Отиди на
Форум "Наука"

Бойните качества на византийската армия в периода V-ХІІ век


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 минути, Aspandiat said:

Ще те ям, щото почна много да се вживяваш като последна инстанция.

Погледнах, бре - набързо, че не ми се рови от всички.

Има данни за военният потенциал: около 109 000 души (по Тредголд, 1997), т.е. за него съм прав.

Грешката ми е, че съм се заблудил с времето на Ираклий: той е имал почти два пъти по-голям финансов ресурс от Копроним, а не Погонат. Но така или иначе, сметките показват, че Погонат има по-голям ресурс от Копроним.

Цитирай

И понеже Монтекристовата византоложка школа настоява, че ПБЦ е просъществувала по случайност 337 години, щото империята не й се занимавало, да седна ли да ти направя един списък на битките между БГ и ИРИ между 680 и 986 г., за да се види какъв процент от тях "по случайност" е спечелен от българите. Нещо на прима виста ми се върти едно число около 65-70%.

Давай, мятай се на пистата - да има за какво да лаем :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 297
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Ето ти, драги ми Графе, един бърз списък по Уикипедия (с малки мои допълнения) на българо-ромейските битки до 986 г. Махнал съм от списъка сраженията между руси и ромеи през 970-971 г.

 

Битка при Онгъла, 680 г. – българска победа

Битка при Анхиало, 708 г. – българска победа

Битка при Бурдизон , 756 г. – ромейска победа

Битка при Маркели, 756 г. – ромейска победа

Битка при Верегава, 759 г. – българска победа

Битка при Анхиало, 763 г. – ромейска победа

Битка при Литосория, 773 г. – ромейска победа

Битка в Берзития, 774 г. – ромейска победа

Битка при Маркели, 792 г. – българска победа

Битка при Сердика, 809 г. – българска победа

Битка при подстъпите към Плиска, 811 г. – ромейска победа

Битка при Върбишкия проход, 811 г. – българска победа

Битка при Версиникия, 813 г. – българска победа

Битка при Булгарофигон, 896 г.  – българска победа

Битка при Ахелой, 917 г. – българска победа

Битка при Катасирти, 917 г. – българска победа

Битка при Термопол, 921 г. – българска победа

Битка при Катасирти, 921 г. – българска победа

Битка при Пиги, 922 г. – българска победа

Битка при Траянови врата, 986 г. – българска победа

 

Абе много „случайни победи“ се събират, бре. От 20 битки, 14 са спечелени от българите, или 70%. Сигурен съм, че ромеите, в качеството на „духовни бащи“ на българите, от жалост и да не ги губят като играчи, са им давали да бият...

Айде, дъвчи ги, че аз имам малко работа да свърша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Aspandiat said:

Ето ти, драги ми Графе, един бърз списък по Уикипедия (с малки мои допълнения) на българо-ромейските битки до 986 г. Махнал съм от списъка сраженията между руси и ромеи през 970-971 г.

 

Битка при Онгъла, 680 г. – българска победа

Битка при Анхиало, 708 г. – българска победа

Битка при Бурдизон , 756 г. – ромейска победа

Битка при Маркели, 756 г. – ромейска победа

Битка при Верегава, 759 г. – българска победа

Битка при Анхиало, 763 г. – ромейска победа

Битка при Литосория, 773 г. – ромейска победа

Битка в Берзития, 774 г. – ромейска победа

Битка при Маркели, 792 г. – българска победа

Битка при Сердика, 809 г. – българска победа

Битка при подстъпите към Плиска, 811 г. – ромейска победа

Битка при Върбишкия проход, 811 г. – българска победа

Битка при Версиникия, 813 г. – българска победа

Битка при Булгарофигон, 896 г.  – българска победа

Битка при Ахелой, 917 г. – българска победа

Битка при Катасирти, 917 г. – българска победа

Битка при Термопол, 921 г. – българска победа

Битка при Катасирти, 921 г. – българска победа

Битка при Пиги, 922 г. – българска победа

Битка при Траянови врата, 986 г. – българска победа

 

Абе много „случайни победи“ се събират, бре. От 20 битки, 14 са спечелени от българите, или 70%. Сигурен съм, че ромеите, в качеството на „духовни бащи“ на българите, от жалост и да не ги губят като играчи, са им давали да бият...

