Отиди на
Форум "Наука"

Евразийски съюз заедно с България.


Recommended Posts

  • Потребител

Това е повече моделиране на бъдеще, но надявам се да е интересна дискусия. Може би ще включва политика, иначе ще е много ... постно, неадекватно.

Понеже намерих готова статия (която много се покрива с моите виждания), ще си позволя да я залепя от мое име. Мога да я подкрепя с много информация ако се наложи.

Ето:

Освен бившите съветски републики, Руската федерация трябва да привлече в бъдещия eвразийски съюз редица други държави, сред които и България. Така смятат участници в кръгла маса, организирана вчера от управляващата партия "Единна Русия", съобщи БТА, като цитира руски издания.

Вестниците припомнят, че създаването на нова общност в постсъветското пространство бе предложена от премиера Владимир Путин. Статия на Путин за Евразийския съюз бе поместена в "Известия" през октомври, скоро след като държавният глава Дмитрий Медведевпредложи "Единна Русия" да подкрепи Путин в надпреварата за президентския пост на изборите през март 2012 г.

Нов СССР или алтернатива на Европейския съюз

Новият съюз ще бъде "голяма страна", продължител на "идеята наВладимир Путин за единно икономическо пространство", което ще обедини от 1 януари Русия, Беларус и Казахстан, заяви на форума руският политолог Дмитрий Орлов, цитиран в "Комерсант". "Целите на модернизацията" обаче изискват според него Русия да се обедини не само с бившите съветски републики - днес членки на ОНД, но и с държави, "лоялни към руските икономически интереси: Финландия, Унгария, Чехия, Монголия, Виетнам, България, Куба и Венецуела".

Хората от "Единна Русия" засега не са проучвали дали тези страни са готови да влязат в Евразийския съюз, отбелязва всекидневникът. Налице са "инструменти и исторически аргументи", за да бъде осъществен "големият проект" за Евразийски съюз, който може да обедини към 250 милиона души, посочил пред участниците председателят на Държавната дума Борис Гризлов.

Сред аргументите според него е "общата история на страните" от постсъветското пространство, а сред инструментите - руският като "език за междунационално общуване" и "кооперирането в
икономиката". Той изтъкна, че не става дума за "единна държава", а за "съюз на суверенни държави", пише "Комерсант".

"В обозримо бъдеще" Европейският съюз няма да отвори врати за Русия, а тя самата не би пожелала членство в НАТО. При все това "светът ще се развива в рамките на интеграционни групи" и бъдещият Евразийски съюз се очертава като нещо "естествено за Русия", заявил Алексей Пушков, телевизионен водещ и общественик.

Евразийският съюз трябва "да събере не толкова земите, колкото народите и гражданите в единно държавно тяло", казал посланикът на Русия в НАТО Дмитрий Рогозин. В тази връзка
предложил Москва "по-внимателно да разгледа" молбата на "20-те хиляди косовски сърби, пожелали да получат руско гражданство". Припомнил и своята идея руският да се нареди сред официалните езици на ЕС. За целта трябва да бъдат събрани един милион подписи поне в 7 държави от Евросъюза, посочва "Комерсант".

Участниците в кръглата маса не разработили конкретни мерки за формиране на новата общност. Максат Кунакунов, съветник на председателя на киргизстанския парламент, обобщил: "Съюз ще има независимо дали го искаме или не". Той цитирал Владимир Путин: "Който не съжалява за СССР, няма сърце, който мечтае да върне СССР, няма глава". И добавил от свое име: "А който се съмнява, че ще създадем нов съюз - той е просто глупак".

-----

Последното изречение не знам кой го е казал или добавил, но се дистанцирам от него. Поне в този му вид.

Моята визия:

Ние сме твърде малка държава за да сме достатъчно суверенни. Не виждам шанс това да е осъществимо. Но можем(може би) да избираме към кой център да се присламчим.

Аз самия участвах в "събарянето" на комунистическия режим защото не го виждах за добър. Сега, след 20г и след дългото "свободно падане" на България, мисля, че не направихме най-доброто. След живеенето и кантакта ми със западни култури, аз не ги възприемам като по-близки от славянските. С хората от културите от изтока, не само източно европейски, мога много по-лесно да разговарям и постигам съгласие.

