Отиди на
Форум "Наука"

Ша(ш)манизъм


Recommended Posts

  • Потребител

Малко ме съмнява думата Шаман да е тонгузо-манджурска.

Във времената в които Ал.Мак. и гърците стигат до Бактрия, тамошната религия е била саманизъм, тоест будизъм. Самана са наричани будитските свещенници и аскети, като думата в санскрит е Шрамана. По-късно тоя будизъм стига както до тонгузо-манджурите, така и до Корея.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 55
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор антропология

Ами личи си веднага, когато човек познава материята. Вълк, +. Не знаех, че са го считали за болест. Проверих - прав си. Аз лично, без обаче да знам по въпроса, каквото знаеш ти, мисля че шаманизмът е основната религия на човешките групи в палеолита, което е един дълъг период - по-дълъг от земеделския период, примерно. Знам, че африканския и евразийския шаманизъм са различни според антрополозите, които се занимават с проблема, но аз така и не видях съществени разлики.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Галахад, шаманът действително е прототипния/архетипния "учен" в племенната общност. Нещо повече, това е архетипния интелектуалец и по точно интелектуалец - хуманитар :Oo: и поради това фигурата е любопитна. Разбира се, не знам мнението на вълка по въпроса. В сибирските - възможно е и в други - шаманите се специализират в напиката от една дяволска гъба, която въздейства върху мускариновите рецептори, междувпрочем, но е твърде силна, - може да убие - та шаманът яде парчета, и използва организма си за естествен филтър, който елиминира част от токсините, но за сметка на това племето е в състояние да използва урината му, за да се интоксикира без опасност за живота,временното инхибиране на ацетилхолина в мускариновите рецептори превръща редовия ползвател на шаманска урина в бестрашен берсерк, способен на чудеса от храброст и с чудодейна физическа сила - една тукашна форумка го беше споменала.. В което аз незабавно разпознавам бъдещия интелектуалец хуманитар от едни по-хуманни и не толкова сурови времена. :). И докато шаманът лежи в несвяст с дни, натряскан до козирката от дяволската си гъба, младшите чинове върлуват из земите на съседното - а и на собственото племе (стават и грешки :)) и се обкичват с неувяхваща слава, така да се каже. Интересното е, че преди време попаднах на изследване в/у един .конкретен вид дяволска гъба, която се използва с еднакви цели и по еднакъв начин и от двете страни на берингия. Шаманите на скитите също са любопитни, ако можем да ги наречем шамани - носят се в бели премени като ботевите самодиви и горе долу изпълняват същите функции, като на всичкото отгоре са транссексуални. Но, вероятно вълка би казал доста повече, ако поиска. Но определено шаманите са хуманитарите-идеолози-пенкилери на палеолита и мезолита, че и на по-късни времена, и ми се струва, че напрактика почти всички хуманитарни/интелектуални професии на неолита са надследство на палеолитния шаманизъм. Шаманът е хуманитар в чист и непринуден вид. Пее, свири, рецитира стихотворения, потупва по гърба отиващите да се покриват с неувяхваща слава и подготвя и разнася напитките, като пияни войници и други политически фигури най редовно го употребяват по предназначение. Но пък той не им казва от какво е приготвена чудодейната напитка, с която ги превръща в лъвове в боя. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По-нататък може да пробвам да кача материали за ш-ма, но честно казано не знам къде. Те са 3-4 GB.

Ще се намери начин, ти като слезеш от горите и планините, дай сигнал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, шаманът действително е прототипния/архетипния "учен" в племенната общност. Нещо повече, това е архетипния интелектуалец и по точно интелектуалец - хуманитар :Oo: и поради това фигурата е любопитна. Разбира се, не знам мнението на вълка по въпроса. В сибирските - възможно е и в други - шаманите се специализират в напиката от една дяволска гъба, която въздейства върху мускариновите рецептори, междувпрочем, но е твърде силна, - може да убие - та шаманът яде парчета, и използва организма си за естествен филтър, който елиминира част от токсините, но за сметка на това племето е в състояние да използва урината му, за да се интоксикира без опасност за живота,временното инхибиране на ацетилхолина в мускариновите рецептори превръща редовия ползвател на шаманска урина в бестрашен берсерк, способен на чудеса от храброст и с чудодейна физическа сила - една тукашна форумка го беше споменала.. В което аз незабавно разпознавам бъдещия интелектуалец хуманитар от едни по-хуманни и не толкова сурови времена. :). И докато шаманът лежи в несвяст с дни, натряскан до козирката от дяволската си гъба, младшите чинове върлуват из земите на съседното - а и на собственото племе (стават и грешки :)) и се обкичват с неувяхваща слава, така да се каже. Интересното е, че преди време попаднах на изследване в/у един .конкретен вид дяволска гъба, която се използва с еднакви цели и по еднакъв начин и от двете страни на берингия. Шаманите на скитите също са любопитни, ако можем да ги наречем шамани - носят се в бели премени като ботевите самодиви и горе долу изпълняват същите функции, като на всичкото отгоре са транссексуални. Но, вероятно вълка би казал доста повече, ако поиска. Но определено шаманите са хуманитарите-идеолози-пенкилери на палеолита и мезолита, че и на по-късни времена, и ми се струва, че напрактика почти всички хуманитарни/интелектуални професии на неолита са надследство на палеолитния шаманизъм. Шаманът е хуманитар в чист и непринуден вид. Пее, свири, рецитира стихотворения, потупва по гърба отиващите да се покриват с неувяхваща слава и подготвя и разнася напитките, като пияни войници и други политически фигури най редовно го употребяват по предназначение. Но пък той не им казва от какво е приготвена чудодейната напитка, с която ги превръща в лъвове в боя. :)

