Отиди на
Форум "Наука"

Ще ядем ли насекоми в недалечно бъдеще


  

6 потребители са гласували

  1. 1. Ще ядем ли Насекоми в бъдеще?

    • Да
      3
    • Не
      1
    • Не знам
      2


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Известно е, че човек няма естествени врагове, така, че броят на популацията ни расте почти безконтролно.

Някаква естествена регулация се явяват болестите и бедствията - които обаче борим и предотвратяваме в немалък процент.

Донякъде изцяло антропогенно предизвиканата криза или политиката по-общо имат такава роля (там е нашият "Естествен подбор"), но май не е достатъчна.

Какво следва? Ще дотежим на планетата. За петрола и останалите енергоносители е ясно, говорили сме - хем намаляват, нем ние се учим по-интензивно да ги потребяваме...

Та ако станем много площите за земеделие и ферми намалеят...

Мръвката а дори и сегашните ядливи растения ще станат лукс.

както сега има органични продукти, след време ще имаме неГМО продукти, които ще се сертифицират и съответно ще бъдат по-скъпи..

Но и ГМО няма да помогне ако пренаселим земята и площите намалеят.

Една алтернатива на растенията са водораслите (прескачаме етапа с аква(или хидро)понните култури, които вероятно ще са разпространени) и отиваме по-далече...

Продължавам с уговорката, че по-долното не е неизвестно и нещата които се споменават се ползват вече в някои страни за храна.

Водораслите могат да произведат много повече биомаса (телата си) за единица време от познатите ни зеленчуци. Съдържали и повече полезни съставки - протеини, минерали...

И ако сме склонни да свикнем с необичайният им вкус, какво би било с буболечките?

Никой не говори за хлебарки, обаче щурци, мравки и ларви май ще присъстват в менюто на потомците ни. Или още в нашето след 50 г? И сега в Азия ги ядат. За отглеждане предимствата пред говеждото са очевидни - по-висока продукция за единица време, може би по-малко капризни /или по-малко грижи/, което ще рефлектира и на цената за отглеждане. И пак - по-малко мазнини, повече протеини сравнени дори с пилешко или дори риба. Има си и минуси - протеините от тези твари могат да предизвикат алергични реакции стигащи до астматичен пристъп (както от акарите) у алергичните. Не е нерешим проблем.

Е, ще ядете ли буболечки

По-нататък може да ядем откледани в биореатори белтъчни маси или дори израстнали в хранителна среда свински пръжоли, но засега това е евтината опция



http://www.nature.com/scitable/blog/labcoat-life/why_should_we_eat_insects

Не съм го чел, но ще го направя. Кореспондира с темата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

растежът на човешкото население се забавя но не спира

аз очаквам към 2050г. да сме 8-9млрд. а към края на века 11-12млрд.

това ако няма някакъв катаклизъм

а колкото повече ставаме толкова повече шансовете за катаклизми и епидемии се увеличават

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С колко е намалял растежът?

1999 г. - 6 млрд.

2012 г. - 7 млрд.

Към днешна дата - 7 123 000 000

Като гледам само от началото на тази година ръстът е 34 млн.

За 5 мес. - 5 Българии...

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз бях превеждал текст(ове) по тази тема, но не помня дали те се появиха като новини в сайта и/или в списанието. Ставаше дума за храните на бъдещето. Там се казваше, че, да - ще се ядат насекоми,че месото им било полезно, че съдържало (не помня вече какво)...

Лично аз не бих ял такива "деликатеси".

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С колко е намалял растежът?

1999 г. - 6 млрд.

2012 г. - 7 млрд.

Към днешна дата - 7 123 000 000

Като гледам само от началото на тази година ръстът е 34 млн.

За 5 мес. - 5 Българии...

растежът не се измерва в абсолютни а в относителни стойности

т.е. ако начертаеш крива на населението ще видиш, че тя става все по-малко стръмна

за съжаление това не е достатъчно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

специално за човешкото население има спор дали кривата е J-образна или S-образна (логистична)

консенсусът е, че е S-образна

S-образните криви описват страшно много неща свързнани с човека, а по-точно цикличните неща

след бавен растеж, следва бърз възход, после law of diminishing returns се включва, растежът се забавя, следва упадък и се стига до плато

и така до следващия цикъл

няма причини при популационният растеж нещата да са по-различни освен ако не напуснем планетата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не говори за хлебарки, обаче щурци, мравки и ларви май ще присъстват в менюто на потомците ни. Или още в нашето след 50 г? И сега в Азия ги ядат. За отглеждане предимствата пред говеждото са очевидни - по-висока продукция за единица време, може би по-малко капризни /или по-малко грижи/, което ще рефлектира и на цената за отглеждане.