Айде, дъвчи ги, че аз имам малко работа да свърша.

Разбира се, само бърз поглед онагледява пробългарската тенденция :ag:

 

Не едно, а за две победни римски сражения говорим при подстъпите към Плиска. Ебаваш ме в резултата, а оттам и в процентите :564da112d749c_wink(1):

Хитричко "се забравя" за победата на Левон Арцруни през 814 г. Можем да му пришишем и друга победа още през 813 г. Айдеееейййй... заминаха си процентите, както индексите на борсата в Цариград :ag:

921 г. при Термопол може и да не е българска победата...

 

Извод: арменците (т.е. арменовъдите) винаги са били големи манпулатори, когато става въпрос за историята на ИРИ :ae:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е ...мизите са много силни домакини – Леон Дякон си го пише в прав избождащ очите текст ! Не се разказва в историята за никой друг от ромеите, който да ги е победил в собствената им страна ! Победили са ги единствено Компроним, неговия внук Константин и Йоан (Цимиски )  За качествата на самите ромеи (нали за това е темата) ще дам два примера с един и същ противник но с различен резултат. Два сблъсъка през десетилетие. ИРИ : Русо-варяги 1:0 , ИРИ : Русо-варяги 0:1 !  Опирайки са на малоазийски контингенти (източната армия) и съставил от елита и, своята лична гвардия (не от наемници) така наречените безсмъртни , Йоан Цимисхий печели трудна победа срещу варягите на Светослав. Тук акцент върху героя на битката - не някой тежко въоръжен безсмъртен, не ескувит или скъпо платен наемник,  а обикновеното войниче - гръбнакът на източните тагми  -  кападокийчето/арменчето  някой си Теодосий Месоникт с едва наболата рижа брада е символ на победата ! Точно такива като Месоникт ще се стопят като лански сняг в недалечно бъдеще, въпреки усилията на Василий.  И точно тяхната липса  ще парализира империята.    ......Следва реваншът – същата източна армия е подкрепила узурпатора Варда Фока и блокира столицата. Изпратените в помощ на младите василевси  6 000 варяги дебаркират на Халкедон и подпукват здраво азиатците на Фока. Ясно е, че племенникът на Никифор няма способностите нито на чичо си, нито на Цимисхий, ясно е и, че шокът от горящите им кораби са оказали своето влияние, но акцентът тук е , че единствените контингенти, които не хукват презглава в паническо бягство, а остават и защитават главнокомандващият си са ....грузинските. Най-източните от източните, най-планинците, най-отдалечените....          Има и един много интересен пример : Комнинова Византия - Мануил провежда изнурителен поход във вътрешността на Мала Азия. Ромеите му не издържат на тежките изпитания и въпреки, че не смеят открито да се разбунтуват, видимо едва се влачат. Василевсът преценява състоянието им и дава заден ход. Кампанията е прекратена. Но поуките за Мануил остават и той не забравя ! Ромеите са заменени !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
1 hour ago, monte christo said:

Не едно, а за две победни римски сражения говорим при подстъпите към Плиска. Ебаваш ме в резултата, а оттам и в процентите :564da112d749c_wink(1):

Хитричко "се забравя" за победата на Левон Арцруни през 814 г. Можем да му пришишем и друга победа още през 813 г. Айдеееейййй... заминаха си процентите, както индексите на борсата в Цариград

Заминаха, ама не съвсем, щото се вдига и броят на битките и се намалява делителят за определяне на процентите.

Ама това са дреболии за специалист по курса на номизмата като теб ...:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, monte christo said:

От този словоред излиза, че българите са най-големите бабаити, биещи дори лошите момчета - арабите, а гърците - тези женчовци - треперят от страх и студ, като подсмърчат по стените.

Защо бият наред арабите ли? Имат... стимул... Ама - не! Щом не са завладели Константинопол, че и България дори, значи и те за нищо не стават...

