Отиди на
Форум "Наука"

Митове и легенди как сме променили света


Recommended Posts

  • Потребител

Прекалено многото наблюдения не са "няколко наблюдения" :) Плюе се и то как! С дълбок хриптеж, през зъби, цветисто и обилно. На всякъде където е възможно. Преди време се изхрачиха неволно и върху малкото ми дете. Директно от стълбите на трамвая. Сега ще започнеш да забелязваш, споко. Постарах се да ти обърна нужното внимание :)))) Мога да ти обърна внимание и към уринирането на обществени места. През лятото е особено натрапчив усета, особено ако си от София. Но иначе сме супер патриоти! Кво ни пука за комфрта на останалите съпатриоти, нали? Важното е че Стефка скача и това ни прави велики, пу!

Останалото няма да го коментирам. Всеки упражнил здрава критика, относно липсата на морални, културни и етични ценности  и най-вече относно безхаберния обществен мързел, непременно е някаква супер гадина - вменяване втръс от всякъде. Категорично отказвам да съм жертва на всякакъв криво разбиран патриотизъм, подкрепян от безрезултатни доводи "за". Не са те грижата, от която бъдещетие поколения имат належаща нужда.

Интересува ви държавата, обичате я? Грижете се за нея на практика.  Всичко останало е раздуване на булшитс, които нямат нищо общо с труда, поведението и отношението.

Разбира се всеки в конкретната държава може да си крепи самочувствието както намери за добре и това прави. Резултатите от крепенето са на лице. Достатъчна е една разходка по улиците. Разходката показва, че уж позитивната тъждественост с чуждите, а не с личните постижения е повече от неадекватна акция за подобряване на качеството на нацията. За съжаление личните постижения очевидно са недостатъчни - масово. В противен случай нямаше да водим така настървено този разговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 612
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

разбира се че представянето на постиженията на някои българи не целят никакво прикриване на някакви негативни впечатления на българия пред света. това са някакви филми в които изпадате. или просто са логически заблуди от риториката. 

въпросните постижения не са подредени и представени за пред света от Министерството на културата или спорта за пред света, така че да прикриват некви неща от света, нито са държавна манипулация за повдигане на патриотичния дух. 

Създадени са от българи за българи, за да има спомен.. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

добрите примери на постиженията на другите българи не са само за голо самочувствие. тая представа че добрите примери служат само за това е много елементарна. добрите примери са за да бъдат следвани! така накое дете като чуе какво е постигнал някой друг българин може да стане любопитно, да се амбицира, може да открие това което ще му хареса да прави по натам. ще научи че нещата са възможни когато се положат усилия. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали това написах по-горе за добрите примери? Чак и стрелкички му сложих. 

Но темата е в чест на онези с кривнатото самочувствие. Авторът ѝ е пределно ясен по този въпрос. 

Между другото не съм много убедена, че поставилите си цели да бъдат добри граждани и да допринасят за една по-приемлива социална обстановка задължително познават или се позовават на подобни факти. Опасавям се, че ако изобщо са решили да подражават на нечий чужд добър пример по-често той не е с български произход. 

Интересно с какво би бил вдъхновен бъдещият редови данъкоплатец с факта, че България се е казвала България? Готино, но не мисля, че носи някаква практическа полза. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, *abi* said:

Сега ще започнеш да забелязваш, споко. Постарах се да ти обърна нужното внимание

Грижата за психическото "споко" и физическото здраве при дискусия цели да обиди опонента.Такива съвети "споко","пий си хапчетата","иди се разходи""що не си гледаш здравето" и т.н. са    argumentum ad hominem  или лична нападка    , аргумент в логиката, реториката и критичното мислене, който е насочен към личността на опонента, а не към неговия аргумент.Модераторите не разрешават да се правят такива нападки във форума.  

Преди 6 часа, *abi* said:

. Преди време се изхрачиха неволно и върху малкото ми дете. Директно от стълбите на трамвая.

Ние обсъждаме фалшивата, негатична информация "плюене", не става въпрос за физически действия.Ако сте пострадали от наплюване може да се оплачете в съответните институции.  По нататък не съм сигурен че разбирам какво искате да кажете.

