Отиди на
Форум "Наука"

Български инвеститори в Европа


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Тъй, отварям нова тема, понеже ме вълнува един въпрос, на който аз нямам отговор, а ми се ще да имам. България е в европейския съюз. Имаме свободен обмен на хора и капитали. Много си говорим за чуждите инвеститори, които ще дойдат тук и ще създадът работни места и ще дават заплати. Същевременно и българския бизнес се оплаква от високи данъци, тежка администрация, корупция, лош човешки материал (мързеливи работници) и прочее. И се сочи, как в Европа нещата са по добри, как там бизнеса е на пиедестал, има условия и прочее. Значи, в България условията за бизнес са лоши, а в Европа добри.

Та въпросът ми е, колко български работодатели, предприемачи, бизнесмени, хора с пари са се махнали от България? Колко са тези богати българи, на които им е писнало да се занимават с тукашните идиотизми и са отишли в Европа да развиват бизнес. Веднага уточнявам, не говоря за български служители в западни фирми които работят за тамошни работодатели, па макар и на високи постове, па макар и с високи доходи. Говоря за българи които у нас са имали някакъв бизнес, ликвидират го, и с парите отварят бизнес в Европа. Там на хубавото, където няма тежка администрация, корупция, а човешкия материал е добър.

Знаем, че в България има хора с милиони и милиарди, колко от тях са продали бизнеса си у нас и са се преместили да го развиват в Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаем, че в България има хора с милиони и милиарди, колко от тях са продали бизнеса си у нас и са се преместили да го развиват в Европа.

Европата бизнесмени и инвеститори си има достатъчно.

Нашите хора с милионите си тежат на място ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

фружине в една голяма част от европа бизнес се прави доста по-трудно от БГ, бюрокрацията е още по-мудна, а данъците са още по-високи - визирам конкретно Гърция, Италия и Франция

а за хората с пари в БГ - повечето от тях не се махат от БГ

може да ходят всеки уикенд до Виена или Лондон (факт е, че в самолета редовно засичам едни и същи физиономии), но си седят в БГ

махнали са си част от парите от БГ - някой ги държат в сейфове в швейцария, други в офшорки

от всички хора с над 1млн. лева активи (ако това е някакъв критерии за богатство), които познавам (не познавам малко такива) ... не знам за нито един, който да си е продал всичко и да си е бил шута да прави бизнес някъде в чужбина

за сметка на това познавам доста дето мрънкат как всичко било криво

както и доста безпарични дето си мечтаят как като се опаричат някой ден ще си бият шута примерно в испания и нищо няма да правят

в реалността това обаче доста трудно се случва

човек свиква с парите и свиква да ги върти

тук на запад е доста пренаселено и среден бизнес почти не е останал

а големият бизнес е прекалено голям за нашите предприемачи

всъщност в БГ не е чак толкова зле да се прави бизнес колкото се твърди

естествено не твърдя, че Бг е перфектното място за бизнес, просто не е толкова лошо

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

всъщност в БГ не е чак толкова зле да се прави бизнес колкото се твърди

естествено не твърдя, че Бг е перфектното място за бизнес, просто не е толкова лошо

Склонен съм да се съглася, но ... би ли изброил десетина бизнесмени развиващи дейност в България и да конкретизираш за какъв "бизнес" иде реч?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Склонен съм да се съглася, но ... би ли изброил десетина бизнесмени развиващи дейност в България и да конкретизираш за какъв "бизнес" иде реч?

познавам хора от всички браншове

от акционери в софтуерни компании

до инжинери фрийлансъри с 6 цифрени годишни доходи

познавам хора успяли в медицинския и фармацевтичния бизнес

собственици на винарни, собтвеници на текстилни предприятия в южна БГ

познавам собственици на средни по големина строителни фирми и търговски предприятия

познавам и просто успешни спекуланти, които не се занимават с конкретен бизнес, но са добри в управлението на парите си

от тях съм научил, а по-точно видял, че докато работиш за себе си (нещо, което аз правя в момента), много трудно можеш да забогатееш, трябва да работят други за теб, с бизнес на дребно е много трудно ... пак от тях съм видял, че тезата 'ти ми дай пари акъл не ми трябва' не работи ... всъщност пари се профукват много лесно, а бизнес начинанията пропадат много бързо ... пак от тях съм видял, че всъщност след определена граница богатството пречи на нормалния живот и се превръща в бреме

