Отиди на
Форум "Наука"

Ще се учим ли от Фибоначи?


Recommended Posts

  • Администратор

Любопитство, критично мислене, решаване на проблеми … - качества, важни за оформянето на мисленето на всеки бъдещ лидер, иноватор или предприемач.

poster-introduction.png

Амбициозният европейски проект FIBONACCI (ФИБОНАЧИ), взел назаем името на изключително талантливия италиански математик, има за цел да разпространява прилагането на изследователския подход в образованието по математика и природни науки в целия Европейски съюз. Изследователският подход в обучението насърчава студентите да търсят контакт с преподавателите, да задават въпроси, а не пасивно да възприемат информацията. По проекта вече е създадена мрежа от 60 висши учебни заведения, посветени на обучението на начални и прогимназиални учители.

В този наистина общоевропейски проект участват 24 страни: Франция (координатор на проекта), Обединеното кралство, Испания, Австрия, Германия, Белгия, Швейцария, Финландия, Словения, Сърбия, Гърция, Естония, Люксембург, Румъния, Швеция, България, Дания, Полша, Ирландия, Нидерландия, Норвегия, Босна и Херцеговина, Република Македония, и Украйна. През декември 2013 г. проектът FIBONACCI получи наградата на френското правителство „Звезда на Европа”.

Интернет страница на проекта FIBONACCI / Лауреати на наградата Звезда на Европа

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чак талантлив математик не бих казал, доколкото знам Фибоначи няма собствени открития в областта на математиката, по-скоро е новатор и популяризатор на арабските (индийските) цифри и десетичната бройна система, а също и т.нар. "числа на Фибоначи" - числова редица, която е откритие на индийските математици.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чак талантлив математик не бих казал, доколкото знам Фибоначи няма собствени открития в областта на математиката, по-скоро е новатор и популяризатор на арабските (индийските) цифри и десетичната бройна система, а също и т.нар. "числа на Фибоначи" - числова редица, която е откритие на индийските математици.

Може и да е така, но начина, по който го казваш, е дразнещ. Предполагам туко що си прочел статията от уикипедията, а се изказваш като професор по исторя на математиката. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и да е така, но начина, по който го казваш, е дразнещ. Предполагам туко що си прочел статията от уикипедията, а се изказваш като професор по исторя на математиката. :)

По-вероятното е ти да си направил справка с Википедията, подразнен от мнението ми, а аз просто не бях съгласен с израза "изключително талантлив математик" в статията на Теодосиев, която явно е съчинена от някакъв щатен служител, който няма нищо общо с математиката и пише помпозни есета, за да си оправдае заплатката.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Фибоначи за времето си (12 век) е изключително талантлив и прозорлив, понеже популяризира десетичната позиционна бройна система в Европа.

Позиционна система - онази, където стойността на цифрата зависи от мястото й.

Нито римските нито гръцките цифри (букви) не са позиционна бройна система.

С позиционна бройна система може да се запишат не само цели, а и дробни числа. Това е оргомно нововъведение.

Имайте предвид, че по това време не са можели да решават елементарни уравнения от трета степен.


След 12 век математическите открития се развиват не в Индия, а в Европа. След още 2 века математиката в Европа надминава нивото на цялата антична математика.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

60 висши учебни заведения в цяла Европа ще бъдат включени в проекта. Ще бъдат ангажирани около 3000 преподаватели и 45 000 студенти.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

По-вероятното е ти да си направил справка с Википедията, подразнен от мнението ми, а аз просто не бях съгласен с израза "изключително талантлив математик" в статията на Теодосиев, която явно е съчинена от някакъв щатен служител, който няма нищо общо с математиката и пише помпозни есета, за да си оправдае заплатката.

Преди около 5 години ходих на една периодична конференция, която е ориентирана към числата на Фибоначи и сходни проблеми с тях (тогава конференцията се проведе в Гърция). И изнасях моя статия там.

И защо казва по-горното? Защото не съм чувал за това, че Фибоначи е плагиатствал всичките си резултати. Не казвам че не е така - по-скоро наистина е така, щом го знаеш. Но в случая във връзка с горния ти извод "който няма нищо общо с математиката" излиза, че и аз нямам общо с математиката. Нали разбираш, че това е не смешно, а супер смешно.

Това да знаеш историята на математиката НЕ ОЗНАЧАВА че знаеш математика. И обратно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...