Отиди на
Форум "Наука"

Анкета за националната идентичност


Анкета, свързана с националната идентичност  

44 потребители са гласували

  1. 1. Какво е патриотизмът днес?

    • Обич към България като родина
      26
    • Обич към България като територия с държавни граници
      9
    • Обич към България като държава с държавни институции
      4
    • Обич към България като исторически събития и места
      15
    • Обич към България като култура и цивилизация
      26
    • Обич към България като близки и познати хора
      17
    • Обич към България като към родно място
      20
    • Обич към България като към семейството
      17
    • Обич към България като природни забележителности
      13
    • Дтруго
      1
    • Понятие, изпразнено от съдържание
      4
    • Понятие, бъркано (смесвано) с политическата идеология на национализма
      11
  2. 2. Колко силно е чувството ви за принадлежност към България?

    • Много силно
      19
    • Силно
      19
    • Слабо
      4
    • Много слабо
      2
    • Напълно липсващо
      0
  3. 3. Какво е за вас България? С какво я свързвате?

    • Общи места на националната памет
      19
    • Обща историческа съдба
      26
    • Обща култура и цивилизация
      25
    • Общи исторически и други събития
      18
    • Родовите корени
      23
    • Семейството, роднините и приятелите
      33
    • Домът
      20
    • Красива част от природата на света, кътче от рая
      17
    • Място, което искам да напусна
      3
    • Място, в което искам да се завърна
      1
    • Място, в което искам да бъда погребан
      12
    • Друго
      2
  4. 4. Доколко се гордеете със своя български произход и с принадлежността cи към българската нация?

    • Много силно
      17
    • Силно
      17
    • Слабо
      4
    • Много слабо
      2
    • Никак
      4
    • Произходът ми не е български, но аз се чувствам като част от българската нация
      0
    • Произходът ми не е български и аз не се чувствам като част от българската нация
      1
  5. 5. Кои от изброените видове идентичност са най-важни за вас?

    • локалната (село, град, област)
      12
    • държавната (България)
      27
    • регионалната (Балканския полуостров)
      4
    • континенталната (Европа)
      10
    • наднационалната (Европейския съюз)
      5
    • интернационалната (целия свят)
      6
    • националната
      18
    • етническата
      20
    • религиозната
      8
    • езиковата
      13
    • образователната
      7
    • професионалната
      6
    • половата
      3
    • възрастовата
      1
    • друга
      2
  6. 6. Общността на кои от посочените места ви е най-близка?

    • на вашето родно село, на вашия роден град
      21
    • на селището, в което в момента живеете
      7
    • на града, в който сте учили и завършили висшето си образование
      7
    • на вашата област
      5
    • на България
      22
    • на Балканския полуостров
      4
    • на Европейския съюз
      7
    • на континента Европа
      7
    • на друг (небългарски) град или на друга държава
      1
    • на света
      5
    • нито една от изброените общности не чувствам близка
      0
    • не мога да преценя
      4
  7. 7. Към кои от следните географски групи смятате, че принадлежите? Към кои от тях се причислявате?

    • към селището, в което живея
      12
    • към областта в България, в която живея
      7
    • към България
      31
    • към Балканския полуостров
      7
    • към Европейския съюз
      6
    • към Европа
      11
    • към друга държава
      2
    • към друг континент
      0
    • към света, като цяло
      5
    • Не мога да преценя, не съм сигурен/сигурна.
      1
  8. 8. Интересувате ли се от културата на етническите общности, живеещи в България?

    • Да, защото тя е неразделна част от българската национална култура.
      12
    • Да, културата на всяка етническа общност е ценна и интересна.
      16
    • Не - особено, тъй като културата на моята собствена етническа общност ми е напълно достатъчна.
      12
    • Не, аз изобщо не се интересувам от културата на етническите общности.
      4
  9. 9. Как се чувствате в България?

    • свой в моята етническа общност
      25
    • свой в държавата
      19
    • чужд в моята етническа общност
      4
    • свой (и) в чужда етническа общност
      2
    • чужд в държавата
      8
    • не мога да преценя, не живея в България
      3
  10. 10. Ако живеете за постоянно в чужбина, колко често пътувате до България?

    • поне веднъж годишно
      7
    • през една година
      1
    • през 2 години
      0
    • веднъж на 5 години
      1
    • веднъж на 10 години
      0
    • още по-рядко
      0
    • Аз не пътувам до България.
      0
    • Аз живея в България, не съм емигрирал/а.
      35
  11. 11. Смятате ли България за своя родина?

