Отиди на
Форум "Наука"

Причина за вяра в Бог.


Recommended Posts

  • Потребител

Ето и моите отговори. Не вярвам в богове (и подобни) защото смятам, че самата концепция е логически несъстоятелна. С други думи не вярвам в съществуването на бог така както не вярвам в съществуването на триъгълник с четери ъгъла. Какво би ме накарало да вярвам? Не знам, поне за сега нямам никакви причини да се самозалъгвам. Но има много примери на хора, които са "прогледнали". И колкото и да смятам, че съм достатъчно силен, все пак съм човек и нищо не се знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 659
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Не вярвам в богове (и подобни) защото смятам, че самата концепция е логически несъстоятелна. С други думи не вярвам в съществуването на бог така както не вярвам в съществуването на триъгълник с четери ъгъла.

E това не е логика. По определение триъгълниците имат три ъгъла, но няма човешки закон, теорема или каквото и там доказано твърдение, че не може да съществуват богове.

vorfax, добре, а по темата?

Е, аз отговарях на въпроса ти какви са причините за вярата в бог. А част от останалите ти въпроси бяха развенчани по своята погрешна постановка и не се почувствах задължен да им отговарям.

Два въпроса към тези, които вярват в Бог.

1. Ако трябва да посочите само една причина за това че сте вярващи, каква би била тя?

2. Има ли нещо което би ви направило невярващи и ако да какво е то?

Добавка: За да е симетрично задавам и аналогичните два въпроса към невярващите.

1'. Ако трябва да посочите само една причина за това че не сте вярващи, каква би била тя?

2'. Има ли нещо което би ви направило вярващи и ако да какво е то?

1. Ако някой има рационална причина да вярва, значи той не вярва.

2. Аз съм невярващ, за да престана да съм вярващ първо трябва да стана вярващ. Но вярата е опиат, който може да подобри живота на вярващите и истинският вярващ не би следвало никога да напусне ложето на своята вяра, така както изпитанията в живота не са повод за самоубийство.

1' Виж 1.

2' Вероятно има безброй неща, но ако знаех за съществуването на поне едно от тях, вече нямаше да съм невярващ.

В заключение, когато един атеист като теб тръгне да доказва защо няма Бог, не съзнава, че това минава за аргумент единствено сред останалите атеисти. Така както Дева Мария явила се на козунак е причина за вяра сред вярващите и само сред вярващите.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето и моите отговори. Не вярвам в богове (и подобни) защото смятам, че самата концепция е логически несъстоятелна. С други думи не вярвам в съществуването на бог така както не вярвам в съществуването на триъгълник с четери ъгъла. Какво би ме накарало да вярвам? Не знам, поне за сега нямам никакви причини да се самозалъгвам. Но има много примери на хора, които са "прогледнали". И колкото и да смятам, че съм достатъчно силен, все пак съм човек и нищо не се знае.

Ами ти пусна темата, а не даваш конкретни отговори на въпросите. Така както е дадено, ако се махне "НЕ"-то се обосновава по същия начин и противната теза.

Ето и моите отговори. (Не) вярвам в богове (и подобни) защото смятам, че самата концепция е логически несъстоятелна. С други думи не вярвам в съществуването на бог така както вярвам, че по жицата тече ток, макар да не го виждам не вярвам в съществуването на триъгълник с четери ъгъла. Какво би ме накарало да НЕ вярвам? Не знам, поне за сега нямам никакви причини да се самозалъгвам. Но има много примери на хора, които са "прогледнали". И колкото и да смятам, че съм достатъчно силен, все пак съм човек и нищо не се знае.

Не мисля, че е лесно да се обоснове с по едно изречение нещо, за което има много аргументи. Оказа се, че и авторът на въпросите се затруднява да се справи с поставената от него задача.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, повече от ясно е, че темата не е за доказване на каквото и да е било, нито за убеждаване на когото и да е било. Темата е всеки, който иска, да сподели по една причина защо вярва или защо не вярва. И какво смята, че би го накарало да си промени възгледа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Два въпроса към тези, които вярват в Бог.

1. Ако трябва да посочите само една причина за това че сте вярващи, каква би била тя?

2. Има ли нещо което би ви направило невярващи и ако да какво е то?

Добавка: За да е симетрично задавам и аналогичните два въпроса към невярващите.

1'. Ако трябва да посочите само една причина за това че не сте вярващи, каква би била тя?

2'. Има ли нещо което би ви направило вярващи и ако да какво е то?

