Отиди на
Форум "Наука"

Казус: Може ли Бог да се самоубие?


Recommended Posts

  • Потребител

А, ето тук стигаме до парадокса ми. Работата е там, че бог е вечен и безсмъртен. Бог е безкраен и бог е навсякъде. Бог е абсолют. Бог не може да бъде убит, но същевременно, ако не може да се убие, значи властта му е ограничена, т.е. не е бог. Вече разгърнах в цялост къде се крие казуса :innocent:

Ти ходи ли до някоя синагога да ти разяснят онези две думички?

Прочете ли нещо от Танах?

Какво е Бог?

Какво е свободна воля?

Какво е Луцифер?

Празните думички, философските наддумки и казуси не струват пукната пара, и ако не се познава материята - водят до идиотизъм. До уникални идиотщини, лелеещи за разясняване на... казуси. А тази материя е повече от специфична. Възможно най-специфичната, откак Земята съществува и има мислещи хора по нея.

За да се самоубие Бог, трябва някой да го изкуши. Така. Казано е - "Не изкушавай Господ твоя Бог". Но нали на Луцифер това му е работата? Ако има как Господ Бог да се самопремахне (а с това - нека наивно предположим - няма да се наруши... хм... балансът и хармонията в невидимият и видимият свят[1]) би трябвало да се почита Луцифер като Бог, т.е. автоматично новият Бог = Луцифер. Така.

Проблемът, обаче, е този: понеже Бог е Живота (и твори постоянно живот, понеже същността му е Живота) след като се самоубие[2], може ли по някакъв начин да се... хм... клонира (самоклонира) и пак... да оживее? Как мислиш? Следва ново изкушение, след това... хм... ново самоубийство, а след това ново... клониране (самоклониране). И така - до без край... "Аз Съм Алфа и Омега...".

Един-два въпроса: тогава какъв би бил смисълът от самоубийството на Бог, след като Той няма начало и край? Нека погледнем през обратната призма - Той е началото и края. Но къде тогава е Неговото начало, и къде края?!?

След като Той (според теб) не иска/не смее/не може/не е в състояние да се самоубие, защо смяташ, че в такъв (при такъв) случай, властта на Бог би била ограничена[3]? Сам твърдиш, че Бог е вечен, безсмъртен, че е безкраен и навсякъде. Че Той е Абсолюта.

Какво тогава е божествената власт? Каква е нейната същност?

Смяташ ли, че Бог е сътворил видимия и невидимия свят само и само за да ги контролира; или Бог твори от Любов?

Въпросите могат да бъдат множко, но не смятам, че ще бъдеш в състояние да отговориш на всичките.

Помисли добре и отговори поне на тези.

[1] нещо, между впрочем - невероятно, понеже тези два свята са сътворени точно от Бог

[2] според теб какво/колко време ще измине в... несъществуването на Бог, след като времето е създадено от Него?

[3] от което, според теб, автоматично следвало, че Бог не би бил бог

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 144
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Абсолютно християнско-професионален отговор на тази скучна тема. Самата тема е подходяща за някой хлапашки или наивен форум, но не и за сериозен такъв.

Редактирано от Spiritus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Амм, чета... monte christo ме обвинява че съм профан, защото на него са му ясни неща, каквито не са ясни на остатъка от света или си въобразява, че на остатъка от света са му ясни. В такива полемики обаче не ми се влиза (поне докато не завърша настоящата тема).

monte christo се е изказал по моя въпрос, за което му благодаря, но погрешно е счел, че изказването му е меродавно. Ето защо:

Дали този въпрос не е логично тъп? Навярно се гордееш с него? Все едно да запиташ: "може ли огънят да мокри [като водата], след като изгаря всичко?"

Значи, първо едно на ръка, че нямаш елементарно форумно възпитание след като категоризираш въпроса ми за тъп, при положение, че досега никой не успя да ми отговори, а в това число и ти, трябва да те разочаровам. Нещо да научиш от мен - няма тъпи въпроси, има тъпи отговори. Няма да се заяждам, че съм свидетел на тъп отговор, защото е несполучлив, а тежест трябва да му даде, че си ходил в синагога и прочие. Отговарям ти и на другия въпрос - не се гордея с въпросите си.