    • Да, защото тук/там съм роден/а.
      34
    • Да, защото тук живея.
      17
    • Да, заради това, че говоря на български език.
      24
    • Да, защото нося българско лично име.
      21
    • Да, защото в България се чувствам като "у дома".
      24
    • Да, защото тук/там имам минало.
      26
    • Да, защото тук/там съм получил/а образованието си
      13
    • Да, защото тук/там съм се реализирал професионално.
      8
    • Да, тук/там искам да умра и да бъда погребан/а.
      17
    • Да, защото тук/там се чувствам най-добре - обичан/а, ценен/а и уважаван/а.
      11
    • Напоследък все по-осезаемо започвам да НЕ чувствам България като своя родина.
      5
    • Не чувствам България като своя родина, макар, че съм роден/а в нея.
      2
    • България не е моята родина - не съм роден/а и израснал/а в нея.
      1
    • Не съм роден/а и не съм израснал/а в България, но я обикнах като своя втора родина.
      0
  12. 12. Кои от изброените фактори формират у вас чувството за принадлежност към българската нация?

    • българското лично име, което нося
      21
    • българският език, който е моят роден/майчин език
      34
    • националните традиции и обичаи
      27
    • националната памет
      31
    • националната история
      28
    • националните герои
      23
    • националната култура
      26
    • националният фолклор
      24
    • националната литература
      20
    • националната архитектура
      13
    • държавните институции
      1
    • природата
      18
    • достиженията и успехите на българските учени
      12
    • достиженията и успехите на българските спортисти
      13
    • националната кухня
      10
    • народните носии
      9
    • Друго
      4
    • Не изпитвам чувство за принадлежност към българската нация.
      1
  13. 13. Дали един евентуален дебат или референдум относно националната идентичност, националния идеал и националната доктрина би бил...

    • необходим
      19
    • излишен, ненужен
      16
    • опасен
      0
    • Не мога да преценя.
      9
  14. 14. Подкрепяте ли възможността българските граждани да имат двойно гражданство?

    • Да.
      22
    • Не.
      15
    • Не мога да преценя.
      7
  15. 15. Вие имате ли двойно гражданство?

    • Да.
      5
    • Имах, но вече се отказах от чуждото и запазих българското.
      0
    • Имах, но вече се отказах от българското и запазих чуждото.
      0
    • Не, но скоро ще имам.
      1
    • Не, нямам чуждо гражданство, имам само българско.
      37
    • Не, нямам българско гражданство.
      1
  16. 16. Правилно ли е българите с двойно гражданство да гласуват и да бъдат избирани на изборите в България?

    • да, да гласуват и да бъдат избирани
      12
    • да, да гласуват, но да не бъдат избирани
      10
    • да, да бъдат избирани, но да не гласуват
      0
    • не, да не гласуват и да не бъдат избирани
      18
    • Не мога да преценя.
      4


Recommended Posts

  • Потребител

А това, че нации с ниско самочувствие имали икономически просперитет не само е глупост, то е и лъжа! Нито едно общество не може да има просперитет, ако не е интегрирано в разумна степен, без това да накърнява индивидуалните права и интереси. Защото човекшката дейност е нещо комплексно.

няма смисъл да се спори кое е глупост, има много проучвания по въпроса и те ясно показват, че горното е глупост

по-успешните държави в европа са по-малко патриотични от по-неуспешните

толкоз по въпроса

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 182
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Преди години в един нощен бар в Хавана, певеецът след като си направи шоуто, почна да отива до масите и да пита кой от къде е?

-Марсей

-Ааааа, Франция!- и почна да пее на френски някой шанзон. Друга маса други и се опитва да пее някоя позната песен на този език.

Предимно английски.

Стигна до една маса с около 5-6 гости в доста добро настроение.

-Вие?

-Барцелона!

-Испания!

Като ожулени скочиха.

-Не сме испаснци! Ние сме КАТАЛАНЦИ!!!!!!!

Замръзна въздуха. Даже и пияните изтрезняха. Но понеже певецът беше професионалист....

-Чудесно! Непознавам нито една каталанска песен. Ако обичате изпейте ми нещо за да я науча.

