Отиди на
Форум "Наука"

Доказателства за култ към Тангра при българите ?


Recommended Posts

  • Потребител

Простете нахалството ми само след 2 дена като член на форума да създавам тема, но съм тук с идеята да науча отговори за неща, в които не съм специалист. Предполагам съм попаднал на точното място да науча нещо различно от "счита се че" "известно е' и т.н.

Единият от постулатите на тюркската теория за произхода на българите е култа към бог Тангра

Макар и този постултат да не е най-често оспорвания, ще започна с въпроси за него:

1. Има ли категорични доказателства за наличието на такъв култ в земите на България, освен известния спорен прочит на надпис от Плиска. Не ми се иска да се влиза в теории и разсъждение, надявам се на факти и ако може артефакти

2. Ако има такива категорични доказателства, как култът към Тангра се връзва с острия завой в позицията на официални историци (даже и най-официалния бивш министър без портфейл) в посока Иран. Има ли сечение между този култ и предполгаемта прародина в иранските етнически земи.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 423
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Единият от постулатите на тюркската теория за произхода на българите е култа към бог Тангра ...

Няма "тюркска" теория според мен.

Термина "тюрки" е изкуствено въведен в началото на миналия век късно като събирателно понятие нещо като "източноевропеец" и не може да е носител на етническа или народностна идентификация на конен народ, какъвто са били нашите предци преди, по време на усядането и по-късно със кръщението от Константинопол.

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма "тюркка" теория според мен.

Термина "тюрки" е изкуствено въведен в началото на миналия век късно като събирателно понятие нещо като "източноевропеец" и не може да е носител на етническа или народностна идентификация на конен народ, какъвто са били нашите предци преди, по време на усядането и по-късно със кръщението от Константинопол.

Чудесно, но предлагм да не разводняваме темата. Дискусиите има или няма тюркска теория може да водят десетките учени, изградили име титли и вили на гърба на тази теория, която вече, слава богу наистина я няма :grin:

Моля за отговори по темата, без да се засягаш и с най-приятелски и колегиални чувства

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Простете нахалството ми само след 2 дена като член на форума да създавам тема, но съм тук с идеята да науча отговори за неща, в които не съм специалист. Предполагам съм попаднал на точното място да науча нещо различно от "счита се че" "известно е' и т.н.

Единият от постулатите на тюркската теория за произхода на българите е култа към бог Тангра

Макар и този постултат да не е най-често оспорвания, ще започна с въпроси за него:

1. Има ли категорични доказателства за наличието на такъв култ в земите на България, освен известния спорен прочит на надпис от Плиска. Не ми се иска да се влиза в теории и разсъждение, надявам се на факти и ако може артефакти

2. Ако има такива категорични доказателства, как култът към Тангра се връзва с острия завой в позицията на официални историци (даже и най-официалния бивш министър без портфейл) в посока Иран. Има ли сечение между този култ и предполгаемта прародина в иранските етнически земи.

Не е нахалство, напротив:) Има стари теми, но винаги може да се каже нещо ново.

Малко стари материали - засега няма да обединявам нищо с тая нова тема, ако кажете - ще го сторим :)

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6335

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=2263

http://nauka.bg/a/вълчи-празници-1-3іі

http://nauka.bg/a/козма-индикоплевст-и-религията-на-българите-през-vi-век

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е нахалство, напротив :) Има стари теми, но винаги може да се каже нещо ново.

Малко стари материали - засега няма да обединявам нищо с тая нова тема, ако кажете - ще го сторим :)

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6335

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=2263

http://nauka.bg/a/вълчи-празници-1-3іі

http://nauka.bg/a/козма-индикоплевст-и-религията-на-българите-през-vi-век

Благодаря ви колега но не мисля че ми вършат работа.

Направих си труда да ги прегледам. Някои от темите са доста дълги :fool: . а едната е препратка към статия, която има малко общо с исканото от мен

От това, коеот прочетох останах с впечатлението че няма нищо друго освен споменатия надпис от Плиска.

