Отиди на
Форум "Наука"

Космосът в настоящето


Recommended Posts

  • Потребители

Зачетох се в "Бледа синя точица" на Сейгън, а тя взе че породи множество въпроси у мен. Когато стигнах до момента, в който авторът обяснява как наблюдавайки центъра на Млечния път, ние всъщност го виждаме такъв, какъвто е бил преди около 30 000 години, си дадох сметка, че това е доста често споменаван факт в научнопопулярната литература, но на който ние (или поне аз) обръщаме твърде малко внимание. Излиза, че ние изобщо нямаме ни най-малка представа как изглежда вселената, какво е устройството на космоса. Знаем само какво е било. Гледайки към звездите, виждаме само миналото. Така ли е? Разбира се, възможно е просто аз да се удивлявам от това като лаик, но без значение колко са мощни телескопите ни и колко напреднала науката ни ние никога няма да можем да видим космоса такъв, какъвто е. Казваме (четем), че в еди коя си галактика има еди какво си (екзопланета или друго), а то не е така. По-скоро е имало, какво има сега никой не знае. И какво е отражението на всичко това върху познанието за вселената?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 50
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

Да, колеЖКЕ, абсолютно.

Ако една звезда е на 100 светлинни години, ние я виждаме такава каквато е била преди 100 години. Тоест - светлинната година е мярка за разстояние и е разстоянието което светлината изминава за една година.


Екзопланетата най-вероятно си съществува още. Силно казано е, че нямаме представа.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, известно ми е това. Но до каква степен то влияе на опознаването на космоса и вселената? Как добиваме представа какво има на мястото на квазар, който е на разстояние, примерно, 5 милиона светлинни години? Или там, където наблюдаваме галактика, отдалечена на 2 милиона св. г.? Това, което пише Сейгън, е: "почти сигурно е, че днес те са много различни". Никак не ми звучи като ясна представа :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ми взема се под внимание :) Събитието "изухване на свръхнова" случило се на 100 св години от нас, ние го регистрираме сега и за нас като наблюдатели си е сега, като си даваме сметка, че виждаме миналото. Нямаме начин да видим какво "сега", а каквото не виждаме /има много неща във физиката които не могат да се ноблюдават/ - моделираме, симулираме и изчисляваме, на базата на натрупани вече познания и съществуващи теории / модели

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, така е, може да виждаме само събитя, които са в светлиня ни конус (насочен към миналото). За вселената трябва да разчитаме и на теорията, имаме достъп само до видимата вселена. Но когато се каже, че дадена галактика е на 10млд. светлинни години, това означава, че тя е на такова разстояние сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тя е на такова разстояние сега, ако все още съществува, нали така? Може да се е сблъскала с друга галактика или да е погълната от черна дупка, или знам ли още какво може да се случи на една галактика :grin: А ние все още да регистрираме там галактика...

Това, че имаме достъп само до видимата вселена, на мен ми звучи като една сфера около Земята (с диаметър еди си колко светлинни години), без ясно очертани граници, отвъд която можем да виждаме само миналото. Тази ужасяваща мисъл ми докарва клаустрофобия... Още повече, че изглежда това няма как да бъде преодоляно и ние никога няма да можем да видим космоса, пфу.

Да разбирам ли, че вселената е еднакво недостъпна за наблюдаване и на микро, и на макро ниво?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да интересно е.

Ами ако се опитаме ( мислено) да стигнем до безкрайностите на вселената , то ще се сблъскаме с безначалност на времето.

Този умопомрачаващ въпрос за безкрайната вселена може да се замени с въпрос за безначалното време.

Излиза че на безкрайна вселена принадлежи безначално време, а на крайна вселена принадлежи начално време.

:frusty2:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да разбирам ли, че вселената е еднакво недостъпна за наблюдаване и на микро, и на макро ниво?

Да и на микро ниво...

Атом или елементарна частица как се вижда?...