Това не е ли мухоморката?

между другото има предположения, че точно мухоморката е растението сома от ведическата традиция. всъщност това са едни от най-старите сведения за шамански обреди в историята на човечеството.

при преселването на арийците на юг гъбата изчезва, тъй като климатът не й понася - в ритуала започват да използват заместители (напр. ефедра в БМАК), и в крайна сметка този култ изчезва, бивайки претопен в местните традиции на субконтинента. ражда се хиндуизмът...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

С японските "ками" доколкото знам връзка няма и подобни етимологии ми

приличат на използваните от Раковски (сещате са санскит - сам скрит и

пр.). wink.png

Ами хубаво, ама аз лично не смятам Мудрак, Старостин и Дибо (и не само те) за последователи на Раковски

http://starling.rinet.ru/cgi-bin/etymology.cgi?single=1&basename=/data/alt/altet&text_number=+813&root=config

Иначе - при етимологиите няма нищо 100 процентово сигурно, но засега това остава най-разпространето мнение доколкото съм се интересувал

(думата не е протоескимо, или протокорякска/проточукчи http://altaica.ru/LIBRARY/mudrak/Mudrak_esq-altaica.pdf )

http://nirc.nanzan-u.ac.jp/nfile/2272

http://books.google.bg/books?id=sOUBiAPxfigC&pg=PA429&lpg=PA429&dq=Altaic+Kami&source=bl&ots=8-UolJsXZr&sig=ZJQqbLYlGEf58zCAOYpbHUDvUU4&hl=bg&ei=7QUJS8nIBs_9_AarsYGTBA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CCMQ6AEwBQ#v=onepage&q=Altaic%20Kami&f=false

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Това не е ли мухоморката?

между другото има предположения, че точно мухоморката е растението сома от ведическата традиция. всъщност това са едни от най-старите сведения за шамански обреди в историята на човечеството.

при преселването на арийците на юг гъбата изчезва, тъй като климатът не й понася - в ритуала започват да използват заместители (напр. ефедра в БМАК), и в крайна сметка този култ изчезва, бивайки претопен в местните традиции на субконтинента. ражда се хиндуизмът...

Не помня точния вид, трябва да проверявам. Възможно е да си прав; даже не ми се вижда невъзможно да има връзка между сома и шаман. Не знаех за ефедрата, но, американците използват разни аналози на ефедрата, дето няма да им пиша името, в армията си; имам предвид, в наши дни. Аюрведическата фармацевтика е голяма тема, но е по-"мирна" в наши дни.

Любопитно ми е обаче какво е било амрита / амброзия, което се използва едновременно от древните гърци и индо-ариите и мисля, че е изгубено подобно на сомата и нищо чудно по подобни причини.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между сома и шаман няма някаква връзка, тъй като в иранските езици съответствието на индийското сома е хаома. Директен контакт между индийци/иранци и евенки никога не е имало.

Между шаман и индийската дума śramaṇá- "отшелник, аскет, будистки монах" също няма никаква връзка и това е установено преди почти 100 години. B. Laufer. Origin of the word shaman. American Anthropologist. 1917. No. 19, 3. Касае се за едно остаряло фолк-обяснение от времето на романтизма и санскритоманията в Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Амброзия и амрита са две съвсем различни неща:

ето какво намираме у Омир:

Вътре богинята влезе, заключи вратите блестящи,

първо с амброзия махна от своята прелестна кожа
всичко нечисто; обилно след туй се намаза с помада —

мас амброзийна, приятна, която й бе най-уханна.

