Отиди на
Форум "Наука"

Квантова природа на съзнанието


Recommended Posts

  • Потребител

В тази своя лекция Роджър Пенроуз акцентира и върху съвместната си работа със Стюарт Хамерхофф, който има доста смели идеи за "преноса на съзнанието" и за т. нар. "живот след смъртта".

Обяснено по най-елементарен начин:

Д-р Стюарт Хамерофф, американски учен анестезиолог, от университета в Аризона
твърди, че след смъртта човешкото съзнание не изчезва безследно. Според него
човешката душа е безсмъртна и съществува задгробен живот. Хамерофф нарича хората
„квантови компютри”, чиято основна програма е съзнанието. След смъртта
квантовите частици, от които се състои душата, напускат тялото и се изстрелват в
Космоса. Така те стават част от Вселената. Т.е. след смъртта човешкото съзнание
не умира, а става част от вселенското информационно поле.


Британският физик Роджър Пенроуз помага на Хамерофф в изследването. Той
стигнал до извода, че частиците на човешката душа се намират в специални
микротръбички, разположени в клетките на главния мозък. Пенроуз и Хамерофф
смятат, че човешкото съзнание е резултат от процесите, които протичат в тези
микротръбички.


Според двамата учени човешката душа е нещо по-голямо от простото
взаимодействие между невроните на главния мозък. Тя се състои от самата тъкан на
Вселената и вероятно съществува от незапомнени времена. Възможно е съзнанието да
се е намирало в Космоса още преди да възникне Земята… – е мнението на Хамерофф.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 239
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

квантовият мистицизъм е поредният техномит.

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_mysticism

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

подсещам модератора, че темата трябва да се премести в раздел религиозна метафизика.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Анестезиолог подпомогнат от физик... видели (теоретично или моделно) тръбички в мозъка :)

Както е написано в цитираното от мен "елементарно обяснение" наистина звучи... тъповато. Но обясненията на Пенроуз са от друга категория :rolleyes:

подсещам модератора, че темата трябва да се премести в раздел религиозна метафизика.

Очаквах неГОТивната ти реакция :grin: А темата можеш да я преместиш и ти. Ако не те мързи :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

не съм глобален мод, иначе с най-голямо удовоствие бих я отправил на пътешествие из големия клубен колайдър. :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз не вярвам в тези твърдения за задгробен живот и подобни .

обаче искам да ви кажа какво ми се случи преди повече от 10 години .

знам само едно със сигурност , че нещо се случва с човек докато е под анестезия !

аз имам няколко пълни упойки , но ще ви разкажа само за първата .

каква беше упойката точно не знам , но венозно ми я вляха .

та ..докато си мислех , че съм киборг и че мен упойка не ме лови ..

и им говоря на докторите по време на вливането .. и усетих игличките в главата ..

след което устата ми остана отворена и край ..

но след края започна началото .. беше нещо като сън ..

но твърде реалистичен и неестествен сън .. няма толкова реалистични сънища .

изведнъж се озовах в пустинята и мисля беше египет . първо да кажа , че действително никога не съм бил в египет .

първия "проблем" ! , времето беше минало .. не мога да определя точно , но може би 5 000 - 10 000 години назад във времето .

съдя по постройките и пътеките които въждах , почти всичко беше построено с кал .

втория проблем беше , че .. всичко което виждах ми беше адски познато .. до толкова,

че усещането беше такова , че все едно съм си вкъщи .. това беше моето място , моето селище или град .. не мога да определя ,

защото свърши доста бързо и обиколих едва няколко улици , но .. както казах , все едно съм си вкъщи .

третото нещо беше че чувствах всичко .. топлия вятър , мириса .. и хората ме поздравяваха ..

ненормално и странно реалистично беше всичко ..

и последното още по странно нещо беше , че като ме събудиха ..

устата ми започна сама да говори .. започнах да разказвам на докторите които ме оперираха къде съм бил ..

и какво съм правил , а те ми казваха само спокойно момче спокойно ...

в първия момент не знаех дори защо им разказвам това и къде се намирам ..

в следващия момент осъзнах , че съм на операционна маса ..количка ..

и тръгнах да ставам .. докато те викнат не ставай ще паднеш аз вече бях станал и се чувствах като в рая ..

невероятно щастлив без да знам защо ... беше невероятно и ненормално преживяване .

все си мисля, че сънищата на човек не са толкова истински ..

