Отиди на
Форум "Наука"

Производство на бира в домашни условия


Joro-01

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Тук от мене нищо, започвам с цитат.

Здравейте домашни майстори !
Честита Коледа и щастлива и плодотворна Нова Година.

Относно домашната бира мога да напиша, разкажа и покажа (който има път към Търново) много.
От една година съм се запалил по това хоби - да правя бира в домашни условия - истинска бира, а не нещо разтворимо от консерва.
Принципите на пивоваренето са известни отдавна и не са задължително свързани със скъпи инсталации, цилиндрично-конични танкове, киселгурови филтри, бутилиране с противоналягане и т.н.
Варенето на бира се е правело в древността, може да се прави и сега и то с напълно задоволителни резултати и в домашни условия, даже и в кухнята за по-малки обеми.
Материалите са 3 - малц, хмел, дрожди и вода естествено, но нея си я имаме по подразбиране.

Ще ви опиша накратко основните процеси и етапи в домашното (а и по принцип - пивоварството) пивоварство.
Ето как се прави 10-12 л. светла бира с екстракт 12% и алкохол 4.5% в кухнята :
1. Светъл ечемичен малц - 2.4кг. - цена : 3.50лв.
2. Немски хмел Халертау на пелети - 20гр. - цена : 1ст. !
3. Дрожди Нотингам ейл - 5гр. - цена : 2лв.
4. 8л. вода за озахаряването, 10л. вода за промиването - цена ... няма icon_smile.gif
5. Пособия - голяма тенджера (14л.) , съд за прецеждане - две големи кофи влизащи една в друга, като на външната има монтирана канелка , а вътрешната е с разпробито дъно на решетка, ваничка с вода за охлаждане на тенджерата, термометър за храни (електронен или аналогов с изнесена сонда) - 10лв., хидрометър (захаромер) - от 1 до 25 лв. според големината и точността, малко йодна тинктура от аптеката за тест, някаква кофа с капак или тубичка или специален фермантор с хидрозатвор (воден клапан) за ферментацията, маркуче за преливане и бутилиране и т.н. дреболии.

Малцът се смила с мелница за малц, която е проблем (струва 150лв. ръчна) или се изработва валцова такава при някой стругар. Аз имам приспособена кафемелачка от голям кафе-автомат.
Малцът разбира се може да се поръча и смлян.
В тенджерата се подготвя водата на 55гр.
Смесва се с малца и трябва да застане на около 50 гр. и след това се държи така 20 мин. (протеинова пауза), след това се загрява до температурата на озахаряване - 65-67 гр. и така се държи 45 мин., после се вдига на 72 за доозахаряване, прави се йодна проба (изважда се една лъжица течност - капва се в нея една две капки йодна тинктура и ако йодът не си промени цвета - значи сме готови, ако стане виолетов, син, черен - значи има още нишесте за озахаряване) и ако е наред - загряване до 76-78 гр. и отиваме на следващата стъпка - прецеждане и промиване.
Прикачени файлове:


Прикачени файлове:


Ето как изглежда след края на озахаряването (но тази не е светла а - кафяв или амбър ейл) :
Прикачени файлове:



Водата за прецеждането се загрява в отделна кофа с бързовар примерно на точно 78 гр.
Промиването става с една средна скорост, нито много бързо, нито много бавно.
Ако избързаме, няма да отмием всички захари, ако много се забавим, ще се извлекат горчиви танини от люспите на малца.
Прикачени файлове:


Следва варене на прецедената течност с добавяне на хмела по определен график (или в най-простия случай - наведнъж) :
Прикачени файлове:


В описаната бира и хмел графикът е следния :
1. Завиране на бирата
2. 20-15 мин. след това добавяме 10гр. хмел
3. Един час след завирането добавяме още 6 гр. хмел
4. Час и 15мин. след завирането - добавяме още 4 гр. хмел.
5. След час и 30 мин. врене - спираме и започваме охлаждане във ваната със студена вода.

