Отиди на
Форум "Наука"

Нео национални доктрини


Recommended Posts

  • Потребител

Не съм сигурен дали е нужна тази тема, нито дали е ...'правилна' ;). За форума, иначе за мен е нужна (не лично, а за форума:) за това я пускам.

Нека тук да се обясни как може да функционира една икономика базирана само на националната д-ва, без значение малка или голяма, но в 'съзвучие' с текущата икономика!

Да не види Щурм...., ааа Антон де, че давам не един шанс, а много, като за обяснение.

ОБАЧЕ! Без расисъм, сескизъм и вся останалая сволоч ;). Тоез със съблюдаване на правилата1

Да не замърсяваваме темите!

Да видим дали ще има интерес?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Има огромни плюсове. Внимателен, селективен протекционизъм, антиимигрантско законодателство и стриктно следване на обществените интереси (общество=народ) и успехът е гарантиран. От антинационалните държави - то такив не че има, всичко е лъжа - печели само най-едрия интернационален капита, който не го е грижа ни за народи, ни за обикновени хора. Пример: не искаж да работиш за ниска заплата - ами няма проблем, капиталът вкарва китайци, които да му работят за безпари и ти запушва устата. Не искаш да продаваш скоката си за без пари - че кой си ти бе, казва едрия капитал, и внася безплатни боклуци от Турция и Китай и ти фалираш на момента. Основната причина за икономическата криза в САщ и една от основните в зап. европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добра тема!

Към написаното от Южняка бих добавил:

1/ Нищо не може да защити хората от една общност от икономически, а и криминален натиск отвън от собствената им държава. Политически организирана, със съответните стандарти и международни отношения, но строго и защитаваща гражданите си.

Ако държавата не е национална, тя не е държава на гражданите си - мисля последните 20 години от нашето развитие показват добре това - в такъв случай идва олигархия и ОПИТ ЗА чудовищен натиск върху местните хора.

2/ Нито една икономика не е прогресирала, ако обществото, което я създава, не е интегрирано. И нищо друго освен позитивният патриотизъм и традиционни ценности не е интегрирало хората толкова добре. /Затова като види зор, всяка държава, дори комунистическата, прибягва към патриотизма./

Въпросът е къде са пределите между патриотизма и щовинизма, между интегрираността и сковаността, между нужният протекционизъм и изолационизма...

Тематиката е голяма - не можете да стоите изолирани от могъщия прогрес на света. Не може обаче всеки да идва и да ви яхва. Като държава и народ сте длъжни да намерите себе си в глобалния свят...

Добра рецепта за това би била една нова формулировка на десницата - твърдо прилагане на принципите на свободата и пазара, в т.ч. и като се санкционират не твърдо, а жестоко недобросъвестните бизнес практики - те са големия и пряк проблем в противоречието "местно/глобално". /Вземете пример с търовските вериги и натискът им върхо местните им доставчици... /

Или като се защитава местната култура от посегателства и опити за ероизиране с външен натиск.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нито една икономика не е прогресирала, ако обществото, което я създава, не е интегрирано...

Проблема е в предефинирането на "интеграцията".

Етносите в България преди 89-та година си бяха интегрирани. Интеграция какво значи - да учат в училищата, да работят, да участват в социалния и политически живот без да се делят от обществото и така нататък.

Днес замаскирани като мерки за интеграция масово се прилагат промени във закони, наредби и постановления, които фаворизират малцинствени етноси в ущърб на доминиращия етнос, носителя на държавността.

Казвам доминиращ етнос носител на държавността понеже без доминацията на българския етнос се обезмисля българската държавност и само броени години максимум десетилетие би могла да съществува държава примерно наречена ХYX ако в нея започва да доминират етносите XRX и XTX...

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има огромни плюсове. Внимателен, селективен протекционизъм, антиимигрантско законодателство и стриктно следване на обществените интереси (общество=народ) и успехът е гарантиран. От антинационалните държави - то такив не че има, всичко е лъжа - печели само най-едрия интернационален капита, който не го е грижа ни за народи, ни за обикновени хора. Пример: не искаж да работиш за ниска заплата - ами няма проблем, капиталът вкарва китайци, които да му работят за безпари и ти запушва устата. Не искаш да продаваш скоката си за без пари - че кой си ти бе, казва едрия капитал, и внася безплатни боклуци от Турция и Китай и ти фалираш на момента. Основната причина за икономическата криза в САщ и една от основните в зап. европа.

