Отиди на
Форум "Наука"

Статистика на подфорумите


Recommended Posts

  • Потребител

Наистина по темите за точните науки е трудно да се пише, но има какво да се направи например със социалните науки. Ако се направи една статистика не по подфоруми, а какви теми с отварят в най-масовия форум "история" може и да излезе нещо и да се създадат условия за привличане на нови, активни потребители.

Във форума например няма раздел за науката икономика (Economics). Има "икономика" в подфорум "Съвремие, политика и геополитика" от форум "История". Там поставена по-скоро се приема за "economy" и се пише за бизнес, а не по теми свързани със самата наука.

Например темата "Икономическият потенциал на Първото българско царство" поставена във форум история ще се разгледа по един начин, а във форум "economics" по съвсем различен. Просто инструментариума на икономистите които се занимават с икономическа история е съвсем различен от инструментариума на историците с класическо образование.

Липсва раздел "социална и културна антропология", а хора които да пишат по темата, при това качествено има. Сега темите на Южняка, Ник, Алвата и още куп други потребители са разпилени и са набутани пак в "История"

"Генетика" също няма, а теми има доста - естествено пак в "история"

Това показва, че не толкова всички искат да пишат в раздел "история", а по-скоро пишат там поради липса на специализиран раздел на науката в която имат интерес. Не е лошо да се направи опит за привличане на математици и физици, но при положение, че така и така например има антрополози, защо да не им се създадат условия за още по-голяма изява, а и за привличане на нови членове на форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 94
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Хем не се занимавате с наука, хем темата е за интерес към науката, а не за правенето на наука, пък се към правене на наука го избивате. Според мен съвети относно науката трябва да се дават от тези които имат някакъв опит с нея.

Но да се върнем към темата. Има достатъчно много хора, които намират науката ((визирам природните науки) за интересна. Тогава защо във форум специално за наука почти няма теми за наука, а е пълно с политически спорове!!!

Стараем се да ограничаваме политиканстването, ама народа все натам го избива. Българинът все пак е доказан експерт във футбола, политиката, медицината и историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Атом постави въпрос който би следвало да е в "За форума и сайта /то май цялата тема е за там/", та и аз да продължа===

Смятате ли, че е редно да има раздел "Инженерство", "Инженерни науки" или "Приложни науки", което е същото. Технологиите примерно може да са вътре, може да се прреименува раздела и да се включат подраздели... Там ще е строителство, Геодезия, Машини, Електротехника, електроника, механика, бионика, химическо инженерство, гетично / био-/-... - това са по-скоро дисциплини, а не науки и мястото им е там


Вижда се че има материали по описаните науки / дисциплини...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Пледирам за прецизиране и подобряване на класификацията на науките и дисциплините, но там могат да се включват и неща за инженери - възможности, организации, проекти...


уместно питане. Ще го отнеса до администраторите.

Мерси ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Личи си по думите ви, че не се занимавате с наука ;)

Какво означава да се занимаваш с наука , според теб?

Въпросът ми ,е и към останалите,а може и отделна тема да направим ако искате.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво означава да се занимаваш с наука, според теб?

Въпросът ми е насочен и към останалите, а може и отделна тема да направим, ако искате.

Да, би могло да се направи нова тема. Въпреки това, аз ще ти отговоря тук.

Не знам какво мислят по въпроса колегите, затова споделям само своето собствено мнение.

Първо, зависи какви са разбиранията ти за наука.

Има различни видове науки. Най-общо те може да се класифицират така: природни, социални, хуманитарни, инженерно-приложни, формални. Интердисциплинарни. Псевдонауки.

Въпросът е, кои науки включваш и не включваш в понятието (в разбирането си за) наука. Кое смяташ за научно, ненаучно и лъженаучно (псевдонаучно).

Второ, зависи с каква и коя наука се занимаваш. Едни научни дейности ще извършват археологът и историкът, други - астрономът и математикът, трети - лекарят или хирургът, още по-други - лингвистът и литераторът. И така - нататък.

Дейностите, свързани с науката, могат да бъдат твърде разнообразни - научни наблюдения, изследвания и научни експерименти, формиране на научни хипотези, проверяване на хипотезите, преподаване, оценяване (с това се занимава доцимологията), писане на статии и монографии, организиране и провеждане на научни форуми (конгреси, симпозиуми, семинари, панаири на науката, научни кафенета и др.), издаване на научна литература и периодика, създаване на научна библиотека или книжарница, създаване на онлайн научен блог, сайт, форум...

От края на миналия век се говори и за нови видове туризъм - образователен, научен... Става дума за образователния междууниверситетски обмен на студентите, за обмяната на преподаватели между университетите, за образованието на чуждестранните студенти.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

+ за историк, очаквано и подобаващо включване

Какво означава да се занимаваш с наука , според теб?

Въпросът ми ,е и към останалите,а може и отделна тема да направим ако искате.

ще отговоря лаконично, да имаш стаж поне 5-10 години. другото виж поста по горе

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

5-10 години стаж в какво?

Нютон няма как да е имал 5-10 години стаж в класическата механика преди да я създаде,как да определим дейността преди това,довела до създаването на класическата механика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По-отдавнашните потребители знаят, че структурата на форума вече няколко пъти беше променяна, като бяха променени и някои от названията. Това разбира се е един естествен процес от развитието на форума. Колкото повече теми, участници и отговори има, толкова повече трябва да стават и разделите.

И друг път сме говорили за структурирането и идеята е то да следва това на академиите и водещите университети, което улеснява потребителите да се ориентират по-добре. Но както университети си правят факултетите съобразявайки се с броя на студентите и дисциплините, които се преподават там, така и тук се търси групиране, докато дадената дисциплина не са развие до толкова, че да може да има собствена структура.

