Отиди на
Форум "Наука"

Маджарските нашествия в България по времето на цар Петър I


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Тъй, това е една тема която за която има съвсем малко данни и за която практически не се пише, защото не е интересна. Обаче на мен именно такива малко известни моменти са ми интересни.

И така, каква е отправната точка, още при цар Симеон ние в този форум закрихме отвъддунавска България, давайки разореното влашко на печенегите, а трансилвания на маджарите. Какво обаче се случва после, по времето на цар Петър. Оказва се, че по време на дългото му управление България почти през цялото време води войни с маджарите. Първият ми въпрос е, коя е била арената на тези войни. Тук има два огромни проблема, 1 во- трансилвания и банат още при цар Симеон ги дадохме на маджарите, а е известно, че при цар Петър е имало мир, тоест маджарите най малко не са имали големи нашествия. 2 ро войната е била голяма, заради нея цар Петър си позволява да скъса съюза с Византия.

Отговорете ми на този въпрос вие, а аз продължавам към фактологическата част, така както я имам записана.

След 930 маджарите започват война с България.

931 българските войски се изтеглят от Сърбия. Според мен се изтеглят, за да воюват с маджарите.

934 маджарите нахлуват в ромейска тракия. Срещу тях е изпратен патриций Теофан със силна армия. Въпреки това маджарите опустушават Тракия чак до Цариград. Патриция сключва с тях мир, а императора откупува пленниците.

938 маджарите опустушават тракия

943 маджарите извършват две нахлувания, едното в солунско и тесалия, другото в тракия. В тракия патриций Теофан ги разгромява, и сключва мир за 5 години

Следващите години маджарите на няколко пъти опустушават Тесалия

943 княз Игор решава да превземе Константинопол, вика за съюзници и печенегите. Тъй като пътя му обезателно минава през България ромеите информират цар Петър като съюзник за готвения поход. В последния момент ромейските дипломати го разубеждават. Печенегите обаче вече били на българската граница и поискали обезщетение, че вече се тръгнали в поход. Княз Игор отказал да им плати, и ги насочил към ромеите. Ромеите и те отказали, но им предложили да опустушат България като компенсация. Печенегите така и направили, навлезли в България, заграбили плячка и се върнали.

Въпрос, кои райони са опустушили печенегите, след като влашко им го дадохме още при цар Симеон, а не е известно да са опустушавали Мизия?

948 маджарите отново нападат тракия, нападението не било голямо, бил сключен мир за 10 години, вождовете Булучу и Дюла се покръстили и обещали да служат на империята.

началото на 50 те маджарите започват разорителни нашествия в Германия

955 битката при Лех, маджарите търпят катастрофално поражение

след 955 маджарите започват да нападат Хърватско и Сърбия

958 масирано маджарско нашествие в тракия. Тя е разорена до корен. Голяма армия под командването на Пот Аргир е прехвърлена от Азия, под стените на Цариград ромеите разгромяват маджарите, които искат мир и се изтеглят.

959 мирния и съюзен договор между България и Византия е преподписан. Очевидно ромеите не се сърдят чак толкова на българите дето пропускат маджарите до земите им.

959 маджарския вожд Ботонд започва серия големи нападения над Хърватско, Сърбия и България. Тези нападения очевидно са били големи, защото в битка с маджарите загива сръбския владетел княз Часлав. Тези нападения приключват през 969.

961 маджарите опустушават Тесалия

962 огромна маджарска армия навлиза в Тракия. Почти на границата те са пресрещнати от Мариан Аргир стратег на Македония и катепан на целия Запад водещ силна армия. В голяма битка маджарите са разгромени и се изтеглят.

963 на власт идва Никифор ІІ Фока Българска делегация отива да преподпише мира и съюза с Византия. Никифор отказва, заплашва с война и поставя ултиматум. Българите да престанат да пропускат маджарите до ромейска територия, а царските синове Борис и Роман да заминат като заложници в Константинопол.

Цар Петър се съгласява с ултиматума

965 български пратеници преговарят с германския крал Отон І в Мерзебург относно обща война с маджарите, нещо което германския крал отказъл да направи.