И пиените каталанци с радост почнаха нещо като народна песен да пеят на ИСПАНСКИ......

:grin::grin::grin::grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

няма смисъл да се спори кое е глупост, има много проучвания по въпроса и те ясно показват, че горното е глупост

по-успешните държави в европа са по-малко патриотични от по-неуспешните

толкоз по въпроса

Друг път. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

езикът не е определящ за идентичността на човек

на един човек майчиният му език може да бъде немски и да е роден в източна или запдна германия, швейцария или австрия

това, че някой говори немски или дори, че майчиният му език е немски не значи, че той е немец

това са балкански опростявания

откакто на балканите османската империя се разпада всички държави тук са провеждали доста сериозни политики по етническа хомогенизация, същото важи включително и за българия най-вече по отношение на турско говорещото население

всъщност ако някой от вас беше стъпвал в западна европа особено в райони където границите са се сменяли многократно щеше да знае, че езиците и това кой как ги говори и това в коя държава се живее изключително често не съвпадат

за каталонците е изключително важно техният диалект да бъде признат като език, въпросът е лишен от смисъл т.к. границата език/диалект е неясна поради наличието на езикови континиуми, специално в каталонския случай те до голяма степен са успели, защото имат автономен статут, собствена полиция и собствени табели

не случайно дадох пример по-рано, че за много испанци регионалната принадлежност е много по-важна от националната такава

в европа има държави, в които регионалната принадлежност е важна - испания е типичен пример, националната принадлженост е важна - русия е типичен пример, колко е европейска е друг въпрос и държави, в които хората много не им пука за тия работи - германците например не са особено патриотични и си гледат много повече семейството, работата и бизнеса от патриотичните глупости - дали това им е от двете загубени войни или от друго е друг въпрос

БГ и хората в БГ могат да изберат към кой от трите типа държави да принадлежат

силният стремеж към някаква идентичност е характерен за конкретна група хора - младежи в пубертета, които искат изява, но нямат финансовата възможност и опита да постигат нещо значимо сами, затова искат да се идентифицират в някаква група от други пубери и да правят нещата заедно, т.к. така е по-лесно и безопасно, другата голяма група са средизмноморските южняци, голяма част от които са ибягали от страните си или мрънкат по цял ден колко е тежък живота, но постоянно опитват да убедят себе си и другите как точно тяхната храна, жени, земя и обичаи са най-добрите на света - това най-вероятно е комплексарщина и липса на собствени постижения близка по характеристика до това дето движи пуберите в подобните им действия


Друг път. :)

по въпроса драги има конкретни статистики, които показват кое е друг път и кое е глупости, както казах няма да споря нито с теб нито с КГ, когато някой не иска да проумее нещо, той си остава сляп за него

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Веднъж имах интересно преживяване по отношение на националната идентичност. Възрастна жена, народна учителка и комунистка каза пред мен по повод един тип, който стреляше ентусиазирано със сигнален пистолет на Нова година:
- Ами че човекът е българин.
Явно дамата някак дълбоко разбираше гърменето като проява на българщина и човещина едновременно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

я ми кажете йосиф бродски каква му е националната идентичност, еврейска, руска или американска и с какво трябва да се гордее с трудовете си или с националната идентичност

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в европа сега текат същите процеси, които ще приключат по същия начин - тоталитаризъм, финансов колапс и разпад.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в европа сега текат същите процеси, които ще приключат по същия начин - тоталитаризъм, финансов колапс и разпад.

Тоест, Третата Световна Война.

:frusty2::frusty2::frusty2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в европа сега текат същите процеси, които ще приключат по същия начин - тоталитаризъм, финансов колапс и разпад.

всъщност в европа в момента тече точно обратния процес

в европа в момента върви изразена сегрегация, фрагментация и гетовизация

бедните райони стават все по-бедни, а парите продължават да се концентрират на едни и същи места

районите и градовете с устойчиво развитие са много по-малко от тези, които са в упадък или се хранят от концентрацията на хора и финансов капитал, което не може да бъде дефинирано като устойчиво развитие

почти навсякъде в Европа националистите, национализмът, шовинизмът и всякакви други течения са във възход от Гърция до Скандинавия националистите намират даже и политическа репрезентация, дори и в толерантна UK, UKIP е в тотален възход и има шанс да стане 3 партия на следващите избори