Второ, в тази тема писах, че придаването на човешки черти на бог би трябвало да е ключа на моя парадокс. Защото дали аз или огъня могат да имат определено взаимодействие с водата не води до никакви изводи как ще реагират с досега с бог. Още повече, че последното което аз тъпия очаквам е, че бог има материална форма. Толкова за тъпия ти пример.

На християнския бог хората му приписват вечно съществуване, това е така, но това не решава моя парадокс. Очевидно всемогъщ и неспособен да направи нещо си противоречат.

При условие, че Бог твори живот, може ли да се самоубие? Ти като отидеш на извора и и се напиеш с вода, казваш ли в сърцето си: "Ето, утолих жаждата си; има ли вече смисъл от този извор?" Няма ли да ожаднееш пак? Так и с Бог - защо да се самоубива, след като същността му е живот, понеже (според вярванията) Бог е дух и твори живот. А след като е дух, може ли да престане да съществува?

Може ли някой, който създава живот да убива - естествено :haha: А въпроса защо бог ще иска да се самоубива е тема на личния му психоаналитик, аз разглеждам неговите способности, а не психическо здраве.

А дали (и ако, да не забравя да добавя) бог е дух, и при положение, че хората освен че подозират, че е дух се окаже и че е, пък се окаже и че хората знаят какво е дух, пречи на това да живее вечно - е това не знам. Обаче подозирам, че ти знаеш, защото не си профан като остатъка от света :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

3 пъти ти се огтовори на въпроса който в самата си същност не е парадокс, ами е тъп въпрос за губене на време. Отделно, че не може с парадоски измислица на човешкия ум да доказваш какво може и не може Бог, а и въпросът не е смислен и е нещо тип празна философия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оф, много пишеш, а нищо не казваш. За възкресението се сетих и сам, но нарочно не го споменах, защото не исках да разводнявам темата, с каето сполучливо се справяш monte christo. Какво общо има възкресението с казуса ми? Че може би искаш да изтъкнеш колко си запознат с религията. И каква стойност има това точно в този случай? Няма да те критикувам, че темата съвсем излезе от релси...

За аргумента ти с равновесието, може примерно да направи още 20 бога и тогава да се самоубие. Все пак затова е всемогъщ, за да няма граници неговата власт. И 20 и 200 милиона бога да създаде за него усилието е едно и също. Така че това пак е в страни от темата ми.

И с риск да се потретя, това че той Е вечен не анулира неговото всемогъщество.



3 пъти ти се огтовори на въпроса който в самата си същност не е парадокс, ами е тъп въпрос за губене на време. Отделно, че не може с парадоски измислица на човешкия ум да доказваш какво може и не може Бог, а и въпросът не е смислен и е нещо тип празна философия.

Spiritus, това не е монолог, а диалог. Колкото пъти си ми отговорил, толкова пъти съм ти отговорил и аз. Обяснил съм защо изтъкнатото като аргумент от теб и монте кристо е погрешно. Сега обаче виждам познат сценарий. Ти: Въпроса е тъп. Монте Кристо: Ти си тъп. В градивния диалог няма място за "атака на личността", още повече че излага ползващите я като се изтъква за аргумент и прозира безсилие.



Някъде прочетох нещо смислено в контекста на третото мнение от темата, но от толкова плява вече не ми се търси. Цяло чудо е, че работих докато пишех.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би въпроса не е разумен, че да води до разумен диалог. Пусни тема за свободната воля, за окултистите, за Ноевия ковчег в Арарат, такива неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че въпроса на темата е тъп знаех още от началото, но не се намесих, щото титуляра щеше пак да си помисли, че се заяждам лично с него, е на, не се заяждам. То това не пречи въпроса да е тъп.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че въпроса на темата е тъп знаех още от началото, но не се намесих, щото титуляра щеше пак да си помисли, че се заяждам лично с него, е на, не се заяждам. То това не пречи въпроса да е тъп.

Да разбирам, че нямаш позиция по темата. Просто влизаш да тролиш?

Може би въпроса не е разумен, че да води до разумен диалог. Пусни тема за свободната воля, за окултистите, за Ноевия ковчег в Арарат, такива неща.

