Отиди на
Форум "Наука"

Консервация, миграция и етно-културни особености


lila_va

Recommended Posts

  • Потребители

Всяка година стотици специалисти, организации и институции в различни европейски страни влагат средства, време, пари и експертен труд в опазването на птиците (било то застрашени, редки или не). Всичко в името на човека, разбира се, зависим изцяло от здравата околна среда. Особено внимание по разбираеми причини се обръща на мигриращите видове. Но всяка година по време на есенните миграции милиони птици, напускащи Европа на път за местата за зимуване в Африка и Азия, стават жертва на мащабен лов с мрежи, който е напълно законен в тези страни (Египет, Либия, страни от Близкия Изток и др.). Понякога като "приулов" в мрежите се хващат, естествено, и изключително редки и застрашени от изчезване видове. Мрежите не избират. Това, разбира се, е само малка част от проблемите, с които се сблъскват мигриращите видове по време на дългия си път към местата за зимуване и гнездене.

Оправданието е, че за населението в тези страни този начин на препитание е древна традиция. Точно така, нещо като етно-културните особености на българските цигани, поради които те не подлежат на преследване от закона за секс с малолетни момичета, примерно.

Новина за проведена наскоро среща по темата в Бон:

http://www.birdlife.org/africa/news/concern-over-migrant-birds-prompts-international-response

Кадри с древните традиции:

http://www.nationalgeographic.bg/?cid=45&art_id=387

В заключение бих допълнила само, че в условия на демографски взрив за културните особености не бива да се правят компромиси.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Това с прелетните пойни птици и лова им е сериозен проблем.

Специално за България тази дейност е силно концентрирана в два района - Пловдив и Бургас.

Мислих си, че голяма част от тази дейност, поне у нас, е подавена.

Уви, бил съм с грешни представи.

Миналата година установих, че улова на диви пойни птици продължава с пълна сила, само са променени местата, където се залагаха пилиматите.

Добре е, че въпроса отново се поставя на дневен ред.

Мислех си, че това няма как да се случи!

Тези направо ми скриха граматиката!

post-5086-0-18626500-1386878341_thumb.pn

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да се приравнява лова за препитание към секса с малолетни е меко казано глупаво.

Ако ти и близките ти умирате от глад, намирането на храна на всяка цена ще стои над всичко друго. Хеле пък опазването на редки видове пернати.

Колкото до организираните конференции, които представляват елегантно отбиването на номера съпроводено с усвояване на пари, западноевропейците както винаги нямат равни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може ли нещо по-подробно за лова им у нас. За какво пък ги позват, за ядене ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

циганите ядат всичко дето лети или плува. Преди няколко години бяха изяли лебедите в Бъкингамския парк. Тук нещата вече опират до лакомия.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и аз съм ял врабчета. Но нещо по-конкретно. Бургас на езерата ли ги ловят. А в Пловдив?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Даааааа. Най-големите цигани в Европа са италианците. Там те през есента гърмят масово по всичко което лети. И не само там. Идат и в Унгария да ловуват. Но.

Сега вече главните източници са Румъния, Босния и Херцеговина, Сърбия, Монтенегро, България, Хърватия, Македония, Албания. Изнасят се през Унгария за Италия, Малта, Кипър-манджата ambelopoulia е от песнопойни птици. Само за пример количествата в 2001 г. в акцията "Птици от Балкана" хванали един камион с повече от един тон замръзени птички, от 83 вида 120 700 екземпляра, от които 68 вида са били под пълна забрана за лов, а 33 вида се смятали за много редки. В 2010 година ловът с мрежа с 75% а с капани с 89% се е увеличил спрямо предишната година.post-5590-0-30054800-1386885558_thumb.pn

:excl::excl::excl:

http://www.eutwix.org/

Ей тук можеш да се информираш

post-5590-0-55829900-1386886248.jpg

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През Албания минава маршрута на много птици и там са като отвързани с лова. За тях притежанието на пушка е знак за престиж и висока позиция в социалната йерархия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

циганите ядат всичко дето лети или плува. Преди няколко години бяха изяли лебедите в Бъкингамския парк. Тук нещата вече опират до лакомия. ;)

От там ли идва идеята за филма "Мисия Лонндон"?