Качването на стандарта 20+гслед 1944г е доста по-осезателно от това след 1989г до сега. И не е само до стандарт. Ние не се обезличихме като държава в източния блок докато сега това е повече от явно. Ако трябва мога да се аргументирам.

Сега смятам, че западния (англосаксонския) свят не води към по-добър живот (в най-широкия смисъл). Едва ли и влизането ни в евразийски съюз ще вдигне стандарта ни, но виждаме и сега колко се вдига.

Мисля че може да се подискутира темата.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 154
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Мисля, че на последните евроизбори избирателите в БГ избраха ;)! Няма начин да изберем Русия, не и тази Русия. Но това може би е политика и то от най-неприятната ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз лично предпочитам всеки да излезе със собствената си позиция. Мисля че Путин прави добри ходове последно време. Ето ходи в Куба и им опрости дълговете. Някакви сътрудничества там..

И мисля че тази му обиколка е някакво консолидиране на международната общност, оформяне на руския център на влияние. И показно за щатите и си-е, че има такъв център. А ако се включи и Куба, до гащите на уса, могат да размислят до колко да се намесват близо до русия.

Иначе за българия мисля че ще по-добре. Ще си върнем научното сътрудничество и може би инвестиции в науката, ядрена енергия и пр. Ще ни дадат на изплащане малко бойна техника, ще си върнем пазара на домати и краставици и там аграрните истории. И съответно повече българи ще останат в България. Сега демографския проблем е сериозен.

Досега имаме основно свобода на придвижване и работа в ЕС. Науката ни запада. Произвеждаме кадри, които отиват навън. Промишленост и селско стопанство са зле. Малко хора имат хъс да живеят и работят в БГ. Което в дългосрочен план е загуба на държавата България.

И България да си върне поне част от държавните функции. Снощи погледнах комунистическата ни конституция. И освен връзката със соц.лагера, която не е по-силна от сегашната ни връзка с ЕС, ми направи впечатление колко държавни функции са упоменати. Оществените интереси и пр. Щото каква файда че Гейчо имал права, като с това уронва обществото(тук е трудно за дефиниране, но би могло, засега няма да го правя, но в този форум има достатъчно "сигнали" как ние възприемаме тези неща. Правото ни бе много по-слабо обвързано със соц.блока, докато сега в прав текст ни казват, че правото на ЕС има приоритет при конфликт с българското право.

Така мисля аз.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз лично предпочитам всеки да излезе със собствената си позиция. Мисля че Путин прави добри ходове последно време. Ето ходи в Куба и им опрости дълговете. Някакви сътрудничества там..

И мисля че тази му обиколка е някакво консолидиране на международната общност, оформяне на руския център на влияние. И показно за щатите и си-е, че има такъв център. А ако се включи и Куба, до гащите на уса, могат да размислят до колко да се намесват близо до русия.

Иначе за българия мисля че ще по-добре. Ще си върнем научното сътрудничество и може би инвестиции в науката, ядрена енергия и пр. Ще ни дадат на изплащане малко бойна техника, ще си върнем пазара на домати и краставици и там аграрните истории. И съответно повече българи ще останат в България. Сега демографския проблем е сериозен.

Досега имаме основно свобода на придвижване и работа в ЕС. Науката ни запада. Произвеждаме кадри, които отиват навън. Промишленост и селско стопанство са зле. Малко хора имат хъс да живеят и работят в БГ. Което в дългосрочен план е загуба на държавата България.

И България да си върне поне част от държавните функции. Снощи погледнах комунистическата ни конституция. И освен връзката със соц.лагера, която не е по-силна от сегашната ни връзка с ЕС, ми направи впечатление колко държавни функции са упоменати. Оществените интереси и пр. Щото каква файда че Гейчо имал права, като с това уронва обществото(тук е трудно за дефиниране, но би могло, засега няма да го правя, но в този форум има достатъчно "сигнали" как ние възприемаме тези неща. Правото ни бе много по-слабо обвързано със соц.блока, докато сега в прав текст ни казват, че правото на ЕС има приоритет при конфликт с българското право.

Така мисля аз.

Ха-ха. Какво я грее България какво става в карибска Куба с нейната съсипана икономика? Ами че за Куба е много по-важна първо връзката с най-близките карибски и централноамерикански страни - като манталитет и култура Куба е твърдо там, а не в съюз с Русия, КНДР или Виетнам.