Възможно е разбира се. Остава само да посочиш защо въпросът не е разумен. Аз ще задоволя любопитството си и ще науча нещо ново.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да разбирам, че нямаш позиция по темата. Просто влизаш да тролиш?

Не, не троля, опитах се да задам друга отправна точка. Ако не си разбрал грешката си е твоя!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Амм, чета... monte christo ме обвинява че съм профан, защото на него са му ясни неща, каквито не са ясни на остатъка от света или си въобразява, че на остатъка от света са му ясни. В такива полемики обаче не ми се влиза (поне докато не завърша настоящата тема).

monte christo се е изказал по моя въпрос, за което му благодаря, но погрешно е счел, че изказването му е меродавно. Ето защо:

Тези неща са елементарни. С тях започва всичко. Говорим за първото изречение от Книга Битие. Прости и ясни за всеки един, който има желание да се ограмоти, разбери го. Тръгнал си да умуваш за способностите на Бог, а не ти е ясно какво Той е сътворил, и какво създал. Мислиш ли, че... мислиш?!? Май само съществуваш. Смяташ, че на остатъка от света не са му ясни тези неща; докато аз смятам, че на някаква (макар и малка, а може би и не толкова малка) част от този свят нещата са му повече от ясни.

Значи, първо едно на ръка, че нямаш елементарно форумно възпитание след като категоризираш въпроса ми за тъп, при положение, че досега никой не успя да ми отговори, а в това число и ти, трябва да те разочаровам. Нещо да научиш от мен - няма тъпи въпроси, има тъпи отговори. Няма да се заяждам, че съм свидетел на тъп отговор, защото е несполучлив, а тежест трябва да му даде, че си ходил в синагога и прочие. Отговарям ти и на другия въпрос - не се гордея с въпросите си.

Второ, в тази тема писах, че придаването на човешки черти на бог би трябвало да е ключа на моя парадокс. Защото дали аз или огъня могат да имат определено взаимодействие с водата не води до никакви изводи как ще реагират с досега с бог. Още повече, че последното което аз тъпия очаквам е, че бог има материална форма. Толкова за тъпия ти пример.

На християнския бог хората му приписват вечно съществуване, това е така, но това не решава моя парадокс. Очевидно всемогъщ и неспособен да направи нещо си противоречат.

Остави форумното възпитание настрани. Възпитанието не катализира познание, а начин на поведение (в околният свят), посредством придобитата информация и нейният анализ.

Въпросът ти наистина е лишен от разум (направо тъп). Ако преди това беше се замислил (беше се ограмотил малко от малко) за същността и битието на Бога, никога нямаше да спекулираш и да се биеш в гърдите, че си задал... видиш ли...Въпросът, на който никой не можел да отговори!? Глупости... Нали знаеш как се разплитат Гордиевите възли (казуси)? От раз!!! Или-или. Или се умува; или се знае (какво и как да се направи; какво и как да се напише; какво и как да се обясни, т.е. познанието генерира абсорбирана информация).

Проблемът не се изчерпва със самото ходене в/до синагогата, църквата или мечета. Информационното затъмнение престава да бъде проблем, когато индивидът получи информация (от тамошното място), т.е. отговор на въпросите си. Ако този индивид е в състояние да осмисли придобитата информация, значи е започнал да мисли (правилно). Е, ти не отиде до синагогата да питаш какво означават тези две думички.

Защо тогава отваряш подобни теми; въобще как смееш да отваряш подобни теми? Какво те мъчи? Та ти сам не можеш да отговориш на въпросът си, защото не знаеш как да си отговориш! Не знаеш пътя, а с налучкване - не става! Ти въобще не можа да анализираш моят отговор на твоят Въпрос. За това не трябва само акъл - иска се и (малко от малко, или какво да е там) познание. За да го получиш, трябва да слушаш (повечко) и да четеш (повечко).

От сега нататък потребителите във форума дали ще те смятат за глупак, тъпак или прост човек - вече е без значение. Пък ти върви им обяснявай кое не било (не е) така. Повярвай ми - в никакъв случай няма да те считат за (раз)умен. Казах ти, че ще се орезилиш.

