Отиди на
Форум "Наука"

Най-добрият за живеене град/селище в България?(2)


Recommended Posts

  • Потребители

Кой според вас е най-добрият град за живеене в България?

Тук сме нахвърляли някои идеи в аналитичен и синтетичен вид.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=13693&hl=

Какво мислите по въпроса: кой е най-добрият за живеене град в България?

Някои бележки:

1) Индексите понякога може да условни, тъй като методиките са непълни .

Например: не се отича факта, че паритетът на покупателната способност, сравнен между два града, или дори два квартала в един град, може да се различва да кажем до 1.5 пъти ;

В тези случай критерият БНП в абсолютни стойности е неприложим.

2) Индексите могат да бъдат само условно приложими, защото се пребрегват явления и особености от културен характер:

Образно казано:

София е град с висок БПН (макар че според мен паритетът на покупателната способност е нисък), с най-силно застъпено образование, с най-добрите възможности за бизнес, с ниска безработица,

Но в същото време е:

-град с доста хаотично развитие /и строителство/.

-събрал е най-характерния човешки материал на/за България.

/Хората са нетолератни към непознати

По улиците се кара зле;

В градския транспорт хората се блъскат при качване, наблъскват се около места за качване и слизане , въпреки че във вътрешността си автобусите са празни, хората не си перфорират билетите, или премятат разни тестета, или си ги подават при слизане --качване/

-чистотата не е на ниво (това е при 1 милиард лева годишен бюджет)

-в града има малко на брой хотели (сравнено например с Пловдив)

-в града има магазини, хотели, и други публични места, сгради и "предприятия", които лично на мен ми изглеждат като "излезнали" от роман на Оруел (включително градския транспорт)

Искам да кажа : градът не ми изглежда достатъчно цивилизован

_________________________

Оценявам Пловдив с около две точки (по десетобалната система) по-високо от София в тази кастегория (цивилизованост и "приветливост"), като за опростяване изключвам циганските квартали.

В последните 10-15 години градът придоби почти европейски вид на: инфраструктура, градски транспорт, обществени места, банки, хотели, магазини, добре планирано и извършено строителство на нови сгради в централните части, чистота..

Това съчетано с културните забележителности, и с фактът че Пловдив е градът с най-устойчиво развитие в България, го прави моя фаворит (поне пред София),

__________________________

Не съм стъпвал във Варна през последните петнадесет години, но не бих се изненадал ако е станал още по-голяма "перла"

Ще се радвам на различни мнения

(моля само, да не се политизира темата)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

София, естествено.

Но ако получаваш софийска заплатка, можеш да си живееш с кеф и в Пловдив, Варна или Велико Търново.

Лично аз, ако имах желание, бих се заселил по на юг - Благоевград или Петрич. Южният живот ми импонира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

София, естествено.

Но ако получаваш софийска заплатка, можеш да си живееш с кеф и в Пловдив, Варна или Велико Търново.

Лично аз, ако имах желание, бих се заселил по на юг - Благоевград или Петрич. Южният живот ми импонира.

..

Защо София?

Аз си живея с "кеф" в пловдив с "пловдивска" заплата (това думам по-горе)..

"паритет на покупателна способност" се казва "макината"

Не виждам как мога да подържам сегашния си стандарт (които, не го оценявам като висок) в София, ако заплатата ми е по-малка от 1500-2000 лева.

./Всъщност, мисля че при заплата под 1500 лева в София ще мизерствам - при положение че не съм женен, нямам деца, и не изплащам ипотека/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Зависи

София си остава не само по отношение на работата /аз работя на 80 км, пътуван всеки ден/

Там където се работи повече, по-населено е и се дават повече пари и услугите са по на ниво.

Ако си градско чедо, Ник, и нищо не си произвеждаш - все тая - с 1500 лв и в Пловдив ще мизерстваш. Кое там ти е по евтино?

При равни обстоятелства говора - ако не плащаш наем и на двете места.

Така мисля де...

Иначе аз Благоевград харесвам, сега Чепеларе...

Ако остана в БГ - някое от тези места

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е много относително.

Според даден човек може и Мичурин (Царево) да е най-добрият за него град. Или друг подбран град с възможност някаква за препитание.

Да си работи в съседния хотел, да взема хубава заплата. Да има мацки около него и заведения, забавления, както и море, да си ходи за риба, а и гора има на близо. За да отиде нагости не му е нужно такси, а може и пеш през 2 преки и т.н. удобства на малките населени места.

Всъщност да живееш в курорт е наистина хубаво. Вярно, че цените са по-високи.