Ами да точно така излиза, защо нещо против ли имаш? Ако беше прочел щеше да знаеш, точно така е станало, или нещо в случая не ти харесва? Не си спомням да съм писал за гърците нещо такова, би ли ми припомнил или поне цитат да дадеш? Расъждавах защо арабите бият наред и защо ромеите губят, и са изтласкани чак до Анатолия, някъде да прочете за женчовци?  Пак си измисляш, нормално.

От последното изречение разбирам,че нямаш никаква идея защо бият арабите,стимули имали,:ac: добавки към заплатите или какво ? Като нямаш идея моля да не коментираш. Видях те в предишни теми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Thorn said:

Щото, ако Константин Погонат беше решил да взема реванш и да води тотална война срещу българите, България нямаше да я има.......... му пречат. Много му пречат. Знаеш ли какви офанзиви е водил страхливецът от Делтата срещу арабите, само и само за да може да си върне Антиохия. И успява да си я върне. 

 

 

Кога е успял да си я върне? Да не е възкръснал в 969 г?

Я да чуем за Погонат, стана ми интересно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, monte christo said:

Ресавски, какъв пък военен потенциал да има една варварска орда, току що превърнала се в държава, закрепила се на север от Хемуса, който я спасява да не бъде издавена в Дунава? Нали се споменават едни 15 000 души при Тервел. Дори военният потенциал да е малко по-голям, той е доста по-малък от имперският.

България не изчезва най-вече заради вечната ангажираност на римляните срещу арабите, като немалък фактор е и Хемуса. Нали виждаш как Юстиниан Ринотмет избил зъбите на българите (в Тракия), преди да се самозабрави и хукне към Солун да възстанови сухопътната връзка. И не ми излизай с изтърканите клишета за връщането от Солун през "българската клисура" и по-късно Анхиало (708 г.), където го нашамарили здравинката. Тази самонадеяност на Ринотмет показва нагледно доколко римляните са вземали насериозно българите, т.е. никак, заради това са ги подценявали. Просто на римляните не им се иска да вярват, че българите могат да бъдат някаква заплаха, каквато са арабите.

Първият, който се взема в ръце е Копроним, но пък определено не му върви - хем малката змия е пораснала вече и е опасла със снагата си чукарите из Хема, хем времето и морето не е са с него. Божий промисъл... Виждаш обаче какво става при Анхиало (763 г.) - как римляните смачкват българи и севери.

Айде почна се цитиране на глупости , що да са 15 000 нека ги пишем 5000,а ,мисля ще ти хареса повече ?

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, monte christo said:

. Виждаш обаче какво става при Анхиало (763 г.) - как римляните смачкват българи и севери.

Там смазване няма.Има дълга и равностойност битка която е решена от предателство.Ако не беше предателството българите печелеха.Както другите две битки при Анхиало.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 5 часа, Aspandiat said:

Лоша работа. Явно и при Себастополис в 694 г. Юстиниян е действал по същия начин спрямо арабите - нямал ги е на нищо и те пък взели, та му нашокали канчето.

Логиката на графа е железна:всеки път когато византийците търпят някъде поражение това означава единствено и само че жестоко са подценили вражеската орда.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 5 часа, Aspandiat said:

Ето ти, драги ми Графе, един бърз списък по Уикипедия (с малки мои допълнения) на българо-ромейските битки до 986 г. Махнал съм от списъка сраженията между руси и ромеи през 970-971 г.

 

Битка при Онгъла, 680 г. – българска победа

Битка при Анхиало, 708 г. – българска победа

Битка при Бурдизон , 756 г. – ромейска победа

Битка при Маркели, 756 г. – ромейска победа

Битка при Верегава, 759 г. – българска победа

Битка при Анхиало, 763 г. – ромейска победа

Битка при Литосория, 773 г. – ромейска победа

Битка в Берзития, 774 г. – ромейска победа

Битка при Маркели, 792 г. – българска победа

Битка при Сердика, 809 г. – българска победа

Битка при подстъпите към Плиска, 811 г. – ромейска победа

Битка при Върбишкия проход, 811 г. – българска победа

Битка при Версиникия, 813 г. – българска победа

Битка при Булгарофигон, 896 г.  – българска победа

Битка при Ахелой, 917 г. – българска победа

Битка при Катасирти, 917 г. – българска победа

Битка при Термопол, 921 г. – българска победа

Битка при Катасирти, 921 г. – българска победа

Битка при Пиги, 922 г. – българска победа

Битка при Траянови врата, 986 г. – българска победа

 

Абе много „случайни победи“ се събират, бре. От 20 битки, 14 са спечелени от българите, или 70%. Сигурен съм, че ромеите, в качеството на „духовни бащи“ на българите, от жалост и да не ги губят като играчи, са им давали да бият...