965 България сключва мир с маджарите.

966 Прочутото избухване на императора против българските пратеници дошли за данъка. Византия обявява война на България. Пита се, защо?

967 ромейската армия стига до балкана, но се отказва да го преминава. Никифор Фока предлага мир, при положение, че българите престанат да пропускат маджарите. Цар Петър му отговаря с писмо-цитирам

"Когато те (маджарите) воюваха срещу нас, при все, че ние те повикахме, ти не пожела да дойдеш на помощ. И сега, когато ние по принуда сключихме съюз с тях, ти ни караш да нарушим договора, да вдигнем оръжие срещу тях и да започнем безпричинна война".

Въпреки отказа ромеите се изтеглят и явно мирът е възстановен.

968 ново маджарско нашествие в Тракия

968 Луитпранд недоволства, че българският пратеник е по високопоставен от него (демек българо-ромейския съюз е възстановен).

Ромеите убеждават Светослав да нападне България, събития които вече не ни интересуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

В повечето случаи тези маджари вероятно са били пропускани през територията на България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В повечето случаи тези маджари вероятно са били пропускани през територията на България.

Маджарите и печенегите са нещо, като федерати на българската държава. Признава го и Порфирогенет, който пише, че българите били между Дунав и Днепър , а печенегите между Днестър и Днепър.

Темите сме ги дъвкали преди 5 години за отвъддунавските български владения и влахите с Иванко Тертер (който отдавна също е напуснал форума) и не виждам, какво може повече да се добави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маджарите и печенегите са нещо, като федерати на българската държава

Те самите знаят ли, че са федерати на българската държава ? Да видим какво казва същия този Баргенородни : Ромейският император би се сторил по опасен на българите и може да ги принуди да стоят мирни, ако сключи мир с печенегите, понеже споменатите печенеги са съседи и на българите. Когато поискат - за своя собствена полза или за угода на ромейския император - те лесно могат да се отправят на поход срещу българите и да ги победят и разромят с по-голямото си множество и сила. Затова и българите полагат непрестанни усилия и старания да живеят в мир и съгласие с печенегите, понеже от честите им нападения и опустошения от опит са научили, че е добре и полезно да са винаги в мир стях. Май и българите идея си нямат, че печенегите са им федерати. За маджарите - федерати ..без думи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Анджък.

А сещайки се за унгарските нашествия в Западна Европа, имам о п р е д е л е н и т р у д н о с т и :) да си представя тогавашните маджари м и р н о преминаващи през България. Вероятно пазейки конете да не влязат в житото и плащайки си на селяните за изядените ябълки.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ами Торн, ромеите обвиняват цар Петър, че нарочно пропуска маджарите до тяхна територия. Цялата война с българите е по този повод, че цар Петър отказва на ромеите да развали мирът с маджарите и да ги спира.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Анджък.

А сещайки се за унгарските нашествия в Западна Европа, имам о п р е д е л е н и т р у д н о с т и :) да си представя тогавашните маджари м и р н о преминаващи през България. Вероятно пазейки конете да не влязат в житото и плащайки си на селяните за изядените ябълки.

Е то и аз не мога да си представя неотразими маджарски пробиви от Белград чак до Одрин.Почти всяка година.И две могъщи армии като българската и византйската да не могат да направят нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е то и аз не мога да си представя неотразими маджарски пробиви от Белград чак до Одрин.Почти всяка година.И две могъщи армии като българската и византйската да не могат да направят нищо.

Е, какво толкова не можеш да си представиш ?

Как един Осман, един Али паша са разигравали империя от Мароко до Кавказ .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е то и аз не мога да си представя неотразими маджарски пробиви от Белград чак до Одрин.Почти всяка година.И две могъщи армии като българската и византйската да не могат да направят нищо.