Понеже стана пример за Варна, вероятно е случайно, че със Софийска заплата се живее гот' във Варна, отколкото в София, понеже имам малко впечатление, да кажа само, че цените във Варна целогодишно са високи ( в много случаи по-високи от София) Има масово схващане, че за лятото ги вдигат за туристите, не е така, те просто са си високи, а туристите нормално ги виждат лятото. Та не е по-гот' от колкото в София със Софийска заплата.

Разбира се в София има луксозни заведения където са много по-високи цените (попадал съм на кафе от 15 лева), но не е така с цените по магазините или поне са съизмерими.

Специално за в момента не коментирам, че не съм правил сравнение скоро.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е много относително.

* * *

Според мен заплатата трябва да се изключи като критерий при избор на населено място.

Наскоро един колега сподели, че би живял приемливо в Флорида с неговата "софийска" заплата от 2 800 лв месечно, след като прекара там около месец в командировка.

Аз цял живот съм живял в София, нямам село или къща в провинцията. Веднага бих заменил Софията за Бургас. Струва ми се много приятен за живот град.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

..

Защо София?

Аз си живея с "кеф" в пловдив с "пловдивска" заплата (това думам по-горе)..

"паритет на покупателна способност" се казва "макината"

Не виждам как мога да подържам сегашния си стандарт (които, не го оценявам като висок) в София, ако заплатата ми е по-малка от 1500-2000 лева.

./Всъщност, мисля че при заплата под 1500 лева в София ще мизерствам - при положение че не съм женен, нямам деца, и не изплащам ипотека/

И аз споделям същата визия. Затова ти казвам, че е повече от приемливо да си неангажиран със семейство софиянец, живеещ в Пловдив / да речем/. Между другото днес съм под тепетата, така че поздрав.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи не разбирам целта на темата? Да се видят и определят критериите ли е (така бих разбрал) или да се споделят мнения. Защото, ако е в последното трябват хора живели по-продължително време в различни градове. Аз в БГ съм живял само в София (като се изключат летата, като бях ученик тогаз в Оряхово). Още тогаз прокламирах желанието си да живея в малък град, даже не областен център (може би летата в Оряхово са си казали думата ;)), но огромната част от моите приятели и познати ми казваха "няма да издържиш!". Е издържах, т.е. издържам и сега, но вече ясно виждам огромните предимства на големия град.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мене с такива измислени класации избираме кое е по-хубаво да хапнем за вечеря : филия наръсена с пипер, филия наръсена със сол, филия намазана с масло, циганска баница и тем подобни сиромашки манджи. Аз не бих отказал за вечеря да хапна нещо пекнато на нещо си и гледам колкото мога да си го позволявам. А иначе най-добрия вариант е да можеш когато пожелаеш да "хапнеш" каквото, когато и колкото си поискаш :happy:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Зависи

София си остава не само по отношение на работата /аз работя на 80 км, пътуван всеки ден/

Там където се работи повече, по-населено е и се дават повече пари и услугите са по на ниво.

Ако си градско чедо, Ник, и нищо не си произвеждаш - все тая - с 1500 лв и в Пловдив ще мизерстваш. Кое там ти е по евтино?

Отговарям:

-Транспорт

Разходите за транспорт зависят от разстоянията до местата за работа, пазаруване и социални дейности.

Преодоляването на разстоянията изискава и време, а времето не е без значение, то често се измерва с пари

- Наеми

-Храна (например ако човек и семеството му /домакинството му консумират много плодове и зеленчуци, не е без значение върху бюджета им дали ще си купуват доматите по лев и петдесе, или по 3-4 лева)

-разходи за помагачи на стари хора

-разходи за социални мероприятия (например - ходене на заведение или на купон, аз лично не вярвам да има здрав, прав и работещ човек , независмо от доходите му, който да е имунизиран срещу такива социални дейности)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Транспорта с кола или градски

-В Сф е лев билетчето и в Русе също. В Пловдив 80 стотинки ли е? С кола - бензинът е еднакъв, а живеенето с Сф не означава автоматично, че ще изминаваш повече. От там и времето.

-Наеми - може /макар, ч според мен е изцяло както случиш и квото си намериш/, но и работата ти вероятно ще е по-платена.

-Кой ти каза за доматите? Има пазар Кирков /че ми е и мн близо остави/, който не харесвам, има села около Сф, не знам дали чете една скорошна тема от на Невски за мрънкането.. Производителите ще отворат борса, а ако искаш животни да ядеш - има хайван пазар на Богоров

-Гледачки - като с наемите.