Айде, дъвчи ги, че аз имам малко работа да свърша.

Пропуснал си да речем и 808 година река Струма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, bulgaroid said:

Айде почна се цитиране на глупости , що да са 15 000 нека ги пишем 5000,а ,мисля ще ти хареса повече ?

Няма да позволя на хора с мозък колкото на винена мушица, да квалифицират написаното от мен като глупост! За да твърдя нещо, значи съм го прочел отнякъде, т.е. от академична литература, а не от басни за деца! Хората преди повече от половин век са публикували изворът, където черно на бяло пише, че Тервел дал на Юстиниан петнадесетхилядна войска.

..............................

 

Преди 17 часа, bulgaroid said:

Ами да точно така излиза, защо нещо против ли имаш? Ако беше прочел щеше да знаеш, точно така е станало, или нещо в случая не ти харесва? Не си спомням да съм писал за гърците нещо такова, би ли ми припомнил или поне цитат да дадеш? Расъждавах защо арабите бият наред и защо ромеите губят, и са изтласкани чак до Анатолия, някъде да прочете за женчовци?  Пак си измисляш, нормално.

От последното изречение разбирам,че нямаш никаква идея защо бият арабите,стимули имали,:ac: добавки към заплатите или какво ? Като нямаш идея моля да не коментираш. Видях те в предишни теми.

А, разбира се - така излиза. Всеки може да бие гладни и жадни хора. Бабаитите-българи, защо не са нападнали арабите още в началото на обсадата?

....................

Графе, на косъм си от това да отнесеш един бан за отрезвяване. Бел. мод. Аспандиат.

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Thorn said:

Сериозно, не намерих к4 да си възвръща Антиохия. Дядо му да, но той?

Тръне - не си раждан след 1990 г., че да пишеш к4. Какво - резюлюцията на старият телевизор ли не ти достига!? Наказан си да се изпотиш още малко, задето с недоверие и насмешка ме изпрати чак в 969 г.

И не при дядо му, а при баща му - Констант II - Антиохия също е била отвоювана.

 

Преди 17 часа, bulgaroid said:

 

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, resavsky said:

Там смазване няма.Има дълга и равностойност битка която е решена от предателство.Ако не беше предателството българите печелеха.Както другите две битки при Анхиало.

Българите щели да спечелят, ако не било предателството?!? Поредната форумна папагалщина!

От изворовите данни не се долавя ни най-малка тенденция към подобно развитие на сражението. Теофан и дяда ти Никифор са повече от категорични!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, monte christo said:

Няма да позволя на хора с мозък колкото на винена мушица, да квалифицират написаното от мен като глупост! За да твърдя нещо, значи съм го прочел отнякъде, т.е. от академична литература, а не от басни за деца! Хората преди повече от половин век са публикували изворът, където черно на бяло пише, че Тервел дал на Юстиниан петнадесетхилядна войска.

 

 

 

............................

От това колко хора Тервел е пратил като експедиция, ти си вадиш генерални заключения колко им е армията ? Е това ако не е научен подход ,здраве му кажи. Но все пак е нещо,доскоро ти твърдеше,че всички българи били 15000,имаме напредък, или най-вероятно си забравил какви ги плещиш?

Преди 8 часа, monte christo said:

 

 

Преди 8 часа, monte christo said:

 

 

А, разбира се - така излиза. Всеки може да бие гладни и жадни хора. Бабаитите-българи, защо не са нападнали арабите още в началото на обсадата?