Ами за твое сведение, през 942 г. унгарците извършват набег през кралство Навара, кралство Леон и графство Барселона, а това е маалко по-далеч от Одрин. "Могъща българска армия" при цар Петър е просто нон сенс. И заглавието леко ме дразни, по времето на гюла Золтан и гюла Такшон има не войни с България, а по-скоро унгарски нашествия извършвани изключително с цел грабеж, а не завоюване на територия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами за твое сведение, през 942 г. унгарците извършват набег през кралство Навара, кралство Леон и графство Барселона, а това е маалко по-далеч от Одрин. "Могъща българска армия" при цар Петър е просто нон сенс. И заглавието леко ме дразни, по времето на гюла Золтан и гюла Такшон има не войни с България, а по-скоро унгарски нашествия извършвани изключително с цел грабеж, а не завоюване на територия.

Точно така , Дрейк !

Но леко с ръмънеще-унгареще фентъзи хистърито , защото идва малко в повече.

Както и османските турци по-късно, които не са имали ресурси първоначално трайно да се установят на дадена територия, а са прибягвали до премествания на населения, плен и т.н., така и маджарите, като бързо подвижни войски не са се установили на едно място и дори териториите на които те са успели да се установят първоначално не са били етнически прочистени, поради простата причина, че е трябвало да крадат "славянски" булки.

40 години ги няма в изворите, ако пренебрегнем сведението на Николай Мистик, в което той поставя и маджарите, факта, че Симеон праща ариегарда си към хърватските планини без да защити оголения си фланг е доказателство, че маджарите не са били някаква сериозна заплаха.

Българското население оцелява не само в Дакия, но и в самите предмостия на среднодунавската низина и това е доказано от факта, че достатъчно сериозно население през XIII в. наречено "схизматично" се изнася от Маджарско към пределите на България.

Българската армия при Петър изисква специално отношение , а не уекото пренебрежение, защото и след разгрома на 30 000 български войски в Мизия и апоплектичния удар (истински или измислен) на цар Петър , цялото Западно българско царство си е свободно и със сигурност разполага точно с горепосочения брой войска по-горе, за да може успешно на първо време да се справя с ромейските войски в Западните Балкани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И заглавието леко ме дразни, по времето на гюла Золтан и гюла Такшон има не войни с България, а по-скоро унгарски нашествия извършвани изключително с цел грабеж, а не завоюване на територия.

Как няма да те дразни, след като Фружина за пореден път се е... осрал. И мен ме дразни. Но понеже част от модераторите са инатливи, а другата - определено мързеливи - надали ще променят заглавието на Маджарските нашествия в България по времето на цар Петър I.

--------------

Какви войни, Фружине, какви войни?!? Обясни ми...

-------------

Торн, не проявявай наивитет, и не изпращай Ресавски да чете. Твоето желание е пълен нон-сенс, в най-добрият случай - странна приумица. Човекът обича да папагалства на ниво осми клас (хайде от мен да мине - дванадесети), но не и да чете. Защо да чете, например нещица от Христо Димитров или пък Петър Мутафчиев?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това, че пропускането на маджарите от Петър било умешлен и хитър ход е оправдателна теза на родни адвокатствуващи историци ;) неприятната истина е, че просто не е можел да ги спре по никакъв начин. И не само той де, никой в Европа не е можел да ги спре по това време.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Графе, то името на темата да е проблема). Както казват търговците "потребителя винаги е прав". Чакайте сега малко, а защо тогава ромеите обвиняват Петър, че умишлено пропуска маджарите? Просто се заяждат с него?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дълга история, Фружине... Най-общо: не Хамданидите пречат на гърците за Реконкиста на Изток; а им пречи Петър, задето не може да се справи с маджарите, които направо го слагат... отзад на лукавите гърци. Нарушават хармонията, спокойствието и благополучието по Тракия, но най-вече нарушават концентрацията за войните в Северна Сирия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Унгарските нашествия са провокирани от Византия. Идеята е България и Унгария да бъдат вкарани във война, от която да се възползва Византия, естествено в ущърб на България. Петър просто запраща византийските камъни по византийските глави. Същото прави и със Светослав - Византия щастливо потрива ръце от успеха на Калокир, докато нещата не се обръщат, Светослав ги напада тях, а пък патриция започнал да си мечтае да стане император. Дипломация. Би било много глупаво Петър да се хване във византийския капан. От какъв зор той ще спира маджарите да не плячкосват Византия, докато ромеите се чудят на кой да бутнат малко злато та да нападне България? Така се постигат два ефекта: България не воюва с Унгария, защото маджарите получават друго за грабене; България не воюва с Византия, защото тя не може да ни нападне макар и да има желание, тъй като маджарите я тормозят. Извод: за да има дълъг мир съвсем не е достатъчно царят да е кротък и миролюбив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Графе, то името на темата да е проблема). Както казват търговците "потребителя винаги е прав". Чакайте сега малко, а защо тогава ромеите обвиняват Петър, че умишлено пропуска маджарите? Просто се заяждат с него?