За него всеки, който го виждал сигурно е наясно че твърде смело да се твърди че става дума за Тангра

Дори за мен като неспециалист, две срички, написани през половин метър на различни редове не са никакво доказателство.

Наистина ли няма никакво друго доказателство за култ към тангра в България?

Освен това няма отговор на втория ми въпрос- кои ирански племена почитат Тангра

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чудесно, но предлагм да не разводняваме темата.

Уважаеми kostaдн, вие сам "искате прошка за нахалството си само след 2 дена като член на форума да създавате тема, и сте тук с идеята да научите отговорите за неща, в които не сте специалист" и след като подхвърляте "единият от постулатите на тюркската теория за произхода на българите за култа към бог Тангра" искам да ви споделя, че няма извор, в който българите да са определени с екзонима "тюрки".

Нека тръгнем оттук преди да разсъждаваме за религиозните обреди на предците ни и за тенгриянските обреди включително.

Що се отнася до религиозните вярвания на българите преди християнизирането ето:

tangra_line.jpg

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се разводнява темата ни най-малко. Напротив, обогатява се

След като сам искате прошка за нахалството си само след 2 дена като член на форума да създавате тема, и сте тук с идеята да научите отговорите за неща, в които не сте специалист и след като подхвърляте "единият от постулатите на тюркската теория за произхода на българите за култа към бог Тангра" аз ви казах и повтарям, няма извор, в който българите да са определени с екзонима "тюрки". Нека тръгнем оттук преди да разсъждаваме за религиозните обреди напредците ни.

За пореден път ви моля да не разводнявате темата. Имате същите права на потребител - създайте си тема и дискутирайте каквото си искате. Религиозните вярвания на предците ни ме интересуват също. Но не и в тази тема, моля. Не обичам теми от форуми, в които в 50 страници постове няма и ред по темата.

Заради вас ще си позволя да потретя въпроса си:

Има ли друго доказателство за култ към Тангра в България

Ако има , как се връзва с "новата теория" за иранския произход

Много моля за отговри по тези два въпроса. Все пак форумът е по-сериозен от дир, мир и т.н

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заради вас ще си позволя да потретя въпроса си:

Има ли друго доказателство за култ към Тангра в България

Ако има , как се връзва с "новата теория" за иранския произход

Много моля за отговри по тези два въпроса. Все пак форумът е по-сериозен от дир, мир и т.н

1. Уважаеми kostaдн, във времената на оформяне народностното самосъзнание на предците ни не е съществувал "ирански" етнос нито ирански народ нито ирански език. Може би визирате Персия и езика фарси?

2. От друга страна тенгриянската религия по никакъв начин не би могла да се обвърже със произход от персийците и ирански произход.

3. Също така до днес няма никакви доказателства за някаква близост или династически връзки на българските владетели със персийските владетели и няма как да се вържат с новата теория за иранския произход. Ако имате подобни данни може да ги споделите.

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уважаеми господине, Снимките които сте пуснали с редакция на по-стария си пост са на въпросните две срички

Най-учтиво Ви моля, за трети пореден път в рамките на един час.

да НЕ разводнявате темата ми

Ако искате да си поговорим, то може това да стане в друга тема, в някоя бирария на бира и картофи

Ако не знаете за друго доказателство за култ към Тангра, тогава моля въздържайте се от писане тук. Пуснал съм тема не за полемика, а за конкретен въпрос

Моля и модератор да изтрие излишните постове, за да не се бърка невиния читател, проявил интерес за доказателства за култ към тангра

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уважаеми господине, Снимките които сте пуснали с редакция на по-стария си пост са на въпросните две срички

Това е доказателство за култа. Какво е вашето мнение, има ли според вас спорни букви, неясно разчитане, споделете моля ви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моля ви за четвърти път. Не сме малки деца. Не искам тук да дискутирам въпросните две отделни срички, а дискусия по тях може да се направи безкрайна, но в друга тема .