но фактът си остава

имам един познат, който се премести в германия защо търговският офис на компанията в която е съсобственик е там, но пак основната дейност се развива в БГ и той нищо не е продал

познавам стотици хора, които са се изнесли в западна европа, северна америка и австралия (най-вече лекари, стоматолози, фармацевти и учени) ... нито един от тях не е имал успешен бизнес в БГ

просто това са две различни породи хора

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Благодаря на Невски за включването. Говоря значи за богати, успели хора, хора работодатели. Примерно собственик на шивашка фабрика, за когото работят 300-600 шивачки (примерно), собственик на софтуерна фирма, вносител на еди какво си, собственик на верига магазини, хора с успешен бизнес, хора за които работят примерно 100-1000 души, или там числа по избор, хора с хотели на черноморието и в пампорово.

Та, колко от тези успешни бизнесмени, които са гръбнака на българската икономика, които постоянно недоволстват от корупция, високи данъци, тежка администрация са се възползвали от свободата да отидат да правят бизнес в европа.

Имам значи една идея, която може да звучи еретично. В България както знаем политиците и богатите хора са свързани тясно и често даже са едни и същи лица. Та, защо тези хора не модернизират страната, та да стане привлекателна за богатите хора, които спокойно да развиват бизнеса си?

Според мен, причината е, че именно богатите хора ги устройва напълно ситуацията у нас. Какво имам предвид? Шуробаджанащината и корупцията могат да бъдат много повече от полза за хора с пари, хора с власт, отколкото за хора разчитащи на образованието и умът си. Хората с позиции във властта и икономиката много по лесно могат да защитават позициите си посредством корупция и "наш човек", отколкото разчитайки на интуиция, знания и умения. Тежката администрация и корупцията действат като спирачка пред всяко първеню което се опитва да забогатее без да е част от тази съвременна българска аристокрация, и същевременно е в услуга на тази аристокрация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на Невски за включването. Говоря значи за богати, успели хора, хора работодатели. Примерно собственик на шивашка фабрика, за когото работят 300-600 шивачки (примерно), собственик на софтуерна фирма, вносител на еди какво си, собственик на верига магазини, хора с успешен бизнес, хора за които работят примерно 100-1000 души, или там числа по избор, хора с хотели на черноморието и в пампорово.

Та, колко от тези успешни бизнесмени, които са гръбнака на българската икономика, които постоянно недоволстват от корупция, високи данъци, тежка администрация са се възползвали от свободата да отидат да правят бизнес в европа.

фружине това е несериозно

не може да шиеш в европа, по-точно можеш но няма на кой да го продадеш

разходите за труд, условия на труда и социална защита са толкова високи, че няма как да си конкурентно способен

никой не държи шивашки цехове тук

за собственика на софтуерна фирма ти казах

имам такъв познат - само търговският отдел им е в германия и той живее там, целия развой и повечето персонал са в БГ

отново основния проблем са разходите за труд

сега за тия с хотелите е малко по-особено - би им се искало да са ги продали през 2008г. на повечето ама са изпуснали момента

а сега вече всичко е много трудно

Имам значи една идея, която може да звучи еретично. В България както знаем политиците и богатите хора са свързани тясно и често даже са едни и същи лица. Та, защо тези хора не модернизират страната, та да стане привлекателна за богатите хора, които спокойно да развиват бизнеса си?

няма никаква причина собственик на софуерна фирма да е свързан с политици - този който познавам не работи изобщо за българския пазар

няма никаква причина собственик на шивашки цех да е свързан с политици, този който познавам, работи изцяло за френския пазар

Според мен, причината е, че именно богатите хора ги устройва напълно ситуацията у нас. Какво имам предвид? Шуробаджанащината и корупцията могат да бъдат много повече от полза за хора с пари, хора с власт, отколкото за хора разчитащи на образованието и умът си. Хората с позиции във властта и икономиката много по лесно могат да защитават позициите си посредством корупция и "наш човек", отколкото разчитайки на интуиция, знания и умения. Тежката администрация и корупцията действат като спирачка пред всяко първеню което се опитва да забогатее без да е част от тази съвременна българска аристокрация, и същевременно е в услуга на тази аристокрация.

