Отиди на
Форум "Наука"

Телескоп


Recommended Posts

  • Потребител

Zdraveite!

BIh iskal da razbera ot horata koito po profesionalno ot men se zanimavat s teleskopii astronomiq :)

Imam jelanie da si kypq teleskop i haresah tozi :http://magazin.photo...6405100006.html

az sym na4inaesht i cenata spored men my e dobra no mi trqbva malko po profesionalno mnenie.

Blagodarq :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравей и добре дошъл в раздела за Космически на науки.

Молбата ми в ролята на модератор е да пишеш на кирилица.

Поздрави, мод. ББ

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравей и бъди така добър като за начало да пишеш на кирилица.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Zdraveite!

BIh iskal da razbera ot horata koito po profesionalno ot men se zanimavat s teleskopii astronomiq :)

Imam jelanie da si kypq teleskop i haresah tozi :http://magazin.photo...6405100006.html

az sym na4inaesht i cenata spored men my e dobra no mi trqbva malko po profesionalno mnenie.

Blagodarq :)

На телескоп

Celestron FirstScope 76

липсва монтировка. Не виждам начин за прецизно насочване към определен обект. Дори Луната ще бъде проблем да бъде "храната" във фокус за наблюдение.

За съжаление, Земята се върти и като резултат от това въртене, наблюдаемите космически обекти си изместват местоположението спрямо точката на наблюдение. Това налага постоянна корекция на позицията на тръбата. Без наличието на монтировка наблюдението е почти невъзможно.

Ако обектът се намира на земната повърхност /например: съседката от съседния жилищен блок/ монтировка не е е нужна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И ще я виждаме с главата надолу :)

Вярно е!

:)

Във форума има тема посветена на работата с телескопи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за информацията :) ии топлото посрещане

:grin: а що се отнася за целта това не е съседката а някоя съседна галактика :)



ии ще потърся друг :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а вие можете ли да ми предложите нещо по добро
скоро бях на едно астрономическо наблюдение и там гледах сатурн през телескоп и доста добре се виждаше но за такъв телескоп сигурно ще трябва да спесявам 10години :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега погледнах, ми аз го имам това нещо. Има два окуляра за две различни увеличения. Но общо взето е като силен бинокъл. Върти се по вертикална и хоризонтална (нагоре-надолу) ос. Ръчно. Няма "мерник" за по-лесно нацелване на обектите, което малко затруднява. Аз си го взех от любопитство. И докато зяпах за падащи звезди тези дни попаднах на странно нещо. Нещо светкаше с различни цветове. Неподвижно. Викам си, ето, това е, НЛО видях. Ама като насочих телефона, там излизаше някаква звезда - Capella. Гугъла веднага изкара "меняща цвета си звезда". Простих се с НЛО-то. Оказа се, че били две двойки звезди. Но що си мени "нещото" цвета, не ми стигна търпението да чета. За начинаещи не е лошо телескопчето. То и за такова се пласира, за годишнина някаква, май. И го хвалеха с това, че бил по силен от телескопа на Галилей.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На нашия пазар има телескопи за около 300 - 400 лева. Тринога, нютонов тип монтировка и телескоп /също нютонов тип/.

Този е перфектен за целите, които си си поставил.

http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF-celestron-astromaster-130eq

439 лева

  • Диаметър на обектива: 130 мм
  • Монтаж: Екваториално
  • Фокусно разстояние: 650 мм
  • Окуляри: 10/20 мм
  • Статив - Минимална височина: 63 cm.
  • Макс. Статив Височина: 110 cm
  • Макс. Коефициент на увеличение: 33x - 65x
  • Дизайн: Отразяване на телескоп

****

Този също става

http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF-powerseeker-114eq

309 лева



екваториален тип монтировка = нютонов тип монтировка.

С този тип се работи по-трудно, но е за предпочитане.

Може да се вземе и с GPS насочване. Това е най-доброто решение. Струва около от 800 до 2000 лева.



Прегледай и този модел. Компютаризиран е. Цената е около 600 лева.

http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF-nexstar-60slt-computerized

На мен не ми допада този телескоп, че не е нютонов тип - азимутна монтировка.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Провокира ме и аз да погледна за телескопите - какво се прави и какво се предлага.. Но после...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Жоро, ако планираш да ходиш по планините с кола - ще ти услужа с моя телескоп - 114 X 900, нютонов тип.

Над 3000 косм. обекта могат да бъдат наблюдавани с него.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На нашия пазар има телескопи за около 300 - 400 лева. Тринога, нютонов тип монтировка и телескоп /също нютонов тип/.

Този е перфектен за целите, които си си поставил.

http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF-celestron-astromaster-130eq

439 лева

  • Диаметър на обектива: 130 мм
  • Монтаж: Екваториално
  • Фокусно разстояние: 650 мм
  • Окуляри: 10/20 мм
  • Статив - Минимална височина: 63 cm.
  • Макс. Статив Височина: 110 cm
  • Макс. Коефициент на увеличение: 33x - 65x
  • Дизайн: Отразяване на телескоп

****

Този също става

http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF-powerseeker-114eq

309 лева

екваториален тип монтировка = нютонов тип монтировка.