Та моето предложение е да се групират по-малко активните раздели и подраздели и така във всеки от тях да има повече нови теми и отговори. А вече при нарастване на активността може да се правят нови раздели и подраздели.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, структурирането трябва да следва университетите ок. И науките така както са систематизирани

И за инженерни науки няма достатъчно писано ли? И сега има теми дето могат да отидат в новите раздели.

Добре, аз само предлагам...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, че разделите ги правят само администраторите....

Според мен не калабалъка е важен, а качеството на даден раздел. В това отношение форумът химия според мен може да служи за пример - на всеки въпрос се намира отговор, няма политика, няма спам за личен кеф, на псевдонауката е отговорено със съответната добре аргументирана критика, за което , разбира се, основната заслуга е на Митака, нищо че тук се прави на интересен. :)

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Дорис, не твърдя противното.

Само предлагам някаква систематизация... Такава каквато следва да е в университети... На раздели, заглавия, понятия (добре е да се знае зад кое какво стои) и ако може на чист български език (макар, че еволюира добре е да се внимава със заемките и чуждиците).

Спомени от казармата за технологии и военна техника ли са...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Спомени от казармата" може да се разглеждт като мемоари, свързани с историята на социализма. :grin: Току виж един ден станали исторически извор. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам представа какво ще рече да имаш опит в правенето на наука.

Без да искам да променям тона на дискусията, ще спомена, че доста български форуми са в криза в последно време.

Част от кризата се дължи на отлива на потребителите към Фейсбук или други платформи, в които да си обсъждат каквото те си искат и по начин, по който те си искат. Правят си групи във фейсбук с по хиляди потребители и там се измества дискусията. Във форумите има една йерархия, която често пречи.
Примерно идва някой със самочувствие и пише неща от сорта на "гръмнах срещу едно дърво с 5 птички два пъти и убих 8 птички".

След подобно включване, обикновено дискусията приключва.

Често ми се е случвало да водя спор с програмисти по въпросите на ... калциевата обмяна и физиологията на мозъка, които са в областта на дисертацията ми. И те, като програмисти, понеже не са наясно кое е от мен и кое е от Бога, обикновено се хващаха за "логиката" на нещата. Не им харесва как Бог е създал човека. Ами рекламациите към него да отправят, аз не съм се подписвал под проекта, наречен "човек".

И, съвсем естествено се получаваше, че с такива хора аз не ходя да тичам по покривите на сградите.

...

Оня ден си говорим с един познат доцент и той ми вика, че бил пратил асистентките си до Германия на конференция, ама те нищо не разбрали, щото не разбирали езика. Тоест английския. Няма нужда да го питам дали те четат статии на английски. Няма нужда да питам дали пишат. Изводите вие си ги направете. Ето тези хора правят наука в България. Каква наука? И аз не зная.
Знаете, че в България учените нямат достъп до голяма част от статиите, понеже се изисква абонамент. С други думи - разчита се на безплатните резюмета. Обаче по резюмета наука не се прави. Дори не можеш да се информираш за самия експеримент от едно резюме. Да, да, в общи линии - да. Ако си студент и просто търсиш някаква информация - да. Но сериозни хора, сериозни учени, които четат само резюмета - смях.

...

Пари за апаратура? Добре.
А кой ще работи с тази апаратура?
Бях свидетел как в София бе закупена скъпа апаратура, модерна. И се оказа, че има един голям проблем. Няма обучени хора, които да работят с нея.

После какво стана? Така стоя 10 години без да бъде ползвана.

...

Дори да има обучени хора, няма кой да кара влака. Малко се получава порочен кръг. Няма пари, щото няма как да участваме в проекти. Няма как да участваме в проекти, щото нямаме апаратура. За да участваш в проекти за апаратура, трябва да покажеш, че имаш хора, които могат да работят. Ама нямаме хора, които могат да работят, щото нямаме апаратура.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нека не се отклоняваме с проблемите на всички форуми, тъй като темата е за активността в някои от разделите. По-точно как да бъде повишена. Не че някои общо проблеми не се проявяват в тези раздели с особена сила, но едва ли това е основната причина.

Фейсбук си е за спам и поне за този форум не е никаква конкуренция. Много хора идват тук да търсят информация, а не да дискутират. Виждате, че има теми в които броя на мненията е по-малък от броя на цифрите на прегледите. Във фейса е много по-трудно да се направи статия подобно на форумните, а и да се намери. Просто там формата е друг. То Скайпа дава още по-добри възможности за спамене, ама няма как с Гугъла да си намерите статия от скайпа. Той също не е направен с такава цел. То е като да се опитвате да се возите на метлата, макар някои да твърдят, че вещиците го можели.

За нещо ГООООЛЯМОО трябват големи пари, а такива няма.

Имаше предложения от история да ходим на ленински съботници в природоматематическите, но това така и не проработи. Тъй че нека забравим и за тази идея, от нея нищо няма да излезе.

Беше направен раздел за паранауки и феномени, за да може някои теми и дискусии да са си там и да не пречат на другите раздели. Работата е там, че то и активността си е там, без обаче това да допринесе за развитието на научните раздели.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Беше направен раздел за паранауки и феномени, за да може някои теми и дискусии да са си там и да не пречат на другите раздели. Работата е там, че то и активността си е там, без обаче това да допринесе за развитието на научните раздели.

Вярно ли? Тъжна картинка ако е така.

То няма за чудене, виж в една книжарница колко книги за физика има и колко по нумерология

астрология, окултни науки и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хората с по-ограничен мироглед и познания винаги са залитали по окултното, но какво да се прави - винаги се търси мистериозното обяснение, защото рационалното не е интересно.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...