Отиди на
Форум "Наука"

Енергийните щитове - възможни?


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Боинг патентова нова система за защита със силово поле. Системата накратко представлява електромагниен плазмен генератор, който пази предимно от ударни вълни. Смята се че срещу повечето куршуми има надеждна защита, затова оръжията в бъдеще все повече ще разчитат на ударната вълна. Разработеното от Боинг пази предимно от такива.

Малко за работата на системата - електронна система в бронирания автомобил открива експлозията (посоката и времето за което ще дойде) и в тази посока създава щит (сферичен регион) от плазма. Може да бъде чрез радиовълни, чрез лазер,, Общо взето, ползва се ток, прави се безелектродна дъга и това е. Е има и още де.. Включително и неизнесени подробности.

В обема на дъгата плътността на въздуха е различна, което означава поглъщане, отклонение или отажение на (енерията на) ударната вълна.

Онова което се знае можем да го обсъдим и тук (ще дам линк), ако въобще има какво да се дискутира

Аз лично виждам "малки" проблеми в създаването на неестествено голяма кълбовидна мълния за някакви микросекунди. Иначе не се съмнявам че електроника може да определи посока и да реагира на ударна вълна.

Грууубо казано може да е вариант на "балистична броня".

Та - сферичния регион от плазма може да се създаде от радиовълни или ток накъсо по два (може повече) лазерни лъча.. Има и още няколко начина ама ми прилиат на еднократни...

Няма да споменаваме колко енергия е, щом аз виждам някакви варианти, те не са тъпи, сетили са се.

boeing1-1427299000425.jpg

Link:

http://spectrum.ieee.org/tech-talk/aerospace/military/boeing-files-patent-for-electromagnetic-arc-generator-to-protect-against-explosive-shockwaves

Има и някакво видео

http://www.cnet.com/news/boeing-patents-star-wars-style-force-fields/ - и тук има видео

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Боинг патентова нова система за защита със силово поле. Системата накратко представлява електромагниен плазмен генератор, който пази предимно от ударни вълни. Смята се че срещу повечето куршуми има надеждна защита, затова оръжията в бъдеще все повече ще разчитат на ударната вълна. Разработеното от Боинг пази предимно от такива.

Малко за работата на системата - електронна система в бронирания автомобил открива експлозията (посоката и времето за което ще дойде) и в тази посока създава щит (сферичен регион) от плазма. Може да бъде чрез радиовълни, чрез лазер,, Общо взето, ползва се ток, прави се безелектродна дъга и това е. Е има и още де.. Включително и неизнесени подробности.

В обема на дъгата плътността на въздуха е различна, което означава поглъщане, отклонение или отажение на (енерията на) ударната вълна.

Онова което се знае можем да го обсъдим и тук (ще дам линк), ако въобще има какво да се дискутира

...

На мен ми се струва, че идеята е далеч от силово поле. :grin: Като онова, дето го "създават" във фантастичните филми за пазене на корабите от камъните на Космоса и дето е маркирано на картинките като "похлупак със син фон" около обекта на защита. :frusty2:

(пп Понятието за "силово" поле - фактически - това е обвивка от полеви характеристики на вътреизлъчватели при структуриране на вещеви обекти в едно цяло. Невидима е. Става разграничима (видима обвивка), когато други вещества се захванат на мястото "обвивка", за задружно действие с вътреизлъчвателите, но с минимална енергия, на съществуване на другите вещества. Видимостта се гарантира от отразителната способност на захванатите вещества в обвивката. Обвивката "орехова черупка" е също силово поле на ядката на ореха - видимо от нас ... и ...яко :harhar: .

В общия случай - Синкавото излъчване е възможно "видимо" за нас, ако разни частици удрящи обвивните полета, йонизират и последствие рекомбинират.)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Добре, заеми се да ги класифицираш.. :) И да въведеш стандарти

Активна система следи отгде гърми и прави плазма замо там това е. Значи е един вид активна система, като лазерите дето горят дрони и комари (има го и последното). Не е някакво непрекъснато действащо силово поле :)

Ми то има и филмови варианти където става видимо силовото поле когато нещо го удари и анихилира или се отблъсне

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Малко да пофантазираме по мотиви от Малоум 2.

Казахме че този щит не е силово поле, а по-скоро поле на действие.

