Отиди на
Форум "Наука"

интернет земеделец


Recommended Posts

  • Потребител

Човека си пада по автоматизацията. Цяла градина си е направил на "самотек", демек автоматизирана. Заедно с рибата. Голям майтап. И дори не е градина а, да кажем малко саксии и бидон. И може би повече автоматика от колкото почва.

На базата на едноплатковото компютърче Аурдино. Да и в интернет го е пуснал. Да си следи температурата. Хи, хи.

Аз бих му предложил да си сложи едни ръчки. За пипер, за домати, за чесънче. И то сее и отглежда.

Да, и да си автоматизира кухненския робот - да ходи да бере зарзавата и да реже саладката. А той ще следи по интернет и ще вика (да, гласово разпознаване) - още малко солчица, още мъъъничко, стоп!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Когато видях заглавието се сетих една случка от новините, а именно:

http://www.novini.bg/news/170640-%D1%80%D1%83%D0%BC%D1%8A%D0%BD%D1%86%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%83%D0%B1%D1%81%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8-%D0%BE%D1%82-farmville.html

:) Чак не ми се вярва да е сериозно :)


Но и това е яко.

С ардуино заигравал ли си се?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам особен мерак. На времето бях в час със процесора на Правец16. Сега не е много по различно. Процесорите станаха по-бързи и интерфейса по-лесен. Гледам ги правят най-различни неща с него, аурдиното. Ми то със сегашната елементна база, ако се понапъна и аурдиноподобен апарат бих могъл да си спретна. Има по-важни, за мен, неща в живота. Разбираш ли колко заобиколен начин става, да произведе 10-20-30 кила зарзават. Това е повече хоби от колко зарзаватопроизводство.

За мен смъртта е процес. Който може да се овладее. Съзнателно. Каква файда ако знам куп неща, а не съм в час по фундаментални човешки въпроси. Все едно да знаеш аурдино, а едно маце да не си врътнал. А нямам много време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това ми прилича на система за пречистване на отпадна вода. Нещо от рода на Бион или Топол.

http://tehnoring.com/bg/products/prechistvatelni-sistemi/2013-06-14-14-08-07.html

Която е до усъвършенствана.

Редно е във всяка вила или дом без канализация да има, но ни е рано още.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Нямам особен мерак. На времето бях в час със процесора на Правец16. Сега не е много по различно. Процесорите станаха по-бързи и интерфейса по-лесен. Гледам ги правят най-различни неща с него, аурдиното. Ми то със сегашната елементна база, ако се понапъна и аурдиноподобен апарат бих могъл да си спретна. Има по-важни, за мен, неща в живота. Разбираш ли колко заобиколен начин става, да произведе 10-20-30 кила зарзават. Това е повече хоби от колко зарзаватопроизводство.

За мен смъртта е процес. Който може да се овладее. Съзнателно. Каква файда ако знам куп неща, а не съм в час по фундаментални човешки въпроси. Все едно да знаеш аурдино, а едно маце да не си врътнал. А нямам много време.

Ардуино подобен апарат? По евтiно ли ще го направиш? Това е опън сорс или както му се вика там, проект за създаване на нискобюджетни контролери. За други го пускам, ти знам че знаеш тук - директно се даунлоудва pdf, на BG

Много работи могат да се направят - http://www.instructables.com/howto/arduino/ , умната обаче ако трябва да се правят професионален клас устройства, не случайно са няколкостотин пъти по-скъпи.

Освен Ардуино има още и Росбъри Pi проект и Бигъл Бон

А ти за много фундаментални неща си се замислил, дано всичко да е наред при теб. Едно време се бях замислил за безсмъртието. Мисля знам как да постигна дълголетие, но май не искам - сега предпочитам да живея интензивно - минавам за малко физически силен, товаря се с работа от всякакъв вид, не се пазя много и все още имунитетът ми е добър. Така съм се "форсирал" но това може да доведе до по-кратък живот.

А у нас поради беднотията и това, че стари хора предимно гледат градинки едва ли с ардуино ще се гледа зарзават

Това ми прилича на система за пречистване на отпадна вода. Нещо от рода на Бион или Топол.

http://tehnoring.com/bg/products/prechistvatelni-sistemi/2013-06-14-14-08-07.html

Която е до усъвършенствана.

Редно е във всяка вила или дом без канализация да има, но ни е рано още.

Тези неща не са от вчера и поне в проекта биосфера със сигурност. В МКС оранжерията примерно.. Отделно - има биологични пречиствателни станции, модулни където някое от последните стъпала са растения. Иначе и сега в много модули за пречистване битовофекални води има бактерии или гадинки, дето доизяждат органиката. Някои се купуват ма някакво рееме /мая им викат/..

Който се интересува от биологични методи на очистване да напише: artificial wetlands или constructed wetlands в Гугъл и да види - снимки или мрежата.

Става въпрос за съоръжения за изцяло биологично пречистване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да де, точно на такива съм дал линк. Продават се у нас от 10 тина години.

Изхода е технически чиста вода и тор за градината. Безхимичен метод. По-точно само аерация и естествени бактерии.

Тръбата с водата, направо в градинското езеро.

На снимките и анимациите се вижда добре.

Отдавна ги оглеждам, но не съм се решил да си купя и инсталирам.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...