Отиди на
Форум "Наука"

Гръцки заемки в старобългарския език


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Драги съфорумци, някой има ли информация колко на брой са старогръцките и средногръцките заемки в старобългарския език и какъв процент от лексиката му са? Ако има и информация за новонавлезли заемки и в среднобългарския, ще е още по-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

сложен въпрос - за какво става дума: за заемки в езика или за непреведени от преводача гръцки думи?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За гръцки заемки в езика, които се употребяват, а не за непреведени думи. Като например "елей", "митрополит" и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз се сещам за няколко, които са с гръцки произход и се употребяват в диалектните говори:

"харизвам" - дарявам

"лахна" - зелка

"даскал" - учител

През второто царство пък множество административни термини се употрябяват паралелно с българските им съответствия, като например "хора" - земя.

Със сигурност има още много други. Просто влиянието на гръцкия върху българския език и в южнобългарските говори вчастност, та и в старобългарския не е сред най-популярните теми. По-модно и престижно е да се търси тюркско и турско влияние.

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При превода на богослужебните книги сигурно е имало не малко гръцки заемки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много са, Спандю :) Ще трябва да седнеш с едно Евангелие и да броиш :)

Като има и преведени (примерно "четврътовластникъ" вместо tetrarchos), и директно пренесени (примерно "аггелъ" от aggelos). И двете групи са многобройни. А има и такива, които са предадени по различен начин в различни старобългарски ръкописи. Така например ще срещнеш и "Еваггелие", и "Благовестникъ" от euaggelion.

Пък и извън религиозната сфера пак са много, особено от Второто българско царство има цял куп административни термини - епитропи, прахтори, аподохатори, епикернии, сингели, деспоти, какво ли не... Вероятно това имаш предвид под среднобългарски. Но гръцки административни термини има и от Първото царство - например "комит" в българска употреба е дошло през гръцки, оттам името на Комитопулите.

Най-лесно ще ти е със Старобългарския речник: почваш да го четеш като телефонен указател. Предполагам, че поне 40% от съществителните и може би 20% от глаголите ще се окажат от гръцки произход - или заемки, или преведени калки. Всички съставни съществителни би трябвало да са от гръцки. Общо взето, където видиш ижица или тита, работата е ясна.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най-лесно ще ти е със Старобългарския речник: почваш да го четеш като телефонен указател.

Имам го, ама съм стар вече за подобни щуротии. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Баба ми често казваше "ката ден", когато искаше да каже всеки ден. Диалект в селото ми край Котел. С учудване разбрах че думата е гръцка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фасмер

Греко-славянские этюды.

  • I. Известия Отделения русского языка и словесности имп. Академии наук. 1906. XI. 2;
  • II. Греческие заимствования в старославянском языке // Известия Отделения русского языка и словесности. 1907. XII;
  • III. Греческие заимствования в русском языке // Сборник Отделения русского языка и словесности. 1909. Т. 86.

Това което ни интересува е втора част.

Не знам дали може да се намери онлайн.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...