Изрично съм подчертал още най-отгоре. ДРУГО доказателство освен тези две срички.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не искам тук да дискутирам въпросните две отделни срички, а дискусия по тях може да се направи безкрайна, но в друга тема .

ДРУГО доказателство освен тези две срички.

ОК, за надписа от Мадара няма да споменаваме. Надявам се, че не го отричате като доказателство.

Ето друг извор тогава - доказателство №2 - Теофилакт Охридски за българите:

Те не познаваха името на Христа и със скитското си невежество служеха на Слънцето, Месечината и други звезди. Имаше и такива, които принасяха жертва кучета ...

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дали го отричам е друга тема. както вече потретих не го дискутираме за да не раздвонявам темата. Пък и кой съм аз да отричам нещо.

Искам да се уверя че наистина няма друго доказателство за тангра, освен двете срички

Поста ви напирам безсмислен, защото той може да е доказателство и за вяра в боговете на инките, вирокоча и всички други безброй вярвания, които са почитали Слънцето, Месечината и други звезди :grin:

Ако наистина не разполагата с данни за доказателство, моля не пишете тук

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дали го отричам е друга тема. ..

Искам да се уверя че наистина няма друго доказателство за тангра, освен двете срички...

Доказателство № 3 - надпис на кан Пресиян от Филипи:

„Пресиян от Бога владетел на многото българи изпрати кавхан Исбул, като му даде войска, ичиргу боила и кана боила колобъра. И кавханът при смоляните…”

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еньо, дори в твоя пост важното е "От Бога" . а Тангра не се споменава

Това което искам е доказателство, а не разводняване на темата.

Това не е доказателство

Моля модератор да изтрие излишните посотове

и моля те , Еньо ни ми цапай темата с безсмислици

Да разбирам ли че двете срички са единственото доказателство за култ към Тангра?

Признавам си че съм чел доста неща в тоя дух, но не ми се искаше да повярвам че толкова зле подкрепна хипотеза става аксиома в историята нии затова мислех че тук ще видя свестен аргумент в нейна полза.

Да не говорим че същите историци, които се кълняха в нея, сега се кълнат в иранска теория (пр Б Димитров го гледах тази нощ в повторение по ТВ)

И въпреки острия си завой не коментират какво става с горкия Тангра когато следващите го завиха от Алтай към Памир и Афганистан.

За ментози въпрос е решен - няма убедително доказателство за култ към Тангра

Темата може да се заключи, освен ако модераторите могат да посочат такова доказателство.

Но общи приказки и локуми като " почитали Слънцето следователно са тангристи" не мисля че имат място във форум наречен наука

Всеки сериозен учен, към които скромно се числя, знае какво е доказателство и какво е догадка и какво свободно съчинение

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най общо казано ако нямаше тюркска теория за произхода на българите, нямаше да има нито радио Тангра, нито сайт на Войните на Тангра, нито разчитане на двата реда от колоната от Мадара като. ТАГГРА(ТАНГРА). Ако я нямаше тюркската теория Бешевлиев вероятно там щеше да прочете нещо от рода на. ..... (ОМУР)ТАГ ГРА(ФО) .... или друго подобно.

Иначе религиозен култ при българите към някакво божество Тенгри не е ясно дали има, доколкото не ни е ясно какво представляват точно култовете към Тенгри (небето) при тюрките. Вероятно говорим за някакви шамани, някакви ритуали около огъня, дайрета и тъпани, и други подобни. Нито имаме данни че при българите е имало такива неща нито имаме данни че е нямало. Българите имат култ със храмове, а за култа към небето - тенгри на изток нямаме данни да е бил храмов култ. При българите имаме данни за почитане на Слънцето, Месеца, Планетите, за Огнепоклонство, за идоли, за маскарадни ритуали (Боян Мага се превръщал във вълк или друг звяр вероятно с маска), имаме и богомилството с неговата зурванистка доктрина. Тоест имаме данни за централноазиатски магиански култ към Зурван, който бил наричан и Зърва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля можеше да се отговори с няколко думи, а не с няколко поста.