Прецеждаме през 4-ворен тензух и зареждаме ферментора, добавяме дрождите, затапваме с хидрозатвора (водния клапан) и оставяме да ферментира при температура около 20 гр. (от 15 до 24)

_________________
Отлежават.......пият се:
.......

Малки ядове с картинките, затова ги махнах

Източник - http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=6169 Нелош форум между другото, ще го поразгледам някой път

Този форум също не е лош.

В случая е по-правилно да се гледа този - http://forum.beer-bg.com/

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук от мене нищо, започвам с цитат.

Малки ядове с картинките, затова ги махнах

Източник - http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=6169 Нелош форум между другото, ще го поразгледам някой път

Този форум също не е лош.

В случая е по-правилно да се гледа този - http://forum.beer-bg.com/

Зърното, ечемик и царевица в пропорция 1:1 се навлажнява в тави, покрива се с кърпи докато започне да покълва, след което се изсушава, може на слънце в тънък пласт с постоянно разбъркване или на широки ламаринени тави върху тухлена пещ на бавен огън.

Малца се счуква и промива с гореща вода като накрая се отцежда.

Вари се около един час като 40 мин. преди края на варенето се поставя хмела и захар и се бърка усилено.

Оставя се да се охлади и се изсипва в бидона за ферментация, която да става в мазе при температура не по-вече от 20 градуса.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

"Not to get technical but in chemistry alcohol is a solution" ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък си купувам жива наливна бира от едно суперче до мола на Стамболийски.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Дали вЕрно е жива? Не всеки я пие живата май...

Аз пък карам на кенчета през седмицата и на найголемите хулиганки през уикенда :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък въобще не харесвам живата бира. Опитах два пъти, в едно заведенийце на Витоша (5 глътки, че бях шофьор) и после преди една среща на БС (чаках ги докато се натуткат) зад Библиотеката на чадърите. Тук не съм опитвал, както и в Немско. Ми не ми харесва! Затова си пия кОзел 11-ка или бернар (това е откритието) пак 11-ка. Бохемия регент 12-ка също е добра, но не съм виждал точена (наливна де) такава. Е Пилзен (уркел, въпреки, че никой не я нарича така тук ;)) 12-ка е върха, но си е скъпа бира, 35кр. мин. в заведения 20-22 бутилирана. Козел също е пилзенска БТВ ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Зависи много от живата бира. Аз разбира се не пия случайни марки.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Козел не е лош. Има го в в някои от магазините на Била.

Жива съм пил само по заведения, ама колко е жива там...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Крушовице ис дъ бест!

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Трябва да ви водя в Ейл-хауса на чучурите и ше видите как ше заобичате живата бира всичките. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Уупс.. Не забелязах. В кенчета е, само това си спомням, ако не съм го изхвърлил /или мина през Била/ ще видя... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми обяснявай ти ;). Там ми беше втори дом известно време. Но чешка бира има в двата чешки ресторанта, на Кракра и на прага. В първия всичко е изцяло чешко, но те гонят след 10 и половина и общо взето не е много лесно да влезеш там. Трябва да си познат (и да си свързан по някакъв начин с Чехия), но не е невъможно де.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

11-ка обаче? Т.е. 4.6 %, не обикновенната 10-ка (и тя става) около 4%.

Не са нещата в процентите, а в качеството ;).

И процентите, ама най-вече другите, тези на сухото в-во / естествено за под 11% няма смисъл да говорим/, които на "фалшивите " бири са пропуснати

А иначе в Чехия най-много уважавам "танковата" биричка :happy:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ми за това - правим си вкъщи, без филтриране и се ще се получат 40% :)



Въпрос закачка - към химици - Как се мери сухо вещество? :)

Стандарт, принципна процедура - всичко се приема за вярно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За химиците незнам ,ама нехимиците го мерим с рефрактометър :secret:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това ако е захар, гликоза или някакъв друг известен разтвор. Но преди да се определи корелацията (разтворени вещества към пречупване или/и замътване /нефелометрия/ за неразтворени) се прави нещо друго...

Аз ще кажа ама чакам още...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

:good::worshippy: applause

Аз за тебе и грам не се съмнявах, ма очаквах някой от другите двама да се включи.. Не е нещо дето не знаят, явно не им се занимава ма пичоете...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...