Преди 3 часа, makebulgar said:

 разбира се че представянето на постиженията на някои българи не целят никакво прикриване на някакви негативни впечатления на българия пред света. това са някакви филми в които изпадате. или просто са логически заблуди от риториката. 

въпросните постижения не са подредени и представени за пред света от Министерството на културата или спорта за пред света, така че да прикриват некви неща от света, нито са държавна манипулация за повдигане на патриотичния дух. 

Създадени са от българи за българи, за да има спомен.. 

 

Quote

По горе вече споменах че такива данни от списъка се цитират от българи в чуждите форуми.По този начин правят реклама на страната ни.Изпаднал си в логическа заблуда.Рекламата не е насочена към европейските институции, а към европейците.Имаме както споменах четири институции и колко отдели, кой знае, занимаващи се с такава дейност.Сещам се за станишката който беше дал три милиона дол. за лъскане имиджа на България.

 

Quote

Да се разберем, никой не отрича добрите постижения, или славните страници от историята ни.Ако сте недоволни от реализацията в живота си,в депресия сте,изпитвате икономически затруднения и имате нужда да си повишавате самочувствието че сте българи този списък ще ви бъде от полза.Мен въобще не ме интересува кой е измислил компютъра или колко е скочила Стефка(сигурно ги зная тия неща преди вас).Значи можеш да имаш реално самочувствие заради постиженията,качествата, уменията и знанията които лично притежаваш.Аз не се срамувам нито че съм българин, нито от собствената си личност, но не се и гордея с това.Ама то всеки тъпак, всеки простак може да се гордее и да изпитва високомерие че е българин въз основа на славното ни минало и постиженията които са направили нашите именити сънародници.По тоя начин ние се идентифицираме с фалшивите лумпени и патриоти които също имат основание да се нарекат българи.*abi* така излиза ,че тоя който е наплюл детето ви и уринира по улиците , също е с високия статус на българин и има право да се гордее колкото вас с постиженията от списъка.

  

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С Атанасов случая е същия като с голямото надуване на сърбите с Никола Тесла. Реално (колкото и нихилистично да ви звучи) заслуга и повод за гордост нямаме ние или сърбите, а съответно САЩ и Австроунгария - т.е. тези, които са направили необходимото за да осигурят възможност на такива талантливи хора да се реализират. По времето, когато те са работели над откритията си, тука хал хабер сме си нямали кои са те, от какъв произход са и въобще какво аджеба представлява това, с което се занимават.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алберт Айнщайн немец, американец или евреин е бил?! Евреите като го слагат и те в някакви класации на известните евреи и те ли са безумни патриоти на които трябва да им се забрани това?! Дали ще е Атанасов,  Тесла, Айнщайн, снайпериста Зайцев или друг, това с изтъкването на постиженията на сънародници не е някаква българска вредна черта на народопсихологията, както се опитват да вменяват нихилистите, а е нещо съвсем нормално по света. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чак вредна не е, по-скоро досадна. И практически безмислена, ако не броим необходимостта от помпане на национално самочувствие по кръчмарския метод ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, makebulgar said:

Алберт Айнщайн немец, американец или евреин е бил?! Евреите като го слагат и те в някакви класации на известните евреи и те ли са безумни патриоти на които трябва да им се забрани това?! Дали ще е Атанасов,  Тесла, Айнщайн, снайпериста Зайцев или друг, това с изтъкването на постиженията на сънародници не е някаква българска вредна черта на народопсихологията, както се опитват да вменяват нихилистите, а е нещо съвсем нормално по света. 

Хората като Айнщайн заслужават уважението на цялото човечество.Никой не се интересува от тяхната националност, а от това което са направили. Преди няколко години към Шабла някакъв велик българин, бута с нос една кибритена кутия по асфалта стотици метри.Той постави нов световен рекорд ,който записаха в Гинес.Та има значение  колко е скочила  Стефка и колко  Айнщайн. И стига с тоя нихилизъм, никой не отрича постиженията на човечеството.Тоя с кибрита и той трябва да е при тях в списъка и жената с най големите цици която видях на един клип.Жалко че не е българка, ама пак не се знае по лелина линия или по линията на простащината може да имаме нещо общо.makebulgar, на никой не съм забранил да слага тия хора в класациите и да се надува като жаба пълна с пръдня.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, vvarbanov said:

Грижата за психическото "споко" и физическото здраве при дискусия цели да обиди опонента.Такива съвети "споко","пий си хапчетата","иди се разходи""що не си гледаш здравето" и т.н. са    argumentum ad hominem  или лична нападка    , аргумент в логиката, реториката и критичното мислене, който е насочен към личността на опонента, а не към неговия аргумент.Модераторите не разрешават да се правят такива нападки във форума.  