Да, де и така му се заканват, че тръгвайки 40 години след смъртта на василевса Симеон I Мизиец се връщат още на Средна гора, а според мои изчисления на днешна Странджа. :grin:

Единствените косвени доказателства за големи разорения и "слабата" подготовка на българската войска, повечето изследователи търсят ни в клин, ни в ръкав във житието на св. Йоан Рилски , където светията съветва царя да си задържи парите за по-важни цели, намеквайки за проблемите с невъоражените Кугари, старите Миг-чета и оцелелите шлемове и щитове от времето на Симеон.

Всъщност това си е познат агиографски похват с който се разкриват добродетелите на светите старци.

На никой не му хрумва, че даже "богомилските" извори говорят за блаженото време с леките данъци и големите урожаи.

Апропо, преди близо 20 години баба Василка и Милтенова доказаха, че всъщност повечето книжнина не е богомилска, както се смяташе от големите "магистри" на българската история- Златарски, Й. Иванов и т.н. , а историко-апокалиптична.

Та да си дойдем на думата - Порфирородния незаконник лъже, че печенегите щели да бият българите (вярват му още само онези, които работят с методология от 19в. на ниво - "ние слушкаме другарите от братския съветски...".

България била толкова разорена, че чак Светослав се "жалвал", че всичките благини от Чехия, където била катедрата на Пражкия български епископ, Маджарско, които били непослушните федерати, плячкосващи поради недостатъчно заплащане днешните сръбски земи и печенегите, с които не е регистриран нито един сблъсък , а изпращали най-добрите си коне в Преслав се спускали към България и византийските храбри войски 50 години не се осмелявали да преминат река Ропотамо - та същата Б-я била -

изправена пред апоплектичен колапс предизвикан, поради немощта на най-дълго управлявалия в историята Цар и невъоражените скъпи "Кугари" с които били въоражени българските войски.

И това, ако не е фантазия здраве му кажи. :guitar:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Дълга история, Фружине... Най-общо: не Хамданидите пречат на гърците за Реконкиста на Изток; а им пречи Петър, задето не може да се справи с маджарите, които направо го слагат... отзад на лукавите гърци. Нарушават хармонията, спокойствието и благополучието по Тракия, но най-вече нарушават концентрацията за войните в Северна Сирия.

Графе, усещаш ли какъв нонсенс казваш? Това е все едно група гамени да пребиват някого от бой, а страничен наблюдател да го подканва, да им се опре, защото ако не го направи, и той ще го бие.

Когато на власт идва Никифор Фока, той поставя ултиматум- Петре, спри маджарите иначе ще воювам с теб, и за да не ме изиграеш, дай си синовете за заложници. Както разбираме от писмо на Петър, той е поискал помощ за спирането на маджарите, но ромеите му отказват.