За науката -- огромният проблем в България и на българската наука е много тежкото наследство, оставено именно от тодорживковия режим, по образеца на съветската наука. В какво се състои този проблем -- ами че в научните институти са назначавани стотици, че и хиляди не да правят наука, а само и само да им се намери работа. Шефове на научни отдели, директори и какви ли не ръководни постове. Примерите са много, като най-гръмкият скандал беше с нагласените поръчки с фонда за наука по времето на Боко и Сергей Игнатов (спомняте ли си "професорът от Ангола"?) Който е искал да прави наука, се е махнал твърде бързо от тази среда след 89-та година. Останалите, които наистина искат да развиват наука, трябва да се борят точно с такива "професори от Ангола" и нищо неможещи шефове и директори.

Пазара на домати и краставици е с нищожна тежест в цялото -- освен това писах и другаде, че НРБ е де факто субсидирала храната в СССР. В Евразийския съюз е същото. Много по-перспективно е за българскаа промишленост да изнасяш вафли за Ирак или Сирия (която е и във война), отколкото домати за Русия.

Науката е западнала по гореизброената причина. Кадри на никъде не изтичат, защото такива в България просто няма.

За правото - НРБ не беше правова държава, в която имаше върховенство на закона. Имаше единствено и само командно-административни механизми. Целта е да постигнем върховенство на закона, за да тръгнем напред. Сближаване с Русия, Казахстан и подобни средноазиатски султанати няма да ни помогне, защото при тях няма върховенство на закона.

Край.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе за българия мисля че ще по-добре. Ще си върнем научното сътрудничество и може би инвестиции в науката, ядрена енергия и пр. Ще ни дадат на изплащане малко бойна техника, ще си върнем пазара на домати и краставици и там аграрните истории. И съответно повече българи ще останат в България. Сега демографския проблем е сериозен.

Досега имаме основно свобода на придвижване и работа в ЕС. Науката ни запада. Произвеждаме кадри, които отиват навън. Промишленост и селско стопанство са зле. Малко хора имат хъс да живеят и работят в БГ. Което в дългосрочен план е загуба на държавата България.

Само ми кажи, коя от държавите, в руската сфера на влияние има тези неща?

Демографския проблем в Беларус или Приднестровието не е по-малък от нашия. Приднестровието или Абхазия са яко на дотации. Гледам, че и Куба иска отново на дотации.

Кой е цъфнал от тези държави и държавни образувания? Венецуела ли? КНДР ли? Куба ли? Защо те, като са си върнали пазарите на домати и краставици, никак не са прокопсали?

Някои хора така и не разбраха, че с руски дотации не може вечно да се кара и пак плачат... После се чудим защо сме на тоя хал...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе за българия мисля че ще по-добре. Ще си върнем научното сътрудничество и може би инвестиции в науката, ядрена енергия и пр. Ще ни дадат на изплащане малко бойна техника, ще си върнем пазара на домати и краставици и там аграрните истории. И съответно повече българи ще останат в България. Сега демографския проблем е сериозен.

Досега имаме основно свобода на придвижване и работа в ЕС. Науката ни запада. Произвеждаме кадри, които отиват навън. Промишленост и селско стопанство са зле. Малко хора имат хъс да живеят и работят в БГ. Което в дългосрочен план е загуба на държавата България.

Само ми кажи, коя от държавите, в руската сфера на влияние има тези неща?

Демографския проблем в Беларус или Приднестровието не е по-малък от нашия. Приднестровието или Абхазия са яко на дотации. Гледам, че и Куба иска отново на дотации.

Кой е цъфнал от тези държави и държавни образувания? Венецуела ли? КНДР ли? Куба ли? Защо те, като са си върнали пазарите на домати и краставици, никак не са прокопсали?

Някои хора така и не разбраха, че с руски дотации не може вечно да се кара и пак плачат... После се чудим защо сме на тоя хал...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжалявам, компютърът ми нещо заби, моля някой модератор да изтрие последните два поста, защото съм го изпратил три пъти.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Качването на стандарта 20+гслед 1944г е доста по-осезателно от това след 1989г до сега. И не е само до стандарт. Ние не се обезличихме като държава в източния блок докато сега това е повече от явно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пак на конституцията, във връзка със суверенитета ни.