Ние обсъждаме фалшивата, негатична информация "плюене", не става въпрос за физически действия.Ако сте пострадали от наплюване може да се оплачете в съответните институции.  По нататък не съм сигурен че разбирам какво искате да кажете.

 

 

 

Нищо подобно не съм имала за цел и ничия личност не съм обидила. Изречението "Сега ще обръщаш внимание" е  заключение за последствието от разговора. В него не се съдържа никаква лична обида и ни най-малко е нападка. В "споко" също няма нищо обидно. Ирония към проблемната ситуация, която обсъждаме, напълно неутрално. 

Имам предвид нещо съвсем друго. Много от нещата, които се случват около нас не ги забелязваме защото сме свикнали с тях, до толкова, че вече не ни правят впечатление. Аз също не забелязвах тази екзотична привичка, но имах дълъг престой в друга страна и когато се върнах тя моментално се открои. Вероятността да започне да я забелязва сега е много по-голяма - защото му/ви обърнах вниманието към нея. За него се свежда до "няколко наблюдения", но аз всеки ден виждам поне 4-5 мъже във всяка централна част на столицата, ученици пред училища и т.н., които правят това, за което говорим - чисто физически. Отделно, че съм жена, налага ми се повече да си гледам в краката, заради вида на обувките, които ние жените носим, съответно характерните петна по паважа са по-отчеливи за мен. 

Напротив, аз обсъждам плюенето във всяка негова форма и съм пределно ясна "физически и словестно". Дълбоко подозирам, че масовата физическата реакция е вид отзвук на психическото състояние. Важи и за чупенето, безконтролното рушене, липсата на амбиция за промяна, цялостното отношение към средата и обитателите ѝ. Причините са много - както казах с дължина за дисертация. Те обясняват и поведението на спряганите тук самонадъхващи се - клин, клин избива. Изправени пред реалността, в която живеят, хората имат нужда да се хванат за нещо позитивно. Друг е въпросът, че често това не е правилният подход - безрезултатен е ако ще се поправя цялото, а не самочувствието на единични случаи. 

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 5 часа, vvarbanov said:

Хората като Айнщайн заслужават уважението на цялото човечество.Никой не се интересува от тяхната националност, а от това което са направили. Преди няколко години към Шабла някакъв велик българин, бута с нос една кибритена кутия по асфалта стотици метри.Той постави нов световен рекорд ,който записаха в Гинес.Та има значение  колко е скочила  Стефка и колко  Айнщайн. И стига с тоя нихилизъм, никой не отрича постиженията на човечеството.Тоя с кибрита и той трябва да е при тях в списъка и жената с най големите цици която видях на един клип.Жалко че не е българка, ама пак не се знае по лелина линия или по линията на простащината може да имаме нещо общо.makebulgar, на никой не съм забранил да слага тия хора в класациите и да се надува като жаба пълна с пръдня.

Онзи симпатяга дето мина през Стара Планина до морето за няма и 5 дни (не помня подробностите) ми напълни душата. Доказателство за човешките възможности изобщо. Рекордите, каквито и да са те стимулират, но единични случаи на таланти и амбиции. Стимулаторите за напредък на цялото общество са от съвсем друг тип. Много повече бих се радвала ако в статията "Финландия е страната с най-добро образование" държавата бе България. С такова нещо бих се надувала до пръсване и щеше да има резон, защото би говорило за качеството очаквано да се постигне в цялата държава, а не за качествата на нейни амбициозни и талантливи единици. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Warlord said:

Чак вредна не е, по-скоро досадна. И практически безмислена, ако не броим необходимостта от помпане на национално самочувствие по кръчмарския метод ;)

А според мен е и вредна. Защото е спънка в логическото мислене. Особено при сегашните средства за масово разпространение на информацията. "Наджаков е българин" не е равносилно на "Ние сме велика нация" в контекста на лозунгите разпространявани примерно в мрежата. Резултатът  води до изграждане на едно масово кръчмарско самочувствие. Тъждественост с постижения, които не са лични. Съответно така се оправдават и не се коригират дори лошите поведенчески модели "какво ни е лошото, след като еди какво си". Което логически е неправилна постановка на мисленето, спъва подобряването в личен план.