Доказателство за българите и Тангра няма.

Дори това от колоната не е.

А най-лошото, което съм чел е, че дори постройките на езическите храмове намиращи се у нас, по форма не отговарят на Тенгриските.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

доказателства няма, всичко е в сферата на предположенията. А и на филмчетата на Бояна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Простете нахалството ми само след 2 дена като член на форума да създавам тема, но съм тук с идеята да науча отговори за неща, в които не съм специалист. Предполагам съм попаднал на точното място да науча нещо различно от "счита се че" "известно е' и т.н.

Единият от постулатите на тюркската теория за произхода на българите е култа към бог Тангра

Макар и този постултат да не е най-често оспорвания, ще започна с въпроси за него:

1. Има ли категорични доказателства за наличието на такъв култ в земите на България, освен известния спорен прочит на надпис от Плиска. Не ми се иска да се влиза в теории и разсъждение, надявам се на факти и ако може артефакти

2. Ако има такива категорични доказателства, как култът към Тангра се връзва с острия завой в позицията на официални историци (даже и най-официалния бивш министър без портфейл) в посока Иран. Има ли сечение между този култ и предполгаемта прародина в иранските етнически земи.

1.Не.

2.Не се връзва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за конретните отговори. Темата е приключена, макар и със сензационен за мен резултат.

Можете да я затваряте, освен ако не считате че ще е интересна за някой новодошъл.

Ще пусна още една- две такива бързи теми, ако модераторите нямат нищо против :grin:

Те ще са ми нужни за да реша за себе си състоятелността на на т.нар. официална история

Редактирано от kostaдн
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За тези, които ще влязат в темата и няма да разберат за какво се е водил спора, ще насоча към може би най-доброто изследване за изключителната липса на някакъв Тангра по българските земи на юг от Дунав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еньо, дори в твоя пост важното е "От Бога" . а Тангра не се споменава ...

А било ли е нужно? В религията на конните народи върховното божество не е било задължително да се споменава, понеже се приемало че владетеля им е поставен от небето и бил дори смятан за син на небето и негов посланник на земята, така че авторите на надписите едва ли биха могли да предполагат, че след 13 столетия потомците им ще отричат яростно съществуването на бащина вяра.

Не случайно нашите прадеди винаги са търсили поличбите на на върховното небесно божество във военните си дела, и това е направило впечатление на папа Николай:

“...Вие разправяте, че сте били свикнали, когато отивате в сражение, да съблюдавате дни и часове и да извършвате някакви гадания и заклинания...”

Привързаността на традиционната предхристиянска ритуалност към китайския лунен календар с имената на годините плъх,заек, змия, кон, овен, вол и така нататък е свидетелствано в десетки извори също е вплетена в култа към върховното небесно божество.

"Нека бог удостои поставения от бога архонт, като гази добре с крака си императора, докато тече Тича и докато като владее над многото българи... А времето, когато се съгради (това), беше по български шегор елем..."

За това говори и именната система, също всички титли и рангове, знамето им - конска опашка за което споменават във писмото до папата са ексклузивно съответстващи на религиозната традиция на конните народи.

„Кан сюбиги Омуртаг ичиргу колобърът беше мой сътрапезник и умря вътре...”

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А най-лошото, което съм чел е, че дори постройките на езическите храмове намиращи се у нас, по форма не отговарят на Тенгриските.

Откритият дворец представлява кръгло съоръжение с диаметър около 30 метра.

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2005-06-05&article=9083

И още:

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма никакви доказателства за съществуванато на култ към Тангра у българите.

Еньо, колобър е аварска "титла", а конните номади не почитат Небето.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...