имам още един два подобни случая, тоест като се събудя , да не знам дали това което съм сънувал , е истина или сън ..

но в следващите няколко минутки .. се окопитвам и нещата си се нареждат ..

ненормалното на мен ми се струва, не че сънувам или какво точно сънувам ,

а усещането което остава по време на сън и малко след него ..

не е нормално човек да чувства , да усеща по време на сън .. си мисля аз ..

между другото съня е едно от необяснимите качества на човешкия мозък към тоя момент .

вие какво мислите ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

цитати от википедиите:

Penrose is internationally renowned for his scientific work in mathematical physics, in particular for his contributions to general relativity and cosmology. He has received a number of prizes and awards, including the 1988 Wolf Prize for physics, which he shared with Stephen Hawking for their contribution to our understanding of the universe.

Роджър Пенроуз е британски и американски математик и теоретичен физик. Роден е на 8 август 1931 в Колчестър, Есекс, Англия.

Работил е както в английски, така и в американски университети. От 1973 г. е професор в Оксфорд.

В сферата на математическата физика работи върху различни приложения на Общата теория на относителността. Теоремата на Пенроуз-Хокинг за Сингулярностите разкрива основни характеристики на черните дупки. Най-известният му принос в математиката - Мозайката на Пенроуз, слага началото на цяло ново поле за изследване, наречено квазикристали.

Научнопопулярната му книга „Новият разум на царя“, издадена и на български, разглежда увлекателно и задълбочено въпроса дали е възможно създаването на изкуствен интелект.

и още едни цитати:

квантовият мистицизъм е поредният техномит.

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_mysticism

подсещам модератора, че темата трябва да се премести в раздел религиозна метафизика.

не съм глобален мод, иначе с най-голямо удовоствие бих я отправил на пътешествие из големия клубен колайдър. :harhar:


Абе Романе Последни, модератор исторически, с чисто римски интереси, ти като какъв предлагаш горкия сър Пенроуз в "религиозна метафизика"?

Като спец по религиозна метафизика?

Като математик или физик?

Като с повече дипломи ли?

Или с по-добри идеи?

Или просто да си доставиш удоволствие?

Ми да пратим и теорията за струните в метафизиката, а.

И за множествените вселени също. За да е удоволствието пълно.

Искам да те попитам нещо. В този форум науката ли е приоритет, идеите или удоволствието.

Що не се изявяваш като библиотекар (човек, който подрежда книгите в съответните рафтове без задължително да е наясно с написаното в тях) в темите по които си компетентен или имаш някакви идеи ами ходиш да се излагаш на чужда територия? От физика ли разбираш, от съзнание ли, от душа ли?

Ако някой ден направя форум на фенклуба на науката, то ще е да доставя удоволствие на теб и съмишлениците ти. И ти обещавам, че ще те направя почтен член с пълни модераторски потенции.

Позволих си такъв тон, защото смятам намесата на Романа със своите "аргументирани" предложения в раздел физика и срещу утвърдени учени физици и математици за още по-груба и неприемлива.

==============================

Марсианец, извинявай за пресоленото "встъпление", но някои хора прекаляват с удоволствията.

Доста истории като твоята съм чел. Както и истории "на границата м/у живота и смърта". Много интересни неща има за човека, съзнанието и мозъка, но те не се вмъкват в разбирането ни за наука. Още повече физика. Но определено не е въпрос на вярване. Поне от един момент нататък.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

сириус, айде не ми се прави на много интересен. Знам, че окултизмът те влече и подобни хипотезки са ти по вкуса, ама от всяка квантова измислица наука не става.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Този цитат на български от къде е? За Хамерофф не знам, но при всички случаи отразява Пенроуз много погрешно.

Пуснах цитата --

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=Стюарт+Хамерофф+Роджър+Пенроуз&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC0QFjAA&url=http%3A%2F%2Frasper-bg.com%2F%3Fp%3D1257&ei=lDSfUb2lNsqZhQePloBI&usg=AFQjCNELu1gjt_m2uZt0bu4wQFlV1eLmPQ

-- повечето за провокация и, както очаквах, вие веднага се вторачихте в него, а за изказванията на Пенроуз и на Хамерофф и дума не казахте. Навярно просто не сте погледнали клипчетата.