Може ли някой, който създава живот да убива - естествено :haha: А въпроса защо бог ще иска да се самоубива е тема на личния му психоаналитик, аз разглеждам неговите способности, а не психическо здраве.

Ето на, ето на... Разглеждал ми бил Божиите способности... А причинно-следствената връзка къде изостави?

Например ти как би изял 10 кебапчета и как би изпил 5 бири, ако не знаеш (не ти дойде на акъла), че ти се яде и пие?!? Нали за да демонстрираш способностите си, преди това трябва да протекат някакви процеси в главният мозък. 100% съм убеден, че Бог е по-умен от теб, и никога не би вършил неща без причинно-следствена връзка.

Доколкото се вижда от написаното в темата, главен психоаналитик на Господ се мъчиш да се изявяваш точно ти; човечец, който въобще не е наясно със същността и способностите на своят Създател.

А дали (и ако, да не забравя да добавя) бог е дух, и при положение, че хората освен че подозират, че е дух се окаже и че е, пък се окаже и че хората знаят какво е дух, пречи на това да живее вечно - е това не знам. Обаче подозирам, че ти знаеш, защото не си профан като остатъка от света :grin:

Тук дотолкова си се оплел като пате в кълчища, че за пореден път сам не знаеш какво точно умуваш.

Хората не подозират, че Бог е дух - те знаят, че Той е дух. Освен, че Бог е заложил частица от своя дух във всеки един от нас (т. нар. психи, т.е. душа, дух), ние притежаваме мисъл и слово. Нали го пише в Тората - създадени сме по Божий образ и Божие подобие.

Да, аз наистина не съм профан. Загубих част от щастието, бе да взема под внимание Книга Еклисиаст, в която, както разправят, пишело следното: "Стремежът да се познае кое е мъдрост, безумие или глупост, и то е суета и гонене на вятър. Защото голяма мъдрост - голямо страдание, и който трупа познание, трупа тъга."

А за теб, уважаеми, важат следните думи на цар Фердинанда: "Задавай въпроси, които да предизвикват само комплимент за теб".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-спокойно, Монте Кристо. Много оскърбления си изсипал тук... и много празни приказки, които - очевидно - считаш за някакви мъдрости.

Дали Бог може да се самоубие, или не, е въпрос, чийто отговор е известен само на Него самия. Не ми се вярва да те е упълномощил да се изказваш от Негово име. Не ми се вярва и да си Го опознал чак толкова издълбоко, че да казваш каквото и да било за Него с такава категоричност.

При условие, че Бог твори живот, може ли да се самоубие? Ти като отидеш на извора и и се напиеш с вода, казваш ли в сърцето си: "Ето, утолих жаждата си; има ли вече смисъл от този извор?" Няма ли да ожаднееш пак? Так и с Бог - защо да се самоубива, след като същността му е живот, понеже (според вярванията) Бог е дух и твори живот. А след като е дух, може ли да престане да съществува?

Бог твори точно толкова живот, колкото и смърт - просто защото живото в крайна сметка умира.

Бог не е само дух, щом е вездесъщ, щом е ВСИЧКО. А и ти откъде знаеш, че духът не може да престане да съществува?

Хората не подозират, че Бог е дух - те знаят, че Той е дух. Освен, че Бог е заложил частица от своя дух във всеки един от нас (т. нар. психи, т.е. душа, дух), ние притежаваме мисъл и слово.

Щом е заложил частица от своя дух във всеки от нас, значи, че или, когато умираме, с нас умира и тази частица от Неговия дух, или, че Той си я прибира обратно, като за целта първо я "прочиства" от всичко, с което е била "замърсена" по време на нашия кратък, ала грешен живот. Малко тъповато се получава, но какво да се прави - нали всички сме грешни...

Нали го пише в Тората - създадени сме по Божий образ и Божие подобие.

Ами след като ни е създал по свой образ и подобие, а ние сме смъртни, пък и можем да се самоубиваме, защо - с какво право? - отричаш тази възможност и за Него? Защо Той да не може нещо, което ние можем?