 

Аз като ти казвам,дето не знаеш защо арабите бият ти спориш. Ами факт е не знаеш. Килими имали.....  та затова. :ac: Драги ми смехурко, ако ставаше само с килими,ехеее. Изглежда изобщо не си чувал, за арабската конница, ако не е била тя никакви килими нямало да ги спасят. Та тая прословута конница е причината, ако си направиш труда да видиш докъде стига и кой и къде я спира, ще ти стане ясно. Не мисля да развивам мисълта си в отговор до тебе.Ще го оставя за по-късно. 

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 8 часа, monte christo said:

А, разбира се - така излиза. Всеки може да бие гладни и жадни хора. Бабаитите-българи, защо не са нападнали арабите още в началото на обсадата?

 

Непознаването на изворите не оправдава непознаващия ги (парафраза на една друга поговорка).

 

Цитирай

Когато Маслама разбрал, че Леон се възцарил, той се зарадвал, защото мислел, че той ще му предаде Града. Леон поддържал тази измамна надежда докато успее да укрепи града и да го подсигури с припаси.

Когата Маслама научил, че Леон го е измамил, незабавно потеглил начело на войските и корабите си и преминал на другата страна [на протоците]. Докато самият Маслама се движел отзад с 4000 мъже, българите, които Леон бил взел на военна служба, избили голямо множество [войници]; самият Маслама с мъка се отървал и успял да се добере до главния стан. Тогава цялата войска на тайайе се установила откъм запад срещу Златната врата. Той наредил да се изкопае ров около стана между него и града и [още един] зад тях срещу българите. От дясно и от ляво станът достигал до морето, където плавали корабите с войска от 10 000 тайайе на тях и египетски моряци, които били разположени в морето, за да следят корабите на ромеите; изпратил отряд от 20 000 мъже като охрана между стана и българите; подобен брой разположил и срещу сирийците.

Тайайе били нападани и от жителите на града, и от от българите, а по море от една страна от корабите на ромеите, а от друга от разузнавачите на ромеите; те не можели да излязат на повече от две мили, когато били принудени да търсят жито.

 

От пост на пост се оплиташ във византофилски фантазии, драги ми Графе. Знам, боли, ама..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, bulgaroid said:

............................

От това колко хора Тервел е пратил като експедиция, ти си вадиш генерални заключения колко им е армията ? Е това ако не е научен подход ,здраве му кажи. Но все пак е нещо,доскоро ти твърдеше,че всички българи били 15000,имаме напредък, или най-вероятно си забравил какви ги плещиш?

А по какъв друг начин да си извадя заключение, ако не анализирам цифрата 15 000 от въпросният извор?

Ти за първи път въобще прочете (разбра), че все пак някъде има указана цифра. Щото досега ме обвиняваше в измислици. Ами... невероятно глупав начин на мислене от твоя страна.

Написах следното: "какъв пък военен потенциал да има една варварска орда, току що превърнала се в държава, закрепила се на север от Хемуса, който я спасява да не бъде издавена в Дунава? Нали се споменават едни 15 000 души при Тервел. Дори военният потенциал да е малко по-голям, той е доста по-малък от имперският." Какво последва? Веднага започна да се правиш на отворен, излагайки на показ профанията си, само и само защото Графа бил написал нещо (демек - не трябва да се съласяваме с него по никакъв начин).

Досега - за всичките тези години - само двама души (от модератори и потребители) си взеха поука (Йончев и Фружин), като добре знаят (разбраха), че щом напиша нещо, не ще да съм получил информацията от филанкишията.

И къде, лъжецо, къде точно съм написал, че всички българи (мъже, жени и деца) са били 15 000 (на Балканите)? Посочи ми! Докога с тези изстрели в тъмното? Докога с тези удари под под пояса? Кога въобще ще приключите с тези курвенски истории в БГ Наука?

 

Цитирай

Аз като ти казвам,дето не знаеш защо арабите бият ти спориш. Ами факт е не знаеш. Килими имали.....  та затова. :ac: Драги ми смехурко, ако ставаше само с килими,ехеее. Изглежда изобщо не си чувал, за арабската конница, ако не е била тя никакви килими нямало да ги спасят. Та тая прословута конница е причината, ако си направиш труда да видиш докъде стига и кой и къде я спира, ще ти стане ясно. Не мисля да развивам мисълта си в отговор до тебе.Ще го оставя за по-късно.