С този тип се работи по-трудно, но е за предпочитане.

Може да се вземе и с GPS насочване. Това е най-доброто решение. Струва около от 800 до 2000 лева.

Прегледай и този модел. Компютаризиран е. Цената е около 600 лева.

http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF-nexstar-60slt-computerized

На мен не ми допада този телескоп, че не е нютонов тип - азимутна монтировка.

Тези наистина ми харесват но цената ми е малко нагоре за такъв може би след няколко години ако задълбоча познанията си :)

а и на всички телескопи ли от нютонов вид се виждат на обратно обектите?

:frusty2:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

а и на всички телескопи ли от нютонов вид се виждат на обратно обектите?

Всъщност, аз говорех за монтировки.

Монтировката е това, на което се поставя телескопа. Не с бъркайте с триногата (или колоната) на телескопа. Монтировката се поставя върху триногата/колоната, а после на нея се закрепя телескопа...

Монтировки

Всъщност преди да разгледаме телескопите не е зле да рагледаме видовете монтировки за телескопи . Монтировката е това, на което се поставя телескопа. Не с бъркайте с триногата (или колоната) на телескопа. Монтировката се поставя върху триногата/колоната, а после на нея се закрепя телескопа. Принципно има два вида монтировки - алт-азлимутални и екваториални. Първите се движат по азимут (наляво-надясно) и по височина (нагоре-надолу). секомптъризираните монтировки от този тип се използват все по-рядко, защото често са слаби и не могат да следят движението на небесните обекти. Въпреки всичко тази монтировка е по-добрия избор при наземни наблюдения с малки телескопи и далекогледи поради опростеното и интуитивно боравене с нея. Единственте алт-азимутални монтировки, които се ползват често за астрономически цели са компютъризираните едновилкови или двувилкови такива. Екваториалните монтировки се движат по две оси - полярна и деклинационна. Движението става по небесните север-юг и изток-запад. За да се научите да боравите с такава монтировка се изисква малко време, но веднъж като свикнете, ползването й ще е лесно. Ако правилно се насочи полярната ос на екваториалната монтировка към небесния полюс монтировката може да следи небесните обекти с въртене само по една ос (полярната). Това е несравнимо удобство, особено ако монтировката е

снабдена с мотор за полярната ос. Такъв тип монтировка е задължителна за астрофотография. Напоследък често се ползват компютъризирани (или Go-To) монтировки. Тези монтировки могат да бъдат както едно/двувилкови алт-азимутални така и екваториални като и в двата случая могат автоматично да прицелят телескопа в желан от наблюдателя обект и да го следят. Въпреки че Go-To функцията изглежда привлекателна доста любители смятат, че този тип монтировки ги "ограбва" от "удоволствието" сами да търсят обектите си. Тези монтировки задължително се нуждаят от захранване и дори много от тях въобще не могат да работят в обикновен (не Go-To) режим без него. Повечето любителски телескопи са оборудвани с екваториална или с Go-To монтировка. Масовите екваториални телескопи обикновено са с монтировки EQ1-6 като 1 е най-слабата, а 6 най-силната. Цените на тези монтировки са от 80$ за най-слабата и около 800$ за най-силната. Под сила на монтировката се има в предвид максималната маса с която може да бъде натоварена. Има компании, които произвеждат много по-качествени монтировки, които съответно са и доста по-скъпи. Монтировките на Astro-Physics са еталон на качеството, но обикновено трябва да се запишете в списъка с чакащите за да можете да дадете поръчка! Mountain Instruments, Software Bisque,Losmandy, Takahashi, Vixen и още няколко компании произвеждат качествени монтировки с различна сила на цени вариращи от 700 до над 10000$!

http://www.starrydreams.com/telescopes_guide#mounts

Препоръчвам ти това ръководство:

Телескопи - ръководство за начинаещи http://www.starrydreams.com/telescopes_guide#mounts

Оптични схеми:

Sct.jpg

Оптична схема на Шмид-Касегрен

Mct.jpg

Оптична схема на Максутов-Касегрен

Sn.jpg

Оптична схема на Шмид-Нютон

Mn.jpg

Оптична схема на Максутов-Нютон

http://www.starrydreams.com/telescopes_guide#terms

Ако ти прави впечатление, независимо от избраната оптична схема, образът на наблюдавания обект ще бъде "обърнат".. но това не е проблем. Проблемът е да се научиш да виждаш изобщо нещо ... повярвай ми.

След като започнеш да различаваш детайли от обекта, работата с телескопа става много забавна и интересна.

Например: аз винаги препоръчвам на начинаещите астрономи да започнат с наблюдения на Сатурн /сега е подходящ сезон за него/ и Юпитер. Много красиви, ако монохроматичните* образи са красиви??? се появяват в окуляра.

На Юпитер се виждат 4 от спътниците му.