За съвместната работа на Хамерофф-Пенроуз можете да се ориентирате тук -- http://www.quantumconsciousness.org/penrose-hameroff/orchOR.html

Впрочем, ако отворим тема "Какво знаем за човешкото съзнание", едва ли някой би могъл да каже в нея нещо смислено. Не е като да коментираме "Какво знаем за човешкото тяло" и да зяпаме "майсторски" обработените чаркове на разни мъртъвци...

П.П. Сириус е напълно прав! Римлянинът е измежду последните, които имат право да "гонят" от форум Физика такъв учен от ранга на Роджър Пенроуз.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

просто изказвам несъгласието си с квазинаучните умиозаключения на някои потребители. За които си има съответен раздел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пуснах цитата --

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=Стюарт+Хамерофф+Роджър+Пенроуз&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC0QFjAA&url=http%3A%2F%2Frasper-bg.com%2F%3Fp%3D1257&ei=lDSfUb2lNsqZhQePloBI&usg=AFQjCNELu1gjt_m2uZt0bu4wQFlV1eLmPQ

-- повечето за провокация и, както очаквах, вие веднага се вторачихте в него, а за изказванията на Пенроуз и на Хамерофф и дума не казахте. Навярно просто не сте погледнали клипчетата.

Хм, значи съвсем съзнателно и целенасочено провокираш, но после ни размахваш пръст, че сме се потдали на провокацията!!! Изгледах само това на Пенроуз. Но ти си дала и цитат, не само клипчета. От къде да знам, че цитата не трябва да се коментира, а е само провокация!

П.П. Сириус е напълно прав! Римлянинът е измежду последните, които имат право да "гонят" от форум Физика такъв учен от ранга на Роджър Пенроуз.

Все пак се оказа, че цитата е мнението на някой си в някакъв блог, а не идеите на Пенроуз. Така, че изглежда, че римлянина не гони Пенроуз, е някакъв псевдонаучен блогър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак се оказа, че цитата е мнението на някой си в някакъв блог, а не идеите на Пенроуз. Така, че изглежда, че римлянина не гони Пенроуз, е някакъв псевдонаучен блогър.

Ако Римлянинът се е интересувал от идеите на Пенроуз -- и на Хамерофф -- нямаше да се ограничи само с цитатчето, а щеше да види и клиповете, както и да потърси повече инфо по темата. Той обаче най обича да критикува, да се прави на всезнаещ и да иронизира :haha: всичко, което е извън вместимостта на неговия "мироглед".

За самото цитатче обаче... признавам, че не беше уместно. Извинявайте!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моето обяснение за виденията на хора под упойка, като човек преживял 2 пълни такива е че това са сънища след момента на излизане от упойка. Както казва докторът от клипчето, по време на пълна анестезия не се сънува, но е възможно да се заспи след излизането от нея , както на мен ме се е случвало.

Теорията на Пенроуз и Хамерхофф честно казано не ми е много ясна. В първите две клипчета няма нещо кой знае колко странно - възможно е механизмът на съзнанието да е квантовомеханичен и да, ако се разбере как действа сигурно ще може да се прехвърли върху друг носител. В третото някак не много обосновано се стига до всемирно съзнание...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

==============================

Марсианец, извинявай за пресоленото "встъпление", но някои хора прекаляват с удоволствията.

Доста истории като твоята съм чел. Както и истории "на границата м/у живота и смърта". Много интересни неща има за човека, съзнанието и мозъка, но те не се вмъкват в разбирането ни за наука. Още повече физика. Но определено не е въпрос на вярване. Поне от един момент нататък.

добре, защо да е така ?

аз ще кажа защо мисля, че за теб това няма връзка с науката и физиката .

защото най лесния вариант за човек и неговия мозък е да отхвърли нещата които не разбира и не може да си обясни .

ако приемем , че човека е някакъв вид биологична машина , то всичко което му се случва е функция на тази машина .

защо отхвърляш качеството на човека да сънува като такова ?

а дали способността да се сънува не е нещо , как да кажа .. не точно това , което ние влагаме в това качество .

да разгледаме моя случай .. може да не е най подходящия , но към момента друг нямам .. та .

аз не приемам тезата , че човек не умира и видиш ли, съзнанието на човек след смъртта му отлита в космоса и става част от вселенския разум , докато червеите изяждат тялото .

според мен човек като умре става храна на червеите и толкова .

все едно да вземем една машина да я разглобим и претопим частите й , и да очакваме качествата които е имала и функциите които е изпълнявала докато е била цяла и работеща , да се запазят някъде в пространството .. няма как да стане , нали ?