Никак

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

атомите - със сканиращ тунелен микраскап - компютър "рисува" образ на сканираната повърхност благодарение на тунелните токове между фина "игла", а елементарните частици - като оставят следа - върху фотографска емулсия, просветване на сцентилатор, през мъглинна /или пък в мехурчеста/ камера

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най добрите до този момент "микроскопи" за елементарни частици са колайдерите.

На микро ниво времето не е проблем, но пространството е . Докато на макро ниво е точно обратното , проблемът е времето , което не ни позволява да видим реалното състояние на материята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Най-странното за мен е, че това е нещо, което отдавна знам, но едва сега осъзнавам какво точно означава (прост биолог :blush: ). Като човек, който гледа без да вижда и в един момент се стряска от видяното, което си е било винаги пред очите му. Но красноречивият Сейгън прави и такива чудеса - кара хората да проглеждат :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В "Свят населен с демони",Сейгън застъпва точно идеята, че не е нужно да си измисляме чудеса,реалността предлага достатъчно такива,човек просто трябва да я опознае и да се замисли.А по отношение мащабите на космоса,това че виждаш нещо със закъснение 100 или милион години,си е в рамките на настоящето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-странното за мен е, че това е нещо, което отдавна знам, но едва сега осъзнавам какво точно означава ..

Еми това е супер.

Когато посадиш семе на някакво цвете, не очакваш цветето да порасне за 30 секунди. Нужно е време за да стане от семето цвете.

Важното че "почвата" е плодородна , и дава плодове . :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво значение има, че "нещото" което наблюдаваме сега, се е случило преди стотици, хиляди, или милиони години?

Ние го виждаме сега. Дори да намерим начин да пътуваме със скоростта на светлината, пак ще пристигнем "там" след толкова години, колкото е разстоянието.

Така, че няма да сбъркаме, ако го възприемаме като настояще.

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има значение, разбира се. За науката е все тая - нещата са такива, каквито са, и просто ги приема и се справя при тези условия, чуденето и маенето няма да помогнат. От гледна точка на чистото човешко любопитство обаче, еле пък лаишкото, това не просто има значение, това преобръща представи. Означава, че никога няма да можем да видим друга галактика (или звездна система, или просто звезда) такава, каквато е в момента, в който обръщаме очи/телескоп към нея. Всичко, което можем да видим е как са стояли нещата доооста назад в миналото. Не говорим за стотици, а за милиони, дори милиарди години... За такъв период е възможно космосът да е коренно променен от това, което наблюдаваме. Но ние няма да разберем още толкова години за това. С изключение на по-близките обекти, за които чрез съответни изчисления и модели, отчитащи и дистанцията, можем да добием известна приблизителна представа. Уау, жалки сме :grin: Просто още един урок по смирение ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още по-интересно е, че това "сега" за което говориш, не е абсолютно като понятие. Малко странично, но може да ти е интересен следния "парадокс". http://en.wikipedia.org/wiki/Rietdijk%E2%80%93Putnam_argument

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има значение, разбира се. За науката е все тая - нещата са такива, каквито са, и просто ги приема и се справя при тези условия, чуденето и маенето няма да помогнат. От гледна точка на чистото човешко любопитство обаче, еле пък лаишкото, това не просто има значение, това преобръща представи. Означава, че никога няма да можем да видим друга галактика (или звездна система, или просто звезда) такава, каквато е в момента, в който обръщаме очи/телескоп към нея. Всичко, което можем да видим е как са стояли нещата доооста назад в миналото. Не говорим за стотици, а за милиони, дори милиарди години... За такъв период е възможно космосът да е коренно променен от това, което наблюдаваме. Но ние няма да разберем още толкова години за това. С изключение на по-близките обекти, за които чрез съответни изчисления и модели, отчитащи и дистанцията, можем да добием известна приблизителна представа. Уау, жалки сме :grin: Просто още един урок по смирение ;)

Аз съм съгласна с Румцайс. Когато казваме, че Бетелгейзе във всеки момент може да избухне, имаме предвид, момента, в който ще регистрираме тук, на Земята това събитие.