П.П. И недей да ни пращаш за отговори в синагогите или църквите, сякаш там са изворите на чистата, окончателна истина. Не всички така сляпо вярваме в това, което бихме чули там. А освен това, в синагогите твърде често ще чуваме и различни, дори напълно противоречиви твърдения, в сравнение с тези, които ще чуем в църквите, така че... полза никаква за Голямото просветление, каквото претендираш, че си постигнал лично ти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези неща са елементарни. С тях започва всичко. Говорим за първото изречение от Книга Битие. Прости и ясни за всеки един, който има желание да се ограмоти, разбери го. Тръгнал си да умуваш за способностите на Бог, а не ти е ясно какво Той е сътворил, и какво създал. Мислиш ли, че... мислиш?!? Май само съществуваш. Смяташ, че на остатъка от света не са му ясни тези неща; докато аз смятам, че на някаква (макар и малка, а може би и не толкова малка) част от този свят нещата са му повече от ясни.

Остави форумното възпитание настрани. Възпитанието не катализира познание, а начин на поведение (в околният свят), посредством придобитата информация и нейният анализ.

Въпросът ти наистина е лишен от разум (направо тъп). Ако преди това беше се замислил (беше се ограмотил малко от малко) за същността и битието на Бога, никога нямаше да спекулираш и да се биеш в гърдите, че си задал... видиш ли...Въпросът, на който никой не можел да отговори!? Глупости... Нали знаеш как се разплитат Гордиевите възли (казуси)? От раз!!! Или-или. Или се умува; или се знае (какво и как да се направи; какво и как да се напише; какво и как да се обясни, т.е. познанието генерира абсорбирана информация).

Проблемът не се изчерпва със самото ходене в/до синагогата, църквата или мечета. Информационното затъмнение престава да бъде проблем, когато индивидът получи информация (от тамошното място), т.е. отговор на въпросите си. Ако този индивид е в състояние да осмисли придобитата информация, значи е започнал да мисли (правилно). Е, ти не отиде до синагогата да питаш какво означават тези две думички.

Защо тогава отваряш подобни теми; въобще как смееш да отваряш подобни теми? Какво те мъчи? Та ти сам не можеш да отговориш на въпросът си, защото не знаеш как да си отговориш! Не знаеш пътя, а с налучкване - не става! Ти въобще не можа да анализираш моят отговор на твоят Въпрос. За това не трябва само акъл - иска се и (малко от малко, или какво да е там) познание. За да го получиш, трябва да слушаш (повечко) и да четеш (повечко).

От сега нататък потребителите във форума дали ще те смятат за глупак, тъпак или прост човек - вече е без значение. Пък ти върви им обяснявай кое не било (не е) така. Повярвай ми - в никакъв случай няма да те считат за (раз)умен. Казах ти, че ще се орезилиш.

Ето на, ето на... Разглеждал ми бил Божиите способности... А причинно-следствената връзка къде изостави?

Например ти как би изял 10 кебапчета и как би изпил 5 бири, ако не знаеш (не ти дойде на акъла), че ти се яде и пие?!? Нали за да демонстрираш способностите си, преди това трябва да протекат някакви процеси в главният мозък. 100% съм убеден, че Бог е по-умен от теб, и никога не би вършил неща без причинно-следствена връзка.

Доколкото се вижда от написаното в темата, главен психоаналитик на Господ се мъчиш да се изявяваш точно ти; човечец, който въобще не е наясно със същността и способностите на своят Създател.

Тук дотолкова си се оплел като пате в кълчища, че за пореден път сам не знаеш какво точно умуваш.

Хората не подозират, че Бог е дух - те знаят, че Той е дух. Освен, че Бог е заложил частица от своя дух във всеки един от нас (т. нар. психи, т.е. душа, дух), ние притежаваме мисъл и слово. Нали го пише в Тората - създадени сме по Божий образ и Божие подобие.

Да, аз наистина не съм профан. Загубих част от щастието, бе да взема под внимание Книга Еклисиаст, в която, както разправят, пишело следното: "Стремежът да се познае кое е мъдрост, безумие или глупост, и то е суета и гонене на вятър. Защото голяма мъдрост - голямо страдание, и който трупа познание, трупа тъга."