За друга сюжетна линия пак там, съм убеден, че е по действителен случай

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Recipe Presentation
Ambelopoulia Birds Used Procedure Birds are first trapped
Recipe Feeds four people Recipe Cont. Skewer each bird the following day
"Bottom to beak style"
Miles Chasek - WLS 2013 What is it? A traditional Cypriot bird dish Consists of boiled, pickled or otherwise cooked native songbirds.
Controversial, but still enjoyed by many native Cypriots and tourists.
Eurasian Blackcap European Robin Other native songbirds. By means of either net or glue They are then harvested Typically killed with toothpicks
Plucked soon afterward, but entrails are left intact Marinade 8 birds overnight in a mixture of
Lemon juice (six lemons)
2 chopped cloves of garlic
4 tbsp of honey
1 tsp cider vinegar
salt & black pepper
Finely chopped parsley and thyme Wipe excess marinade off and coat with soft butter
Place on a heavy-bottom pan over medium-high heat (arrange skewers like the hands of a clock)
Turn every two minutes until slightly blackened
Serve on a bed of garlic and coriander cous-cous. Birds are to be eaten whole. Enjoy. :elvis::elvis::elvis:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И едното, и другото се води културна особеност. В този смисъл ги приравнявам, и още как.

Който умира от глад, не "произвежда" деца. Елементарно е. Но това е друга тема. Така или иначе решението съвсем не е в изпоизяждането на всичко, което мърда, за да не умрат от глад.

В България пойни птици се ловят незаконно в района на Бургаските езера, например. После се продават нелегално по пазарите на разни келеши, обичащи диви птички в клетки. Попадали сме по време на мониторинг на шайка цигани от Горно езерово на брега на ез. Вая с няколко мрежи, клончета, клетки с примамки.... както си му е редът. На подадения сигнал никой не се отзова. Нито РИОСВ, нито полиция. Не смеят да им кажат нищо.

Не знам дали сте чували за наскорошните проблеми с бракониерите на риба в Мандренско езеро.... Непоправимо е.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Днес се мотах из МОЛ'а и разглеждах изложбата на National Geographic и видях тази снимка:

post-5086-0-51426500-1386939681_thumb.jp жена носи на пазара уловените птици

Въпроса не е в изяждането на няколко пилета (макар, че и той е важен!), а в търговията която се върти.

Преди време по - научно - популярните канали се въртеше една поредица за незаконната търговия с редки и защитени видове. Там се казваше, че пазара на редки и защитени видове годишно носи оборот почти колкото и търговията с наркотици. Дори някои експерти поставят нарко-пазара на второ място.

Проблема е, не че някой ще си опече няколко калдарини, за месец време!

Не само у нас, но и по света любители на пойните птици дават луди пари за да се сдобият с диви пойни птици.

Ще попитате защо?

Ами, за хибридизиране с канарчета, финки, амадини и др.; оказва се, че дивите пойни птици имат по - добри гласови данни и могат да се използват като "учители" на домашните пойни птици; да не говорим, че природните окраски на птиците са по живописни от тези на домашните и много хора се прехласват по тях и как да се сдобият с подобно нещо - като го уловят или купят ...

Има и още но това са най - сериозните доводи.

За да говорим по глобални проблеми (не че не са важни), редно е да погледнем какво се случва и у нас.

Както казах Бургас и Пловдив, поради природните си дадености са двата места в България където е концентрирана и най - осезаема тази дейност. Мога да посоча доста места и в двата града, където се събират малограмотни кретени и се занимават с подобни неща. За мен, обаче, е потресаващ факта, че "цигани" ловят диви пойни птици буквално насред комплекс Меден рудник.

Като "наскубят" десетина птичета господа ромите започват "разносна" търговия. Обаждат се първо на птицевъдите с канарчета и им предлагат улова си. Предварително поръчаните видове отиват по предназначение, интересните (случайно уловени) се предлагат на един вид търг и остатъка така да се каже "шкарото" отива на пазара, където за 2 - 5 лева се разпродава на случайни минувачи.