Илиада, 14 песен

Сега изнеси надалеч от стрелите
цар Сарпедона, изтрий му от тялото черните кърви,

а след това го вземи и умий със вода от реката,

па го с елей амброзиен натрий, облечи го с нетленни дрехи...

Илиада, 16 песен

Става дума за някакво мазило или благовонно масло, което се използва за почистване на кожата.

Във ведическата традиция сома = амрита, напитка даряваща безсмъртие, използвана при жертвоприношения.

Ето два примера:

ápāma sómam amŕ̥tā abhūma

Пихме сома, станахме безсмъртни.

Ригведа 8.48. Химн на Сома

agnír asmi jánmanā jātávedā

ghr̥tám me cákṣur amŕ̥tam ma āsán

Аз съм Агни, от рода Джатаведас,

окото ми е масло, а в устата ми е амрита.

(Джаватедас означава буквално "познаващ всичко живо", еепитет на огъня, който изгаря)

Ригведа 3.26. Химн на Агни

сома/амрита, масло - това са елементи от жертвения обред.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Шамански действия и заклинания за прогонване на злите духове се извършват и днес в България по време на протестите пред Министерския съвет и Народното събрание.

post-2642-0-60434500-1376472737_thumb.jp post-2642-0-17349900-1376472749_thumb.jp post-2642-0-08207900-1376472760_thumb.jp

Заклинанието, което изричат днешните софийски шамани и шаманки, е: „Червени боклуци, мафия, оставка!” След като молитвите на патриарха за обединението на българите явно не помагат, може би протестиращите разчитат на шаманизма? Както се казва: сънят на разума (да се ходи за гъби, а не да се гласува), ражда демони (като Пеевски).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една от основните функции на шамана е да общува с духовете и да

взаимодейства с тях за извършване на определена работа - лечение, помощ

при някаква беда, съвет, помощ при лов и война, предсказание, откриване

на изчезнали хора и предмети и пр. и пр.

В една книга за таен ловен език, в която се описват някои обредни практики свързани с ловуването се споменава определението: кам - ловен магьосник/колдун/. Възможно ли е първата роля на шамана да е била свързана с ходенето на лов и дали са известни някакви специални практики и обряди свързани с лова при различните народи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Възможно ли е първата роля на шамана да е била свързана с ходенето на лов и дали са известни някакви специални практики и обряди свързани с лова при различните народи.

Не само е възможно, но е и почти сигурно.

Колкото до гъбата мухоморка има изборажения на нея в тъканите от Ноин-ула.

http://www.sciencefirsthand.ru/c33_03_12_polosmak.shtml

http://beryazev.livejournal.com/83895.html

36052_original.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във ведическата традиция, сома не е равно на амрита. Сома може да е чакрата, може и да е състояние на съзнанието. Това ухание се усеща при едни практики с Кундалини. Без мазила и пр. Мазила и напитки може да си правят хората, и да влагат някакъв смисъл в тях, но това са съвсем други работи.


Разбирането за това какво всъщност се случи с мен, когато издигнах Кундалини, дойде едва година по-късно.

Спомням си, че от шока поне близо месец въобще не желаех нито да чувам, нито да мисля за Кундалини. Паралелно с това започнах да регистрирам как някакъв много странен аромат от време на време просто витаеше около мен. Това бе много специфичен сладникав мирис, който трудно може да се опише с думи, но и трудно се забравя.Не можех да си обясня този феномен, докато не осъзнах, че всъщност ароматът не идва от външен източник, а го излъчвам аз.

Нещо от Шанкара, относно Кундалини.

Тази омъжена жена, тръгва по царски път(сушумна), спира за отдих в светите места(чакрите), прегръща своя съпруг, Величайшия(Сахасрара), и кара нектара да потече.

Това долното абсолютно нищо не ми говореше, докато не прочетох съвременен автор, който ги свързва. Защото го е изпитал.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В две други теми от форума също има писано за шаманизма:

Култът към Необятното Синьо Небе???

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7246&page=2

Бон - религията в Тибет преди будизма

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9363

По-рано също е пускана отделна тема за шаманизма, но в нея няма нищо съдържателно написано

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12452

Тук модераторите следва да решат какво да се прави с двете теми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във ведическата традиция, сома не е равно на амрита. Сома може да е чакрата, може и да е състояние на съзнанието. Това ухание се усеща при едни практики с Кундалини. Без мазила и пр. Мазила и напитки може да си правят хората, и да влагат някакъв смисъл в тях, но това са съвсем други работи.

Нещо от Шанкара, относно Кундалини.