икономическите трудности правят хората по-лоши по-националисти, когато ти е трудно да вържеш двата края, един от най-лесните начини е да обвиняваш емигрантите за всичко

типичен пример е UK, където наличните емигранти дошли през последните 10г., не могат да бъдат виновни и за 1/10 от нещата, които им се вменяват (укриване на данъци, престъпност, отнемане на работни места и т.н.), просто защото са малко спрямо общата бройка население и работят работи, които местните така или иначе не искат да работят, в същото време има широкоразпространена теза, че източноевропейците трябва да си ходят откъдето са дошли и британия трябва да е за британците

всъщност всички империи и цивилизации се разпадат по икономически причини, упадъчните социални и политически процеси са най-често вторични

икономическият баланс при голяма империя е проблемен

от една страна имаме икономии от мащаба и увеличена ефективност от инфраструктура, комуникации и дългосрочна стабилност

от друга страна имаме law of diminishing returns, т.е. с времето вложените средства носят все по-малко пари, нищо че се увеличават

Рим и Атина имат своята история

Западната Цивилизация в момента върви към финансов колапс, поради това, че вече не е икономически ефективна и не може да осигури стабилен стандарт на живот на гражданите си, а това респективно се дължи на нарастващите разходи в няколко сфери:

1) ниска заетост - имаме 30-40-50% икономически неактивно население, което с всяка година нараства поради увеличената продължителност на живота (пенсионери), увеличаващата се безработица (автоматизация и деиндустриализация) и все по-късното включване на младежите в икономическия живот (безброй студенти живеещи при мама и тати)

2) горното води до хронично нарастващи социални, здравни и публични разходи със скорост по-висока от тази на икономиката (да не говорим, че тя от няколко години не расте, а дали е нарствала преди или е нараствал дълга и спекулативната й част е спорен момент):

а) увеличен брой държавни и общински служители

б) все по-голяма роля на държавата и общините в икономиката чрез обществените поръчки, голяма част от заетостта в частния сектор е индиректно публична заетост, проектите са публични просто подизпълнителите са частни

в) нарастващи социални, пенсионни и здравни плащания

3) хронични търговски дефицити още от 70те години

4) увеличената икономическа интеграция (най-вече финансова), интегрира и бизнес цикъла в световен мащаб, така вече имаме светони рецесии и депресии, непознати до скоро

в аспекта на горното няма никакво значение, че американците са много по-горди с държавата си от британците, а че германците са много по-малко патриоти от гърците

лайната са едни и същи, растат, преливат и който не го е разбрал, толкова по-жалко за него

разбира се винаги трябва да има за какво да се говори и словоблудства и гейовете и патриотичните изблици или липсата на патриотизъм са чудесен повод за това

а докато продължаваме да словоблудстваме какви сме, какви трябва да сме, какви сме били и какви бихме могли да бъдем и в БГ и в УК и в САЩ процентът заети, ще е по-нисък тази година, а социалните, здравните, пенсионните и публичните плащания ще са се увеличили за пореден път

хубав уикенд, аз отивам да изкарам (да поработя малко) и похарча (да пазарувам малко) някой паунд

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

я ми кажете йосиф бродски каква му е националната идентичност, еврейска, руска или американска и с какво трябва да се гордее с трудовете си или с националната идентичност

А с какво едно от това пречи на другите? Все едно човек да има родители от различна националност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

всъщност в европа в момента тече точно обратния процес

в европа в момента върви изразена сегрегация, фрагментация и гетовизация

бедните райони стават все по-бедни, а парите продължават да се концентрират на едни и същи места

районите и градовете с устойчиво развитие са много по-малко от тези, които са в упадък или се хранят от концентрацията на хора и финансов капитал, което не може да бъде дефинирано като устойчиво развитие

почти навсякъде в Европа националистите, национализмът, шовинизмът и всякакви други течения са във възход от Гърция до Скандинавия националистите намират даже и политическа репрезентация, дори и в толерантна UK, UKIP е в тотален възход и има шанс да стане 3 партия на следващите избори

хубав уикенд, аз отивам да изкарам (да поработя малко) и похарча (да пазарувам малко) някой паунд

Точно затова я го закъсват такива като нас в Европа, я!

А този ограничен и старомоден , всъщност популистичен, просташки, ограниче и лумпен- шовинизъм е доста по -опасен от липсата на патриотизъм.