И сега идва най - бруталната част. За да не секва дохода "цигането" се стараят да продадат осакатени птици, които за няколко дни умират. Целия този филм съм го гледал от първия ред и съм свидетел как се подбират "клиентите".

Заприлича ли ви на мрежа за незаконна търговия?

Не съм участвал в подобни мероприятия, аз бях от другата страна, от хората които се опитвахме да сведем до минимум тази дейност.

бел. мод.:

Ще помоля някои потребители да се отнасят сериозно към въпроса, ако възнамеряват да пишат или участват в дискусията!

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Цигани, Цигани,Цигани?,Цигани??,Цигани!,Цигани!!,Цигани!!!,Цигани?!,Цигани!?,Цигани!,Цигани!,Цигани!,Цигани!,Цигани!"

Но Коммент

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

"Цигани!"

Тези са основните "играчи", но има и други.

Това са "чистокръвни" българи, румънци, сърби, гърци и т.н ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Скуби, не разбирам какво те притеснява?? Когато лицата, участващи в незаконните действия, на които съм станала свидетел, са цигани, какво трябва да кажа? Да замълча от толерантност ли? Ами цигани си бяха. Точка. Това е основният проблем в Бургаския регион. По други места вероятно има други замесени....

Неприятното е, че манталитетът ни е такъв. Ето, Скуби, не само на циганите, а на всички нас :) А това е неизкоренимо. Как мислите? Аз лично не съм оптимист.

Конкретно за случая с улова на мигриращи птици в страните от Северна Африка и Близкия Изток. Де да ставаше въпрос за няколко изядени птици. Говорим за милиони, може би милиарди индивиди, уловени и след това изконсумирани. Ако включим и хищните мигранти, избивани в места като Малта и Батуми, цифрата ще стане умопомрачителна. Забележете, понякога уловът е толкова голям, а климатичните условия не позволяват продължително съхраняване, той отива за изхранване на прасета и тем подобни. А както става ясно и колекционерите играят важна роля в този нелицеприятен сюжет. И това ни засяга пряко, защото си съдираме... таковата, за да подобряваме хабитатите и изобщо условията за тях тук, екосистемите ни зависят от тези видове... А с увеличаването числеността на населението в проблемните региони проблемът ще наболява все повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби, не разбирам какво те притеснява?? Когато лицата, участващи в незаконните действия, на които съм станала свидетел, са цигани, какво трябва да кажа? Да замълча от толерантност ли? Ами цигани си бяха. Точка. Това е основният проблем в Бургаския регион. По други места вероятно има други замесени....

Неприятното е, че манталитетът ни е такъв. Ето, Скуби, не само на циганите, а на всички нас :) А това е неизкоренимо. Как мислите? Аз лично не съм оптимист.

Конкретно за случая с улова на мигриращи птици в страните от Северна Африка и Близкия Изток. Де да ставаше въпрос за няколко изядени птици. Говорим за милиони, може би милиарди индивиди, уловени и след това изконсумирани. Ако включим и хищните мигранти, избивани в места като Малта и Батуми, цифрата ще стане умопомрачителна. Забележете, понякога уловът е толкова голям, а климатичните условия не позволяват продължително съхраняване, той отива за изхранване на прасета и тем подобни. А както става ясно и колекционерите играят важна роля в този нелицеприятен сюжет. И това ни засяга пряко, защото си съдираме... таковата, за да подобряваме хабитатите и изобщо условията за тях тук, екосистемите ни зависят от тези видове... А с увеличаването числеността на населението в проблемните региони проблемът ще наболява все повече.

Инициативата не от циганите. Затова трябва да има организирана търговия. Те само гледат да изкарат някоя стотинка. Но Ти който виждашр констатираш това какво направи. Звън до полицията? или до локалният оринтологичен офис? или медия? или просто няколко днимки с мобифона и но фейсбука? Кое направи?

Само над Испания годишно 4 000 000 птици избиват. Една птица унищожава насекоми ежедневно 1/3 от живото си тегло....И не само това, на много растения им е нужно съдействието на птиците....Защо не се налагат валидните закони с пълна сила? :frusty2::frusty2::frusty2:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Скуби, не знам как е по света (за съжаление, може би)

Мога да говоря за проблема тук, в България.

