Отиди на
Форум "Наука"

Най-дразнещ български диалект


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!
Българският език е омаен и сладък, но все пак има ли негов диалект, който да ви дразни или да не ви гали особено ухото. Аз съм от Карлово и ми е много неприятен диалекта на околните села.
Особеност е, че миналото несвършено време на глаголите в 1л. ед.ч. завършват на Ф. Друга дразнеща особеност е, че често звука А се произнася Ъ. Примерно в думите ръкътъ (ръката), глъвътъ (главата), устътъ (устата). Изпускане на звуци за краткост, като например дървеатъ (дърветата), кучиатъ (кучетата), момчеатъ, момичеатъ и т.н. Най-характерно обаче си остава завършването на глаголите на Ф. Ето едно примерно изречение, което съм чувал от момче от село Климент, Карловско:

"Оня ден кат караф мотора, паднаф и си удариф глъвътъ." :grin:

Редактирано от Flavius
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 172
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

екстра си е диалектот. Тука у шоплука е лингвистична скука направо.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мен ме дразни софийското ме-кане (Утре ще дойдеме, за да видиме дали можеме да пийнеме една бира...). Граматиески правилно, от гледна точка на кодифицираната реч, е да се пише и говори дойдем, видим, можем, пийнем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не разбирам как един диалект може да дразни? Значи знам, че трънския и някакъв родопски са почти неразбираеми, аз банскалийски усвоих, ама бях в казармата с банскалии и разлочани ;). За мен най-трудно разбираем бее силистренския, имахме една колежка ...просто трепач ;), ама чак след третата среща бях сигурен, че всичко и разбирам ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

най-дразнещ диалект - Бургаският. пипируди и Ана Синона. (Ана с едно "н").

Уфф, пак не си съвсем в час. Не е бургаски, а ямболски. За бургазлии, ямболците говорят меко. А това, че в Бургас има много ямболци, които живеят и работят е друга бира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде айде сега ямболски. ямболиите са друго нещо, не по-малко дразнещо. ама бургазлии са уникални в диалектиката.



Това 'Ана Синона. (Ана с едно "н")' сега когато си бях в БГ го разбрах, трябваше 15 мин. да ми обясняват, преди падна от смях ;).

Митак, ами софиянката дето в бургас си поръчала принцеса, и сервитьорът й казал, че е пиче.....Казал пиче си.....т.е пече се. хаха

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гравити, какво значи неприятни звуци (не става въпрос за пърдене, кикотене, оригване и т.н.), виж неразбираеми е друго нещо. Ако имаш предвид, че не всички в БГ говорят граматически правилен български, това е друго, навсякъде по света е така ;). В Чехия например има един термин интердиалект и това е едното дето първо научаваш тук (ако си за по-дълго и кръстосваш), случвало се е чех от Судетите да не може да разбере такъв от южночешкия край, за мораваците да не говорим. 13-14 са им областите, всяка си има интердиалект.



Айде айде сега ямболски. ямболиите са друго нещо, не по-малко дразнещо. ама бургазлии са уникални в диалектиката.



Митак, ами софиянката дето в бургас си поръчала принцеса, и сервитьорът й казал, че е пиче.....Казал пиче си.....т.е пече се. хаха


:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уфф, пак не си съвсем в час. Не е бургаски, а ямболски. За бургазлии, ямболците говорят меко. А това, че в Бургас има много ямболци, които живеят и работят е друга бира.

Дендро, приятелю, винаги съм се чудил защо езерото Вая се казва Вая. Не е ли по-логично да се казва Въя, нали в бургас така викате - въй въй :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен също няма дразнещ. Има разбираем и неразбираем и понякога смешен. :)


- Яли пили.

- К'во пили?

- Със зели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това 'Ана Синона. (Ана с едно "н")' сега когато си бях в БГ го разбрах, трябваше 15 мин. да ми обясняват, преди падна от смях ;).

А това:

Попаднал софиянец в Бургас и решил да си купи "принцеса".

- Какво? - попитала жената.

Местен от опашката обяснил на софиянеца, че в Бургас тези неща ги наричат "странджанки".

- Дайте ми една странджанка...

- Пикая...

- Моля?

- Пикая в момента...

Местният пак трябвало да обяснява:

- Жената се опитва да ви каже, че в момента я пече...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако в компютърната зала кажете на някоя мадама: "А сега кликни тук!", тя, вместо да кликне с мишката на определено място на екрана, ще слезе от стола и ще... клекне пред вас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ей тия пловдинчанки много изпълнителни бре.

при нас в перник най мнаго да ни погне с пернишкия самурайски меч

винкел с диоди.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

Това в Пловдив ли? Че в София не ми се е случвало ;).

Няма и как да ти се случи. В Западна България кликам, кликвам, кликна, кликнувам и пр. значат или „викам“ (1. говоря; 2. крещя; 3. приканвам, повиквам), или (отскоро, разбира се) click (цъквам, чуквам, щраквам, траквам) от англ. ез.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз най-много се дразня на членуване, завършващо на „о“:

Нане и Вуте пасат овцете и Нане се провиква:
- Вуте, знаеш ли дека руснаците биле излетели у космосо, бе!
- Сите ли? - вика от отсрещния баир Вуте.
- Не. Само двама.
- Е па оти зяеш тогаз?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дендро, приятелю, винаги съм се чудил защо езерото Вая се казва Вая. Не е ли по-логично да се казва Въя, нали в бургас така викате - въй въй :P

Въй, въй... разкри нА! :grin:

Затуй мислА, да те почерпА с един студен айран от кисело млЕко от софийското поле с излаз към великата област на Перник. :harhar:

ей тия пловдинчанки много изпълнителни бре.

при нас в перник най мнаго да ни погне с пернишкия самурайски меч

винкел с диоди.

Ей, да не чувам лошо за пловдивчанки! Това са едни от най-готините и страстни българки! Не като онези корави като винкел перничанки, дето говорят на чужд език с българско звучене. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е безумна, само това ще кажа!

А глупостите наприказвани дотук, са не на килограм, а на тон!

П.П. Подобна тема само в комплексираното от селския си произход БГ може да има. Лоша работа е закъснялата урбанизация...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...