Гл. първа
ОСНОВНИ НАЧАЛА
Чл. 11.(2) Нито една политическа партия или идеология не може да се обявява или утвърждава за държавна.

Ето от википедията относно Идеологията:

Идеологията (на гръцки: ιδεολογία, ιδεα — образ, идея; и λογος — разум, учение) е добре организирана система от възгледи и идеи, характерна за определена социална група, класа или политическа партия и изразяваща нейните интереси. Идеологията обединява символично натоварени възгледи и ценности, които дават обяснение и оценка за света и обществото и които целят да мотивират определен тип обществени действия и да ги направляват. Идеологията не е наука, макар да използва научни знания.
Основната цел на повечето идеологии е да промени обществото или да създаде и се придържа към определени идеали чрез нормативен мисловен процес. Идеологията е система от абстрактни идеи, приложени към реално общество и обществени дейности и поради тази причина основано използвана в политиката. Всяка политика или икономика предполага някаква идеология зад тях, явно или неявно.

Т.е. при нас е заложено в конституцията да нямаме държавна идеология.
Това означава, че "държавата" България като социална група, няма право на държавна идеология! Няма нещо, което да я идентифицира като нещо действено, мотив да се движи в някаква (без значение каква) посока, нещо което да обединява гражданите на българия. Както всеки човек има право на ценности, идеали и цели, които го мотивират, така и една суверенна държава би трябвало да има.
Така формулирана, конституцията не ни позволява да имаме държавна идеология и от там политика. Което автоматично ни превръща в безформена маса със статут на някаква териториална единица, разделена на по-малки териториални единици, но без законно право на ценности и идеология,
Надявам се разбирате за какво става дума.
Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Драги Сириус

Въпреки че по време на соца имахме СССР за неограничен пазар на българските стоки(износът ни за СССР е поне половината ни от БНП), и СССР беше суровинен придатък към българската индустрия (например нефт, газ, кокс, черни метали и руди -без железните, става дума за никел, хром и желязо-манган) ние не можахме да "прескочим" капанът на средните доходи; в който попаднахме преди 1980 година (преди общото перкулясване надолу)

Въпросът ми е - смяташ ли че сега можем да излезнем от капана на средните доходи, влизайки в някакъв евразийски съюз и ставайки руски протекторат (като Беларус)?

(според мен бихме се измъкнали от този капан,.... ставайки щат на САЩ)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние българите сме различни по манталитет. Ако сложим като мерило доходите, може би бихме били по-добре като щат.

Но ние не сме само доходи. Ти по-добре го знаеш.

Нека да сравним доходите и стандарта

20г. след 1944г

И

20г. след 1991г

Аз разглеждам положението и от държавна гл.т. Т.е. и в каква степен държавата България се развива. Разглеждам българитеи ато суверени на държава. С хилядолетна нелоша история. А не като население на територия, генериращо доходи.

Щото сега нещата са, всеки се спасява по единично по краищата на света. Кое ни е по-ценно, доходите или държавата, отечеството. В момента сме с конституция, според която ние нямаме държавни: идеология, политика и банка. Писах за това в темата политика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Нека да сравним доходите и стандарта

20г. след 1944г

И

20г. след 1991г

Това е погрешна аналогия (това се опитвам да обясня по-горе; соца няма да се върне, евразийският съюз не е соц-ССР)

Въпросът е:

Нека да сравним сегашните доходи и стандарта

В България

И

В Беларус

И това предполагам това е риторичен въпрос..

Кое е по-добре?:

Да се живее в богата, правова и уредена държава ("с хилядолетна история")

или в бедна и неуредена такава, в която върховенството на закона е слабо?

Можем да видим в класациите къде се намират Беларус, Украйна (която доскоро беше в руската сфера на влияние) , Киргистан и Узбекистан..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво точно значи "нямаме държавна идеология политика и банка"?

Синтезирай моля с няколко изречения тезата си.

Откъде си сигурен че например Беларус има "държавна идеология политика и банка" (според това каквото значи според теб)?

Да не приемаш желаното за факт?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Средната месечна заплата в Украйна е 164 евро; в България – 333; Беларус – 353; Румъния – 395; Русия – 554; Полша – 681. Средната месечна пенсия в Украйна е 160 дол., а в Русия – 285 дол.