А щит от силово поле как л би изглеждал. Ми ако имаме начин да направим свръхсилномагнитно поле, което да е така направено че да се унищожава так където е защитавания обект. Поле с подобна форма е постижимо, но не и с такава сила. Движещите се куршуми могат да се отклонят от вихровите токове или да се превърнат в плазма (ако въобще могат да имат такава кинетична енергия), която да запобколи защитавания обект. Няма обачи да пази от стъклени, керамични и гумени куршуми, както и от ударна вълна


За куршумите от непроводящи материали дори не съм сигурен, но такова поле е непостижимо.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Модератор Инженерни науки

Малко ъпдейт за енергийния щит - видео, между третата и деветата минута става дума за това. Системата се нарича "Желязна завеса.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_Curtain_(countermeasure

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Впечатляващо. Не знаех, че до толкова са напреднали тези разработки, до преди години ги имаше само по научно-фантастичните филми :)
Изглежда бронираните машини лека-полека ще започнат да напускат бойните полета, след като вече навлиза такъв щит (едва век продължи тяхната доминация).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

О, да. И още ще напреднат.  Иначе е общо взето както предвиждахме (в началото на темата), което ме радва, но очаквах новостта да е и плазмаата дето руши снаряда (то май е и така, не казват /тайна е/, поне на първото видео), а не само бързото действие от компютъра.

Такава активвна броня / защита засега още (или изобщо) няма да е много полезна срещу бързи проектили. В космически науки, "Кратки новини" пуснах една новина за частичка (с големина микрони) от космически боклук, която образува пит (ямка) с големина 7 мм на едно от стъклата на купола на МКС. Сеха защо онези държат капаците отворени е отделен въпрос.

"Материалните" брони явно ще останат, но аз ги виждами тях като високотехнологични - "течни брони" или от метаматериали, или самозарастващи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами ... ако си изкараш ръката през "джама"  (главата) за малко на "чист въздух", или да помахаш на приятел - дали няма ... да я резне плазмата?!:)

Може и без хора вътре, ама ... тогава пък, не си струва скъпотията за защита...

"Идеята" е малко по-далеч от корпуса да е пердето (дори с форма на купол), та осколките да не чупят джама... А, така - все едно, че си гол в банята с прозрачно перденце...:) Липсва ми синкавото сияние на космическите обекти от фантастиката... ама за начало, е добро.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 15 часа, Малоум 2 said:

Ами ... ако си изкараш ръката през "джама"  (главата) за малко на "чист въздух", или да помахаш на приятел - дали няма ... да я резне плазмата?!:)

Може и без хора вътре, ама ... тогава пък, не си струва скъпотията за защита...

"Идеята" е малко по-далеч от корпуса да е пердето (дори с форма на купол), та осколките да не чупят джама... А, така - все едно, че си гол в банята с прозрачно перденце...:) Липсва ми синкавото сияние на космическите обекти от фантастиката... ама за начало, е добро.

Хич не си капризен, само малко.. :)  И товадето казваш може да стане, но няма да е скоро.

Ти на такова място би ли махнал на приятел? Прозорците на блиндираната машина обикновено не се отварят. Ами ако си туриш ръката на пътя лазер, CNC фреза или гравираща машина? За да усетиш обработвания детайл? :)

Да, за начало е добро.

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ако се върнем на линка от първия ми пост по темата ще видим, че идеята предвижда (и) поглъщане на енергията от ударната вълна. На практика виждаме, че е малко по-разрлично, но определено се работи в тази насока.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, а тоя генератор няма ли да е доста тежичък, особено пък за самолети?
Това от втория клип "Желязна завеса" струва ми се е на известния досега принцип - няма поглъщане, а отразяване с насрещен снаряд непосредствено пред бронята. Нещо като мини ракетен щит.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

На този етап и в недалечно бъдеще да, но тези пречки (теглото и аеродинамиката) в един момент ще се отстранят. Въпрос на време. И на преценка - дали е рентабилно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е да, още сме на полигона, като излезе на пазара и се приеме на въоръжение, ще започнат подобрени модификации да излизат. Според мен си е рентабилно - бронята освен че хаби доста суровина за да се изработи е и много тежка и съответно прави машината далеч по-тромава и гълтаща далеч повече гориво. А навсичкото отгоре и не гарантира 100% защита от снаряди и мини, даже и 80% не гарантира. По-добре да бъде заменена от един генератор, макар и тежък в началото.

Няма ли някакво видео и от тестовете на патентованата от Боинг технология? Изгарям от любопитство да видя как куршуми се отбиват в токови вихрове :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това за силово поле дето отблъсква куршуми го измислих на шега в контекста на дискусията с Малоум 2. Това скоро или изпобщо не го виждам, такива полета ще изискат много енергия, отделно, че и трудно ще се предвиди как точно ще действат.

Няма как да има такова видео, но и на Боинг на системата няма. Тоест има, но анимациите не ги бром, явно е на хартия/ компютър за сега.

Ти обаче забеляза нещо друго, поздравления за което. Чудех се какво търси (част от) видеото от тестовете на Локхийд Мартин в оригиналната статия за Bоинг. Сега влязох пак на линка от първия пост и видях това видео, a обясненията са, че се дава за да не се създаде погрешна представа как изглежда системата (за силово поле), се дава това. Иначе аз го намерих на сайта на Locheed Martin, после в тюбето.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...