Това долното абсолютно нищо не ми говореше, докато не прочетох съвременен автор, който ги свързва. Защото го е изпитал.

Сома може и да е луната. Да не намесваме в темата много по-късните практики на хиндуизма, йогата и под.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не само е възможно, но е и почти сигурно.

Колкото до гъбата мухоморка има изборажения на нея в тъканите от Ноин-ула.

http://www.sciencefirsthand.ru/c33_03_12_polosmak.shtml

http://beryazev.livejournal.com/83895.html

36052_original.jpg

А може ли нещо по-подробно. Какви ритуали се извършват преди лова.В същата книжка, която е събрала етнографски материал се споменава лице определено като - главен ловен магьосник / колдун/ , ръководещ всички магьосници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А може ли нещо по-подробно. Какви ритуали се извършват преди лова.В същата книжка, която е събрала етнографски материал се споменава лице определено като - главен ловен магьосник / колдун/ , ръководещ всички магьосници.

Не те разбрах, интересува те по-подробно за ловните ритуали, но конкретизирай по-точно за кой период и за кои народи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами може и за различни народи, например сибирските племена. Аз и без друго не съм чела много по въпроса, така че всякаква информация ми би била интересна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
  • Потребител

Онтологията я поръчах преди месец и сега я чакам да пристигне от Русия. Книгата на Смоляк е добро изследване, но засяга само народите по Амур (голди, удехе, даури); техния шаманизъм е малко специфичен.

Все пак тя има дългогодишни полеви наблюдения върху шаманите от този регион и дама много интересни описания на камланията.

Трябва да имаме предвид, че тя започва теренната си работа ако не се лъжа в началото на 60-те години (не помня точно, въпреки че съм чел 2 пъти книгата), когато шаманизма е ерозиран от съветската власт. Шаманите вече не ги пращат по лагери и психиатрии, но атеистичната пропаганда е подронила авторитета им в социума. Т.е. това може и да не е "пълнокравно" шаманство в най-традиционния му вид.

между другото има доста статии от последните години за съдбата на шаманизма в СССР и за ренесанса му след формалното падане на комунизма.

В САЩ са текли много сходни процеси спрямо шаманите - от страна на правителството и мисионерите.

Относно думата "шаман" - абсолютно си е тунгусо-манчжурска (по точно евенкска); вече споменах за предположението на част от учените, че идва от санскр. "шрамана", но според мен тази хипотеза е погрешна.

Съгласен съм с Южняка, че шаманът е прото-учен. Той е и прото-всичко (напр. прото-психолог, макар че съдейки по много от прочетеното не е "прото", ами си е психолог от най-висока проба).

Гъбата е мухоморка. Използва се главно в Източен Сибир и Чукотка. И настина често шаманът яде гъбите, а хората пият от урината му, където е филтрирано психоактивното вещество. ;) За същата практика съм чел и в Каифорния, макар, че там не става въпрос за мухоморка.

http://www.shamanspirit.ru/magicheskij-grib-muxomor/

Въпросът за ентеогените е интересен, но е частен. Ако разглеждаме шаманите по света, в повечето култури все пак не се използват "растения на силата".

Прочее, елените на север също се наяждат и надрусват с мухоморка. Еленовъдите много внимават за места с гъба, които заемат доста големи площи в тундрата. Елените могат да се "надрусат" и разбягат и тогава събирането на хиляди разпръснати животни отнема седмици - много лош момент за еленовъдите.

При скитите са използвали коноп - Херодот го описва. Както и за техните "женоподобни" жреци. ;)

Но за това по-натътък.

Сомата е голяма загадка. Има най-различни предположения от какво са я правели. Според мен мухоморката е най-вероятния източник. Явно предците на индо-ариите, които са дошли от днешните земи на Южен Западен Сибир и Сев. Казахстан са познавали това растение и свойствата му.

В Иран са я наричали хаома (оттам и името на саките хаомаварга, т.е. "варящите хаома/сома").

Но да се върнем към "женоподобните жреци". Шманският травестизъм е добре известно явление, описано още от първите изследователи на ш-ма. Но не е повсеместен.

Среща се частично в Сибир, в Ср. Азия и Америка.

Травестизмът може да е чисто социален (т.е. като облекло, поведение, говор), но без да е сексуално обвързан, така и в някои случаи сексуален.

Сещам се за един описан случай в книгата на Басилов "Шаманство у народов Средней Азии и Казахстана" за узбекски шаман, който ходи в женски дрехи, говори по женски (те имат мъжка и женска реч) и пр., но е женен, има деца и т.н.