А за теб, уважаеми, важат следните думи на цар Фердинанда: "Задавай въпроси, които да предизвикват само комплимент за теб".

monte christo, надменния ти отговор тип "прекалено съм умен за да ме разбереш" не прави услуга на форума. Ако помниш по-рано се спрях да те критикувам, защото виждам, че горделивостта ти е по-силна и от здравия разум. Това, което казваш - да оставим форумното възпитание на страна - е погрешно, защото пряко засяга твоя начин на критично приемане на информация. Не може да обиждаш някой, чиято любознателност го е накарала да попита нещо, което не знае. Не съм тук за да трупам предложените ти комплименти, а тъга.

Аргумента ти, че знаеш неща, които не могат да се знаят, са само в потвърждение на твоето патетично невежество. Имам си един принцип, който спазвам в живота си и той е, че човек се развива само когато продължава да учи. При теб се наблюдава патологията да си въобразяваш, че знаеш всичко, а един от седемте смъртни гряха - гордостта - бичува всеки, който не ти се кланя за това. Започвам да се съмнявам, дали пък наистина може да знаеш всичко, което казваш, просто защото ти си Бог??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-спокойно, Монте Кристо. Много оскърбления си изсипал тук... и много празни приказки, които - очевидно - считаш за някакви мъдрости.

Дали Бог може да се самоубие, или не, е въпрос, чийто отговор е известен само на Него самия. Не ми се вярва да те е упълномощил да се изказваш от Негово име. Не ми се вярва и да си Го опознал чак толкова издълбоко, че да казваш каквото и да било за Него с такава категоричност.

Бог твори точно толкова живот, колкото и смърт - просто защото живото в крайна сметка умира.

Бог не е само дух, щом е вездесъщ, щом е ВСИЧКО. А и ти откъде знаеш, че духът не може да престане да съществува?

Щом е заложил частица от своя дух във всеки от нас, значи, че или, когато умираме, с нас умира и тази частица от Неговия дух, или, че Той си я прибира обратно, като за целта първо я "прочиства" от всичко, с което е била "замърсена" по време на нашия кратък, ала грешен живот. Малко тъповато се получава, но какво да се прави - нали всички сме грешни...

Ами след като ни е създал по свой образ и подобие, а ние сме смъртни, пък и можем да се самоубиваме, защо - с какво право? - отричаш тази възможност и за Него? Защо Той да не може нещо, което ние можем?

П.П. И недей да ни пращаш за отговори в синагогите или църквите, сякаш там са изворите на чистата, окончателна истина. Не всички така сляпо вярваме в това, което бихме чули там. А освен това, в синагогите твърде често ще чуваме и различни, дори напълно противоречиви твърдения, в сравнение с тези, които ще чуем в църквите, така че... полза никаква за Голямото просветление, каквото претендираш, че си постигнал лично ти.

Можем да се самоубиваме защото ни е дадена свободна воля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Парадоксът затова е парадокс, защото ни кара да зациклим. А какво остава да е още и въпрос за бога, който има способности, за които сигурно нямаме думи в езика. Така че едва ли можем да кажем нещо много смислено по темата :frusty2:

Все пак, при смъртта имаме разпадане на психосоматичното единство на човека, т.е. душата напуска безжизненото тяло, докато тя самата не умира. Смъртта не е оригинално част от света, а влиза в него след първородния грях и след „проклета да е земята поради тебе“. Способността да се умира принадлежи на телесното, на материалното. По-скоро тя не може да се нарече и способност, за да кажем че при някого тази способност липсва, а е нещо като придобит недъг. При бога няма нито материално тяло, нито грях, нито нещо подобно, така че той е изцяло чужд на смъртта. Така излиза, че въпросът някак си не се отнася за него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз ще се върна към моя отоговор. Защо смяташ, че твърдението "vorfax не може да разложи 101" казва нещо относно твоите способности? Забележи, че твоето име може да се замени с произволно име без да се промени съдържанието на твърдението. Например "Иван не може да разложи 101" или "Никой не може да разложи 101", или ако предпочиташ страделен залог, "числото 101 не може да се разложи". Повтарям се, но имам чувството, че не се изразявам добре и оставам неразбран. Това твърдение не казва нищо относно твоите способности, а отразява определени свойства на числото 101. Същото е и с Бог и тези парадокси. Отговора е "Бог не може да се самоубие." и това не е противоречие с всемогъществото му, защото не е твърдение относно способностите на Бог, а отразява определено свойство на Бог, това че е безсмъртен. Може да заменем Бог с произволно име. "Иван не може да убие Бог" или "Никой не може да убие Бог", или "Бог не може да бъде убит".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според аврамовите религии човек също не умира, нали душата е безсмъртна, нали има живот след смъртта, праведните отиват в Рая, някои в Чистилището, а други ги чака Ада, т.е. и човека според някой религии не може баш да се самоубие. Според други тълкувания (не зная католиците дали го 'приеха'), Ад не съществува, просто тези са за ада (така да се каже) губят душата си. Самоубийците трябва да са сред тях (защото е смъртен грях), но това доколкото знам все още е тълкователно. Това е още една причина да смятам въпроса поставен в началоТо на темата за глупав. След като даже човека според монотеистичните религии не може да се самоубие, то защо му е на Бог да прави това. А казуса щом н е може да го н аправи не е никакъв Бог е дървен, като казуса, 'може ли бог да направи камък който да не може да вдигне', който вече е разискван в други теми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичко е относително, не съществуват абсолюти. Ако съществува същество, чиято воля възприемаме като природни (или божии) закони, то това същество е същото като нас. Смъртно е като нас и може да се самоубие, при съответната вътрешна мотивация за това. Освен това, за да възприемаме променливата му воля като неизменни природни (или божии) закони, следва тази негова воля да се променя толкова бавно, че промените да са незабележими за човечеството в продължение на хиляди, или милиони или милиарди или повече години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... "числото 101 не може да се разложи". ... Това твърдение не казва нищо относно твоите способности, а отразява определени свойства на числото 101. Същото е и с Бог и тези парадокси. Отговора е "Бог не може да се самоубие." и това не е противоречие с всемогъществото му, защото не е твърдение относно способностите на Бог, а отразява определено свойство на Бог, това че е безсмъртен.

Ето моите разсъждения. Твоето твърдение е, че числото 101 не може да бъде разделено на прости множители, защото това е свойство на числото. Грешката, от която изхождаш е, че ползваш човешките си представи за "възможно". Да, числото 101 наистина не може да бъде разделено, НО само когато е дефинирано по определен начин спрямо човешките представи, в случая десетичната бройна система. Числото 101 в десетичната бройна система е равно на 5 в двоичната, но това са човешки сметки. С такива условности поставени от човека, не от бога, то и 100 няма прости делители в 100-ичната бройна система. Тогава имаме:

- И бог не може да раздели 101 на прости множители;

- Единствената причина за това е, че човек го заявява (дефинира);

Във вселената е възможно да има безброй цифри и човекът неправилно да разглежда частен случай. Затова човешките представи за "може" и "не може" по отношение на числата са субективни и относителни. Не такъв е случая с божието съществуване, защото то не е съчинено от човека, а съществува и без човешката намеса. Затова примерът с числата не е валиден.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-спокойно, Монте Кристо. Много оскърбления си изсипал тук... и много празни приказки, които - очевидно - считаш за някакви мъдрости.

Дали Бог може да се самоубие, или не, е въпрос, чийто отговор е известен само на Него самия. Не ми се вярва да те е упълномощил да се изказваш от Негово име. Не ми се вярва и да си Го опознал чак толкова издълбоко, че да казваш каквото и да било за Него с такава категоричност.

Бог твори точно толкова живот, колкото и смърт - просто защото живото в крайна сметка умира.

Бог не е само дух, щом е вездесъщ, щом е ВСИЧКО. А и ти откъде знаеш, че духът не може да престане да съществува?

Щом е заложил частица от своя дух във всеки от нас, значи, че или, когато умираме, с нас умира и тази частица от Неговия дух, или, че Той си я прибира обратно, като за целта първо я "прочиства" от всичко, с което е била "замърсена" по време на нашия кратък, ала грешен живот. Малко тъповато се получава, но какво да се прави - нали всички сме грешни...

Ами след като ни е създал по свой образ и подобие, а ние сме смъртни, пък и можем да се самоубиваме, защо - с какво право? - отричаш тази възможност и за Него? Защо Той да не може нещо, което ние можем?