Има ли сериозно проучване, че това е факт? За мен отглеждането на насекоми е нерентабилно и това е единствената причина да не се прилага. Кучешко се яде, но пак са нужни доста суеверия за да се пробута уж неглежирана и емоционално противна храна за пари, които да оправдаят развъждането и. Това, че мравката пасе без да я пази пастир и кучета, съвсем не прави изкуственото и отглеждане неангажиращо, да не говорим за събиране на реколтата. Простите сметки показват, че за 5 милиграмова мравка и 300 килограмова крава отношението в маса е 1:30 000 000. Кой ще ги храни и ще ги "коли" тея 30 милиона добичета?

Най-висока продукция за единица храна, доколкото знам, е пилешкото месо и разни други птици.

Що се отнася до бъдещето, аз смятам, че то ще бъде на полутечната храна. Шейкове от субстанции като еленски рога, водорасли, кравешки кости, китова мас и мравки, спокойно може да бъде направено с вкус на ябълка или торта гараш. Причината да се пие храната е печеленето на време - отколешната ми мечта човечеството да се освободи от неща, които е заблуден, че са му удоволствие, а не са нищо повече от досадно задължение и в краен случай чревоугодничество като висша форма на липса на фантазия или съзиране какво точно живота предлага освен пълнене на чревния тракт. Всички ние приемаме за напълно нормално да посвещаваме едно един-два-три часа дневно за купуване/отглеждане, носене, приготвяне и поглъщане на храна. Като си сметна насело колко време ми е отнемало гледането на домашният добитък, косенето на трева, сеченето на шума, пък рязането, пък носенето, пък пътя с каруцата, пък носенето на вода, пък после колене, готвене, ринене на лайна и да не изброявам още безброй неща, спокойно мога да заключа, че обикновен делник през лятото може да стигне 8-10 часа посветени за хранене. Едно шейкче на конвейр може да се поглъща и на място и храненето дневно да трае под 1 минута. Като се има предвид, че изкуствата, науката, цивилизацията са възникнали откак човека вече не е посвещавал целия ден в ровене на корени рупане на буболечки, мога само да си мечтая каква революция би ни споходила.

Иначе за водораслите, чел съм, че към настоящия момент само с водорасли може да се изхрани цялото население на планетата. Храна има много и темата има тясна връзка с други теми относно "проблема" с пренаселването на планетата и гладната гибел, която ни чака.

Между другото, замислих се, след като човечеството си държи мършата, лекува се от болести и толерира уродливостта като форма на човечност, вероятно еволюцията ни е дала друг коз за регулиране на популацията ни и този естествен подбор би трябвало да се извърши от нашата враждебност - войните. Май единствената причина това да не е "масов спорт" е, че за момента населението не само се увеличава като брой, но и като сланина. Естествения подбор ще започне да действа, когато получи спусъка на глада. С други думи, ако бяхме задоволени пауни, нямаше да имаме хубави опашки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди да започнем да ядем мравки, трябва да ги направим щастливи мравки и след това да намерим хуманен начин да ги убиваме.

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Струва ми се, че излишно драматизирате. Вече са направили ягоди с размер на ябълки, та какво остава за дините. Тъй че ще има много големи плодове и зеленчуци. На хората най-много да почнат да им растат рога или опашки, но това са подробности, които не пречат на нарастването на населението. :eat:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

той проблемът не е с храната, а с това как тя ще се транспортира до мястото им за потребление, как ще се тори и как ще се вади от земята

всичко това изисква енергия, а по-точно петрол

а броят хора на планетата изисква все повече петрол и все по-голямата им концентрация в градовете, т.е. далеч от земята и храната

та ... грубо казано ако утре нафтата стане 5лв. а газта тройно по-скъпа, всичко на пазара и в магазина също ще е двойно и тройно

това е проблемът, а не че няма да го има по рафтовете

преди няколко дни в едно скъпо предградие на Нюи (нарочно го пиша така да дразня митака) гледах биодомати по 8.80 Евро, имаше и още едни по-евтини не био по 4 Евро