това не са само богатите това е типичният балкански манталитет

всеки който се е 'устроил' като почнем от служителката в общината иска да му е спокойно и да няма конкуренция и промени, конкуренцията е враг и нещо лошо, а иновацииите са нещо страшно и по-добре да не ги пробваме

така е на балканите, не само при богатите, а и при най-ниските класи

точно това и спасява бедните и един куп бизнеси, защото ако БГ се модернизира, стане ефективна и продуктивна и т.н. безработицата ще е 25-30% а над половината бизнеси в БГ ще фалират

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Да оставим сега за момента твоя любим пролетариат. Нека поговорим за най богатите. За бизнеса и работодателите.

Това което аз твърдя е, че модернизацията и европеизацията се саботира от най високо ниво, от елита на държавата. Защото, за един работодател е много по добре да плаща ниски заплати, да няма профсъюзи, да води двойно счетоводство, незаконни работници, да има лоши условия на труд, да има картелизация, осигурени по втория начин поръчки и прочее. На него му е по удобно тежката администрация на която влияе пряко него да не го закача по никакъв начин, но да възпрепятства конкуренцията, за него е по добре да няма ефективна съдебна система, за да може като сгази лука да не могат да се измъкне, той е доволен от корупцията, понеже с нейна помощ може веднага и без проблеми да си свърши работа. Корупцията всъщност е власт, защото факта, че богатия човек може да позвъни някъде и минавайки през главата на всичко и всички да свърши работа му дава чувство за власт, влияние и даже недосегаемост.

По дребните хора виждайки тази система, която е практикувана от елита или играят по нейните правила, или горят. Но тази система се крепи не от бедните, а именно от най богатите хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-богатите, обикновено са по-умни и изобретателни от по-бедните. Мен ме съмнява чак пък да харесват шуробаджанащината. По мои наблюдения над работодателите ми, те много ясно разграничават външната среда, която не могат да контролират и с която трябва да се съобразяват и вътрешната среда, която те управляват. Като шофирането, те могат да управляват колата, но не и пътя, завоите, дупките, козите и пр. Те се справят по-добре от другите с управлението и подръжката на колата и с придвижването от т.А до т.Б. Т.е. по-наясно са с какво (ресурси всякакви) разполагат и как да ги употребят в съответната среда (външните условия, пътя) за да се придвижат от т.А до т.Б (осъществяване на цели и задачи). Та според мен, те нямат отношение към корупцията, тя за тях е среда и понеже по принцип са по-креативни, просто и това им се удава добре (или лесно се научават) и го ползват като част от ресурса под техен контрол. И това не е само с българските бизнесмени. Разбира се, срещат се изключения, но те не се задържат дълго в бизнеса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо сте се объркали. Въпросът се отнася за сериозни хора, а не за багабонти забогатели по полу или пълно нелегални методи.....

:excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм се объркал Скуби. Бизнес хората ползват ресурсите, с които разполагат. И ги ползват по-вещо от другите. Включително и в тъмните среди. Не съм сигурен че има бизнес хора без "грехове". Но то това си е масово. Майка Тереза си е майка Тереза, бизнеса си е бизнес. Средата ни е такава защото ние хората сме такива. Просто някои хора се оправят по-добре.

Слушах интервю с един от групата на Джеймс Браун. Музиканта бил в апогея си когато поканил този един, тинейджър, в групата си. И го светнал: ти свириш толкова добре, колкото и аз; това което не знаеш е, че музиката е 20на процента - останалото е бизнес. И двамата свирим, но аз знам как да правя бизнеса. ... нещо от рода.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

фружине това е несериозно

не може да шиеш в европа, по-точно можеш но няма на кой да го продадеш

разходите за труд, условия на труда и социална защита са толкова високи, че няма как да си конкурентно способен

никой не държи шивашки цехове тук

Шивашки не, но селскостопанска продукция и лалета има, нали? Фирми които произвеждат хардуер и всякакви прибори /и съвсем не всичко е от Китай на ишлеме - също/ - също. По-скоро дори се внасят от САЩ и Канада, в Европа се ъпгрейдват и се нагаждат по Европейските стандарти. Почти всичко по принцип се прави, аз горе споменах неща дето не са толкова мащабни за нашия бизнес. Има доста богати хора у нас.