т.е третираме човешката способност да мисли разсъждава и т.н съзнателни действия , като качество на една сложна биологична машина .

правим аналог и този аналог ни подсказва какви са вероятните следствия от разрушаването на биологична машина .

само че .. има една основна разлика в тази аналогия с човек и машина .

машината не може самостоятелно да се възпроизведе , докато човека може .. притежава това качество .

тук е ключа според мен .

човек нали е носител на генетичен материал , който представлява конкретна складирана информация .

като съвокуплят мъжкия и женския човек .. се появява трети човек , нали ?

като си омешат генетичните материали м/ж третия човек получава част , а може би не само част от тази складирана информация и на двамата .

и тук изниква въпроса , който мен ме вълнува ..

не е ли нормално да приемем , че когато се предава генетичния фонд на третия човек ..

с него не се предават само потенциални заложби и качества , а и опита от който произлизат те .

като опита както знаем идва главно и само от историята .

тоест може в гените да остават запечатани минали събития на минали родители ..

и съзнанието чрез паметта да има вариант, начин с който да ги впряга в негова полза .

а сънищата да са например връзката между древното минало и настоящето .. резултата от симбиозата между минало и настояще .

в тоя смисъл , ако приемем че нещата работят така .. или по подобен начин .

можем да си мислим , че част от нас или по точно от нашия съзнателен живот остават в пространството ..

но .. докато в един момент връзката не се прекъсне напълно .. тоест човека не се възпроизведе .

или с други думи .. според моите схващания , възпроизвеждане равно на прераждане .

и до там .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моето обяснение за виденията на хора под упойка, като човек преживял 2 пълни такива е че това са сънища след момента на излизане от упойка. Както казва докторът от клипчето, по време на пълна анестезия не се сънува, но е възможно да се заспи след излизането от нея , както на мен ме се е случвало.

Теорията на Пенроуз и Хамерхофф честно казано не ми е много ясна. В първите две клипчета няма нещо кой знае колко странно - възможно е механизмът на съзнанието да е квантовомеханичен и да, ако се разбере как действа сигурно ще може да се прехвърли върху друг носител. В третото някак не много обосновано се стига до всемирно съзнание...

По почерненото: :grin:

Под механизъм на съзнанието, предполагам, разбираш: Как абстрактната мисъл става инициатор за съответстващото й поведение на субекта?

Предполага се вероятностно "питане" - едно механично колебание (промяна налягане на ликвора, локално) възбужда множество записи в гънките на кората на Гл.мозък. Протичат цикли-процес на пренос на инфо по затворени потенциали, посредством изменения на формата и размерите на обвивните фотони.

Така изборът на водещата абстрактна мисъл се формира на база тези множество записи, от множество налични цикли от собствен опит на субекта, интуитивно, т.е., изборъг зависи и от базата данни. :grin: Дори, най-често, липсва "точна" мисъл, точен избор, а в процеса на по-нататъшното осмисляне на поведение, се доизкусурява, та да звучи като "възникнала" идея.

Това не е съвсем квантов принцип, въпреки че зависи от налични фотографски събития-образи и вероятност за уцелването им (с механичен метод, а значи и глобална за нивото на търсене) с направа разлика на потенциали.

Вижда се, възможностите за "грешка" в избора са много и трябва време-интервал, :frusty2: поне за отчитане на "проба-грешка", та да се твърди, че за в момента, това е истинско "виждане". Евентуалното "прехвърляне" към друг носител, би означавало, че този друг носител ... може да стигне до друго решение и ... също да твърди, че то е истинното, то е търсеното.

...

И малко за съня.

По време на сън мозъкът преподрежда информацията която е "записана" на случайни свободни места в гънките на кората, по време на будуването. Премества биещите трептения (по потенциална разлика е движението) на места, където разстоянията между гънките са с точна дължина на вълната във вид на стоящи вълни. Голяма част от инфото се деформира и-или отпада, но мозъкът се спасява от биенето, което е предизвиквало множество ИЧ-фотони, от които мозъкът е прегрявал. Това е механизъм за оцеляване - чрез поддържане на постоянна Т, та да може от нея - надолу-нагоре, да се отчитат разлики и съответно, да се включват различни защитни реакции, чийто запис е генетично и еволюционно предопределен, та да сме "живи" и до днес. При събуждане по време на сънуване - тези полу-деформирани и несвързани абстрактни образи ги "помним", т.е., са попаднали в осъзнавана област от мозъка.