Затова той се и разпалва от някого в някои отделно взети страни.... )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А с какво едно от това пречи на другите? Все едно човек да има родители от различна националност.

не се вписва във вашите модели за мононационалност и монопатриотизъм

а такива хора има страшно много

както каза един днес по BBC4 като го питаха 'your family is from Jamaica' - 'yes, but I am from Birmingham' ... човекът участваше в много сериозна дискусия от позицията на университетски преподавател с големи обществени интереси ...

сериозните хора нямат никакъв интерес към национален патриотизъм и такива неща

те са съсредоточени или върху глобалния свят (граждани на света) или върху място където живеят (например богато селце в английската провинция)

човек не може да промени всичко

национализмът и патритарството са за white trash и за плебса

и за политиците

иначе нормалните европейци изобщо не се интересуват от тях

те много отдавна са разбрали, че навсякъде има и хубаво и лошо и нещата са такива каквито са, няма нужда хората да бъдат разделяни по националсти или разпалено да се опитваме да убеждаваме другите колко хубава е нашата държава ... това е комплексарщина ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ухууу, колко силно казано - за плебса. А за аристокрацията са глобализмът и изискано интелектуалното: "всичко е въобразено и трябва да се деконструира".

Веднага ти давам пример с евреите - искаш да ми кажеш, че тези, които живеят не само в Израел не са патриоти поне на два народа ли?

Нито има мононационалност, нито има моно патриотизъм.

Ако не цениш останалите нации, особено ако си свързан по някакъв начин с тях, си толкова неадекватен, колкото и ако не цениш своята.

Просто е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

познавам доста евреи, които не са стъпвали в израел, загубили са религиозност и прозиходът им не ги вълнува особено

това не ги прави по-лоши евреи или по-лоши хора от другите евреи

израел е нововъдение, евреи има от хилядолетия, а в съвремието те си имат държава от скоро

може много да се спори по въпроса как евреите са успяли да съхранят някакви традиции и култура без даже да си имат държава

аз лично не мога да разбера какво значи да цениш нация

прост пример наскоро бях за пореден път в париж, и за пореден път се убедих, че това си остава същото гадно, мръсно, миришещо на урина място, изключително скъпо за това което предлага и пълно с досадни превъзбудени туристи и шовинистични парижани

какво точно трябва да ценя там - френската нация, революциите, айфеловата кула или храната, nouvelle cuisine от която оставам гладен

не ценя нищо и не ме интересува, ако айфеловата кула беше построена на друга място, по същото време, но не от айфел, това няма да я направи по-малко значима, само защото не е френска

евала, на айфел и на всички участвали в проекта, които са успели да го прекарат въпреки многото затруднения и скептицизъм, това обаче е тяхна лична, а не национална заслуга, в последствие това е експлуатирано като национален символ, но това е друг въпрос

нещата не са по-различни в спорта или в каквото и да било, някакво турче си скъсва гъза да вдига тежести, взима анаболи до полуда и печели златен медал за БГ и изведнъж става герой, а ако срешнеш на улицата по джапанки и ти говори на турски и ухае на овнешко и лук имаш съвсем друго отношение към него ... истината е, че въпросното момче си е скъсало гъза за себе си, а е било в БГ националния отбор, най-вероятно защото не се е вредило до турския или са му дали по-добра оферта или пък просто така се е случило ... след няколко години същото момче отива и се състезава за Катар ...

това са нещата от живота, може да ми пишете, че съм циничен, но всъщност аз съм много прагматичен

когато в УК всичко е вървяло напред (19 век, индустриализацията), това е било движено от обикновените хора, строители, инжинери и предприемачи, а не от държавата, разходете се из музеите и провинцията, прочетете и ще видите колко често държавата не ги е подкрепяла и са правели нещата на собствен риск ... като минат 100г. един такъв проект изведнъж се превръща в част от 'британското наследство' и туристическа атракция, а неудобните подробности се потулват

абе изобщо, чешем си клавиатурите в тази тема ...

аз съм един от малкото в този форум, живял активно в четири държави

предпочитам да живея в нископатриотична държава като Англия или Германия, където животът ми е уреден, хладилника пълен, колата нова, а банковата сметка пълна, отколкото във високопатритичните Гърция и Русия, където нищо не е уредено и цари хаос и неяснота по един куп въпроси

това горното го пиша са за да се абстрахираме от БГ, защото знам, че ви е болезнено и ви бърка отвътре

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За Париж си прав, от части. Зависи къде се разхождаш и ядеш. Опитвал ли си Ше папа (При татко)? http://www.chez-papa.com/

Дават ти порция.....Не можах да си я изям порцията, хем без хляб ядох.