Критиките и нихилизма също не водят до добро - съгласна съм и с makebulgar. Напълно разбирам позицията му. Отдавна се боря против мантрата "Никога няма да се оправим" и смело мога да твърдя, че тя дори е по-вредна от щастливата тръпка на размахваните постижения, които ако не друго поне дават някаква надежда някому. 

За втори път ще го кажа - тук може да си мислите, че сте над тези неща, защото естеството на форума е събрало образовани хора и съм сигурна, че и сремежите ви и подбора за приятелска среда са такива. Извън тези среди обаче нещата стоят по съвсем друг начин що се касае до възприятията. Двете крайности "велики-нещастници" така са объркали ценностната система на много от хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всяка страна си има по някой мит или украсена истина и се гордеят с нея.

При нас явно са толкова много, че ги плюем.

Да, български казан, може без капак.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Следя разговора, но честно, не разбирам защо се спори, защото в крайна сметка и двете страни са прави ( или поне донякъде).

Имаме ли нужда от национална гордост или изобщо от нещо с което да се гордеем? Да - надали някой ще отрече това, макар че аз бих се опитал ( за националната  говоря), защото както някой спомена тези хора са ни за пример, но мен лично не ми пречи отсреща да е някой Бернхард или Франсис, а не Иван или Атанас ( все някъде назад във времето сме с общи корени :) ). Малко на майтап го избивам, но...наистина понякога ми е смешно как малко след като почнахме да се "демократизираме" се пръкнаха толкова много хора интересуващи се от история. Явно търсехме си на какво да стъпим, идентитетот  както казват съседите ни ( малко по- объркани и от нас) - очевидно е, че хората имат нужда от подобно нещо. Друг е въпроса, че един интелигентен човек може да отсее, а други стават "патриоти" или поне "историци". Убеден съм, че ( може и глупаво да звучи) един по- висок стандарт на живот ще обърне доста нещата. С какво се гордеят примерно хората от Люксенбург или Сан Марино? Вероятно просто, че са европейци. Ние тук си смучем от пръстите само и само да намерим някой българин или поне прабаба му да има нещо българско, който ...айде да не продължавам, щото ги уважавам тези хора, но колко хора извън България са ги чували ( а ако случайно са ги чували със сигурност не знаят, че има нещо българско в тях). Стигнахме до там, че един от малцината, който заявява с гордост, че е българин е Кубрат Пулев ( и подобни нему), но на мен малко ми звучи като: Булгар, Булгааар...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, makebulgar said:

Алберт Айнщайн немец, американец или евреин е бил?! Евреите като го слагат и те в някакви класации на известните евреи и те ли са безумни патриоти на които трябва да им се забрани това?! Дали ще е Атанасов,  Тесла, Айнщайн, снайпериста Зайцев или друг, това с изтъкването на постиженията на сънародници не е някаква българска вредна черта на народопсихологията, както се опитват да вменяват нихилистите, а е нещо съвсем нормално по света. 

Така е :).

Улм, родният град на Айнщайн има толкова заслуга за неговите постижения, колкото и Ямбол за тези на Джон Атанасов. Улм е богат, уреден, изобщо перфектен немски град и в никакъв случай не може да се каже, че жителите му са някакви "мижитурки", които да имат нужда да си "помпат самочувствието". Това не им пречи  да си наслагат един куп паметници на Айнщайн.

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, *abi* said:

В "споко" също няма нищо обидно. Ирония към проблемната ситуация, която обсъждаме, напълно неутрално. 

 

Преди 2 часа, *abi* said:

Нищо подобно не съм имала за цел и ничия личност не съм обидила.

