Отиди на
Форум "Наука"

СКОРПИОНИ


Apofis

Recommended Posts

  • Потребител

НЕНУЖНА ОТРОВА. Скорпионът сграбчва гущера с щипците си, приближава го до челюстите си и започва да го разкъсва. Ще го инжектира ли с отровата, съдържаща се в ампулата в края на коремчето му? Не! Гущерът е вече мъртав и скорпионът го превръща малко по малко в каша, която ще погълне в стомаха си.

Скорпионите си служат с отровата си много по-рядко от колкото си мислим. Запасите им от отрова са толкова ограничени, че след изчерпването им трябва да минат 2 - 4 седмици, докато се възстановят.

За да убие голяма жертва, скорпионът извива "опашката" си напред до нивото на остата си и забожда жилото, свързано с двете жлези, които отделят опасната течност. През нощта в пустинята той ловува слепешката, защото зрението му е слабо. Често е необходимо жертвата да го докосне, за да реши да я нападне. Скорпионът обаче може да я усети и от разстояние благодарение твърде фините косъмчета, разположени близо до щипците му и силно чувствителни и към най-слабите трептения на въздуха.

ТОПЛИНАТА ГО ПЛАШИ! Скорпионите в пустинята се страхуват от високите дневни температури, но понасят много добре засухата. В най-горещите часове на деня те се крият под камъните или в някоя дупка.

Женските носят малките си в продължение на 7 - 10 дни след излюпването им. След като си сменят обвивката, те започват да се хранят сами, но в началото понякога се изяждат едни други.

Повечето от скорпионите са имунизирани срещу собствената си отрова и противно на това, което се смята, те не се самоубиват, ако се намират близо до огън. Случва се да се убодат, тъй като поради непоносимата топлина те извършват некоординирани движения, но това е неволно и те не умират, освен ако не са обезводнени напълно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...