1. Вярвам, че има смисъл и логика. В съществуването. Моето, на хората, въобще на материалния свят. За простота наричам това Бог. Вярвам също, че Доброто е изначално и е по-силно от Злото и накрая ще 'победи', въпреки, че бях склонен на известен дуализъм. Известно време се смятах за атеист и даже бях умерено войнстващ (в смисъл заяждах се, но само с духовни лица и то не винаги (не само с православни, а и с мюсюлмански, като бях в Алжир)) такъв. Но се хванах, че съм суеверен. В смисъл, не че се боя от черни котки, петък тринайсти, да не минавам под улични лампи или д прескачам плочките, а в смисъл, че ако направя нещо лошо (осъзнато) то ще ми се върне или, ако излъжа то ще се случи. Атеиста според мен не би трябвало да има такива скрупули.

2. Мисля, че няма. Просто защото аз не вярвам в Бог от типа на християнския или там който и да е монотеистичен, да не пиша за множество богове. Нека се изясня. Примерно (според мен), ако на един православен му се 'яви' (или така сметне), Бог и той е черен (ако смята, че не може да е черен) или жена, или пък по някъкъв начин му е нарушена догмата, той би трябвало (според мен) да загуби вярата си. Или пък да се открият останките от Изус бен Йосиф (и той повярва в това). С две думи, ако се наруши по някъкъв начин догмата. При мен няма как да стане. Щото няма догми.

ОТ За мен ще е интересно, ако автора на темата добави и трети въпрос към вярващите. А той е познаваем ли е Бог.? И ако да, то как?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От дълбока древност до сега човечеството е сменило много богове.Не знам дали въобще сме оставали на сухо.Даже и сега има все още доста работещи въпреки преклонната си възраст.Явно нуждата от бог е твърде силна ,явно има работа която никой друг не може да свърши освен НЕГО.Хубаво е да не си сам и да има някой да се грижи за тебе.

Хората не биха оцелели до сега без вяра.Човек трябва да вярва че е добър ,даже крадците и убийците вярват.Че тежките времена ще минат,че ще победи във войната ,ще оздравее и ще намери и убие животно за да нахрани семейството си....Трябва само да се изпълнят подходящите религиозни ритуали.За плацебо ефекта се знае ,но не се знае точно как помага.Този плацебо ефект се разпростира и помага на хората във всички области на живота.За толкова години естествен подбор хората сякаш трябваше да станат по умни.Това не се случва ,май става обратното.Простите хора са по уверени ,вярват в собствените си сили и възможности.По често имат успех ,късмет и са по здрави ,силни и щастливи.От какъв зор да се правиш тогава на умен?За това еволюцията и господ не щат да им се пречкат разни умници и дават път на простаците.

Много хора макар и образовани казват че не вярват в бог.Но въпреки доказателствата признават "че има някаква сила там".Или че "така било писано" ,така е всичко това е записано в гените ни.Според мен най напред човека е създал господ ,а не обратното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не схванах много от последното мнение, но искам само да уточня, че е известно как действа плацебо ефектът, а естественият отбор очевидно е "работил" в посока увеличаване размера на мозъка и съответно умствените способности при хората :)

На Gravity бих препоръчала книгата на Майкъл Шърмър - "Вярващият мозък". Насочена е изцяло към разкриване на естеството на вярата, причините за нея от гледна точка на когнитивната психология и невробиологията...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На Gravity бих препоръчала книгата на Майкъл Шърмър - "Вярващият мозък". Насочена е изцяло към разкриване на естеството на вярата, причините за нея от гледна точка на когнитивната психология и невробиологията...

В няколко дебата съм го гледал да излага идеята с две думи и книгата ми е в списъка за четене когато намеря време. Изглежда доста интересна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не схванах много от последното мнение, но искам само да уточня, че е известно как действа плацебо ефектът, а естественият отбор очевидно е "работил" в посока увеличаване размера на мозъка и съответно умствените способности при хората :)

Жалко че не сте схванали моето мнение.Имах големи надежди някой да разбере какво съм написал за да ми обясни и на мен."Размерът няма значение" ,това не го казвам аз, всички само това повтарят.Ако размерът съответстваше на умствените способности ,то на приемните изпити комисията щеше да мери главите на кандидат студентите с шублер, вместо да ги изпитва.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На Gravity бих препоръчала книгата на Майкъл Шърмър - "Вярващият мозък". Насочена е изцяло към разкриване на естеството на вярата, причините за нея от гледна точка на когнитивната психология и невробиологията...

