през ум да му мине че ще я свърши за жълти стотинки. Що се отнася до трудоустроените не съм забелязал някой да се натиска да ги наема на работа.

Изобщо в тази тема не намесвайте либералната пропаганда, защото тя няма място тук.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...