Незнам какъв филинг обичаш, но аз обикновенно където съм се старая да хвана нещо специфично за мястото. Не говоря за местата настроени за туристите, защото това е фалшиво. А ако имам възможност там където има шанс да контактуваш с местни хора...

И до ден днешен приятелите ми когато стане за дума споменават (хем ги водих по манастири, музеи на море), разказват, че когато ги занесох в селото на баба ми срешнаха до казана бабичка печаща сливова и покани от едно кокакола шише сливова на приятеля ми. Голям маниак на качествен спирт, но и до ден днешен я споменава. Същото, че за аламинут се събраха хора и без да се съвземем ни направиха такова огощение каквото и от тогава не съм бил.

Или друг път на курорт в Созопол приятелят ми маниак за риба, ставаше рано да лови риба с въдица. Още първият ден дойде с пълен сак риба и миди. И после всеки ден. Разказва, че местните като видяли, че е чужденец, първо му давали съвети, с какво как се лови там. После го канили с ракийка, бира и като видяли, че не е превзет му дали ей така рибир миди...Повече познати и приятели събра за 10 дена без да знае езика от колкото аз. Много пъти се случваше, че при вечерната разходка ей от тук ей от там някой ще го поздрави, даже много пъти прибирайки се ще ни поканят седналите на улицата хора на бира, мезе, ракийка....

Обичам Прага, Виена, Париж може би защото сградите, традиционалните центрове много си приличат на тези в Будапеща. Предимно гледам да си седна на някое по-странично кафене, пивница или мраморна масичка до едно кафе, бира или винце и ей така само да гледам и слушам местните.....

:guitar::goodpost::guitar2:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

париж го давам за пример за прехвалено място, обект на национална гордост, пълно с шовинистични прасета

не обсъждам хубавите квартали, в които прекарвам повечето си време или кварталните кафенета в 'белите' части на града, където можеш да си прекараш приятно

французите се гордеят с всичко френско, даже имат разни тъпи закони колко френска музика да имат, а се опитват да прекарат подобни регулации за френското кино и на европейско ниво, чиста комплексарщина на упадъчна държава ако ме питате мен

икономиката им загива и вече е късно да се направи каквото и да било

могат да се гордеят от сутрин до вечер с френските си работи, но център на следващата голяма криза в еврозоната ще са именно те, поради собствената си некадърност и мързел

там ще избухне голямата бомба и ще ги отнесе като 'куцо пиле домат', ей бях го забравил тоя лаф

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

всъщност в европа в момента тече точно обратния процес

в европа в момента върви изразена сегрегация, фрагментация и гетовизация

бедните райони стават все по-бедни, а парите продължават да се концентрират на едни и същи места

районите и градовете с устойчиво развитие са много по-малко от тези, които са в упадък или се хранят от концентрацията на хора и финансов капитал, което не може да бъде дефинирано като устойчиво развитие

почти навсякъде в Европа националистите, национализмът, шовинизмът и всякакви други течения са във възход от Гърция до Скандинавия националистите намират даже и политическа репрезентация, дори и в толерантна UK, UKIP е в тотален възход и има шанс да стане 3 партия на следващите избори

икономическите трудности правят хората по-лоши по-националисти, когато ти е трудно да вържеш двата края, един от най-лесните начини е да обвиняваш емигрантите за всичко

типичен пример е UK, където наличните емигранти дошли през последните 10г., не могат да бъдат виновни и за 1/10 от нещата, които им се вменяват (укриване на данъци, престъпност, отнемане на работни места и т.н.), просто защото са малко спрямо общата бройка население и работят работи, които местните така или иначе не искат да работят, в същото време има широкоразпространена теза, че източноевропейците трябва да си ходят откъдето са дошли и британия трябва да е за британците

всъщност всички империи и цивилизации се разпадат по икономически причини, упадъчните социални и политически процеси са най-често вторични

икономическият баланс при голяма империя е проблемен

от една страна имаме икономии от мащаба и увеличена ефективност от инфраструктура, комуникации и дългосрочна стабилност

от друга страна имаме law of diminishing returns, т.е. с времето вложените средства носят все по-малко пари, нищо че се увеличават