Добре, приемам че едно искате, а друго правите.Не искам да ви обидя, но в такъв случай трябва да се обърнете към лекар.В различните населени места има различни нрави.Тука на село може да се видят магарета които също уринират навсякъде.За разлика от столицата при нас патките се репродуцират направо на улицата, а вечер в храстите пред съвета се чуват звуци от размножаващи се хуманоиди.*abi*, не трябва да гледате надолу, народа е казал ,"Който гледа надолу мисли за голо"Това е съвет от добро сърце.Ако видите все пак ,че някой го е извадил и пикае вземете нещата в свои ръце.Трябва да контролирате ситуацията, а не да се оплаквате след това във форума.Това ви го казвам за хубаво , а не с цел да ви обидя.Както разбирам вие живеете в много опикан град и може би сте близко до установяване на рекорд.Не трябва да се сърдите на патриотите които се борят за този приз, а като ги видите да се стараят и вие им помогнете за спечелване на първото място.Това си е рекорд, който ще напомпа с още няколко атмосфери гордостта им.

Не е тука мястото да се оплаквате , че са ви наплюли.В случая не обсъждаме   кого са наплюли по главата или в душата .Мен въобще не ме интересува това, но мога да ви дам приятелски съвет да се обърнете към форум бг.Мама. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А може би и вие имате нужда от лекар след като тълкувате изречение със съдържание "сега ще започнеш да забелязваш, споко" като обидно? Може да не е стилистично кой знае колко издържано, но в него не се съдържа какъвто и да било намек за личността, към която е адресирано. 

Ако на село трябва да търпят селския луд и няколко смущаващи обстановката пияници, в големите градове нещата стоят по съвсем различен начин. Осмен това патките и магаретата не са разумното същество наречено човек, което трябва да си дава сметка за поведението си и е в състояние да го контролира. 

Не случайно така наречените цивилизовани порядки са приоритетни и наложени за обществата с голямо натрупване на хора. В противен случай ситуацията излиза от контрол. София е отличен пример в това отношение - никой не се съобразява с никого. И всеки, който живее в София може да го пътвърди. Така, че ние тук си имаме много сериозни проблеми за оправяне и ако някои от нас смятат, че проявите на партиотизъм трябва да имат друга форма са напълно прави. Не може да имаме претенции за обич към една страна ако не се проявяваме уважение към съгражданите, обществената и личната собственост. Толкова е просто. 

Останалите лирични отклонения ги пропускам. Достатъчно красноречиви са "кой кого" има намерение да засипва с комплименти. :) 

 

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

айде по-полека. Ако имате да си изяснявате нещо - давайте смело на лични съобщения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам какво да си изсянявам с когото кавото и да било.  

Преди 43 минъти, Doris said:

Улм е богат, уреден, изобщо перфектен немски град

В такъв случай и Айнщайн трябва да се гордее, че е от Улм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, fixxxsers said:

Убеден съм, че ( може и глупаво да звучи) един по- висок стандарт на живот ще обърне доста нещата. 

Никак не е глупаво. Това е реалната нужда. Стандарт във всяко едно отношение. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минъти, Last roman said:

айде по-полека. Ако имате да си изяснявате нещо - давайте смело на лични съобщения.

Роме и аз те обичам, не ревнувай *abi* тя само ме харесва!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 12/17/2015 at 12:18, Doris said:

Така е :).

Улм, родният град на Айнщайн има толкова заслуга за неговите постижения, колкото и Ямбол за тези на Джон Атанасов. Улм е богат, уреден, изобщо перфектен немски град и в никакъв случай не може да се каже, че жителите му са някакви "мижитурки", които да имат нужда да си "помпат самочувствието". Това не им пречи  да си наслагат един куп паметници на Айнщайн.

 

Така е но в същото време и не им пречи да си пият в кръчмите без да се тупат в гърдите, че Айнщайн им е бил съгражданин ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 14.12.2015 г. at 19:25, vorfax said:
On 15.12.2015 г. at 23:14, *abi* said:

 

Но пък днес случайно намерих една сериозна причина да се зарадвам за нещо истинско - през 2013 сме първи по износ на слънчоглед, цели 18%. :band:

 

 

От същата година сме световен износител и на лавандула. През 2015 г. - също сме първи в света. Но това няма нищо общо с темата.

И не може това, че темата ми е за митове да е повод да ме охарактеризират като нихилист и прочие :angry: Все едно да кажа, че създателя на темата с български постижения е човек с розови очила, а този за растения - вегетарианец.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...