Капиталът в Канада, България, Китай или Пакистан (едър или дребен, национален или интернационален) работи по един същ начин и има еднакви цели - осъществяване на печалби.

Капиталът няма друг морал или други принципи (за добро или лошо)

/така де, капиталът "внася безплатни боклуци" и би внасял такива не само от Турция или Китай, но и от България..

Алтернативата за Бг е още по-трагична от тази в Канада: Има тенденция на родният пазар да се продават нискокачесвениствени родни стоки, произведени с китайски материали, с изостанали и остаряли технологии при качество подобно на китайското, но на европейски цени. Потребителите на тези стоки (например обувки и дрехи, които не са в най-ниското качество и цена) се ориентират към директно пазаруване от Италия или Германия....по интернет/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи вижте, като титуляр на темата пак ви насочвам! Искам не политически, а икономическите мерки, които трябва да предприеме дадена д-ва (малка или голяма, но с отворена икономика). Т.е. решенията ще са политически, но да са продиктувани от икономиката. Хахах, т.е. точно обратното ;)!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи вижте, като титуляр на темата пак ви насочвам! Искам не политически, а икономическите мерки, които трябва да предприеме дадена д-ва (малка или голяма, но с отворена икономика).

Т.е. решенията ще са политически, но да са продиктувани от икономиката. Хахах, т.е. точно обратното

ОК. Неонационална доктрина само с икономически мотиви...

Не е ли нелепо с оглед на ралността?

Кой има правомощие да прилага националната доктрина?

Не са ли политиците?

Всеки акт към прилагане на една или друга мярка не е ли обезателно продиктувана от политически мотиви или налагането им от някъде също по политическо-геостратегически причини? Примери бол...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да речем, че вече по някакъв начин са дадени правомощия в рамките на д-вата (как това е друга тема, която аз няма да отворя ;)). Нелепо или не, да видим 'другарите нео ....националисти', интересуват ме икономическите мерки, както и мотивацията, но без насилие, расизъм сексизъм и прочее изми! Дали е нелепо? Аз моисля - ДА. Но да видим другите какво мислят. Ако тази тема умре без продължение, няма да плача ;). Ще си направя съответните изводи обаче. не че не съм ги направил, но поне ще ги потвърдя ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да речем, че вече по някакъв начин са дадени правомощия в рамките на д-вата (как това е друга тема, която аз няма да отворя . Нелепо или не, да видим 'другарите нео ....националисти', интересуват ме икономическите мерки, както и мотивацията, но без насилие, расизъм сексизъм и прочее изми! Дали е нелепо? Аз моисля - ДА. Но да видим другите какво мислят. Ако тази тема умре без продължение, няма да плача . Ще си направя съответните изводи обаче. не че не съм ги направил, но поне ще ги потвърдя .

За такъв експериментален подход така наречената "неонациоална" доктрина не е задълнителен елемент.

Нужния фактор се нарича суверенитет.

Едва, когато една днешна държава успее да се пребори за суверенитет (няма да определя как за да не бъда посочен за провокатор) може да мисли за прилагане на собствена национална (неонационална) доктрина.

Но в глобалния свят доминиран от САЩ и Г-8 с техния глобален инструмент - СБ това е невъзможно освен в частни случаи, които ще се използват за постигане на определени пропагандни за и анти дългосрочни цели като Демократична Кампучия на червените кхмери през седемдесетте или днешните Северна Корея Корея или Венецуела ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нашата икономика е доста отворена и зависима от вноса както ная на суровини, материали и продукти, така и от износа на такива, и не знам какво би могло да се протектира..

Ако излезем от общите приказки- май няма какво толкова да протектираме и защо (некачествените дрехи и обувки ли,или доматите, които така или иначе са доста по-скъпи от вносните аналози?)