Рим и Атина имат своята история

Западната Цивилизация в момента върви към финансов колапс, поради това, че вече не е икономически ефективна и не може да осигури стабилен стандарт на живот на гражданите си, а това респективно се дължи на нарастващите разходи в няколко сфери:

1) ниска заетост - имаме 30-40-50% икономически неактивно население, което с всяка година нараства поради увеличената продължителност на живота (пенсионери), увеличаващата се безработица (автоматизация и деиндустриализация) и все по-късното включване на младежите в икономическия живот (безброй студенти живеещи при мама и тати)

2) горното води до хронично нарастващи социални, здравни и публични разходи със скорост по-висока от тази на икономиката (да не говорим, че тя от няколко години не расте, а дали е нарствала преди или е нараствал дълга и спекулативната й част е спорен момент):

а) увеличен брой държавни и общински служители

б) все по-голяма роля на държавата и общините в икономиката чрез обществените поръчки, голяма част от заетостта в частния сектор е индиректно публична заетост, проектите са публични просто подизпълнителите са частни

в) нарастващи социални, пенсионни и здравни плащания

3) хронични търговски дефицити още от 70те години

4) увеличената икономическа интеграция (най-вече финансова), интегрира и бизнес цикъла в световен мащаб, така вече имаме светони рецесии и депресии, непознати до скоро

в аспекта на горното няма никакво значение, че американците са много по-горди с държавата си от британците, а че германците са много по-малко патриоти от гърците

лайната са едни и същи, растат, преливат и който не го е разбрал, толкова по-жалко за него

разбира се винаги трябва да има за какво да се говори и словоблудства и гейовете и патриотичните изблици или липсата на патриотизъм са чудесен повод за това

а докато продължаваме да словоблудстваме какви сме, какви трябва да сме, какви сме били и какви бихме могли да бъдем и в БГ и в УК и в САЩ процентът заети, ще е по-нисък тази година, а социалните, здравните, пенсионните и публичните плащания ще са се увеличили за пореден път

хубав уикенд, аз отивам да изкарам (да поработя малко) и похарча (да пазарувам малко) някой паунд

Ъ-ъ-ъ, увеличената продължителност на живота (пенсионери) на първо място като причина за колапса, макар и разгледано в контекст, още в самото начало те разконспирира като конспиратор. :grin:

У Пакистан дядовците никой не ги закача до дълбооока старост.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нито Англия, нито Германия са нископатриотични. Не-шовинистични може би.

И кой е казал, че само когато държавата движи нещо, има патриотизъм в обществото?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нито Англия, нито Германия са нископатриотични. Не-шовинистични може би.

И кой е казал, че само когато държавата движи нещо, има патриотизъм в обществото?

всичко е релативно по всички скали за патриотичност/национализъм/национална гордост Германия е много по-надолу от Русия и Гърция и в долните места на класацията в Европа

http://www.forbes.com/2008/07/02/world-national-pride-oped-cx_sp_0701patriot_slide2.html

няма значение дали ще гледате тази класация или друга

резултатите винаги ще са едни и същи

Германия, Швеция, Швейцария са държави с ниски нива на патриотизъм

който не му харесва проблемът си е негов

всъщност в целия развит свят англосферата извън европа е голямото изключение, всички други развити държави са ниско патриотични

за това си има обяснение - англодържавите извън европа, започват от нулата и трябва да изградят нова национална идентичност, за тях това е от изключителна важност и го правят ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ниско шовинистични, а не нископатриотични. Пак тая културология....

съжалявам, ама са нископатриотични

не е културология, а е статистика

а който не му харесва, мисля, че обясних че това си е негов проблем

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво, немците не си харества страната и традцията? I don`t think so.

немците нямат хомогенна традиция, нямат и хомогенна държава

а това да харесваш мястото където живееш в германия е много по-важно от това да си харесваш страната, страната е абстракция, сивите блокчета до полската граница и богатите квартали в мюнхен нямат много общо освен немския език

комплексираните балканци от малки държави като българия както обикновено забравят, че по света има и по-големи, по-федеративни държави, където местните традиции и местното самоуправление често имат приоритет пред някакви измислени национални идеали

освен това да си харесваш страната е нещо общо, патриотизъм е нещо конкретно, респективно това е поредната тема, която след малко ще се оцапа със словоблудство

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...