Първия проблем започва със законовата уредба: полицията може да пише само констативни протоколи, в тази насока; РИОСВ и да напишат акт на някого, голямото важно - това у нас не се брои; дали имаш идея колко е трудно да накараш полиция и РИОСВ да работят заедно (оттук започва друга тема).

Аз лично какво съм направил ли?

Всичко от горепосочените от теб неща (без фейсбук), че сигурно и малко повече.

Преди няколко години участвах в написването и разпространението на книжка за дивите пойни птици сред полицейските структури в Пловдив.

Тази година възнамерявам да се опитам да сгаща една карабаирска агитка (цигане) за лов на диви пойни птици.

А вие какво направихте?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби, не знам как е по света (за съжаление, може би)

Мога да говоря за проблема тук, в България.

Първия проблем започва със законовата уредба: полицията може да пише само констативни протоколи, в тази насока; РИОСВ и да напишат акт на някого, голямото важно - това у нас не се брои; дали имаш идея колко е трудно да накараш полиция и РИОСВ да работят заедно (оттук започва друга тема).

Аз лично какво съм направил ли?

Всичко от горепосочените от теб неща (без фейсбук), че сигурно и малко повече.

Преди няколко години участвах в написването и разпространението на книжка за дивите пойни птици сред полицейските структури в Пловдив.

Тази година възнамерявам да се опитам да сгаща една карабаирска агитка (цигане) за лов на диви пойни птици.

А вие какво направихте?

Според унгарските медии тук са най-строгите закони в Европа...

Тази есен са пипнали италиански ловджии които гърмяли върху всичко което лети без да се съобразяват с квота, защищена ли са....За италианците полицията е дала международна обява да ги арестуват, а за унгарските съучастници да напускат местожитието си.

Проблемът е, че според италианските закони, ако ловец наруши в чужбина тамошните закони няма нищо проблема в Италия....

Иначе затова има скандал, че тази есен в Кипър са изтрепали близо 1 400 000 птици.

Има за които дават по 5 евро/парче ресторантите. Например:

Голямо черноглаво коприварче

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BC%D0%BE_%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE_%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%87%D0%B5

Поен дрозд

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B5%D0%BD_%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B4

:elvis::elvis::elvis:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Инициативата не от циганите. Затова трябва да има организирана търговия. Те само гледат да изкарат някоя стотинка. Но Ти който виждашр констатираш това какво направи. Звън до полицията? или до локалният оринтологичен офис? или медия? или просто няколко днимки с мобифона и но фейсбука? Кое направи?

Само над Испания годишно 4 000 000 птици избиват. Една птица унищожава насекоми ежедневно 1/3 от живото си тегло....И не само това, на много растения им е нужно съдействието на птиците....Защо не се налагат валидните закони с пълна сила? :frusty2::frusty2::frusty2:

О, в Бургас инициативата си е изцяло от циганите в Горно езерово! Това важи и за незаконната търговия с пойни птици, и за бракониерския улов на риба в езерата. Много ги подценяваш ;) Но както и да е....

Какво се прави ли? Законът ти дава право единствено да позвъниш на 112, да подадеш сигнал до РИОСВ, ИАРА и Полиция. Нищо друго не можеш да направиш. Местно подразделение на НПО? Че нали ние сме това НПО с орнитологична насоченост, но нямаме никакви правомощия. Можем единствено да подаваме сигнали, като останалите граждани. Важното е да има някакъв резултат от тези сигнали, ама нейсе...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, в Бургас инициативата си е изцяло от циганите в Горно езерово! Това важи и за незаконната търговия с пойни птици, и за бракониерския улов на риба в езерата. Много ги подценяваш ;) Но както и да е....

Какво се прави ли? Законът ти дава право единствено да позвъниш на 112, да подадеш сигнал до РИОСВ, ИАРА и Полиция. Нищо друго не можеш да направиш. Местно подразделение на НПО? Че нали ние сме това НПО с орнитологична насоченост, но нямаме никакви правомощия. Можем единствено да подаваме сигнали, като останалите граждани. Важното е да има някакъв резултат от тези сигнали, ама нейсе...