Ако пък се премине към данъчни преференции и облекчения за българските по произход фирми (с каква цел аджеба) - средата ще стане още по негостоприема за чуждите инвяеститори; привличането на чужди инвестиции е точка в сегашнатата (най-новата) национална доктрина - и върху тази идея са обединени всички политически партии (за атака не знам), Видя се през последните 2 години (и за тази ще стане ясно) българската икономика не е в състояние да осъществи растеж (реални парични изражения при използването на инфлационен или дефлационен калкулатор) без чуждите инвестиции

----

----

Неонациналната докрина за България, смятам, трябва да е насочена към увеличаване на икономическатата свобода; към приемане, развитие и спазване на атнимонополнни закони и практики, дори към внос на квалифицирана работна сила и мозъци ( например от страните от ОНД, и страните от Югоизточна Азия)- това е така защото бизнесът в момента е притиснат (пресиран) от ограниченото предлагане на пазара на работници и специлисти с необходимите умения, познания и квалификация (мисля че няма "изгледи" за скорошно пресктуриране на образованието) ; и много други .всичко това е насочено към повишаване на ефективността и конкурентноспособността на българските компании и бизнес.

Всъщност смятам, че националната доктрина трябва да е икономически либерална, т.е крайно дясна

(това е дясното, които представя и си представя дясното в икономиката по друг начин - просто заблуждава и/или изобщо не разбира от икономика)

(забележка. България с нейната икономика и проблеми, и то фундаментални - не е нито като Канада нито като САЩ, първо трябва да станем като Канада или САЩ, ако разбирате какво пиша)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

(Относно поста на Еньо).

Съгласен със суверинетета, но той е по-скоро краен резултат/цел от дадена политика, отколкото фактор. Фактор би могъл да бъде един разумен патриотизъм, обществена солидарност и съвест, както и едно адекватно управление, което да претворя последните в икономически и социален план и да ги отстоява (външно) политически. Но не и национализъм, както се разбира в днешно време. Трудна работа, да не кажа невъзможна.

П.П. Трябва да се стимулира среда, подходяща за преодоляване на проблемите зсегнати от Ник, но да се прилагат изкусвтени мерки е обречено на провал. И това наистина се базира на икономическа оснава.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека има сувернитет под формата на национално съгласие. Нека национализира, приватизира, слага мита, маха мита. Нека си избира без натиск отгоре с кого да търгува с кого не, с какво да търгува (но тук играе роля с какво може!). Нека 'глобалния свят', 'световната конспирация', 'г-8', 'г 37', 'агент Дунав', ' всичките БКП-та по всичките земни кълбета', 'КДС, ДС, КГБ, ФБР, ЦРУ, китайската и всички други мафии" не оказват влияние. Никакво. Важат само икономическите закони ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека има сувернитет под формата на национално съгласие. Нека национализира, приватизира, слага мита, маха мита. Нека си избира без натиск отгоре с кого да търгува с кого не, с какво да търгува (но тук играе роля с какво може!). Нека 'глобалния свят', 'световната конспирация', 'г-8', 'г 37', 'агент Дунав', ' всичките БКП-та по всичките земни кълбета', 'КДС, ДС, КГБ, ФБР, ЦРУ, китайската и всички други мафии" не оказват влияние. Никакво. Важат само икономическите закони .

Това и политиците и икономистите категорично ще формулират като утопия.

В новата ни история единствен политик, който се опитваше и вярваше че изплащайки всички задължения към Световната банка, подчинената и структура МВФ и Парижкия клуб (неформална група от висши служители, представители на 19-те най-богати държави в света, извършващ финансови услуги - опрощаване на външните дългове срещу "преструктуриране" ма икономиката) - Николае Чаушеску се оказа утопист.

След като с големи усилия и непопулярни мерки успя да върне всички заеми към финансовите западни кръгове и заяви, че ратува за демократична и суверенна и независима Румъния беше набързо ликвидиран ...

