Отиди на
Форум "Наука"

Да ти се изправи косата.


vvarbanov

Recommended Posts

  • Потребител

Предполагам че на всеки се е случвало при студ или опасност да настръхне или да му се изправи косата. Всеки косъм разполага с миниатюрен мускул. Когато има контракции при последните, косъмът се изправя. Същевременно кожата около него леко се издува вследствие на прииждащия адреналин.Потока на адреналин се предизвиква от студа или предстоящата опасност.Така животните с богато окосмяване получават по голяма изолация от студа.А при опасност като настръхнат изглеждат по големи и страшни.Според мен има още една причина, която може да обясни откриването на вода с багети.

Може би на много хора се е случвало при преминаване покрай кинескопа на телевизора космите по някои части от тялото да им настръхнат.Това е заради близкото електромагнитно поле.Животните също не само притежават такова поле, но някои даже имат органи с които могат да регистрират наличието му в други животни.Такива например са акулите чук, с техните ампули на Лоренцини те откриват магнитното поле на заровената си в пясъка плячка.Предполагам че в случай на опасност настръхването в следствие притока на адреналин би подобрило откриването на магнитното поле на врага.Тази способност е била полезна според мен на хората в миналото за избягването на засади и нападения от противници и хищни животни.Интересното е че тази информация не постъпва в мозъка,а предизвиква неконтролируеми контракции на мускулите.Това според мен е за да се съкрати времето за реакция от опасността.Водата при движението си генерира електромагнитно поле, предполагам че багетиста чрез космите си усеща това поле и реагира с неосъзнати мускулни движения кръстосвайки по тоя начин багетите.Това смятам че е начина по който се открива вода чрез радиестезия.Злато,или други съкровища, колкото и да им се иска на иманярите не могат да се намерят с багети.

Интересно е обаче че при направените опити ,на сега скрити златни предмети, багетиста може да ги намери.Това може да се обясни с изменението на електромагнитното поле на присъстващите които знаят къде се намира скритият предмет.Те несъзнателно променят полето си при насочването на оператора към предмета и така без да искат му подсказват.Аз също съм откривал сега скрити златни монети.Но когато никой не знае къде е търсения предмет, той не може да се намери с помощта на радиестезията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

кожата настръхва поради съкращението на захванатия към всеки косъм мускул - под въздействието на адреналина, отделил се от сърцевината на надбъбречната жлеза и стимулирал адренорецепторите в мускула /ако бъдем точни/.

Другото с магнитните полета и 'откриването' на предмети си е фентъзи.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

кожата се настръхва поради съкращението на мускула - под въздействието на адреналина, отделил се от сърцевината на надбъбречната жлеза и стимулирал n-холинорецепторите в мускула /ако бъдем точни/.

Другото с магнитните полета и 'откриването' на предмети си е фентъзи.

Last roman не си разбрал или не си прочел внимателно какво съм написал.Никъде по горе не твърдя че могат да се откриват предмети, напротив и аз споменавам че това е невъзможно.Казвам че хората притежават способността да регистрират електромагнитни полета.Косъмчетата по кожата могат да настръхнат попадайки в електромагнитно поле, а не само под въздействието на адреналина.При животните откриването на електромагнитни полета не е фентъзи.Това е доказано при голям брой риби. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%BF%D1%83%D0%BB%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%9B%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B8 Гълъбите ,пеперудите и костенурките също имат органи чрез които се ориентират по магнитното поле на земята.Нормално е имайки части от тялото ни които реагират на електромагнитно поле същите да послужат и за откриването му.Ако на човек се завържат очите и мине покрай екрана на телевизора от настръхването на косъмчетата по кожата си той може да установи наличието на ел. поле.Може да се каже че човек притежава необходимите органи за регистрирането на това поле.Под въпрос е само до каква степен сме чувствителни и можем да реагираме на интензитета на ел. полето.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

именно, радвам се че сам си стигнал до извода в последното изречение. Тук искам да уточня, че космите не настръхват по описания в първи пост механизъм, когато преминаваме покрай електромагнитно поле. 'Настръхването' се дължи на статичното електричество и е физикохимично по своята същност. Та 'регистрирането' е вторично, демек ние нямаме сетива нито да установим интензитета му, нито източника, от който се поражда /установяваме го след анализ на наличната информация и преценяване на вероятните възможности, които са го породили/. Или накратко - ние нямаме органи за регистрирането на електромагнитни сигнали /както при акулите и птиците, където те са се развили и им помагат в пространствената ориентация/. Нашата сила не е в сетивата, а аналитичното мислене, което до голяма степен компенсира недостатъчната чувствителност. Но това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, че не можем да усещаме силните магнитни полета не бих го казал екс катедра.