Кажи ми, с какво една война с България ще освободи сили за войната с арабите? Даваш ли си сметка, че при война с Византия, първото нещо което ще направят българите е да предложат на маджарите да опустушат Тракия, а второто, да наемат маджари за войната. Това с какво помага за войната с арабите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Усмивки от старите ленти - 2009 г. темата пак е Отвъддунав -

Форумния герой с ник - Торанага сан - липсва ми този човек, беше по своему много духовит и можеше да излезе, като всеки тукашен форумец по лапички от който и етаж да го бутнат да падне -

хайде стига с тия басни за слабия цар петър :smokeing: наслушал съм им се вече. Толкова е бил слаб че затова е било необходимо всичките зверове на епохата Руси Унгарци Печенези и Византийци да го борят едновременно и пак са им трябвали почти половин век за да свършат работата. Унгарците са се разхождали къде ли не ...и какво от това. Точно този факт показва че нищо не са завладявали и не са имали централизирана държава, и са си издържали войската не с данъци а с грабежи. Затова не ми говорете за Българо-Унгарска граница и васали :smokeing:

освен това ме дразни когато в две последователни изречения чета две взаимно изключващи се твърдения. поне да беше турил нещо по средата за отвличане на вниманието. След като Ахтум е син на Глад който живял и бил подчинен по времето на Петър значи не е вярно че Унгарците наложили властта си там окончателно по времето на Петър а само временно tongue.gif Не ти ли е ясно какво означава думичката окончателно? Нека да ти обясня .... Окончателно означава ...хм примерно когато дойде властта на съветите. Тогава вече е окончателно. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маджарите и печенегите са нещо, като федерати на българската държава. Признава го и Порфирогенет, който пише, че българите били между Дунав и Днепър , а печенегите между Днестър и Днепър.

RIZAR

Публикувано Днес, 21:30:50 Та да си дойдем на думата - Порфирородния незаконник лъже, че печенегите щели да бият българите (вярват му още само онези, които работят с методология от 19в. на ниво - "ние слушкаме другарите от братския съветски...".

Когато и каквото ни е удобно, другото е замитане под килима.Това е цялата работа на Рицар, който работи с "модерна методология" и не "слушка" никой освен себе си.

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Графе, усещаш ли какъв нонсенс казваш? Това е все едно група гамени да пребиват някого от бой, а страничен наблюдател да го подканва, да им се опре, защото ако не го направи, и той ще го бие.

:grin: Ами тъй седят нещата, драги ми Фружине, точно тъй :grin: Какво да се прави - реалия :)

Когато на власт идва Никифор Фока, той поставя ултиматум- Петре, спри маджарите иначе ще воювам с теб, и за да не ме изиграеш, дай си синовете за заложници. Както разбираме от писмо на Петър, той е поискал помощ за спирането на маджарите, но ромеите му отказват.

Кажи ми, с какво една война с България ще освободи сили за войната с арабите? Даваш ли си сметка, че при война с Византия, първото нещо което ще направят българите е да предложат на маджарите да опустушат Тракия, а второто, да наемат маджари за войната. Това с какво помага за войната с арабите?

Не, не... тук явно не ме разбра (или аз не се изразих прекалено ясно): маджарите правят поразии на римляните по Тракия, и по този начин спъват концентрацията (на държавно ниво) за войната (войните) с Хамданидите. Петър е обвиняван (е набеден) от Константинопол, че играе някаква двойна игра (курвачка). Както излиза - обвиненията не са напразни; макар българският цар да се оправдава точно с бездействието (липсата на интерес) от страна на римляните за отразяването на маджарската заплаха.

Всеки си гледа интереса, но когато имаме любовен триъгълник, все единият е... преебан ;) Преди българите, сега - лукавите гърци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Когато и каквото ни е удобно, другото е замитане под килима.Това е цялата работа на Рицар, който работи с "модерна методология" и не "слушка" никой освен себе си.

Не си вървежен , г-н Милчев.На такива, като тебе от "голямото добро утро" сме се нагледали.

Къде-къде по-колоритни личности имаше на този форум - скука, пълна мъка ...