за собственика на софтуерна фирма ти казах

имам такъв познат - само търговският отдел им е в германия и той живее там, целия развой и повечето персонал са в БГ

отново основния проблем са разходите за труд

сега за тия с хотелите е малко по-особено - би им се искало да са ги продали през 2008г. на повечето ама са изпуснали момента

а сега вече всичко е много трудно

Хотелите не ги коментираме изобщо, те в общия случай са на хора /няма да казвам какви са, че пак отиваме на омразната ми политика/, неспособни да мислят имащи пари по всякакъв друг начин, но не и чрез работа. Тъпотата и недалновидността да допуснат да се стигне до това състояние го потвърждават. Така че при тях загуба няма - откъдето дошло - там и отишло, Загубите поемаме ние данъкоплатците - запълваме липсите в хазната от "честно" спечелените им милиони.

И аз познавам хора като тези дето изброи.

няма никаква причина собственик на софуерна фирма да е свързан с политици - този който познавам не работи изобщо за българския пазар

Сигурен ли си? Да си чувал за държавна администрация, болници, обществени поръчки? Правип впечатление като човек с познания по тази част. Знаеш ли за тъп софтует /една система за уравление и администриране на данните/ дето не работи и се прави с години за цялостно управление и администриране на данни колко струва? Стотин хиляди примерно. Процедура по ЗОП започва от 100 000 нагоре. Чул ли си изобщо за скандалите за ОП?

Познавам и такъв с малка софтуерна компания бизнесът му работи. Няма връзки с политици. Просто държи на щат една като лице за контакти една пенсионирана висша служителка на МВР /от старата гвардия - офицер/ без.. компютърна грамотност.

Много ще ми стане, за балканкия манталитет да не говорим, никой няма да иде да работи наистина с парите си, ако тук без усилие се умножават и то по-бързо. Формулата е "Правилният човек". За всичко.

Аз правя нови неща. Една система, дето като успеем да я пуснем да заработи /тя работи, обаче стабилността е проблем/, ще ми изяде главата, но това е. Аз харесвам иновациите и развойната дейност. Но не ми плащат за това и извънредното време обикновено си е за моя сметка.

И в тази връзка да ти отговоря на един по-горен пост - за бизнеса в България дето е добре - нещата дето сме ки накупили, струват толкова, че освен на летището - по опростен вариант и не система в този смисъл и една община с европейски пари и стократно по-евтино /отделен модул/ в БГ не знам някой да купи. А са представители на най-добрата фирма за това.

Може пък момента за екологичен мониторинг у нас да не назрял

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм се объркал Скуби. Бизнес хората ползват ресурсите, с които разполагат. И ги ползват по-вещо от другите. Включително и в тъмните среди. Не съм сигурен че има бизнес хора без "грехове". Но то това си е масово. Майка Тереза си е майка Тереза, бизнеса си е бизнес. Средата ни е такава защото ние хората сме такива. Просто някои хора се оправят по-добре.

Слушах интервю с един от групата на Джеймс Браун. Музиканта бил в апогея си когато поканил този един, тинейджър, в групата си. И го светнал: ти свириш толкова добре, колкото и аз; това което не знаеш е, че музиката е 20на процента - останалото е бизнес. И двамата свирим, но аз знам как да правя бизнеса. ... нещо от рода.

Прав си. Нали има лафа за Рокефелер, че да не го питът как е направил първият си милион....

Но и при най-дивите мафиоти, получените пари обикновено се инвестицират в легалната сфера, където също има доста далавери.

Но тук въпросът е да намерим такива успешни инвеститори, бизнисмени, изобритатели които успели от наши обстоятелства да изградят нещо което и на международен терен бачка.

Такива лица, фирми, с които можем да се гордеем, а не да се срамуваме. Има ли? :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да оставим сега за момента твоя любим пролетариат. Нека поговорим за най богатите. За бизнеса и работодателите.