А, че откъде да ги знам аз тези нещица... И книги ви качвах, и пак не четете. Особено пък ти - неграмотникът...

Невероятно дръзко и глупаво е за незапознатият, да твърди на всеослушание, че арабската конница е   п р и ч и н а т а   за завоеванията. Толкова много пехота са имали арабите, толкова много камили са използвани от бойците по време на завоеванията - нямаш си на идея. Конят е скъпо удоволствие дори за арабите, пък и самите те знаят, че арабската порода коне доста по-бързо се изморява от конете на римляни и перси.

И, наистина, само като си помисля за килимите, разграбената посуда и дворците в Ктесифон, виждам, че ми се налага да комуникирам с един обикновен самонадъхан от глупост лаик... Чудя се - да оставим ли настрана и социално-клановите противоречия в арабският свят; да оставим ли настрана и религиозният аспект.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Aspandiat said:

Непознаването на изворите не оправдава непознаващия ги (парафраза на една друга поговорка).

От пост на пост се оплиташ във византофилски фантазии, драги ми Графе. Знам, боли, ама..

И теб ще те обвиня в лъжа - пред всички -, защото точно аз преди година и половина ти поисках едва ли не   в и т и е в а т  превод на Михаил Сирийски от френски.

 

Цитирай

monte christo 2041

Здравей, драги ми Бедрос! :)

Имаш ли (правил ли си) цялостен превод на тази част от Михаил Сирийски относно обсадата на Константинопол през 717-718 г.? Доколкото знам, Михаил Сирийски е превеждан нявга на френски от абат Шабо, а ти поназнайваш езикът на франсетата :) Май ще правя мъничко изследване (статийка някаква), та ми трябва хубав превод (с отметната пагинация), та при твое позволение смятам и да те цитирам (при превода) :)

То ест, познавам изворите (разбира се - тези, които ми трябват). Защото сакат превод на Михаил Сирийски и от други езици мога да си съставя (френски => руски => български или френски => английски => български), като редактирам дори онези, на които съм възложил задача да ми помогнат с пряк превод от френски. Кого ли визирам?

 

Цитирай

monte christo 2041

И ти ли (отново) статии започна да пишеш? :D

Добре, добре - ще се оправя. Ти си пропуснал историята само за Леон Сириеца, арабският контингент към него, и събитията покрай Аморион.

И си направи ъпдейт на превода - новият халиф Умар II изпратил не по 20 жълтици, а по 10 на човек.

 

Цитирай

Aspandiat 4896

Вярна, да се еба. Десет са, а не 20.

А за писането на статии... и да не искам, трябва да пописвам, щото периодично има атестации и се гледа броят на публикациите.

 

Толкова по въпросът за непознаването на изворите...

-------------------------------------------------------------------------------

Ако не беше озверял да триеш, а да вникнеш в контекста, щеше да разбереш, че аз питам тукашният толериран трол - защо българите не са нападнали цялата армия на арабите в самото начало, преди още да е измръзнала и оскотяла от глад.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 16 часа, monte christo said:

Тръне - не си раждан след 1990 г., че да пишеш к4. Какво - резюлюцията на старият телевизор ли не ти достига!? Наказан си да се изпотиш още малко, задето с недоверие и насмешка ме изпрати чак в 969 г.

И не при дядо му, а при баща му - Констант II - Антиохия също е била отвоювана.

 

 

Имаш предвид не сирийската, а някоя от анатолийските Антиохии? Много смешно, няма що!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Thorn said:

Имаш предвид не сирийската, а някоя от анатолийските Антиохии? Много смешно, няма що!

Кой ти каза, че нямам предвид Велика Антиохия в Сирия, днешна Антакя, провинция Хатай, Турция!? Точно нея имам предвид - Велика Антиохия, Антиохия Сирийска!

Заради проявата на самонадеяност и поредният сарказъм, отново си наказан да се ровичкаш е ли е това истина, докато остарееш...

Явно в този форум няма да схванете, че преди да се помислите за (форумни) византинисти, просто трябва да четете, а не да се правите на присмехулници.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така. Монте Кристо, въпреки че бе предупреден от мен тук вчера деликатно, а днес директно, реши да провери дали няма да му наложа наказание, явно разчитайки на това, че се знаем с него тук от много години,

Мисля, че една почивка до след Гергьовден без право да пише ще му дойде охлаждащо страстите.