Това е кошмара на всеки днешен политик, дръзнал само да си помисли евентуално за последствията, които би претърпял ако предприеме безотговорната стъпка да се опълчи срещу систематично налагания Нов Световен Ред от ... "партньорите" ни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам? Но да приемем, че я има. Или ти си мислиш, че не е възможно да има нео наци, национална де д-ва, която със собствени сили при наличието на благоприятна почва (без натиск, но и без подпомагечество) да се справи?

Еньо, ПИСАХ! Всичко е благоприятно, но обвързано с икономическита закони!

Що ли не виждам Щурмана, пЪрдон, Антон тук???

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

През 1989 г., когато ние правехме компютри, макар и смешни, в Китай правеха метли.

Какво стана за 20 години? Стана това, че в Китай националната държава взе връх над другите тенденции в политическата структура на обществото им, наречена, по прищявка на историята, в този момент ККП - комунистическа партия..

Ник се оплаква от капитала - само че той е естествено състояние на нещата. Особено в лицето на т.нар. дребен и среден бизнес. Той е гръбнака на такава една държава, като разбира се, трябва да се схваща по-широко откъм мащаби, предвид технологичната напредналост на света.

В какво беше силата на България през първата половина на 20 век?

Тя е селска страна. Какво значи това? Значи страна на средната класа, страна, в която има множество субекти - притежаващи собственост. Оттук идва трудът им, парите им, ценностите им и огромната им пасионарност.

Идете в Турция - от край време е пълна с работещи млади хора, гевреци ли ще продават, каквото друго да правят - това е триумф на народното "частно".

Ще кажа и нещо еретично - според мен се налага държавна намеса /sic!/. В определени стратегически сектори като енергетика, инфраструктура, военно производство, се налагат мащабни държавни проекти, които на някои може да му намиришат на социализъм.

Второто нещо - твърда защита на стопанската свобода! В момент, в който Лидъл изнуди дребен снабдител или производител - ако обичате 500 000 бюджета и още толкова наказателно обезщетение за човека.

Сложил си бомба на магазина на съседа или си пратил твои данъчни да го тормозят? Аре довиждане за 5 г. с конфискация, както казваше др. Сталин....

Третото - икономистите ще кажат как, но стимул на местното производство като пакет от мерки също е задължителен. На производството. Каквото и да прави държавата, трябва да се намери ниша за нещо, което страната да ПРОИЗВЕЖДА. Дори с цената на първоначален протекционизъм.

/Ако е прекален, той спъва страшно правата на потребителя/.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ок Адаш, правя го.

Ще следя темата с интерес, твърде е добра дискусията за да я изпусна. Но, не и ли е мястото в историческо моделиране и прочее. Можеш да развиеш темата "България като нео национална държава" и5 как си представяш че би изглеждало. Аз самият съм фен на подобна тематика и бих те приветствал ако напишеш нещо по развито.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

.

Третото - икономистите ще кажат как, но стимул на местното производство като пакет от мерки също е задължителен. На производството. Каквото и да прави държавата, трябва да се намери ниша за нещо, което страната да ПРОИЗВЕЖДА. Дори с цената на първоначален протекционизъм.

/Ако е прекален, той спъва страшно правата на потребителя/.

Намесата на държавата може да се изразява в създаването и подържането на благоприятни условия, и на инфраструктура, за бизнеса (ако говорим за производството), без значение дали инвестициите са родни или не, държавата може да финасира разни програми за повишаване на ефективността и конкуретноспосността на икономиката и бизнеса, и други такива ..

(приемаме за тезата че всяка държава и нашата, разполага с бюджет, който може да се структурира по подходящ начин)

Може да се дискутира дали и доколко това е протекционизъм.

смятам че опорният стълб и крайъгълния камък е трябва е този: не трябва да не се нарушават правата на потребителите

(колкото и странно да звучи - ефективностата и конкуретноспособността на бизнеса са в интерес на колкото на самия бизнес, толкова и на потребителите)

Ник се оплаква от капитала - само че той е естествено състояние на нещата. Особено в лицето на т.нар. дребен и среден бизнес.