-Аз и за заведенията така мисля.. Изборът просто е по-голям има евтини и скъпи

А пък когато фирмата в която бачкам правеше купони в Сф и така избира - възножно най-скъпото...

Евала им че никога не са избирали Биад и Син сити

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Зависи

София си остава не само по отношение на работата /аз работя на 80 км, пътуван всеки ден/

Там където се работи повече, по-населено е и се дават повече пари и услугите са по на ниво.

Ако си градско чедо, Ник, и нищо не си произвеждаш - все тая - с 1500 лв и в Пловдив ще мизерстваш. Кое там ти е по евтино?

При равни обстоятелства говора - ако не плащаш наем и на двете места.

Така мисля де...

Иначе аз Благоевград харесвам, сега Чепеларе...

Ако остана в БГ - някое от тези места

Карал съм едномесечна (всъщност месец и половина) студентска бригада в чепеларе; имам приятел от студентстките години (състудент) - на който съм му гостувал изрично..

Кореняк е, които сега си живее там и върти хотелчето си..

Доколкото съм добил представа от бита и културата на хората там, и доколкото се познавам- това място не е за мен, заради културата на хората..

Старите хора/са бяха доста гостоприемни, но като цяло хората, смятам с нищо не се рзличават от шопите, или тракийците от селата, ако ме разбирате какво искам да кажа..

/Забележка: Заради "материала" на Чепеларе, мисля, човешкия такъв, едва през последните няколко години се направиха 2-та или 3-те добре класирани (демек с качествени услуги) хотели в Челере; в които на съпоставима цена може да се получи качествена услуга, т.е.та да се получи услуга за която клиентът си е платил,

Демек , мисля че в местните хора я има "грозната" българската нагласа, че непознатия/гостът е никой (защото е непознат), и може да се "работи и премята..

Ако не ми вярвате за хотелите - можете да направите справка за това колко хотела има в Чепеларе, кога са постоени, как са категоризирани, какви са цените и съответно услугите които се предлагат за тези цени, и най-накрая - какви са отзивите на гостите, и къде в класациите са тези хотели

Дафовска е друга "бира", но тя се насочи към Пампорово/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мерси за споделеното.

Не ме изненадва, така е. Аз съм израсъл в малък град но в Източните родопи и съм наясно с материала. За дошли отвън много хора изглеждат готини местните. Вероятно и в Чепеларе е така, но човек може с малко опит и съобразителност да се ориентира за какво /да/ плаща. Има спасение от грозната нагласа. А и ако вече се познваш с нкои от тези хора... Също така не съм убеден, че всички са такива.

Двата хотела сигурно имаш предвид - Борика и Родопски дом в двата края на градчето.

За живеене хипотично казах, аз имам затруднения с живеенето в малък град, където нищо не се случва, виждам едни и същи физиономии и всеки те знае. До две седмици издържам на такова място

Точно заради това казах, че предпочитам София

В родния ми град до 2006 г опцията за интернет беше за 40 лв/мес, като не знам колко струваше антената и щеше да е нещо много бавно.

Кабелнта телевизия дори и сега при наличието на Булсатков е 50 канала /8 или 10 от тях турски/...

За елементарна част от кола съм чакал 2-3 седмици след поръчка за да я получа..

В хранителните магазини няма голям избор

Доматите на пазара са с цени като в Сф дето цитира..

И всякакви такива

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Транспорта с кола или градски

-В Сф е лев билетчето и в Русе също. В Пловдив 80 стотинки ли е? С кола - бензинът е еднакъв, а живеенето с Сф не означава автоматично, че ще изминаваш повече. От там и времето.

-Наеми - може /макар, ч според мен е изцяло както случиш и квото си намериш/, но и работата ти вероятно ще е по-платена.

-Кой ти каза за доматите? Има пазар Кирков /че ми е и мн близо остави/, който не харесвам, има села около Сф, не знам дали чете една скорошна тема от на Невски за мрънкането.. Производителите ще отворат борса, а ако искаш животни да ядеш - има хайван пазар на Богоров

-Гледачки - като с наемите.

-Аз и за заведенията така мисля.. Изборът просто е по-голям има евтини и скъпи

А пък когато фирмата в която бачкам правеше купони в Сф и така избира - възножно най-скъпото...

Евала им че никога не са избирали Биад и Син сити

Автоматично не го означава, но в повечето случаи или по-често означава това

(също означава в повечето случаи 1,5-2 пъти повече билетчета за градския транспорт о и/или два пъти по-големи сметки за таксита, ако приемем че цената на километър и таксите за повикване са едни и същи)

Живял съм и съм работил в София няколко години., като съм пътувал редовно и към Пловдив..