При клинична смърт - поради намаляване потока на топлина, започва изстиване на части от мозъка, намалява се еластичността на белтъчните макромолекули, съответно се разпадат фотоните за връзка и циклите от записаното инфо попадат в осъзнато "видимата" област, т.е. в гънките, в ликвора.

Това което вижда изпадналия - спираловидни променящи се светлини - канали, тунели и т.н. И, понеже постоянната информация, която е била вече във вид на създадени белтъчни макромолекули в дълбочинната част на гънките (спомени- привички, навици от детството) също лесно попадат в осъзнато-видимата област, то често възникват образите на пра-баба, пра-дядо и т.н., хора, които са ни впечатлявали от миналите години. Дълбоко скритите образи (абстрактни) попадат в осъзнаваното.

И т.н. :grin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гравити, аз достатъчно се обяснявам в постовете си. Ти като разбиращ Пенроуз трябваше да внесеш яснота кой къде и какво бърка.

Марсианец, науката така е конституирана, че да работи с доказателства. Аз и преди съм давал сънуването като нещо извън науката. Учените могат да регистрират някои физични параметри на мозъка, но не могат да изпитат нещата, които сънуващия изпитва. Той може да е "сънувал" Египет, но няма как да се потвърди. Аз не се интересувам как точно става сънуването. Интерес имам към осъзнатото сънуване и специално т.нар. Опитност Извън Тялото. Това е област изцяло извън науката. Няма начин за повторяемост, док-ва и пр.

Ако човека е био машина, то някой или я е направил или я кара.

Аз смятам, че тялото на човека е кола, и като такава се подчинява на шофьора и физ. закони; не може сама да РЕШИ и отиде да си сложи бензин. Компа също не решава сам, той изпълнява нечии инструкции. Та интересно е Кой кара колата Човешко Тяло. Щото явно само той може да излезе от колата и да види света от друга переспектива. Или да сменя колата.

Колата може да се претопи, но шофьора да остане. Шофьора без кола вече не може да се прояви като такъв. Така и съзнанието без тяло вече не е човек, но не се губи.

И тук навлизаме в едни територии, които стават далеч от физиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гравити, аз достатъчно се обяснявам в постовете си. Ти като разбиращ Пенроуз трябваше да внесеш яснота кой къде и какво бърка.

Марсианец, науката така е конституирана, че да работи с доказателства. Аз и преди съм давал сънуването като нещо извън науката. Учените могат да регистрират някои физични параметри на мозъка, но не могат да изпитат нещата, които сънуващия изпитва. Той може да е "сънувал" Египет, но няма как да се потвърди. Аз не се интересувам как точно става сънуването. Интерес имам към осъзнатото сънуване и специално т.нар. Опитност Извън Тялото. Това е област изцяло извън науката. Няма начин за повторяемост, док-ва и пр.

Ако човека е био машина, то някой или я е направил или я кара.

Аз смятам, че тялото на човека е кола, и като такава се подчинява на шофьора и физ. закони; не може сама да РЕШИ и отиде да си сложи бензин. Компа също не решава сам, той изпълнява нечии инструкции. Та интересно е Кой кара колата Човешко Тяло. Щото явно само той може да излезе от колата и да види света от друга переспектива. Или да сменя колата.

Колата може да се претопи, но шофьора да остане. Шофьора без кола вече не може да се прояви като такъв. Така и съзнанието без тяло вече не е човек, но не се губи.

И тук навлизаме в едни територии, които стават далеч от физиката.

ами всеки тълкува нещата така както на него му харесва .

аз твърдя , че интелекта съзнанието способността на човека да мисли , е негово качество ..

тоест продукта на машината .

а не обратното че интелекта мисълта и съзнанието е създало тази био машина .

то е плод на био машината !

все едно качеството на един чук за трамбоване да трамбова да състави или изработи чука .

някак се губи последователността според мен .

произвеждаме машина за да изпълнява определено качество , нали ?

но .. не ме разбирай грешно , не искам да отнемам правото на всеки да вярва в това което го устройва ..

просто споделям мнението си .

и то е , че мисълта на човек е качество на тази био машина ..

а как и защо е създадена тя .. не зная .

но това , че не зная .. не значи , че само за да дам отговор на въпрос , на който никой не може да отговори ..