южнякът се "оплакваше" от капитала, аз отговорих че капиталът си е такъв (за добро или лошо)

Аз лично нямам никакви проблеми с капитала и/или оплаквания от него - "вадя си хляба" в капиталистическа компания, т.е разчитам на него и съм му "подръжник" (това съм го споменавал многократно)

(това за естественото състояние можеш да го обясниш на твоя приятел симпъла, които в темата за Буковски уверяваше форума в скорошния край на капитализма)

Иначе не знам какво значи точно "естевено състояние", но в сегашната историческа епоха - капитализмът мисля няма алтернатива,...дори северна Корея развива тип държавен капитализъм, които обаче за нищо не става (ако има такава алтернатива ще се радвам някои да ми я обясни алтернативата)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каквото и да прави държавата, трябва да се намери ниша за нещо, което страната да ПРОИЗВЕЖДА. Дори с цената на първоначален протекционизъм.

Пример за практическата невъзможност за прилагане на национална доктрина в днешни времена.

-България е член на МВФ от 25 септември 1990 г.

-Членство в МВФ и СБ принуждава всяка малка държава да бъде мачкана за да приеме условия, които нормално не би приела.

-Диктуват ни се ежегодни съкращавания на публичните разходи .

-Диктуват ни се съответно периодични повишавния на данъци и такси, както и на ел. енергията.

-Обезпечават "активи” срещу отказване от претенции и концесиониране (подаряване).

-Правителството - реципиент се принуждава да жертва политическата автономия на държавата в замяна на средства срещу налагани схеми на „преструктурирания” без никакъв краен положителен ефект.

-Диктуват намаляването на държавните предприятия, като по този начин увеличават безработицата и съответна нуждата от нови и нови заеми срещу програми за заетост.

-Стендбай споразуменията забавят социалната стабилност и по този начин възпрепятстват поставените от МВФ цели, а програмите за преструктуриране водят до увеличаване на бедността в страната - реципиент.

С други думи, за две десетилетия превръщат една бяла държава в страна от третия свят, нищо, че се намира географски в Европа...

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се премахнат чрез закон привилегиите на власт_имащите!

Това са чисто икономически привилегии и тогава ... моралните ценности (ако са останали :grin: ) ще са наистина ... морални.

Да не забравяме, че заради привилегии преди 89г в една партия имаше мно-о-ого партийни членове, и ...тук-там комунисти.

Та партийните членове, след преврата тогава, казваха: Сега ще ви покажем какво значи капитализъм!..(сутрин ги беше яд на себе си, следобед - на целия свят! :glare: ) и вкараха Дивия Капитализъм в българско. С парите от куфарчетата, разбира се, а не с акъл и правила за управление на икономиката... Всичко ... На тъмно!

... Затова си мисля, че ... "улицата" показва ясно "нео"-то: прозрачност в икономиката, отпадане на поне партийните привилегии (пак икономика е), нови правила за ускоряване на възможностите на бизнеса (производство+търговия). Който си е кадърен в бизнеса - нека има просперитет. (Кадърен означава - да има обратна връзка с производствениците ... и те са хора)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Когато купуваш евтини стоки, за които не очакваш високо качество - ти си в играта (на капитализма и на капитализъм)..

(предлагането на такива , както и купуването им са части от играта)

когато купуваш скъпи стоки (канадски, германски или италиански), за които очакваш високо качество, и то е гарантирано - също е част от "играта"

Когато купуваш скъпи стоки но с качеството на евтините - не си в тази игра, а в някаква друга, която сме я играли вече..

(това е някаква друга игра, защото в играта на капитализъм би следвало да има две свободни страни)

Примерът ми беше с пещерските обувки, голяма част от които се разцепват (кожата им се разцепва, защото е нискокачествена) и/или разлепят след няколко месеца

Обувките могат да се рекламират (подлежат на рекламация в едноседмичен срок), но за разлика от например изделията и продуктите на електрониката и електротехниката, софтуера (ИТ) и машиностроителната продукция, обувките нямат гаранционни срокове и карти, и не подлежат на ремонт, поправка - не подлежат на гаранционно подържане демек..