Това което аз твърдя е, че модернизацията и европеизацията се саботира от най високо ниво, от елита на държавата. Защото, за един работодател е много по добре да плаща ниски заплати, да няма профсъюзи, да води двойно счетоводство, незаконни работници, да има лоши условия на труд, да има картелизация, осигурени по втория начин поръчки и прочее. На него му е по удобно тежката администрация на която влияе пряко него да не го закача по никакъв начин, но да възпрепятства конкуренцията, за него е по добре да няма ефективна съдебна система, за да може като сгази лука да не могат да се измъкне, той е доволен от корупцията, понеже с нейна помощ може веднага и без проблеми да си свърши работа. Корупцията всъщност е власт, защото факта, че богатия човек може да позвъни някъде и минавайки през главата на всичко и всички да свърши работа му дава чувство за власт, влияние и даже недосегаемост.

По дребните хора виждайки тази система, която е практикувана от елита или играят по нейните правила, или горят. Но тази система се крепи не от бедните, а именно от най богатите хора.

фружине

вярата в конспирации особено от богатите и властимащите е любима на балканите, особено сред бедните прослойки

фактите са че ако нещо се модернизирало и европеизирало в БГ това е направено от частния бизнес

да за пари но пак е направено от частния бизнес

в софия на всяка крачка има софтуерни фирми които работят за външните пазари

какво правят бедните през това време - ами пият си ракийката

какво прави държавата - дава пари на някакви институти в БАН, дето посмъртно не могат да свършат толкова работа

нещата не са по-различни във всяка една сфера

всички нови сгради и нови заводи в БГ са строени с частни пари

това, в което обаче ти бъркаш най-много е:

1) ако се вдигнат заплатите на нивото на европейските, бизнесът или няма да идва тук или ще се изнася от тук - типичен пример е шиенето на ишлеме, то е в БГ само заради ниските заплати

2) ако БГ се модернизира, точно бедните ще го издухат - в БГ има страшно много излишен персонал, който се крепи точно на това, че фирмите не са се модернизирали ... да не говорим за държавния сектор, университетите и болниците, щото там е страшно - те могат да работят и с 2-3 пъти по-малко персонал

Шивашки не, но селскостопанска продукция и лалета има, нали?

не навлизай в селскостопанската продукция защото това е болна тема

имаш ли минимална представа колко се различава субсидията за една френска и една българска крава

просто пример

Фирми които произвеждат хардуер и всякакви прибори /и съвсем не всичко е от Китай на ишлеме - също/ - също. По-скоро дори се внасят от САЩ и Канада, в Европа се ъпгрейдват и се нагаждат по Европейските стандарти. Почти всичко по принцип се прави, аз горе споменах неща дето не са толкова мащабни за нашия бизнес. Има доста богати хора у нас.

аз работя за огромна ИТ фирма - целият хардуер се внася от Китай - 99%, през 2013г. в УК се произвежда по-малко индустриална продукция отколкото през 1973г., прави си сметката

Сигурен ли си? Да си чувал за държавна администрация, болници, обществени поръчки? Правип впечатление като човек с познания по тази част. Знаеш ли за тъп софтует /една система за уравление и администриране на данните/ дето не работи и се прави с години за цялостно управление и администриране на данни колко струва? Стотин хиляди примерно. Процедура по ЗОП започва от 100 000 нагоре. Чул ли си изобщо за скандалите за ОП?

Познавам и такъв с малка софтуерна компания бизнесът му работи. Няма връзки с политици. Просто държи на щат една като лице за контакти една пенсионирана висша служителка на МВР /от старата гвардия - офицер/ без.. компютърна грамотност.

ами естествено, че съм сигурен повечето ми приятели са в софтуерния бизнес и изобщо не работят за БГ, висчко им е за външния пазар, дреме им на оная работа кой и колко лиценза на майкрософт продал на държавната администрация

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И за лалета ли се дават субсидии?

От нещата дето купуваме, само захранващите блокове са правени по поръчка в Китай. Това според мен е макс. около 10% от оборудването.

Не говоря въобще за Уиндоус

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

винаги ще намериш единични примери дето ме опровергаят но не можеш да опровергаеш принципа

европа и САЩ произвеждат по-малко заводкса продукция, а консумират повече отколкото през 70те.