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 18.04.2018 г. at 16:49, monte christo said:

А по какъв друг начин да си извадя заключение, ако не анализирам цифрата 15 000 от въпросният извор?

Ти за първи път въобще прочете (разбра), че все пак някъде има указана цифра. Щото досега ме обвиняваше в измислици. Ами... невероятно глупав начин на мислене от твоя страна.

Написах следното: "какъв пък военен потенциал да има една варварска орда, току що превърнала се в държава, закрепила се на север от Хемуса, който я спасява да не бъде издавена в Дунава? Нали се споменават едни 15 000 души при Тервел. Дори военният потенциал да е малко по-голям, той е доста по-малък от имперският." Какво последва? Веднага започна да се правиш на отворен, излагайки на показ профанията си, само и само защото Графа бил написал нещо (демек - не трябва да се съласяваме с него по никакъв начин).

Досега - за всичките тези години - само двама души (от модератори и потребители) си взеха поука (Йончев и Фружин), като добре знаят (разбраха), че щом напиша нещо, не ще да съм получил информацията от филанкишията.

И къде, лъжецо, къде точно съм написал, че всички българи (мъже, жени и деца) са били 15 000 (на Балканите)? Посочи ми! Докога с тези изстрели в тъмното? Докога с тези удари под под пояса? Кога въобще ще приключите с тези курвенски истории в БГ Наука?

 

 

Абе гледам почиваш си, ама да ти отговоря. В една друга тема за броя на българите пристигнали с Аспарух, ти твърдеше дето били 15 000. Пак се опираше на невероятните ти знания и изворите.:ag: Сега разбирам, това не било така ? Никога не си го казвал и т.н. :ag: 

Броя на армията на Тервел, варира в различните изследвания. Има  15000, на друго място 20000, 40 000 и 50 000. Числеността варира при различните автори, защо така можеш да ги питаш тях, последните цифри кой знае защо се срещат предимно в западните изследвания. Настояването ти да приемем твойте цифри като верни и окончателни, с много викане и тупане в гърдите не помага да убедиш никого. Та империята явно не е можела да измете българите зад Дунав, ако можеше е щяла да го направи. Отделно числеността на армията в ония времена при господството на конницата на бойното поле не е била от значение. А империята не е могла да си позволи голяма конница и си я е купувала. Голямата армия не им помогна при Манцинкерт както и другаде. Точно липста на подготвени кавалеристи в армията на империята е една от основните причини за падането и. На запад има рицарство, което е грубо казано въоръжен психопат обучен да убива до съвършенство и на тази маса се опират местните крале и тя им помага да се удържат. На изток има огромни маси леки стрелци с лък но те са на коне и влеадеят лъка и ездата съвършено. Във Византия такива неща няма. Военната аристрокрация е разгромена и идват на власт хора дето са далеч от войната в резултат, военните навици се губят за едно поколение. Непрекъснатите грабежи на населението и гнета дотолкова отблъскват обикновения византиец от властта,че когато започва натиска на турци и латини няма кой да я защити.

Та по въпроса дали си винаги прав, не си.

On 18.04.2018 г. at 16:49, monte christo said:

 

 

А, че откъде да ги знам аз тези нещица... И книги ви качвах, и пак не четете. Особено пък ти - неграмотникът...

Невероятно дръзко и глупаво е за незапознатият, да твърди на всеослушание, че арабската конница е   п р и ч и н а т а   за завоеванията. Толкова много пехота са имали арабите, толкова много камили са използвани от бойците по време на завоеванията - нямаш си на идея. Конят е скъпо удоволствие дори за арабите, пък и самите те знаят, че арабската порода коне доста по-бързо се изморява от конете на римляни и перси.

И, наистина, само като си помисля за килимите, разграбената посуда и дворците в Ктесифон, виждам, че ми се налага да комуникирам с един обикновен самонадъхан от глупост лаик... Чудя се - да оставим ли настрана и социално-клановите противоречия в арабският свят; да оставим ли настрана и религиозният аспект.