Въпросът, който си задаваш не е лаишки. Въпреки относителността на времето, можем да разглеждаме едновременност в една отправна система, в случая свързана със Земята, така че "сега" не е проблем, проблем е, че "виждаме" чрез светлината. На един опърничав руски астроном, Козирев също не му давал мира твоя въпрос и решил да провери дали пък няма друг, по-бърз сигнал. Насочил телескопа на Пулковската обсерватория не на там, където се вижда обекта, а там, където изчислил, че се намира в момента и му се сторило, че е открил нещо. Но в крайна сметка се оказало, че само му се е сторило.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Страхотно! Това беше като финалния пирон в ковчега на моите надежди и упование във физиката. Честно, след всичко това генетиката много повече ми звучи като точна наука ;)

Като че в "Елегантната вселена" бе отделена цяла глава на този парадокс. През цялото време Брайън Грийн се опитваше да убеди читателя, безуспешно разбира се, че всичко е наред и това е само плод на нашето несъвършено възприемане на света около нас (за което е виновна еволюцията, пригодила ни единствено към условията, важни за оцеляването ни), че черното продължава да бъде черно, а бялото - бяло. Как пък не! :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има едно нещо, което е по-бързо от светлината, това е мисълта. Физиката си е супер!

Космическите обекти са с много предсказуемо поведение, така че въпреки ограниченията, които сме открили, може да "надникваме" по-надълбоко във времето и пространството.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страхотно! Това беше като финалния пирон в ковчега на моите надежди и упование във физиката. Честно, след всичко това генетиката много повече ми звучи като точна наука ;)

Като че в "Елегантната вселена" бе отделена цяла глава на този парадокс. През цялото време Брайън Грийн се опитваше да убеди читателя, безуспешно разбира се, че всичко е наред и това е само плод на нашето несъвършено възприемане на света около нас (за което е виновна еволюцията, пригодила ни единствено към условията, важни за оцеляването ни), че черното продължава да бъде черно, а бялото - бяло. Как пък не! :grin:

Упование се търси в религията ;) . Науката дава разбиране и обяснения и не се съобразява с нашите очаквания.

Дорис, да в дадена отправна система всичко е "нормално" има добре дефинирано сега и добре дефинирано пространство и време, но отправните системи са само локални. Освен разбира се ако не пренебрегнем ефектите на гравитацията т.е. ако е валидна специалната теория на относителност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казах, че сме се локализирали на Земята, така че нямаш проблем .

Понеже заговорих за предсказуемостта на космоса, се сетих за една моя тема като илюстрация:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=11213

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казах, че сме се локализирали на Земята, така че нямаш проблем .

Да, но далечните галакти, за които става дума, не са никак близко до Земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страхотно! Това беше като финалния пирон в ковчега на моите надежди и упование във физиката. Честно, след всичко това генетиката много повече ми звучи като точна наука ;)

Като че в "Елегантната вселена" бе отделена цяла глава на този парадокс. През цялото време Брайън Грийн се опитваше да убеди читателя, безуспешно разбира се, че всичко е наред и това е само плод на нашето несъвършено възприемане на света около нас (за което е виновна еволюцията, пригодила ни единствено към условията, важни за оцеляването ни), че черното продължава да бъде черно, а бялото - бяло. Как пък не! :grin:

Значи напълно се предаваш пред природата ? :icon_rolleyes:

Чисто физическия проблем е ако има разлика в скоростта на светлината и скоростта на гравитацията. Ако има разлика в скоростите, то това което наблюдаваме няма да съответства на даден закон за гравитацията който ние сме изградили на базата на слънчевата система. Т.е колкото по далеч гледаме толкова е по не вярна информация имаме. А целта на всяко гледане е да се види реалното състояние на нещата. Каква е разликата м/у това да не виждаме нещо или да виждаме нещо което не съответства на реалността ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но далечните галакти, за които става дума, не са никак близко до Земята.

Не са. Извинявайте, ако съм оставила впечатление за нещо друго.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...