------

* монохроматичните - черно-бели изображения

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Жоро, ако планираш да ходиш по планините с кола - ще ти услужа с моя телескоп - 114 X 900, нютонов тип.

Над 3000 косм. обекта могат да бъдат наблюдавани с него.

Само да направя Нивата на батерии, че въздух разправят нямало.

а и на всички телескопи ли от нютонов вид се виждат на обратно обектите?

:frusty2:

Знаеш вече това няма значение, за космически тела.

FYI - Ето бинокълът как обръща. 2-те триъгълни призми са на 90° една спрямо друга, едната сменя ляво-дясно, другата горе-долу. Вместо призма ефектът може да стане и с 2 двойки плоски огледала, разположени по аналогичен начин. Ненужно усложнение при телескопите

binoculars-drawing.jpg

И после разправя, че не го искал за съседкада.. Да, бе, да..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мдам. коро азфасовах едно малко бинокълче и намерих малко призмено нещо, което само обръща образа. Залепени призми някакви. Долната схемичка на Жоро. Чудех се дали няма да може да се сложи преди окуляра (както и при бинокълчето) и да обрърне образа на телескопа ми. Ама нещо ме мързи напоследък.

Много мъка да се пише на таблет.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чудех се, дали ще може да се събере нещо като телескоп от някакво вдлъбнато огледало.

Телескопчето (FirstScope 76) е много простичко. Едно вдлъбнато огледало, едно плоско, окуляр и фокусираща система. Мислех си за домашните вдлъбнати огледала от магазина, но те са много криви за далечни обекти. Но огледало от някой стар прожекционен апарат или нещо от сорта дали няма да свърши работа?

А лупа с плоско огледало дали не може да свърши работа на вдлъбнато огледало?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Огледалото трябва да е максимално прецизно изработено. точноста се отчита чрез нютонови пръстени. Иначе вместо звезди ще видиш мъглявни или комети...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мдам. коро азфасовах едно малко бинокълче и намерих малко призмено нещо, което само обръща образа. Залепени призми някакви. Долната схемичка на Жоро. Чудех се дали няма да може да се сложи преди окуляра (както и при бинокълчето) и да обрърне образа на телескопа ми. Ама нещо ме мързи напоследък.

Много мъка да се пише на таблет.

Пред окуляра като ги сложиш, ще трябва да съобразиш колко да намалиш дължината на тръбата, ако не искаш да сменяш лупи. Виж пак някоя схема - призмите имат и такова предназначение като правят пътя на лъчите малко зигзаг. Отделно, че малките призми от бинокъл може да не хващат целия сходящ сноп, което ще доведе до загуба на светлосила или ограничено зрително поле.

Пак се справяш по-добре, отколкото аз на телефон.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Дори и да имаш цялата прецизност на света, лупа с плоско огледало е кофти концепция - комбинира минусите и на двете.

Загуби от непълната прозрачност на лупата + загуби от отклоняващото/ отразяващо плоско огледалце, което трябва да го има при рефлекторните за да отклони сходящия сноп. А и + загуба от отражението на голямото огледало =? А и всеки от тези елементи си има и изкривяване...

Лещата пречупва различно различните цветове, има си компенсиращи лещи за целта...



Мен рефлекторен телескоп ми трябва за друго - като оптическа система, за предаване на информация по оптичен път по въздух - http://en.wikipedia.org/wiki/Free-space_optical_communication

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пробвах (проверих) забележката на Дорис. Оказа се по-права от колкото ми се искаше :grin:

Един стъклен капак на тенджера ми изглеждаше много прецизен, стъклен.

Сложих едно листче на фокуса и насочих капака към лампата за да видя изображението. Имаше изображение, би могло да се разпознае какво се гледа, но имаше доста мъгла (нечист капак) и по-важното, странни "мъглявини" като от цигарен дим и нещо като извита опашка на комета самоче в двете страни, на дъга.

Като се вземе впредвид, че лампата заема много по-голям пространствен ъгъл от една звезда, означава, че телескоп от капак на тенджера ... не става.

Дорис :good:



Пробвах (проверих) забележката на Дорис. Оказа се по-права от колкото ми се искаше :grin:

Един стъклен капак на тенджера ми изглеждаше много прецизен, стъклен.

Сложих едно листче на фокуса и насочих капака към лампата за да видя изображението. Имаше изображение, би могло да се разпознае какво се гледа, но имаше доста мъгла (нечист капак) и по-важното, странни "мъглявини" като от цигарен дим и нещо като извита опашка на комета самоче в двете страни, на дъга.

Като се вземе впредвид, че лампата заема много по-голям пространствен ъгъл от една звезда, означава, че телескоп от капак на тенджера ... не става.

Дорис :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Виждал съм сферично вдлъбнато огледало от някакъв вид проектор /така ми се каза, аз не си представям какъв, киномашина не съм виждал но едва ли/, с диаметър над 10 см, такова ако стане... направо си вземи лоу кост или по ибей си купи части / китове

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...