Това и за мен ще е интересно, благодаря :)

Инак във форума бях прочел и няколко интересни мнения (мисля, на nik1) относно значението на божествата за примитивните общества. Общо взето, идеята беше, че богът на племето е един вид негова самоидентификация. В някакъв смисъл божеството и племето са едно и също. Полезна обществена функция, несъмнено. Няма нужда да припомням Стария завет, но се сещам за египетската, римската и постримската юридическа "употреба" на божествения персонаж. Той е върховен авторитет, източник на суверенитета и правото, понякога - направо владетел, при това буквално разбиран като такъв.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Има една категория растения, ентеогенните - наименованието обяснява какво причиняват :)

Най известното от ентеогенните сигурно е аиахуаската на ам. индианци (http://en.wikipedia.org/wiki/Ayahuasca). Най общо казано, продуктите на тази категория причиняват общение с Божественото, религиозно чувство, усещане за свещенно, за сакралност и божествено присъствие в света и т.н. Нямам представа дали хармалата или сирийската трева е позната в България, дали си има име на български и т.н. На английски е хармала или syrian rue. (http://en.wikipedia.org/wiki/Peganum_harmala). Мисълта ми е, това е близкоизточно растение, употребата на което предизвиква вяра и чувство за общение с Бог, религиозен опит. Близкият Изток е особено място по отношение на религиите и човешката вяра - там са се зародили и там са свещенните места на поне три световни религии. Чудя се в основата на колко от тях е хармалата. За една от трите - няма да казвам коя - знам със сигурност - че употребата на хармала при определени събития и практики е задължителна, тя е една - немного известна част от инструментариума на тази религиия, и не е за чудене, щом вкарва в религиозно състояние. На база на горното, мисля, че вярата се предопределя от биохимията на мозъка ни, както и рабзбирането ни за Г-д. Атеист да вземе хармала е като болен да вземе хапче - биохимията му временно се нормализира. Механизмите на действие на хармалата са горе долу ясни, както е ясно и това, че, колкото и да е странно, към религиозното ни чувство имат отношение и група гени - вж. тук - http://en.wikipedia.org/wiki/God_gene - и по специално SLC18A2, който произвежда един конкретен протеин, vesicular monoamine transporter 2 (VMAT2) . Оттам нататък някой да обяснява защо вярва, а друг да обяснява защо не вярва, ми се вижда безсмисленои ми се стува, че и тези неща са предопределени от биохимията ни. Оттам нататък да обясняваш на атеист какво е вяра и религия е точно толкова безсмислено, колкото да обясняваш на далтонист какво е цвят. За щастие атеистите са пълно малцинство, нещо от порядъка 1 на няколко хиляди; останалите *вярват*, че са атеисти, но всъщност не са. Естественото религиозно чувство се намира почти у всеки човек и е част от природата ни, от човешката ни природа. А защо е така, не знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Причината за вяра в бог / вампири, таласъми, извънземни....и др. тем подобни/ е страхът,невъзможноста да се обясни света и нещата които се случват. Полезното е, че се уповаваш на нещо, намираш си някаква твоя истина за живота и за това че не живееш ей така за нищо, Вярата те кара да си мислиш че не си ей така случайно и безполезно на този свят.Без да вярваш в бог е трудно да приемеш че като умреш - било каквото било : the end ,fin ,конец филма, иска ти се ти чрез своя дух да продължаваш да "живееш" нейде си. ......Но на черните дупки /примерно/ хич не им пука какви за твоите причини да вярваш в нещо си . А иначе вярата е хубаво нещо.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нямам представа дали хармалата или сирийската трева е позната в България, дали си има име на български и т.н. На английски е хармала или syrian rue. (http://en.wikipedia....Peganum_harmala). Мисълта ми е, това е близкоизточно растение, употребата на което предизвиква вяра и чувство за общение с Бог, религиозен опит.

Може би е това, което Умберто Еко на шега нарича "зелен мед", тоест хашиш. Ислямските мистици, например част от суфите възпяват в стихове не само виното, но и хашиша (Омар Хайям има едно рубаи за хашиша). А исмаилитската ислямска секта директно е ползвала хашиш в индоктринирането на фанатичните си убийци (знаем за Хасан ис-Саббах и хашашините му, от чието име произлиза и думата "assassin").