ще интерпретирам нещата по удобен за мен начин .

тази био машина наречена човек според мен е плод на някаква самоорганизация на материята .. и толкова .

защо точно човек , защо точно заек или друг жив организъм , кой е дизайнер на живота и т.н. са въпроси ,

които нямат отговор , но човек понеже се стреми да вкарва всичко в някакви рамки .. всячески се опитва да обясни необяснимото ..

според мен .. отговора ще дойде сам без да го търсим ..

тоест човека трябва да извърви пътя ..

да преживее събитията необходими за достигането до отговора ..

а не да се стреми да напасва нещата и изведнъж ще му проблесне .

но има неща , които са известни .. има установени принципи и закони във физиката ..

и те не са като законите дето се тълкуват по вътрешното убеждение на някой .

има неща , които се подразбират интуитивно ..

и не виждам смисъл от това объркване на съзнанието на човек .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде намеквам такива неща Гравити?

В пост №9, там си дал инфо за Пенроуз, след това си цитарал римлянина, където има линк към статията от уикипедията за квантов мистицизъм, след това се възмущаваш, че римлянина бил казал, че Пенроуз не е за този форум (което не е вярно). Очевидно се опитваш да свържеш двете неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В пост №9, там си дал инфо за Пенроуз, след това си цитарал римлянина, където има линк към статията от уикипедията за квантов мистицизъм, след това се възмущаваш, че римлянина бил казал, че Пенроуз не е за този форум (което не е вярно). Очевидно се опитваш да свържеш двете неща.

Когато търсиш под вола теле , обикновенно го намираш...

Иначе доколкото разбирам Пенроуз и другия пич имат теория за това какво е съзнанието.

Пенроуз естествено е безкрайно предпазлив (честно по едно време ми заприлича на Лютфи Местан-очевидно нещо му се върти в главата като идея , но успява да говори 6 мин. без да го каже директно) -в крайна сметка е жива легенда и ,, вързан" за Хокинг след времe има гарантирано място в ,,Залата на славата"

Другия пич няма такива проблеми , затова кара направо и казва всичко което мисли.

Ако е прав и той ще отиде при Пенроуз.

Ако не е - ще си остане другия пич.

На мен лично (да си призная на чиста интуиция) теорията на Хамерофф - Пенроуз ми звучи като теорията на Южняк за еволюцията , ускоряваща се в мултивселени - добра хрумка , гимнастика за ума и толкова.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моето обяснение за виденията на хора под упойка, като човек преживял 2 пълни такива е че това са сънища след момента на излизане от упойка. Както казва докторът от клипчето, по време на пълна анестезия не се сънува, но е възможно да се заспи след излизането от нея , както на мен ме се е случвало.

Да, по време на пълна анестезия не се сънува, но мозъкът е активен и точно това е странното. На какво реагира мозъкът, след като при пълната анестезия сетивата не изпращат към него никаква информация? Засега няма научен отговор на този въпрос...

Теорията на Пенроуз и Хамерхофф честно казано не ми е много ясна. В първите две клипчета няма нещо кой знае колко странно - възможно е механизмът на съзнанието да е квантовомеханичен и да, ако се разбере как действа сигурно ще може да се прехвърли върху друг носител. В третото някак не много обосновано се стига до всемирно съзнание...

Ако по принцип е възможно съзнанието да се прехвърли върху друг носител, значи е възможно и това - природата, както винаги, да ни е изпреварила и прехвърлянето на съзнанието върху друг носител да е даже нещо закономерно, т.е. да е някакъв все още неизвестен за нас физичен закон.

Когато търсиш под вола теле , обикновенно го намираш...

Иначе доколкото разбирам Пенроуз и другия пич имат теория за това какво е съзнанието.

Пенроуз естествено е безкрайно предпазлив (честно по едно време ми заприлича на Лютфи Местан-очевидно нещо му се върти в главата като идея , но успява да говори 6 мин. без да го каже директно) -в крайна сметка е жива легенда и ,, вързан" за Хокинг след времe има гарантирано място в ,,Залата на славата"

Другия пич няма такива проблеми , затова кара направо и казва всичко което мисли.

Ако е прав и той ще отиде при Пенроуз.

Ако не е - ще си остане другия пич.

И аз съм със същото впечатление. Пенроуз се опитва да каже прекалено завоалирано това, което Хамерофф казва директно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...