Отиди на
Форум "Наука"

Българските военни клетви


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

http://voennivedomstva.start.bg/награди-15695

“По време на единичното обучение още преди
клетвения ритуал командирите запознават младите войници и със скрития смисъл и
значението на клетвените символи. Всеки млад войник научава, че кръстът и
евангелието символизират присъствието на бога на клетвения ритуал, военните
лица и гражданите – народа, а знамето и началниците – монарха, ако той не
участва в тържеството. На младежите се внушава, че „клетва се нарича само туй
обещание, при което човек помислюва и съзнава присъствието на Бога и го
провъзгласява за свой съдия“.

В зависимост от своята верска принадлежност
войниците се разделят предварително на групи, след което се пристъпва към
полагането на клетвата. На открито (а за източноправославните – и в църква) и
след „приготовителна молитва“ текстът на клетвата се разяснява от командира на
частта или от свещеник, след което се чете бавно и разчленено от присъстващото
за случая духовно лице – свещеник, имам или равин, като младежите го повтарят.
Само войниците християни изговарят клетвените слова и с вдигната за кръстене
дясна ръка със стиснати пръсти:


Aз, долуподписаният, се кълна пред Всемогущия Бог, че призован на служба в частите на Българската земска войска, ще служа честно и усърдно, изпълнявайки заповедите на началниците си и няма да напускам своята част, докато не получа разрешение да се завърна у дома. В свидетелство на което целувам думите и кръста на Спасителя. Амин. Заклех се!

Обещавам се и се кълна в името на Всемогущия Бог, че аз, който съм повикан в редовете на войската на Българското княжество, ще слугувам честно и вярно на Негово Височество българский княз и отечеството, като изпълнявам точно и безпрекословно всичките му заповеди и няма да пожаля живота си, както в мирно време за запазване на порядъка и законността, тъй също и във война против враговете на моето Отечество. В свидетелство на което целувам кръста и думите на светото евангелие. Амин. Заклех се!

Обещавам се и се кълна в името на всемогъщия Бог, че аз, който съм повикан в редовете на войската на Българското княжество, ще слугувам честно и вярно на Княза и Отечеството и няма да пожаля живота си както в мирно време за запазвание реда и законите на страната, тъй и във време на война против враговете на моето отечество, в свидетелство на което целувам кръста и думите на Светото Евангелие. Амин.


Аз, гражданин на Народна република България, като встъпвам в редовете на Въоръжените сили, тържествено се заклевам да бъда честен, храбър, дисциплиниран и бдителен воин, да пазя строго военната и държавната тайна, безпрекословно да изпълнявам законите, военните устави и заповедите на своите командири и началници.
Заклевам се добросъвестно да изучавам военното дело, с всички сили и средства да пазя военното и народното имущество и до последния си дъх да бъда предан на своя народ, на своята социалистическа родина и на народното правителство.

Готов съм винаги по заповед на народното правителство за защитя своята родина –
Народна република България – и като воин от Въоръжените сили се заклевам да
защищавам родината си мъжествено, умело, с достойнство и чест, без да щадя
кръвта си и дори живота си за постигане на пълна победа над враговете.

Ако наруша тази моя тържествена клетва, нека ме постигне суровото наказание на
закона на Народната република и всеобщата омраза и презрение на трудещите се.

Заклевам се в името на Република България да служа честно на народа си, да спазвам Конституцията, законите на страната и военните устави, да изпълнявам безпрекословно заповедите на своите командири и началници, храбро да защитавам целостта и независимостта на моята Родина и ако се наложи, да дам живота си за нея, за воинската чест и за славата на бойното знаме. Заклех се!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости на търкалета! Клетвата в '83-та беше подпис ;), аре бе Наборе ти ли не знаеш това! Все пак в една армия и даже дивизия сме служили ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наборе, аз съм се клел в Асеновград най-официално и тържествеННо. Вие от секретност ако не сте смеели да казвате "Заклех се", при нас се ревеше с цЕло гърло. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ооо и ние 'ревехме' в Джумаята, ма клетвата беше преди това и беше.....хартишка ;).



Не сме били секретно поделение! НИЕ БЯХМЕ ПОЛКА!

"Изправи се гора от стомана

Насочете се горди дула

Ние идваме в бодра закана

към врага който иска война

И други таквиз ........тинтири минтири::).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...