Силните магнитни полета и човек ги усеща чрез треперенето на очите.

Einige Beobachtungen über eine Modulation der Lichtempfindung durch starke magnetische Wechselfelder. In: Die Naturwissenschaften (1954), S. 508.

http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00631845

:book: :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

а дали човек разпознава, че е усетил магнитното поле? Защото ние за това си говорим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди 20 години и това са оспорвали, че човек въобще има ли такъв орган, рецептор. За сега се е доказало, че някакъв протеин имаме в очите който реагира като компас.

Гледах някакъв филм, където наратора посети на земята най-местата. Между другото и отиде в Сибир в най-студеният град на света. Там когато пътуваха през снежната пустиня казар че имали среща с някой местен ловджия по- пътя.

И действително се срещнаха с него. Изненада се щабът защото бяха закъснели 1-2 дена заради снежна виелица в която не се е виждъл пътят а той бил на мястото за среща. Пита ха го как е дошъл. Ами 3 дена пеше и после 2 дена чакал защото е знаел, че по този път ще минат.....

От къде тези хора в пустините когато няма слънце, няма звезди намират все пак пътят?

:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

сега ако ще си разказваме приказки край лагерния огън, има си раздел паранаука за тази цел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

именно, радвам се че сам си стигнал до извода в последното изречение. Тук искам да уточня, че космите не настръхват по описания в първи пост механизъм, когато преминаваме покрай електромагнитно поле. 'Настръхването' се дължи на статичното електричество и е физикохимично по своята същност. Та 'регистрирането' е вторично, демек ние нямаме сетива нито да установим интензитета му, нито източника, от който се поражда /установяваме го след анализ на наличната информация и преценяване на вероятните възможности, които са го породили/. Или накратко - ние нямаме органи за регистрирането на електромагнитни сигнали /както при акулите и птиците, където те са се развили и им помагат в пространствената ориентация/. Нашата сила не е в сетивата, а аналитичното мислене, което до голяма степен компенсира недостатъчната чувствителност. Но това е друга тема.

И аз се радвам дето успях да те зарадвам с извода си от последното изречение.Предполагам че това ще те зарадва и тебе.Даже ако знаех че толкова ще се зарадваш и ако те познавах по рано ,още през 1986 г.щях да ти го кажа за да се радваш по дълго.Между впрочем за всеобща радост аз никога не съм вярвал че с багети могат да се открият някакви предмети, но това е друга тема.Та казваш че ние нямаме сетива за да установим интензитета и източника на статичното електричество.Така е ние нямаме специализирани сетива за тази цел.Това никога не съм го твърдял.Казвам че притежаваме многофункционални органи като космите, чрез които може да установим наличието на ел. поле.

По долу питаш дали човек разпознава че е усетил магнитното поле.Прочети пак първия ми пост!Там казвам че човек не разпознава съзнателно магнитното поле,а определени мускули реагират с неконтролируеми контракции.Информацията получена чрез окосмяването не се регистрира съзнателно в мозъка и той не изпраща команда за съкращаване на мускулите..Багетите само служат за регистрирането на тия специфични и слаби конвулсии. Може и аз да не съм го обяснил както трябва по горе, но смятам че сега ме разбра.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

изключително се радвам, че се получи толкова позитивна и риджойсната тема. Отивам да ям багети и да настръхвам пред телевизора. ;)

Иначе не е лошо да поекспериментираш малко повече със статичното електричесто. Тогава може би ще разбереш, че космите се наелектризират не само от електроуреди разни, но дори и от пластмасов гребен. :)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Радвам се че не го съветваш да търси вискокволтови уредби за постоянен ток :)

Човек усеща електрическото поле щото е достаъчно силно (интензивно) да действа със сила в-ху космите/ косите.

С други думи човек става електроскоп, като двата уреда по-долу

elektroskop.gif

Electroscope.png


static3.jpg


_van-de-graff-hair_raising.jpg


post-6895-0-46860500-1395981551.jpg


Последната снимка е от Сириус, ако позволява, иначе ще я изтрия. В темата за атмосферното електричество я е постнал.