Link to comment
Share on other sites

И така, каква е отправната точка, още при цар Симеон ние в този форум закрихме отвъддунавска България, давайки разореното влашко на печенегите, а трансилвания на маджарите. Какво обаче се случва после, по времето на цар Петър. Оказва се, че по време на дългото му управление България почти през цялото време води войни с маджарите. Първият ми въпрос е, коя е била арената на тези войни. Тук има два огромни проблема, 1 во- трансилвания и банат още при цар Симеон ги дадохме на маджарите, а е известно, че при цар Петър е имало мир, тоест маджарите най малко не са имали големи нашествия. 2 ро войната е била голяма, заради нея цар Петър си позволява да скъса съюза с Византия.

Отвъддунавските български земи остават в границите на българското царство не само след смъртта на цар Симеон Велики през 927 г., както и след 971 (П. Коледаров), 973 (Л. Йончев) или 972 г., когато ромеите завладяват фактически останалата без цар след смъртта през 970 г. на цар Петър, Източна България до р. Искър, но дори и след подялбата на отцепената през 969 г. или 976 г. (Й. Иванов), с въстанието на комитопулите – синовете Давидъ, Мойсей, Аронъ и Самуилъ, на силния българомакедонски областен управител комит, т.е. княз Никола, син на по-големия брат на цар Симеон – Гаврил, и с вероятно седалище Средец, и арменката Рипсимия (Б. Благоева; Й. Иванов; П. Коледаров), западна половина на Царството, след която единият от по-големите братя на по-сетнешния цар Самуил (978-1014) – княз Арон, започва да управлява днешната Софийска област, в центъра на която гр. Средец, той установява за известно време и столицата си, докато за самия княз Самуил се предполага, че по това време има за седалище гр. Видин (П. Коледаров).

Началото на заграбването на отвъддунавските български земи поставя още княз Арпад, който в началото на Х в., през царуването на Симеон, воюва с княз Менуморут, болярина Глад и др., навлиза в земите на княз Салан, който принуден да признае господството на маджарите, им предоставя част от собствените си земи, заедно с живеещите там хора (П. Ников), и продължава и при крал Стефан І (997-1038), който води войни последователно срещу князете Купан, Дюла и Кеан – dux Bulgarorum et Sclavorum (Gombos-1).

Съществено-важен и направо съдбоносно-фатален момент в цялостното заграбване и откъсване на отвъддунавските български земи е завладяването от страна на маджарите на военно-административната област на княз жупан Ахтум, към която те насочват поглед, още когато там жупан е неговият баща, но много по-вероятно – дядо, княз Гиляд, като този път най-после те успяват да доведат нещата до желания край, който специално за княз Ахтум е драматична епопея, по важните и основни пунктове и детайли на която главно за последните му дни, нарочно издирваме и събираме от няколко отделни източника, а именно:…

Окончателното и невъзвратимо административно-политическо заграбване, завладяване и покоряване обаче на тези изконно български територии се осъществява малко преди или след освобождаването на България от византийско иго през 1187 г., с продължаващите вероломно-опустошителни нападения и

нахлувания на маджарите.

Маджарските набези през империята Първо Българско Царство.pdf

Редактирано от проф. Добрев
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Гледам си аз тука една карта на маджарските нашествия през ХІ в. и си викам: Бах, ми то не само нашия Хитър Петър І бил толкова хитър и далновиден - Свещената Римска империя като видяла неговата далновидност явно на свой ред е подписала договор за 40-50 г. с маджарите да минават през нейната територия за да грабят Франция (без да пипат нищо по пътя си разбира се). А пък Франция на свой ред подписала същия договор с тях за да минат и през нейната територия та да грабят Барселона. Барселона - и тя същото, та да грабят Навара.
Същото са направили и хърватите за да ги пуснат на плячкалък в Сърбия и същото Папската държава за в Неапол. Чехите като гледам и те не са останали по назад и сигурно даже доброволно са ги поканили да минат през земята им за да изтарашат Саксония.

Интересна мода се наблюдава в тогавашна Европа, а? :good:

Kalandozasok.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А защо няма нито едно маждарско нашествие насочено към столицата Преслав-Вероятно най богатия район държавата.Нито един български град превзет и разграбен от маджарите.Отново се връщам към аналогиите които Торн прави с маджарските нашествия в Западна Европа.Там нещата не стоят точно така.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...