Впрочем, единственият опиат, който веднъж съм пробвал, беше хашиш (поне така ми казаха), но не изпитах нищо особено освен известно отпускане и подобряване на настроението. Може би количеството трябва да е по-голямо, концентрацията да е по-силна, а може и това да не е било хашиш или пък да не действа на християни :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не схванах много от последното мнение, но искам само да уточня, че е известно как действа плацебо ефектът, а естественият отбор очевидно е "работил" в посока увеличаване размера на мозъка и съответно умствените способности при хората :)

На Gravity бих препоръчала книгата на Майкъл Шърмър - "Вярващият мозък". Насочена е изцяло към разкриване на естеството на вярата, причините за нея от гледна точка на когнитивната психология и невробиологията...

А за dr. Eben Alexander и неговата книга за следсмъртният му живот?

Баш на кокъл удря смъртта, понеже господинът е практикуващ неврохирург който 7 дена е в кома практически умрял, ама не го свалят от системите защото колегите му се борят за живота му на работното място. Така, че след оздравяването му той самият може да провери, от ден на ден, че 7 дена е бил фактически мъртъв.....според протоколите, но той пък знае за всичко каквото се е случило с него през това време...

:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди време четох една статия, в която разказваше какво е видял до като е бил в кома. Естествено няма как да се провери дали си измисля. Но всичките истории бяха съвсем елементарни и нямаше нищо което да не може да си го измисли човек, при това с не особенно голямо въображение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди време четох една статия, в която разказваше какво е видял до като е бил в кома. Естествено няма как да се провери дали си измисля. Но всичките истории бяха съвсем елементарни и нямаше нищо което да не може да си го измисли човек, при това с не особенно голямо въображение.

Проблемът е в това, че досега сме чели, гледали, чували подобни но там патещите са били обикновени хора. И техните разкази биват винаги разпилявани от специалистите, които ни обясняват логичните биохимични процеси които се разиграват по времето на умиране. А, че какво са чули, видяли тези лаици /по време на левитацията си над тялото си/, от професията на лекарите, обяснениятя обикновено са, че след оцеляването им, други са им разказали за процесите които преписва протокола в същи ситуации. Нали си знаем. Болните в болницата един други се обучават.... :grin:

Проблемът е, че този доктор е специалист точно по-тази тема и скептик по-професия. Освен това са му на разположение всички протоколи за изтеклото време. И сега за сега казва, че като лекар е убеден за невъзможното което му се е случило. От друга страна като пък като пациент е убеден, че е бил на онзи свят.

Ееее, ако го беше описал какво е видял там, така богато както в бибилията или корана, или други земни произведения, това щеше да бъде подозрително.... :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно там е работата, че го описва, и ако си спомням добре говори за облаци, дъги, розови еднорози и подобни. А това, че е лекар и че заявява, че е скептик не е гаранция, че не лъже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно там е работата, че го описва, и ако си спомням добре говори за облаци, дъги, розови еднорози и подобни. А това, че е лекар и че заявява, че е скептик не е гаранция, че не лъже.

Кат ни дойде времето ще "видим".

:grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, ще видим, живот и здраве. :) Но до тогава ще съм скептично настроен към хора написали книга, която се продава като топъл хляб, кълнящи се, че не си измислят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да не си вярващ сигурно е разумно, не споря.

Но да си вярващ е и приятно, и насърчаващо, така че смея да го препоръчам, естествено, в умерени дози :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, ще видим, живот и здраве. :)

*****

Честно казано, смятам че шансовете да видим/срещнем Бог на "оня" свят са точно толкова, колкото да Го видим на този.

Наистина, какви ли биха били причини, които да доведат до такава среща?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, ще видим, живот и здраве. :) Но до тогава ще съм скептично настроен към хора написали книга, която се продава като топъл хляб, кълнящи се, че не си измислят.

Продаването на книги и филми с научна тематика като топъл хляб е нещо нормално от десетилетия насам , така че не би трябвало да е критерий за оценка.От Сейгън с неговия ,,Космос" , до книгите на Хокинг ,,визуализацияга,, и популяризирането на науката се превърнаха и в бизнес.

Парадокса е , че всички взеха пример от Деникен , един вид щом простият щвейцарски хотелиер направи пари от паранаука , защо и ние да направим същото от наука.Дори като едни съвременни контрапротестиращи се появи цяла плеяда от скептици , които дебнат като пътуващи мормони някой , някъде да напише нещо и почват да оборват и пишат до припадък-книги и предавания , които се продават естествено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина, какви ли биха били причини, които да доведат до такава среща?

Да си сменят местата, примерно :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано, смятам че шансовете да видим/срещнем Бог на "оня" свят са точно толкова, колкото да Го видим на този.

Наистина, какви ли биха били причини, които да доведат до такава среща?

THE END

Парусия

:frusty2::frusty2::frusty2:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...