Малко цифри.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Средната месечна заплата в Украйна е 164 евро; в България – 333; Беларус – 353; Румъния – 395; Русия – 554; Полша – 681. Средната месечна пенсия в Украйна е 160 дол., а в Русия – 285 дол.

Малко цифри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Новият съюз ще бъде "голяма страна", продължител на "идеята наВладимир Путин за единно икономическо пространство", което ще обедини от 1 януари Русия, Беларус и Казахстан, заяви на форума руският политолог Дмитрий Орлов, цитиран в "Комерсант". "Целите на модернизацията" обаче изискват според него Русия да се обедини не само с бившите съветски републики - днес членки на ОНД, но и с държави, "лоялни към руските икономически интереси: Финландия, Унгария, Чехия, Монголия, Виетнам, България, Куба и Венецуела".

*********

Качването на стандарта 20+гслед 1944г е доста по-осезателно от това след 1989г до сега. И не е само до стандарт. Ние не се обезличихме като държава в източния блок докато сега това е повече от явно. Ако трябва мога да се аргументирам.

Прави ми впечатление, че броя на кандидатите да са в един отбор с Русия намалява все повече. Вижда се, че при евразийския съюз има доста сериозен спад на членска маса в сравнение с ОНД. Да не говорим колко ще са мераклиите да участват в съюз и да чакат икономическа помощ от Венецуела, Виетнам, Куба и Монголия.

Що се отнася до качването на стандарта в сравнение с кое се е покачил - през 1944г. Европа, а и България са съсипани от световна война. През 1944-1989г. , не е имало война, още по-малко световна. В замяна на това периода започна с купони за храна и спрян ток заради бомбардировките и завърши с талони за храна и режим на тока. Излиза, че стандарта така се е покачил през този период, та резултата е като за България Втората световна война да е приключила през 1989г.

Струва ми се, че по мирен път евразийския съюз в планирания мащаб няма да се реализира. По-скоро може да се стигне до разпаднала се Русия (което може да се окаже доста по-добър вариант за населението й).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

В евразийския съюз са асоциирани още Киргистан и Армения. Очаква се и Таджикистан да го подкрепи. Засега против е Грузия и Узбекистан, а Туркменистан е диктатура и диктатора не ще да дели власт. Колкото до Азербайджан, те са против влизането на Армения и обвързват влизането си в Евразийския съюз с разрешаването на карабахския проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Nik1, въпроса ми не е риторичен. Как преценяме кой ни е по-приятел? Ми който помага повече и по-безкористно.

И друг не по-малко важен въпрос е при кой се чустваме по-добре. Или ако го сравним с компании, в коя компания(фирма) се чустваме по-добре като част от колектив, т.е. какви са хората.

Поправи ме ако греша, но ние като българи има ме друга ценностна система. Парите не стоят на най-високо място. Ние като българи имаме чуство за справедливост, докато при американците това чуство е заместено от закона - законноста е по-важна от справедливоста.

Скоро научих за експеримента на Милграм и се чудя дали подобен експеримент е провеждан в БГ и какви резултати има. Мисля си, надявам се, че при БГ ще е различно, но нямам никаква представа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Nik1, въпроса ми не е риторичен. Как преценяме кой ни е по-приятел? Ми който помага повече и по-безкористно.

И друг не по-малко важен въпрос е при кой се чустваме по-добре. Или ако го сравним с компании, в коя компания(фирма) се чустваме по-добре като част от колектив, т.е. какви са хората.

Поправи ме ако греша, но ние като българи има ме друга ценностна система. Парите не стоят на най-високо място. Ние като българи имаме чуство за справедливост, докато при американците това чуство е заместено от закона - законноста е по-важна от справедливоста.

Скоро научих за експеримента на Милграм и се чудя дали подобен експеримент е провеждан в БГ и какви резултати има. Мисля си, надявам се, че при БГ ще е различно, но нямам никаква представа.

Nik1, въпроса ми не е риторичен. Как преценяме кой ни е по-приятел? Ми който помага повече и по-безкористно.

Аха, Русия ни помага безкористно?

Ако пропонираш това , няма какво да кажа

(точно от теб не очаквах да пропонираш толкова големи фантазии, но ти очевидно си вярваш)

Поправи ме ако греша, но ние като българи има ме друга ценностна система. Парите не стоят на най-високо място.

Нещата са комлицирани и обвързани.