Пак обеснявам. Голямата численост на пехотата не е от такова значение. Пехотата се е разглеждала като спомагателна част от войската. Чак до ренесанса. За мен е показателен примера с Московскато княжество и Кримското ханство. При несъпоставими ресурси и численост в полза на Москва, Кримците успяват да доминират чак до 18 век. Единственото преимущество на Крим е било наличието на конни стрелци с лък,нищо друго. Друг пример е точно Византия, турците на коне и с лъкове я смазват. Както и България и доста други. Чак до 17-18 век конницата господства без алтернативи. 

Арабите успяват да създадът силна кавалерия с тежка и лека конница. Може да се каже,че са били първообраз на бъдещите рицари.Опирайки са на това халифите помитат всичко и всички. Но, когато срещат българите губят, същото е когато срещат хазарите, не успяват да победят друга силна конница. В средна азия наличието на силни конни народи също спира експанзията и накрая същото става в Индия. Единственно в Европа Карл Мартел без кавалерия, побеждава. Тази битка е феномен. Няма да се разпростирам но избраната тактика от плътни маси пехота без никакво движение и самоубийствените атаки на арабите са може би без аналог. Та какво ти казваш или не казваш не е от значение ако твойте твърдения са неверни. 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 18.04.2018 г. at 17:06, monte christo said:

 

Ако не беше озверял да триеш, а да вникнеш в контекста, щеше да разбереш, че аз питам тукашният толериран трол - защо българите не са нападнали цялата армия на арабите в самото начало, преди още да е измръзнала и оскотяла от глад.

Значи твърдението, че когато арабите са тръгнали да събират храна от околностите според теб означава ,че са умирали от глад ? Това е стандартна тактийка през средновековието,щом пристигнеш някъде започваш да грабиш, задължително. Арабите това са правили пристигнали са и са се отдали на грабеж и събиране на ресурси, ако са успели да огладнеят докато пристигне Тервел си е лоша подготовка отвсякъде.:ag: 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
On 17.04.2018 г. at 16:46, Aspandiat said:

Ето ти, драги ми Графе, един бърз списък по Уикипедия (с малки мои допълнения) на българо-ромейските битки до 986 г. Махнал съм от списъка сраженията между руси и ромеи през 970-971 г.

 

Битка при Онгъла, 680 г. – българска победа

Битка при Анхиало, 708 г. – българска победа

Битка при Бурдизон , 756 г. – ромейска победа

Битка при Маркели, 756 г. – ромейска победа

Битка при Верегава, 759 г. – българска победа

Битка при Анхиало, 763 г. – ромейска победа

Битка при Литосория, 773 г. – ромейска победа

Битка в Берзития, 774 г. – ромейска победа

Битка при Маркели, 792 г. – българска победа

Битка при Сердика, 809 г. – българска победа

Битка при подстъпите към Плиска, 811 г. – ромейска победа

Битка при Върбишкия проход, 811 г. – българска победа

Битка при Версиникия, 813 г. – българска победа

Битка при Булгарофигон, 896 г.  – българска победа

Битка при Ахелой, 917 г. – българска победа

Битка при Катасирти, 917 г. – българска победа

Битка при Термопол, 921 г. – българска победа

Битка при Катасирти, 921 г. – българска победа

Битка при Пиги, 922 г. – българска победа

Битка при Траянови врата, 986 г. – българска победа

Списъкът е леко пристрастен. Първо: липсва периодът между 986 и 1018г., който решително променя процента. Второ: в обхванатия период липсват 2 изцяло загубени от българите войни с империята - от времето на Борис. Липсва и битката при Бурдидзон от 814, както се спомена вече, а тя е важна, защото именно тя охлажда българския ентусиазъм за продължаване на войната. Освен това: в 809 няма битка при Сердика или ако е имало, е била неуспешна за българите, защото в изворите се казва, че Крум е завзел града "с измама и обещания"; а "битка при Литосория" и "битка в Берзития" според мен са една и съща битка.

Но всичко това са подробности. Не виждам особен смисъл в сравнението на детайлите, след като самият ход на историческото развитие на двете държави показва достатъчно отчетливо коя е "по-горната".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...