Отиди на
Форум "Наука"

трудност с правене на количка, която върви на ток


gamer

Recommended Posts

  • Потребител

Направих си количка, която върви на ток. Не е с дитанционно, а с кабел. Чудно ми е как да я направия да върви напред и назад, а не само в едната посока.

Тя работи с конвертор, който от 220 волта смаля на 6

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има вариант с промяна на редуктора. Трябва да се добави още зъбно колело, което да обръща движението. Остава въпросът с управлението му /включването му - изключването му/. Трябва отново да се включи електроника /ел. техника/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Най-лесно според мен за завиване ще ти е да смениш посоката на тока, щом като /най-вероятно/ си с постоянно токов мотор. Това може да стане с вид превключвател. Чрез превключване на скорост вече става по-сложно за изработка - скоростна кутия правиш, която на всичкото отгоре ще трябва да се задвижи от електромагнит. Редуктор е зъбно колело /не задължително/ дето намалява оборотите и прави сила / момент.

Завиването - линеен двигател или по-мънечко електромоторче с винт, който върти зъбното на кормилото. Пак ще е по-лесно да сминиш поляритета



Има откъде да видиш ако мислиш, че можеш да си направиш, но едва ли само половината дистанционно ще намериш...



Сервомеханизми, ипълнителни механизми, задвижки или актуатори се наричат такива механизми дето задвижват кормила, кормилни плоскости или други подобни. Първото беше популярно през соца, а схемата дто ги упралява /електрониката/ е драйвер.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

кажи какво имаш или пък аз да изброявам, а ти да казваш можеш ли да си набавиш

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

да смениш +и - на крачетата

тогава обратно ще се завърти моторчето



Важи за постоянно токовите и не електронни - какнито са по играчките

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз това го знам по друг начин



имам няколко моторчета, няколко платки от играчки и няколко обикновени превключвателя - малки ,и едно пистолетче от писта

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да сменя полюсите



аз съм на 13

и разбирам малко неща от тези

но знам достатъчно колкото да си направя количка на ток

която върви само в едната посока

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като за начало, най-лесно ще ти е да обръщаш батерията или жиците с + и – на конвертора :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

да сменя полюсите

аз съм на 13

и разбирам малко неща от тези

но знам достатъчно колкото да си направя количка на ток

която върви само в едната посока

Така става реверс, а механизмът с винта става и за кормило, ти ще си измислиш рейката как...

post-7686-0-16144700-1379357122_thumb.pn

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За нищо, успех!



Ако ти е интересно, почни отсега да се занимаваш...

Едно реле прави нещата дето ги прави бутон превключвателят. А транзистор.. Чип.. Дистанционно, може не само с радио, ни и ултразвук, IR... Може да се направи количка, която да и програмираш последователност от действия - старт, стоп, завои наляво, надясно... Това може да стане с управление с компютър или от малък евтин компютър / контролер на борда - за "Ардуино" чувал ли си? Можеш да я направиш да спира пред стена или край на маса...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...