Казваш в бургаско вече не важат законите? Всеки това прави каквото си иска? Това може да се каже, че или е прост народа или е в малцинсво. Знаеш поговорката "прост народ слаба държава".

Ако е второтор тогава пък е съвсем обосновано европа да изчака малко-10-20-30 години, и после с тези да водят преговори които ще са на власт след българите в българия.... :elvis::elvis::elvis:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

О, в Бургас инициативата си е изцяло от циганите в Горно Езерово!

А?

Пропускаш карабаирската агитка.

Пренебрегваш и "състезателите от кс.Славейков"

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не съм съгласен, че "нямало какво да се направи" по отношение на незаконния улов на птици у нас. По мои впечатления, най-адекватно в такива случаи реагира полицията. Има си достатъчно текстове, по които да се задейства; близко до ума е, че те най-много се интересуват от текстовете от НК - ако става въпрос за незаконен улов на пернат дивеч - това е чл. 237, ал.2 - "Който, без да притежава ловен билет, убие или улови дребен дивеч, специално указан в Закона за лова, както и онзи, който макар и да притежава ловен билет, убие или улови такъв дивеч в забранено време, в забранено място или със забранени средства, се наказва с пробация до шест месеца или с глоба от сто до триста лева"; ако път става въпрос за застрашени видове - тогава гледаме чл. 278д - "Който противозаконно унищожи, повреди, държи, придобие или отчужди екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни или екземпляр от вид по приложение № 3 към Закона за биологичното разнообразие, означен със знак (*), се наказва с лишаване от свобода до пет години, както и с глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева". (Умищлено не цитирам чл.325б, понеже аз бях и все още съм негов върл противник и смятам, че следва да бъде отменен, като малоумен.)
Ако природозащитници са имали случаи, в които, според тях, полицията е реагирала неадекватно - аз съм категоричен, че проблемът не е в полицията. При нееднократните ми разговори с хора от правоохранителните и правораздаващите органи в тази връзка, всички, без изключение, споделят своята досада от постоянните жалби, сигнали, обаждания, имейли, и пр. от страна на хора, самоопределящи се като природозащитници, за откровени глупости; а те не само им задръстват пощите, а и им губят времето, понеже на всеки такъв глупав сигнал, постъпил по надлежния ред, трябва да се отговори.
Така че, не бързайте да обвинявате полицията!
Струва ми се, най-напред природозащитниците би следвало рязко да се разграничат от зелените кукувци - пък тогава чак да имат претенции
Що се отнася до отрицателното отношение към контролните органи, които са в системата на МОСВ и МЗХ - тук всички, предполагам, сме единодушни, че не си вършат работата както трябва.
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Не съм съгласен, че "нямало какво да се направи" ...

Не е невъзможно да се направят някои постъпки, но не е и лесно на практика.

Наистина е трудоемка задача да накараш компетентните органи да заработят коалирано. Бюрокрацията задушава всички звена на изпълнителната власт. За да се направи съвместна акция или проверка трябва да се изпишат една камара служебни писма, които да разрешат на съответните служители да участват съвместно с едни други служители. Не, не е невъзможно, но винаги някой не си е свършил работата както трябва.

Не може да очаквате от полицията да разполага с компетентни в сферата на природозащитата служители. Не е нужно по презумпция. Не може всеки полицай да ходи с определител на птиците и да сверява коя как изглежда. нали това ще пречи на другите им задължения. Налага се допитване до компетентно лице.

От друга страна РИОСВ и ДАГ не могат да напишат акт без личните данни на нарушителя, защото не могат да го задържат или задължат да си даде личната карта.

На думи е лесно да събереш нужните хора на едно място, но в действителност е много трудна задача. Причините са най - различни; обективни и субективни - липсва достатъчно персонал, средствата са кът, има по - спешни задачи и т.н. ...

Законовите разпоредби са ясни и известни.

Участвал съм в организирането на подобна акция и казвам, че не е лесно!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...