Отиди на
Форум "Наука"

Изображение на българин и славянин


Recommended Posts

  • Потребители

Цъкам си из нета и гледам таз плочка от Виничкото кале:
n3zd.jpg

xjr2.jpg

Та питането е следното, нещо българско по въпроса за плочката като артефакт свързан с българи има ли писано? В тозмесечния брой на сп.8 свързват изображението с българите на Ахил... (поне с такова впечатление оставам от резюмето) :frusty2:
А от таз статия ми става ясно, че бракята фиромяни го разглеждат како "Судир на Бугарите со Склавините", ханот Кубер или пък се правят на ритнати (бугарите немали такива мечове, така не се пишувало бугарин и т.н.).
http://www.kalamus.com.mk/pdf_spisanija/patrimonium_5/008%20=%20014_1%20Patrimonium%202012%20Dejan%20Georgievski.pdf


Прикачам скан на изображението и коментар на доц. Гергана Кабакчиева:

В периода, към който датират плочките, този район е към т.нар. префектура Илирикум, а в нея този език (латинския, б.м.) се използва много повече от гръцкия. Според мен затова датировката е от края на V - началото на VI в.


Тази датировка чудесно се връзва със сведението за Мундовата операция (по нареждане на Юстиниан) сред илирийските българи, в резултат, на която българите са разселени и разквартирувани от Илирик в Армения.

bolgar.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 58
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Много са боязливи археолозите в тази страна :) но като гледам има кой да ги покрива. Интересно как решиха, че бугарин не се пише така, на бюрмски верно не се пише така ама... ;) и откъде знаят , че баш па такива мечове бугарите са немале?

Ей, а това "LAVIGI" отдолу дето "А" било споено с "V" на какво почва да ми заприличва... айде да не ставам и аз лингвистичен мечтател, но ще следя темата и мненията с интерес :)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В статията си пише ясно, че между чертежа и снимката има разлики.

Докато не се даде по-добра снимка на оригинала, всичко си остава полет волен на фантазията на реставратора, правил възстановката на чертежа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В статията го има и оригинала, качвам го в първия пост. Oт македонската статия става ясно, че проблеми при прочита няма. Предполагам в сп.8 снимките ще са с по-висока резолюция и качество.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе резолюцията е пак скапана. Но (на мен като неспециалист) веднага ми прави впечатление следното:

-опашките и муцуните на конете от лявата и дясната страна са различни - следователно може да става дума за 2 съвсем различни композиции, работени от различни майстори.

-лявата и дясната част не пасват, тъй като пред муцуната на коня вляво има детайл от нещо - значи има нещо което липсва.

-чертежът не отговаря на снимката (къде ена снимката лицето под коня вдясно???)

-на снимката не виждам никакво LAVI или GI - освен това ми е напълно неясно защо SCLAVIGI не е записано в празното място зад конника вдясно, а са си играли да го пренасят на 3 места ?!?!?

BOLGAR се вижда, но останалото е твърде мъгляво.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То в това се състои основната част от работата им, за което и им се плаща - да викат "не, та не" ;)

Perkūnas на мен ми се струва, че все пак са една и съща плочка, големината на фигурите, както и очертанията на рамката съвпадат, а също така и липсващия долен ляв край от плочката изглежда като отчупен и от двете съединени части. Не съм много убеден, че конниците от двете страни са различни, но дори и така да е - значи автора се опитва точно това да покаже - сблъсък на две различни племена.

Що се отнася до Склавиги-те - да, този надпис засега неубедително изглежда, но да видим дали ще се намери снимка с по-висока резолюция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И според мен са от една и съща плочка, но ми изглежда, че липсва някаква част от средата... Ще скокна до РЕП-а да видя има ли го списанието и как са снимките. Ако всичко е наред, довечера ще кача 1-2 скана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето и мнението на Д. Георгиевски:

The left, ``Bulgar`` part is also problematic for being recognized as the oldest representation of the Bulgarians.29 First of all, the inscription starts with the cross, and even if we know that thecross is pointing the beginning of the inscriptions, it`s religious role, as invocation of God, couldnot be excluded, and there is no logic for being stamped in front of the name of the Bulgar`smarauders. The representation of the ``Bulgarian khan Kuber`` is not even by chance typical justfor Bulgarians his sword, recognized as ``Bulgarian sword – handzar``30 has much more incommon with the late antique gladius or spata swords,31 than with any of the preserved earlymedieval swords attested on Bulgarian оr Ukranian territory.32
The name Bolgar (and theinscription probably continued on the other, destroyed side) is also untypical for the oldest preserved sources about Bulgarians – they are always called Bulgares/Vulgares by the Latins33 or Βουλγάρων by the Greeks,34 but never as Bolgar. Therefore, there is a big lack of argumentsto identify those horsemen as Bulgarians. Although we should wait for the other - ``real`` half of the relief to be discovered, we think that it is another representation of an Old Testament battle, bearing no ethnic implications.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами от резолюцията на снимката ми е трудно да видя дали последната буква е Б или Р. Смущава ме обаче, че надписа е на латински, а също и позицията на краката на този болгар - създава впечатление, че няма стреме. Но нека изчакаме другия брой, който обещават, когато резолюцията ще е по-добра и ще умуваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бракята македонци не знам какви заклани демони им се привиждат в изображанието на св. Теодор, aмa това като че ли си е един добре познат сармато-алански драконарий.

img1316.gif.jpeg

16875_original.jpg

1314781949_020.jpg

4fb5cdcefc52.jpg

Редактирано от tervel
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Латинските надписи по останалите икони от този обект наистина се набиват в очите на онези, които си мислят, че романоезичното население на Балканите е било изтребено и никога не е съществувало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

h79g.jpg

Предпочитам да изчакам по-високата резолюция, че това може и да е BOI CAB, което да означава примерно нещо от рода на съкращение на "бойски (бои - келтско племе) конник.

Boī v. l. = Boii

caballārius, ī m [caballus]

примерно де.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

а от кой век е датирана плочката, щото бои през 5-6 век отдавна няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Предпочитам да изчакам по-високата резолюция, че това може и да е BOI CAB, което да означава примерно нещо от рода на съкращение на "бойски (бои - келтско племе) конник.

Boī v. l. = Boii

caballārius, ī m [caballus]

примерно де.

Македонските археолози не оспорват прочита BOLGАR ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На тези славинги работата не им е чиста. По суфикса направо си "бият" на някакъв готски клон........ или обратното. Съпоставено с това, че на своите вождове са казвали "рига", вместо каквото и да е друго, историята отива в батака. Следват и въпроси около окончанието - дали е прабългарско( явно не е според плочката, а според титлите има вероятност и да е ), дали е готско или неготско

Като цяло плочката поражда нови въпроси, вместо да бистри старите

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

а от кой век е датирана плочката, щото бои през 5-6 век отдавна няма.

Е, то и светците на другите плочи отдавна не са били сред живите през V-VІв. Датировката зависи и от надписите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

аз лично бои не виждам, ама дето се вика - всеки гледа да интерпретира как дойде. И все пак бои в Македония - няма начин.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Към първия пост съм прикачил изследване, на македонски археолог/зи/, разглеждащо и датировките на отделните плочи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...