Магнитното поле човек може да го усети с очите си - при голям интензитет може да се получи т.нар, магнитен фосфен. Силни полета и лъчния можем да усетим и без да имаме сетива за тях

А да, фосфен е усещането за просветване дето го "виждаме" със затворени очи особено при неприятно въздействире - натиск в-ху окото /не го правете/, има и електро фосфен

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То фосфени наблюдават и космонавтите:

http://epizodsspace.no-ip.org/bibl/n_i_j/1973/9/9-svet-vspysh.html

Но това са недиференцирани усещания, които не можем да ги идентифицираме, ако не притежаваме нужното познание за това. Иначе ние и радиацията можем да я 'усетим' /ако знаем за наличието й/ - когато е с висок интензитет почва да фосфоресцира стъкловидното тяло в окото.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Точно..


Допускам, че "фосфоресценцията" на стъкловидното тяло е всъщност Черенково лъчение, но трябва да видя.


Ха, пише го в линка ти, точно такова е


Спестява ми обяснение, а и вече е писано за това лъчение.


Но това са недиференцирани усещания,

Да

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

изключително се радвам, че се получи толкова позитивна и риджойсната тема. Отивам да ям багети и да настръхвам пред телевизора. ;)

Иначе не е лошо да поекспериментираш малко повече със статичното електричесто. Тогава може би ще разбереш, че космите се наелектризират не само от електроуреди разни, но дори и от пластмасов гребен. :)

Ето вече и без багетите, успях да позная че ще се зарадваш.Иди хапни, защото не си ти когато си гладен.Това с пластмасовия гребен ,-чак не е за вярване.Но ако се съгласиш с 26% от това което съм написал и аз ще ти повярвам за гребена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в науката нещата са въпрос на експеримент, не на вяра. Демек не ми вярвай, а опитай. Така ще ме зарадваш, че ще пускам плюсове винаги щом зърна твое мнение;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в науката нещата са въпрос на експеримент, не на вяра. Демек не ми вярвай, а опитай. Така ще ме зарадваш, че ще пускам плюсове винаги щом зърна твое мнение ;)

Значи след като съм направил много експерименти с багетите мога заслужено да се нарека учен-иманяролог.Разбирам атавистичните ти подозрения в тази малко известна на теб област.За този опит с пластмасовия гребен споменава още Страбон в неоцелелите си исторически записки,но на него напоследък никой не му вярва вече.Артър Кларк също пише за далечна космическа цивилизация с половин час по развита от нас, овладяла термоядрения синтез без да подозира за съществуването на статичното електричество.Трябва да проверя, май в Карановската селищна могила това лято откриха все още наелектризирана ебонитова пръчка от новокаменната епоха.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

дам, възхитително се радвам, че преоткриваш топлата ... пардон наелектризираната вода след добрия стар Страбон. Затова следващия път освен гребена и ебонита, включи и кехлибар в експериментите си. Току виж си се превърнал в магьосник от първи ранг /това разбира се в очите на непросветената тълпа/. Иначе ако ще си лафим лежерно, както казах - има си раздел паранауки за тази цел. В тази тема покрай другото, поне се засегна интереснo явление /благодарение на Joro-01/, така че не е нужно да я разводняваме съвсем с лирични отклонения. :)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакай сега, ти ме пращаш да се вчесвам, след това установяваш че темата се е разводнила.Интересното явление споменато от Joro-01 ми е известно, но не ми върши работа и го пропуснах.

Намирането на вода с багети не е случайно.Многобройни са случаите на откриването на вода по този начин.Тия хора не са измамници.Тук няма никаква мистика, няма и нищо паранормално.Аз също съм правил много сполучливи опити.Непознаването на темата ,както и това че не си я прочел и разбрал, те кара да опонираш упорито и безсмислено .Още веднъж, ако ме пратиш да се вчесвам или да топля вода, ще възприема твоя стил в изразяването.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

хм, хубаво, може и да не съм ти разбрал витиеватите разсъждения за багетите, овълчването и всичко останало. Бях останал с впечатлението, че не правиш разлика между настръхване в резултат на страх/стрес и електростатично привличане, така че вкарах малко коректив в нищенето на проблема. Но щом имаш желанието да върнеш темата към първоначалната й идея - заповядай. Макар че за мен все още е загадка, защо избра раздел Биология за тази цел.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Може да е искал да говори повече за нещата дето ти обясни преди да се включа


Интерсни неща, но не знам има ли още и в двете области и накъде ще се развие темата. И какво може още да се каже де...