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се и съмнявам

Не е целта да те опровергая, това е от моята камбанария

твоята камбанария не генерира достатъчно заетост

това е проблемът на запад, заводите изчезнаха, работниците им никога не си намериха работа, а работа няма и за младите

а заводите изчезнаха заради високите заплати, високите данъци и високите екологични изисквания

стандартна масова продукция - например да шиеш пуловери или да произвеждаш харддискове, не може да е конкурентноспособна при такива условия

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Невски, пак те призовавам, остави за момент любимия ти лумпен-пролетариат на мира.

Да да поговорим за успелите, богатите, креативните хора. Защо тези умни, креативни, успели хора не изнесат бизнеса си в Европа? Там на хубавото, където администрацията е отзивчива, данъците поносими, работниците работят по добре и не мързелуват, правилата са ясни, корупцията е значително по малко. Защо българи от всички други социални групи избраха да заминат да правят кариери на запад, но най богатите, умните и креативните правят своето богатство у нас, а не в Европа? Та нали там е толкова хубаво, нали натам се стремим? Всички знаем, че елита дава тон за песен, защо най богатите, креативните и умните у нас не започнаха модернизация и европеизация на страната? Едва ли е, защото са загрижени за съдбата на бедните хора, които ще пострадат при европеизацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, пак те призовавам, остави за момент любимия ти лумпен-пролетариат на мира.

Да да поговорим за успелите, богатите, креативните хора. Защо тези умни, креативни, успели хора не изнесат бизнеса си в Европа? Там на хубавото, където администрацията е отзивчива, данъците поносими, работниците работят по добре и не мързелуват, правилата са ясни, корупцията е значително по малко. Защо българи от всички други социални групи избраха да заминат да правят кариери на запад, но най богатите, умните и креативните правят своето богатство у нас, а не в Европа? Та нали там е толкова хубаво, нали натам се стремим? Всички знаем, че елита дава тон за песен, защо най богатите, креативните и умните у нас не започнаха модернизация и европеизация на страната? Едва ли е, защото са загрижени за съдбата на бедните хора, които ще пострадат при европеизацията.

защото в европа е много скъпо и пренаселено от такива с пари

всеки арабски или руски мултимилионер си вкарва част от парите в бизнеси в европа за да му седят на по-сигурно

нашите не могат да се конкурират с тях, нямат достатъчно пари

освен това възвръщаемостта на капитала при повечето бизнеси в европа е по-ниска отколкото на банков депозит в БГ

сега по-ясно ли ти е

знам, че не ти изнася на тезата, но това е положението

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

твоята камбанария не генерира достатъчно заетост

това е проблемът на запад, заводите изчезнаха, работниците им никога не си намериха работа, а работа няма и за младите

а заводите изчезнаха заради високите заплати, високите данъци и високите екологични изисквания

стандартна масова продукция - например да шиеш пуловери или да произвеждаш харддискове, не може да е конкурентноспособна при такива условия

Може донякъде да генерира, Невски, но трябва да заработят първо образованите и умните /или квалифицираните/ за да има работа за останалите. За съжаление не неможе винаги и за всички да има работа, но може да се направи когато има да има и за тези дето нямат, както и да вземат не толкова лоши пари през това време.

В смисъл - трябват не много сложни мерки - регулаторни, икономически, да има адекватна обратна връзка между мерки и последствия и по-сериозен контрол. Следенето на мерките обаче и измислянето на контра за съжаление също е вид бизнес - консултантски, примерно. Видиш ли как се научихме по едно време да пишем проекти - примерно. Екологичните изисквания доколкото са обмислени /правени от грамотни хора/ и доколкото не са излишна бумащина трябва да ги има. По-горе има една тема за въздухът в Китай.

Малко да се повиши събираемостта и да се намали корупцията, чудеса могат да станат.

Не знам как е при шиенето /извън това дето виждам у нас/, но при харддисковете и каквито и да е производства тенденцията е ръчният труд да се заменя от машини и да има малко на брой квалифицирани дето следят процеса. Да не искаш да кажеш, че е по-добре в Китай, у нас или в Турция, само заради това, че се шие?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Напротив Невски, наливаш вода в моята мелница. Ти признаваш, че българските бизнесмени, успели хора, работодатели, умните и креативните, елита на България са неспособни да просперират в Европа. А Европа е едно икономическо пространство с ясни правила, с ясни закони които се спазват, място без корупция и некадърни политици.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...