(който срок за бъларската и ЕС такава продукция е най-малко две години)

Мен лично като потребител не ме устройват протекции за такава продукция..Искам с парите си, които съм спечелил участвайки в "честна игра", да участвам в друга такава

..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вярно! Но пък има български обувки които траят по ... хм, като се замисля, вече 6 години. Пак български!

У нас се купува евтиното от нямане на пари. Некачествени стоки подържат съществуването на производителите си, защото пазарът е деформиран от липса на свобода. Заради нея евтиното е боклук, а качественото е приравнено на луксозно...

Конкуренция може да има спокойно и в рамките на една държава, стига да има истиснки пазар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ок Адаш, правя го.

Ще следя темата с интерес, твърде е добра дискусията за да я изпусна. Но, не и ли е мястото в историческо моделиране и прочее. Можеш да развиеш темата "България като нео национална държава" и5 как си представяш че би изглеждало. Аз самият съм фен на подобна тематика и бих те приветствал ако напишеш нещо по развито.

Ако смяташ, че мястото на темата е в моделирането, премести я. Не! Аз не поддържам това мнение и няма как да я развия. Темата бе създадена за тези нео националисти, които смятат, чи има такава възможност. Да пишат тук, а да не цапат другите теми. Но не виждам никаква активност от тях. Но това също е резултат ;).

Пример за практическата невъзможност за прилагане на национална доктрина в днешни времена.

-България е член на МВФ от 25 септември 1990 г.

-Членство в МВФ и СБ принуждава всяка малка държава да бъде мачкана за да приеме условия, които нормално не би приела.

-Диктуват ни се ежегодни съкращавания на публичните разходи .

-Диктуват ни се съответно периодични повишавния на данъци и такси, както и на ел. енергията.

-Обезпечават "активи” срещу отказване от претенции и концесиониране (подаряване).

-Правителството - реципиент се принуждава да жертва политическата автономия на държавата в замяна на средства срещу налагани схеми на „преструктурирания” без никакъв краен положителен ефект.

-Диктуват намаляването на държавните предприятия, като по този начин увеличават безработицата и съответна нуждата от нови и нови заеми срещу програми за заетост.

-Стендбай споразуменията забавят социалната стабилност и по този начин възпрепятстват поставените от МВФ цели, а програмите за преструктуриране водят до увеличаване на бедността в страната - реципиент.

С други думи, за две десетилетия превръщат една бяла държава в страна от третия свят, нищо, че се намира географски в Европа...

Добре де, Еньо. Не разбра ли, че излизаме от всичко дети ни пречи и се запретваме със свои сили. Това е целта на темата. Как с какви политически решения, но без да се нарушават правата на всички български граждани без значение малцинство или единици, без натиск или принуда да бъде проведена дадена икономическа политика, която да доведе до хайде да не е разцвет и просперитет, но поне една стабилна икономика даваща възможност на гражданите да работят и живеят спокойно. Значи политическите решения и икономическите мерки. Имайки предвид обаче реалностт. Какво внасяме, какво произвеждаме/отглеждаме, какво изнасяме. Примерно ние сме земеделска страна, но без гориво, машини и торове не става. Машини не произвеждаме, торове можем, но трябват суровини. Значи за машините и суровините (бензин може да правим, ама нефт трябва да внасяме) които внасяме трябва нещо да изнесем. Туристическия ни бизнес също е на добро ниво, но ни трябват хладилници, телевизори и един куп неща, също внос.

Не е толкоз сложно ;). Така ли е господа национал-социалисти? Ако смятате, че е дака - действайте, т.е. пишете по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, говя ти най приятелски. Ок, създай нова тема "как си представям нео национална България" и там изложи как според теб би следвало да изглежда България. Аз такава тема съм направил, и скоро ще я развия още. Как си представям идеалната за мен България (възрзал съм я с една друга алтернативка, но това е за удобство).

Не си мисли, че те подценявам, напротив, бих бил доволен ако развиеш своята идея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, правехме селскостопански машини, и то много, в машиностроителния завод, после комбинат "Г. Димитров" в Русе. Даже сегашният Русенски университет се казваше ВИМЕСС (Висш институт за механизация и електрификацияна селското стопанство).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...