Сега ходя в командировки там, което ми дава възможност за непосредствено сравнение за цените..

Това което констатирам е че плодовете, зеленчучите (а и хляба) в Пловдив са по-евтини от тези в София

Забележка: Визирам за съпоставими места - кварталните магазинчета и пазарчета, и стоки които се пазаруват ежедневно)

Сравнението между цените на пловете и зеленчуците на пазара на Кирково или еди къде си, и борсата в Първенец (която е на 15 минути път с автомобил от центъра на Пловдив) не са полза на София..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или пък собственият двор със зеленчуци в малкия град.

Липса на транспорт и т.н.

А това, какво ще се прави след работа, ами зависи от работата, като съм в София работя и се пробирам след дълго пътуване в 18:30-19:30, миене вечеря и т.н. и 11 е станало време за лягане защото ще се става в 7 поне.

А който е работил, бързо се сеща къде е възглавницата. (за който не работи или симулира работа не коментирам)

Та и в София няма много време за забавления в зависимост работата и отдалечеността от дома.

В малък град, като съм работил съм се прибирал пеш до вкъщи (там където съм отседнал) за обяд после пак на работа и човек се разтоварва.

Хората от примерно Мичурин сега, след работа ходят на плаж. Водата е приятно топла след 17:30 и слънцето не гори, като се цопне човек в морето отминава половината напрежение от работата. И такъв човек има сили и за нощен живот. В София като съм не се сещам за нощния живот.

( Преди години щях да оставам в Барселона, казвам на моята гледай, че останем ли повече нищо няма да видим, ще се кара от работа в къщи и на работа).

Та населеното място е не толкова важно, а как се живее в него.

А последното зависи от доста други фактори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пловдив си е идеално. Заведенията са по-евтини от софийските, жените са по-хубави, стандартът е по-нисък, какво повече да иска човек?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Автоматично не го означава, но в повечето случаи или по-често означава това

(също означава в повечето случаи 1,5-2 пъти повече билетчета за градския транспорт о и/или два пъти по-големи сметки за таксита, ако приемем че цената на километър и таксите за повикване са едни и същи)

Живял съм и съм работил в София няколко години., като съм пътувал редовно и към Пловдив..

Сега ходя в командировки там, което ми дава възможност за непосредствено сравнение за цените..

Това което констатирам е че плодовете, зеленчучите (а и хляба) в Пловдив са по-евтини от тези в София

Забележка: Визирам за съпоставими места - кварталните магазинчета и пазарчета, и стоки които се пазаруват ежедневно)

Сравнението между цените на пловете и зеленчуците на пазара на Кирково или еди къде си, и борсата в Първенец (която е на 15 минути път с автомобил от центъра на Пловдив) не са полза на София..

От къде извади тази статистика? В същите тези повече случаи вероятно не се намира работа в Пловдив. Разбира се че може да не съм прав, всеки знае себе си.

И аз. И аз. И още живея. 10 г поне ако трябва да съм точен

Има вериги магазини аз в квартален магазин ходя само за хляб.

Пазарът е Георги Кирков /na 5 min пеша/, а Кирково е малко по-близо до тебе - на около туба бензин за 10 г автомобил среден клас

Аз говорех не за борса, а за пазар за потребители.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

В Русе, който за мен е хубав град интернет доставчиците бяха кошмарни, във веригите магазини работиха само 2 каси от 6-10 и имаше опашки (това вече днес - след отлива на румънците)...

В Пловдив - наложи се да мина преди месец на път за Пампорово. Движението ми се стори по-натоварено и хаотично от Сф, за капак този ден не бачкаха доста светофари /петък беше/...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ха така, Джимбо! Каза ли им го на колегите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всяка методика (за оценяване и класация) има своите несъвършенства.

Ако в Пловдив не се намираше най-голямото (ромско) гето на Балканите, (и както написах по-рано- Столипиново е един от трите цигански квартала в Пловдив), Пловдив би изпъкнал в класацията ако не на първо, то на второ (или трето, или четвърто място)..

http://news.ibox.bg/news/id_1847651176

Проблемът е както в големия брой на тези хора (като съотношение), така и в това, че кварталите (в които живеят тези хора) са извън критериите..

Въпроси/критерии като "броят на велоалеите в Столипиново", или "достъпът до безжичен интернет в Шекер махала" звучат нелепо..

/фактът че в града има "недобри за живене" (цигански) квартали и циганско население, обаче не прави нециганските квартали "недобри за живеене"; това само намалява обобщената оценка на града и го сваля по-ниско в класацията/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...