Отиди на
Форум "Наука"

Върхове на стрели


drupi

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, предлагат ми (да купя) няколко върха на стрели намерени край В. Търново, ценни ли са такива находки? В лошо състояние са, но на мен са ми интересни. Имат ли и някаква реална стойност? От коя епоха са тези, които могат да се намерят в България?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами за археолозите и за науката ще да са ценни, стига наистина да са от средновековието. Снимки да покажеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Първите две изглеждат автентични, последната ми се струва прекалено добре запазена за да е средновековна. Къде точно край Търново са намерени?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам нищо друго за тях, съжалявам. Всъщност не качих още една, която идва "в комплект" с последната. По снимките може ли да се определи приблизителна възраст, епоха?

post-13343-0-83602400-1378120321_thumb.j

Редактирано от drupi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За първите две може да дадеш по 2 лв на бр , другите да им стоят . Ако ти се опънат на пазарлъка , кажи им да идат и да извадят 100 кг от тях и да ги носят в някой пункт за старо желязо . Там ще им дадат по 40 ст на кг . В България върхове на стрели има още от най-ранна античност та до момента в който пушките сменят лъковете . Откривани са и кремъчни и костени стрели от палеолита . Ценни са за историята и археологията , иначе не струват нищо .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това че са намерени край Търново обнадеждава, че може да са от късното средновековие поне. Но иначе наистина не са нищо повече от корозирали парченца желязо и ще имат стойност единствено в музея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Върха от първата снимка е от 11-14 в. Триострите върхове са най-вероятно степно влияние и се датират в широки граници от 8, та до 14 век, но са по-рядко срещани, този от третата снимка наистина изглежда съмнително. Нищо особено в общи линии.

Това, разбира се, е мнение на неспециалист.

Без археологическия контекст и точното местонамиране по-точна датировка едва ли може да се направи.

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Третата и четвъртата стрели са бронзови.Срещат се в селищата от III до VII век преди новата ера.По това време са обичали да населяват поречията на реките.Сигурно покрай река Янтра могат да се намерят и други селища и крепости от тоя период.До гр.Бяла и с.Крушето се намират крепости основно от трети век пр.н.е.

Железните стрели съм избягвал да ги намирам ,предполагам че тия са късни ,ловни стрели защото са с по широки върхове.

Тия стрели са културни ценности и ако притежаваш три броя от тях, могат да ти заведат дело. http://www.court-sh.org/2011/0070cc11_570a3111.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на всички за отговорите и информацията!

Тия стрели са културни ценности и ако притежаваш три броя от тях, могат да ти заведат дело. http://www.court-sh....11_570a3111.htm

Значи без мене :)

Калоян

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Върховете от стрели са нещо по-скоро интересно за науката, отколкото за колекционерите. В смисъл, че е по-интересно точното им местонамиране (не само географско, но и във връзка с околните предмети - гроб, останки от жилище, поле, гора), отколкото те самите.

Скъпи са предметите, които са по-редки (но не в смисъла на уникални, с който злоупотребя Божо и неговите събратя и посестрими), а тези дето са от ширпотребата се между евтини и чиста проба боклук. Това разбира се не означа, че не може притежателя на такива артефакти да си има неприятности с органите на МВР (друг е въпросът, че някои хора с металотърсачи бродят съвсем необезпокоявано и без да се смущават, че работят на публично и съвсем не безлюдно място ... но няма прошка за кокошка).

Тъй че за артефактите от масов тип ценността е по-скоро в това около тях, а не в тях самите. Примерно едно е сватбената рокля на княгиня Калина, а съвсем друго са чорапите, с които съм бил обут, докато съм писал това, нищо че са все дрехи от едно и също време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Офтопик: Фотоапарата би направил по-добри снимки, ако бъде с изключена светкавица, защото в тъмата тя единствено дръпва контраста и постеризира до черно и бяло.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Като бях студентка имах един колега, който търсеше и събираше върхове на стрели и копия. Съхраняваше ги в една кутия и ни показваше. Но той ги събираше във връзка с дипломната си работа. Спомням си че тя беше посветена на хладните оръжия в Средновековна България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Върховете от стрели са нещо по-скоро интересно за науката, отколкото за колекционерите. В смисъл, че е по-интересно точното им местонамиране (не само географско, но и във връзка с околните предмети - гроб, останки от жилище, поле, гора), отколкото те самите.

Скъпи са предметите, които са по-редки (но не в смисъла на уникални, с който злоупотребя Божо и неговите събратя и посестрими), а тези дето са от ширпотребата се между евтини и чиста проба боклук. Това разбира се не означа, че не може притежателя на такива артефакти да си има неприятности с органите на МВР (друг е въпросът, че някои хора с металотърсачи бродят съвсем необезпокоявано и без да се смущават, че работят на публично и съвсем не безлюдно място ... но няма прошка за кокошка).

Тъй че за артефактите от масов тип ценността е по-скоро в това около тях, а не в тях самите. Примерно едно е сватбената рокля на княгиня Калина, а съвсем друго са чорапите, с които съм бил обут, докато съм писал това, нищо че са все дрехи от едно и също време.

Колега,друго си е да пишеш с чорапи ,но ако принцеса Калина подари втора сватбена рокля на музея тогава може да пишеш вече бос.Заедно с роклята, Симеон подари медалите и ордените на царското семейство.След известно време разбра че се е минал досвидя му взе ги обратно и ги продаде чрез Сотби или Кристи.Тая рокля има значение за българския народ колкото миризмата на твоите чорапи.Виж ако в НИМ изложат затворническия костюм на Симеон веднага бих отишъл да го видя колкото и да е скъп билета.
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...