Подредбата на ценостите ни е силно ориентирана (корелираща) към паричното благополучие и благосъстояние ; На първо място при нас се поставя сигурността, а единственият начин да се постичгне тя е финансов и материален;

/почти всеки българин има спестени пари за черни дни, почти всеки българин живее в собствено жилише; и в този смисил дори и средностатистически българите да не поставят високо правенето на пари и придовиването на материални придобивки, то нашите първостепенни ценности корелират с парите и финасовото благополучие/

Ние като българи имаме чуство за справедливост,

Като гледам какви и колко са подръжниците на путин и съвреммената автократична Русия то това ме съмнява много

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Можем да видим в класациите къде се намират Беларус, Украйна (която доскоро беше в руската сфера на влияние) , Киргистан и Узбекистан..

Украйна от над две десетилетия не е в руската сфера на влияние, политиката им е доминирана от фанатични русофоби. Икономически са свързани естествено, Русия е основен пазар за украинската индустрия, но то и България има голям стокообмен с Русия, но никой няма да седне да твърди че сме част от руската зона нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В евразийския съюз са асоциирани още Киргистан и Армения. Очаква се и Таджикистан да го подкрепи. Засега против е Грузия и Узбекистан, а Туркменистан е диктатура и диктатора не ще да дели власт. Колкото до Азербайджан, те са против влизането на Армения и обвързват влизането си в Евразийския съюз с разрешаването на карабахския проблем.

От познати арменци чувам, че Евразийският съюз е поредното изпързалване на Армения... която икономически и политически за съжаление е кръгла НУЛА ("минидиктатура").

Освен това не е ясно кога и там ще се появят разни майдани.

Азербайджан са доста по-хитри от Армения в случая.

Таджикистан е фалирала икономика като Афганистан (икономиката им е реално 7 пъти по-малка от българската, но при по-голямо население). Освен това имат проблеми с Узбекистан, които им спират водата, тока и блокират единствената жп и шосейна връзка извън Таджикистан, когато им се хареса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аха, Русия ни помага безкористно?

Ако пропонираш това , няма какво да кажа

(точно от теб не очаквах да пропонираш толкова големи фантазии, но ти очевидно си вярваш)

...

Вярата за мен е много специална категория и си давам много ясна сметка за нея. Аз съм останал с такова впечатление. И го изразих за да има някой възможноста да покаже обратното. Помня че в някъде началото на 90-те вкараха едни американски помощи за ядене. Какво още? Защото започна ли да изреждам руската помощ... няма смисъл.

И моля не изкривявай ясно написаното от мен. Писах "ПО-безкористно". Не е толкова сложно човек да вдене че "безкористно" е доста разтегливо и идеалистично понятие. Но се поддава на сравнително лесно обективно сравняване.

Според мен, е по-голама фантазия да се мисли, че американците повече ни помагат.

В темата за политика пуснах едни филмчета.

Що се отнася до качването на стандарта в сравнение с кое се е покачил - през 1944г. Европа, а и България са съсипани от световна война. През 1944-1989г. , не е имало война, още по-малко световна. В замяна на това периода започна с купони за храна и спрян ток заради бомбардировките и завърши с талони за храна и режим на тока. Излиза, че стандарта така се е покачил през този период, та резултата е като за България Втората световна война да е приключила през 1989г

Добре де, режима на тока ли е показател за сравнение? А здравеопазване и образование (макар и политизирано)? Кой му е било проблем да отиде в болница? И с изключение на някои "политически неблагонадеждни", на кой е било проблем да отиде да учи?

Мен ми се струваше смешно навремето като ни набиваха за пътища, заводи, фабрички и електрификация. Защото го вземах за даденост. Това с което дефакто се ползвах.

За мен едни цифри имат най-голяма тежест що се отнася до държавата българия. Това се демогравски цифри, обезлюдявяне на села, здравеопазване и бездомници.

Сега няма режим на тока, но селата умират. Искат да си лицензираме боба и доматите, хората бягат.

Аз оставам с впечатлението, че нито на индивидуално ниво, нито на държавно ниво сме по-добре след 89-та.

Както преди ни набиваха за комунизъм, така сега ни набиват за демокрация. Само че сега българия се обезлюдява.

За мен щатите са изчерпани като държава, а русия - не. Затова бих обвързал българия повече с русия. Отделно че сме и по-близки като култура.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...