За ерекцията се надявам да не говорим ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би трябваше да започна с най общо описание на метода по който се търси вода с багети.Най разпространената форма на багетите е Г и V -образна, багетиста хваща с всяка ръка по една Г багета и започва да се движи по терена.С наближаване на водоизточника, багетите започват да се събират като над самия обект се кръстосват.В това няма никаква измама ,случайни хора които никога не са държали багети се уверяват че те действат и при тях по същия начин.Всички които ги ползват имат усещането че багетите сами се кръстосват без тяхна намеса.Правили сме опити да удържим багетите да не се кръстосат, но това е невъзможно, пак се кръстосват.Човек има усещането че огромна сила ги движи въпреки волята му.В коректността на експериментите няма съмнение.Твърде отдавна в сп."Техника молодьожи" четох за направени експерименти от група съветски учени.Та те казват че водата при движението си генерира ел. поле.Пишат че са вкарвали в полето пробна рамка и тя се завърта.Същите изказват предположение че човек усеща по някакъв начин полето и реагира .Установяват също че мускулната реакция е първична.Никакви сили не движат багетата освен мускулите на багетиста.Доста отдавна беше когато четох за тия работи.Последните години се информирах че все повече животни имат способности не само да усещат магнитното поле но и да го използват.В горния пост изказах предположение че и хората притежават такива способности.Опитах се да си представя за какво биха им послужили тия способности в миналото.Усещането на ел полето на водата, на животните или на други хора би ни дало еволюционно предимство.Понеже окосмяването реагира чувствително на силно магнитно поле предполагам че чрез него ще бъдат регистрирани и по слабите ел полета.Както споменах по горе информацията за наличие на поле се получава направо в мускулите които реагират конвулсивно за да се съкрати времето за реакция при евентуална опасност.Това силно затруднява осъзнаването, разбирането ,изучаването и използването на тази способност на човека.Багетата служи само да регистрира тия малки неосъзнати мускулни контракции които човек не усеща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Туй с багетите малко не отива ли към псевдонауката(невинен въпрос)? Бих се радвал да прочета нещо сериозно по-тая тема от външен и надежден източник .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Току що се сдобих с интересна информация.Оказа се че доста отдавна са забелязали способноста на хората да усещат и реагират на ел полета.През 1982 година са публикувани изследвания в тази насока. https://translate.google.bg/translate?sl=en&tl=bg&js=y&prev=_t&hl=bg&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.tricksterbook.com%2FArticlesOnline%2FDowsing.htm&edit-text=&act=url

Тук открих че са правени експерименти които аз исках да направя.Някои са провал за изследователите, но за мен са ценни защото потвърждават моите предположения.

Предполагам че човек има полза ,необходимост и способност да реагира на ел. полето на други хора и животни.Това би подобрило неговата безопасност и увеличило шансовете му при лов и намирането на вода.Въобще тази способност би подпомогнала оцеляването на човека.Не знам в какви граници се движи ел полето на хората.Способноста му да регистрира ел полето би трябвало да е най чувствителна в тия граници.За да се намери вода ,трябва ел полето и да е в границите които човек усеща.Наблюдаващите експеримента могат да повлияят чрез своето ел поле на резултатите.Един от опитите е много показателен.На два пъти скриват златна монета в стая с 45 стола, и двата пъти багетиста я намира.Това потвърждава хипотезата ми че той не открива сам монетата .Наблюдателите на експеримента променят ел полето си при приближаването на багетиста към монетата и така му подсказват несъзнателно къде е тя.В тоя случай вероятноста два пъти да намери парата е 2025 :1 Рецепторите за наличие на ел поле предполагам че е окосмяването, не само защото реагира на статично електричество но и защото се намира в рефлектогенната зона на кожата.От тук чрез сетивния нерв, нервния импулс се отвежда от аферентната част към гръбначния мозък.Тук се осъществява анализ и синтез на получената информация ,изработва се отговор който се изпраща към периферията чрез еферентна част ,която се състои от двигателни нервни проводници, които отвеждат нервния импулс от ЦНС до инервираните от тях гладки или

напречнонабраздени мускули.(Това е за придаване на научност).Понеже в този процес на получаване ,обработване на информацията и изпращане на отговор не участва мозъка, всичко това изглежда като паранормално явление.Трябва да поприказвам с невролога доктор Лисичков за тия неща.До тогава препоръчвам на багетистите да не се подстригват и бръснат за подобряване на радиестезичните им способности.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Барон Лорант Отвош използвайки принципът на действие на багетите, е сътворил своят апарат с помоща на който е можело да се търсят полезни изкопаеми под земята. Хоризонталният вариометър.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D1%82%D0%B2%D1%91%D1%88,_%D0%9B%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B4

:grin: :grin: :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...