П.П. И недей да ни пращаш за отговори в синагогите или църквите, сякаш там са изворите на чистата, окончателна истина. Не всички така сляпо вярваме в това, което бихме чули там. А освен това, в синагогите твърде често ще чуваме и различни, дори напълно противоречиви твърдения, в сравнение с тези, които ще чуем в църквите, така че... полза никаква за Голямото просветление, каквото претендираш, че си постигнал лично ти.

Твойто са празни приказки - под живот става въпрос за душата, което обезсмисля целия ти отговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

mitaca, ще повторя нещо специално за теб. Няма тъпи въпроси, има тъпи отговори.

За католицизма, по спомени, грешниците са осъдени на вечно неединение, необщуване с Бога. Това трябва да се явява еквивалента на Ада. Няма дяволи с червени опашки и котли с масло.



Скоростта на набъбване на темата, е правопропорционална на шантавостта на заглавието ѝ.

Ако не трябваше да се правя на сериозен, за да бъда приет насериозно, щях да приема това за комплимент :grin: Всичко, което стимулира мисленето ни е полезно. Жалко, че се правят опити да се игнорира темата за размисъл под предтекст, че не е достатъчно умна за умниците.



Всичко е относително, не съществуват абсолюти. Ако съществува същество, чиято воля възприемаме като природни (или божии) закони, то това същество е същото като нас. Смъртно е като нас и може да се самоубие, при съответната вътрешна мотивация за това. Освен това, за да възприемаме променливата му воля като неизменни природни (или божии) закони, следва тази негова воля да се променя толкова бавно, че промените да са незабележими за човечеството в продължение на хиляди, или милиони или милиарди или повече години.


Виж, mitaca припомни нещо важно. Според християнството човешката душа е вечна.Това, което наричаме смърт би следвало да е някаква трансформация, така както и енергията не се губи в природата, а само преминава от едно в друго състояние. В такъв случай, може ли бог не да умре, а да спре да съществува под познатата си форма?

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

mitaca, ще повторя нещо специално за теб. Няма тъпи въпроси, има тъпи отговори.

За католицизма, по спомени, грешниците са осъдени на вечно неединение, необщуване с Бога. Това трябва да се явява еквивалента на Ада. Няма дяволи с червени опашки и котли с масло.

....................................

Не можеш просто да си представиш, колко много тъпи въпроси има! Мога да ти дам много много примери! Прочети си пак "Пътеводителя .." ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не можеш просто да си представиш, колко много тъпи въпроси има! Мога да ти дам много много примери! Прочети си пак "Пътеводителя .." ;).

Добре, ще го кажа по друг начин. Когато попитали един мъдрец как е станал толкова мъдър, той отговорил, че не се е срамувал да пита това, което не знае. Ти, в тази тема, не стига че си неспособен да дадеш отговор на въпросът ми, което би преустановило нуждата да се пише в темата, но и се занимаваш да ме засрамваш как аз съм посмял да задам въпрос. Въпросът е с какво се занимаваш ти:

а) да бъдеш от полза на другите;

б) да чешеш егото си публично;

ПП: Сети се само като дете колко тъпи въпроси е трябвало да зададеш за да станеш интелигентна форма на живот.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

mitaca, ще повторя нещо специално за теб. Няма тъпи въпроси, има тъпи отговори.

За католицизма, по спомени, грешниците са осъдени на вечно неединение, необщуване с Бога. Това трябва да се явява еквивалента на Ада. Няма дяволи с червени опашки и котли с масло.

Ако не трябваше да се правя на сериозен, за да бъда приет насериозно, щях да приема това за комплимент :grin: Всичко, което стимулира мисленето ни е полезно. Жалко, че се правят опити да се игнорира темата за размисъл под предтекст, че не е достатъчно умна за умниците.

Виж, mitaca припомни нещо важно. Според християнството човешката душа е вечна.Това, което наричаме смърт би следвало да е някаква трансформация, така както и енергията не се губи в природата, а само преминава от едно в друго състояние. В такъв случай, може ли бог не да умре, а да спре да съществува под познатата си форма?

Как ще няма в католицизма мъчения бе? Ти въобще не си запознат с християнството.

Редактирано от Mr.Shades
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...