на същото място съм виждал череши по 30-40 Евро килото (вярно извън сезон)

ей нещо такова ни чака ако още не си го усетил

както и за много хора ще стои въпроса дали да се топлят зимата или да ядат

щото пари и за двете няма

и знам какво ще ми кажеш, че то и сега е така в БГ

да де ама не става дума за БГ

а нали се сещаш на запад като стане както в БГ какво следва - бунтове и размирици

ама храната не става повече и по-евтина с бунтове и размирици

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моя метод на мелене оползотворява храната оптимално. Едно, че в шейка (за който си мечтая някой да вземе да го популяризира) ще има и кости и всякакви плодове и зеленчуци, които се изхвърлят и следователно ще бъде наистина пълноценна и разнообразна храна, и второ, че ще може да се регулират вредните сол, мазнини и прочие, като се добавят в допустими количества.

Какво имаме за книгите. Над 30% от тях са брак, защото никой не си ги е закупил. При храната този процент е още по-висок. Онова, което е ядливо за човечеството съвсем не се оползотворява оптимално.

Моята идея да има банки с храна под формата на шейкове разпределени в населените места ще премахне до голяма степен транспортните разходи. Доктори и диетолози могат да въвеждат данни в електронни карти, клиента да я поставя в тези хранилища за храна и там според личните му здравословни изисквания да се се смесва съхранявана в замръзнало състояние помийка, което има редица преимущества:

- вече писах храненето дневно ще отнема под минута; Статистика показва, че 70-годишен човек прекарва 6 години и 10 месеца в хранене. Кой ще откаже към живота му да се добавят 6 години и 10 месеца свободно време???

- 99,9999% от хората прекаляват с едни хранителни вещества, а лишават тялото си от други. Лишаването от натрупване на отрови и набавянето на нужните витамини, минерали и т.н. гарантира здраве. В България на всеки 3-ма души двама умират от сърдечно-съдови заболявания, заради холестерол, токсини, наднормено тегло... Дават се милиарди за глупости, а не се инвестира в здравето на човечеството, това за мен е неразбираемо.

- Отпималния персонален баланс на храна определя и минималното количество храна, което ще е нужно да се поглъща. Считам, че литър-два шейк ще задоволят всички нужди, които сега давим в манджи, хлябове и пълни пазарски чанти.

- Някой ще каже, че чревоугодниците ще протестират. Точно техните съображения би трябвало най-малко да се зачитат, но няма пречка да се направят различни вкусове или най-добре просто да бъдат третирани с лекарства за да изпитват чувство на ситост или удоволствие. Кучето на Павлов са го научили кога да се храни, а хората си мислят, че трябва да следват някакво статукво на себетровене и себеизмъчване, просто защото е масово и групово.

- огромна сума пари ще се спестят, предимно от транспорт, опаковки, персонал в магазини, пазарни площи, брак на храна. Разбира се храната ще поевтинее до шокиращи нива.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е то твоя метод се ползва широко при приготвяне на колбаси.

Само че се добавят и свързващи мазнината с вода вещества, за да не са течни

Даже имаш добавяне на аромати, овкусители, консерванти, инертни и хранителни пълнители...



Рачешки ролца и кренвирши си ял предполагам

А протеинови шейкове продават във фитнес залите



Имаш употреба на енергия и ресурси да ги доведеш нещата до такова състояние, не си забравил предполагам.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз за протеиновите шейкове се сетих, но те са тясно специализирани и не могат да задоволят нуждите от храна на човек. Колбасите са много лош пример, защото са канцерогенни, мазни и отровни с едва дума. Освен това не са течни. Едно, че хората не знаят да дъвчат правилно и даже не знаят, че има правилно и неправилно дъвчене и второ основно времето ще бъде съкратено от липсата на дъвчене.

Не съм забравил, че за производството на "моите" шейкове ще се влагат пари. Ако днес някой ми предложи 99% от храната, която поглъщам да е предварително смляна, съобразена със здравословните ми проблеми (защото може да не знаете, но аз мога да ям много малко храни и буквално за мен яденето е гадно задължение), по-здравословна от режимите за които трябва да науча пет тома литература, подаряваща ми 1 месец свободно време годишно, струваща 10 пъти по-малко (игнорирайте последното, ако го смятате за спекулация, за мен е просто следствие, което по-горе описах), то не се съмнявайте какво ще бъде моето решение.