В Америка явлението е широко известно. Тук има един материал за Сев. Америка.

http://eaglecircle.org/indexbg/docs/resursi/General/bit/berdashi.html

В Южна Америка също се среща - напр. мачи (шаманите) при мапуче (арауканите) често са жени или шамани-травестити.

Редактирано от Black Wolf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Една статия на National Geographic определя съществуващото и в България алианство отчасти като вид шаманизъм:

"Макар да се числят към изповядващите мюсюлманство, алианите практикуват самобитна съвкупност от мистичен суфизъм, характерни за шиитския ислям разбирания и езически ритуали, запазили се от времето на тюркменския шаманизъм. Наред с другото религията им е една от най-толерантните по света. „Нашите тюркски предци почитали духовете на водата, камъка, дърветата и вятъра. Прекланяли се пред слънцето, луната и звездите като проявления на Бог. Духовните им водачи били шамани“ – обяснява Мухарем Алиосман от село Звиница, ръководител на читалището и изследовател. Тюрките, за които той говори, били обединени в номадски племенни общности. Между XI и XIV в. част от тях се преселват от Централна в Мала Азия и Близкия изток. Навлизайки в пределите на мюсюлманския свят, те приемат вярата му. Сред тях постепенно се формира т .нар. народен ислям, съхранил традиции и вярвания от шаманизма. Към XIII–XVI в. в този конгломерат се вливат и основни идеи от шиизма, единия от двата големи клона на мюсюлманството. Освен пророка Мохамед шиитите почитат и Али ибн Абу Талиб, негов братовчед и зет. Приемат Али за пръв от 12-те имами, преки наследници на Мохамед и просветлени личности, притежаващи божественото познание и разбиращи не само външната, но и скритата, езотеричната страна на учението. Алианите се наричат и алевии. И двете названия са свързани с Али. Определят се още като къзълбаши, т.е. червеноглави заради червените ленти, които носели на чалмите си в миналото."

http://www.nationalgeographic.bg/?cid=13&art_id=353

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип до 16 в. съвсем не всички тюркоезични жители на Османската империя са били мюсюлмани даже формално. Ако прочетете книгата за юруците на А. Кальонски ще видите, че в по-ранните векове, особено при завладяването на Балканите немалко турци въобще не са били мохамедани или са били чисто формално. Юруците, които запазват номадската традиция натюркските си прадеди до 20 в. са имали видими останки от шаманизма в културата си. Така че е напълно възможно у алианите да се е запазило нещо от огузо-туркменския шаманизъм.

Всъщност исляма съжителствува с шаманизма доста векове. Практически у всички мюсюлмански народи от Ср. Азия (казахи, киргизи, узбеки, таджики, туркмени, кара-калпаки) той се езапазил до днес.

В Индонезия (макар, че там исляма е "по-млад") също си съществуват паралелно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам дали е правилно да наречем алианството вид шаманизъм. Това е мистично учение с нотки на суфизъм (откъдето са и дервишите), възникнало на шиитска основа в Мала Азия. Нарича се още алевитство, разпространено е и сред кюрди, турци, сирийци, косовари, бошнаци. Може и някои туркменски чергарски племена да са го прихванали при придвижването им през османските земи...



ведическият обред в най-ранната си форма отразява някакви южносибирски реалии. там май бяха намерени и погребения по начина описан в Ригведата. има успоредици с културата на удмурти, марийци, манси, ханти. впоследствие обаче доста култове се трансформират при придвижването на индоариите на юг под влияние на земеделските цивилизации в Бактрия/Маргиана и в долината на Инд и Ганг. Тези заети обреди са отразени най-вече в по-късните мандали от Ригведата и в Атхарваведата, ведата на "черната магия".

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Става въпрос, че в него може да има остатъци, елементи от шаманизъм.

Иначе за древната религия на индо-иранските племена преди да тръгнат на юг има някои податки.

http://admw.ru/books/_Ot-Skifii-do-Indii/29

http://www.anaharsis.ru/kultur/tree/tsag_22.htm

Прикачвам изданието "Жречество и шаманизм в скифскую эпоху", 1996.

zhrechestvo_i_shamanizm_v_skifskuiu_epohu.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, във Ведите се преплитат със сигурност няколко шамански традиции.

Шива си е 100% туземно божество от субконтинента (негови изображения май са намерени в Харапа, ако не бъркам), чиито култ са приели и индоариите. Чудесен пример за индуистки синкретизъм.

Друг е въпросът доколко ведическият ритуал има общо с т.нар. "скитски" ритуал. Струва ми се, че руските учени боравят все още твърде свободно с някои доста остарели интерпретации (примерно догмата на скито-осетинския континуитет, появила се в една твърде неприятна за кавказките народи епоха).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...