ПП: Между другото в The Matrix е прокарана тази идея, че не вида, а съдържанието е важно. Помните ли сцената в която ядат каша

matrix2.jpg

Сценаристите на филма са нещо като съвременния Жул Верн. Сега всички цъкаме с език, а след едно поколение време ще подминаваме чудесата като ежедневие. Изобщо, на мен ми прави впечатление колко трудно се разбиват клишета, към които сме се пристрастили. Ето на, говорих за класното обучение, сега за храната, хората продължават да ползват 10-ична бройна система, а не далеч по-лесната и практична 12-ична, ползват банкноти, изобщо често се чувствам като гост в страната и света си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сценаристите на филма са нещо като съвременния Жул Верн. Сега всички цъкаме с език, а след едно поколение време ще подминаваме чудесата като ежедневие. Изобщо, на мен ми прави впечатление колко трудно се разбиват клишета, към които сме се пристрастили. Ето на, говорих за класното обучение, сега за храната, хората продължават да ползват 10-ична бройна система, а не далеч по-лесната и практична 12-ична, ползват банкноти, изобщо често се чувствам като гост в страната и света си.

е.ал съм му майката на такова бъдеще - да ям помии в купички

аз моето бъдеще го виждам с екологични домати, качествено сирене и прясно агнешко, готвено с часове лично от мен

дреме ми за загубата на време

верно е че обичам да си угаждам

дано да продължавам да мога да го правя

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хе-хе сблъсък на двама коренно различни

vorfax, като си готов на такива крайности и цитираш филми, дано си гледал Крепост с Кристоф Ламбер. Един герой в първа част се хранеше като се включва в система /не с абокат, а в тялото му има имплантирани разни.../ и си влива аминокиселини. Не губи много време за ядене, а за сън - хич. Май и секс не можеше да прави.

Alexander_Nevski, това може и да ти е настоящето ако си вече тук както мислеше... Къща / имот в село до СФ или в провинцията е достатъчна за това, а и дори не е необх толкова много



Аз буболечки бих пробвал

Всъщност ям /бих ял всичко - скариди, охлюви, миди, жаби, костенурки (защитени са), на границата един смок щяхме да изядем, но готвача не посмя да го сготви..



Пропуснах да спомена пача, шкембе, св уир крачета, очочки и мозък...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

е.ал съм му майката на такова бъдеще - да ям помии в купички

Не е точно така. Помията ядеш в настоящето, независимо колко добре е боядисана и дали я приготвяш от отровени продукти на село. При положение, че поставяш чревоугодничеството си пред дълголетието, здравето и свободата да разполагаш с личното си време, по-нататъшен спор е излишен.

Само да напомня йерархията на потребностите, за да уточним за какво говорим:

Maslow_Triangle_1.png

Виж, ей там долу е твоята пита напоена с тежки метали. Ако от българската народопсихология можеше да се изкорени представата за празник и щастие като маса на която има ядене и пиене, щяхме да сме поне с европейски манталитет.

Един герой в първа част се хранеше като се включва в система /не с абокат, а в тялото му има имплантирани разни.../ и си влива аминокиселини.

Е, венозното хранене ми е друга идея, но звучи (само звучи) по-страшно. Замисли се само, че хора в кома могат да се хранят така в продължение на десетилетия, а здравите и жизнените смятат, че не могат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не смятам, че идеята ми има нещо общо с анус. С анус има повече общо чревоугодничеството. Ако смяташ за смисъл на живота си да слугуваш на най-примитивните си нужди и не можеш да си го представиш отлепил от първото ниво на пирамидата на Маслоу, то значи Skubi ти си едно черво с един входящ и един изходяш отвор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не смятам, че идеята ми има нещо общо с анус. С анус има повече общо чревоугодничеството. Ако смяташ за смисъл на живота си да слугуваш на най-примитивните си нужди и не можеш да си го представиш отлепил от първото ниво на пирамидата на Маслоу, то значи Skubi ти си едно черво с един входящ и един изходяш отвор.

Е повечето от бозайниците /и не само те/ на земята чрез тези отвори осъществяват чудото което се нарича ЖИВОТ.

Но ако смяташ да пренебрегнеш основата на пирамидата с нещо сферично, тук е лятото може да се храни човек със светлина или въздух или аурна енергия за да осъщесви откъсването от тези кални и гнусни ритуали, свързани с ядене на разни умрели животни и растения, и да се отцепиш от калта резултат на погорните.

За да лети душата към чисто самоосъществяване не са хич нужни такива примитивни ритуали, същи на най-примитивните маси...

:grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не обсъжда дали живота има нужда от храна, а дали с храненето се изчерпва съществуването му. Аз се храня когато искам, а не когато мога или изпитвам глад. Това предполага, че в живота ми има по-важни неща. Не знам с вас какво е положението, но аз имам планове за едно 200 години напред и ако мога да удължа живота си с 6 години и 10 месеца на цената да ям здравословно, то аз ще платя тази цена без да се замислям.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Модератор Инженерни науки

Пет вида насекоми, които могат да влязат в менюто ви

admin — 07.07.2014 7 0 0

660_fa718d5bcf66fee0d8ed984db7d50333Насекомите са страхотна алтернатива на конвенционалните месни храни, защото са евтини, има ги изобилие и са отлични източници на протеини и мазнини, както и на витамини и минерали. В много страни яденето на буболечки не предизвиква гримаси. Ето някои от по-добрите алтернативи измежду близо 2000 ядивни вида насекоми.

1. Скакалци

Скакалците и шурците са известни като ценен източник на протеини. Най-хранителни са т.нар. чапулини – скакалци от вида Sphenarium, които са широко разпространени като храна в Мексико. Изчислено е, че протеините съставляват 77,13% от теглото им. Събирането на скакалците от полетата намалява употребата на пестициди, като контролира броя на насекомите, без да замърсява средата и осигурява допълнителна храна и доход. Чапулините често се сервират печени, с гуакамоле и тортиля. Подправени с чесън, сок от лайм и сол, (понякога и чили) те имат солено-кисел и пикантен вкус.

2. Палмови червеи

Ларвите на палмовия бръмбър (Rhynchophorus palmarum) са разпространени като храна в Северна и Южна Америка, а други две негови разновидности – в югоизточна Азия и тропическа Африка. Те съдържат до 69,78% мазнини. Традиционно се пържат в собствена мазнина, но се ядат и сурови. В насекомите преобладават ненаситените („добрите“) мазнини, а понякога те съдържат повече от полезните полиненаситени мастни киселини, отколкото птичето месо и рибата. Вкусът и текстурата на палмовия червей може да се опише като кремообразен, когато е суров и сладък, когато е пържен.

3. Гъсеници Мопане

Повечето ядивни насекоми имат равностойно или по-високо съдържание на желязо от телешкото, което има 6мг на 100г сухо тегло, докато гъсеницата мопане например, съдържа от 31 до 77мг желязо на 100г тегло.

Мопане са едни от най-широко консумираните ядивни насекоми в южна Африка и биха могли донякъде да компенсират недостига на желязо в храната. Дефицитът на желязо е най-разпространеното в света разстройство на изхранването по данни на Световната здравна организация. В развиващите се стани близо половината от всички бременни жени и около 40% от децата в предучилищна възраст страдат от анемия, причинена от недосиг на желязо.

4. Брашнени червеи

Птиците ги обожават, защо да не са вкусни и за хората? Ларвите на брашнения бръмбар (Tenebrio molitor) са единствените, които се консумират в западния свят. Отглеждат се отдавна в Европа като храна за животни, но в Холандия и още някои страни, производството вече е насочено и за човешка консумация. Хранителната им стойност е сравнима с тази на телешкото, но екологичният отпечатък при отглеждането им е значително по-малък. Брашнените червеи много лесно могат да бъдат обработени и според данни от научни изследвания вкусът им в обработените храни се приема много добре от западните потребители.

5. Ларви на муха

Личинките на мухата Hermetia illucens са отлична храна както за животните, така и за хората. Изсушени, те съдържат 42% протеини и 35% мазнини. Живите ларви съдържат 44% сухо вещество и могат да се складират за дълги периоди. Когато се използват за храна на животни, те могат да се отглеждат директно върху оборския тор, което намалява замърсяването от него с 50-60%. Мoгат да се отглеждат и в домашни условия. Автор: ПИК

http://znanie.eu/%D0%BF%D0%B5%D1%82-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D1%8F%D0%B7%D0%B0/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...