Отиди на
Форум "Наука"

Трупове - космонавти?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Пушихме снощи с приятели и темата се роди спонтанно! :D

Това откровение от съседната тема ме окуражи да споделя и какво се роди снощи на 2-рата бутилка джин Савой в парка.

Значи измислихме нов проект за заселване на Луната и Марс, както и за разбиване на потенциален опасен за земята метеоритен дъжд.

Ако (съвсем хипотетично разбира се) конструираме оръдие, или вакуумен тунел, който да може да изстреля организЪма на даден афроамериканец или индобългарин отвъд гравитационното поле на Земята, то нататък той би трябвало първо да замръзне като излезне в открития космос и после с кинетичната си енергия да се понесе с няколко хиляди км в час константна скорост (като Воаяджър примерно). Твърдостта и скоростта му би трябвало да може да разбие метеорит, или да свали сателит (при една евентуална бъдеща космическа война).

Въобще това би бил един възможен варянт за решаване на проблема с пренаселването на земята в бъдещ много тежък момент от историята ни, или айде поне разрешаване на проблема с липса на място за гробища да кажем.

Мнения? :)

btw не съм расист, просто разсъждавам свободно :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

Какви ги пишеш бре... Не си расист, само подстрекаваш

Нали премина действието на Савоя?


Оправи расовите категории и може да моделираме какво би станало ако изстреляме човек

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:mrgreen: премина. Ама трябва да е скандално за да привлича внимание, иначе темата е обречена да потъне в архива. Освен това защо да не се възползвам от това, че съм връзкар и няма да ми изтрият темата? ;)

Та главния ми въпрос е - действително ли едно човешко тяло ще измръзне и ще се превърне в парче лед в открития космос и може ли да продължи теоретически безкрайно да се движи с тази скорост.

И също така другия въпрос, който ми се искаше да се коментира е - развитието на вакуумните тунели, трафика на хора (пътници имам предвид ;) ) и стоки между континентите да стане в пъти по-бърз.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още една тема за lulz... Но както и да е, значи нещо подобно имаше в "Ловци на митове", само че там мисля, че беше със замразено пиле, дали пробивната му сила при изстрелване ще е по-голяма от тази на незамразено...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Вече го правиииш

Ако не е билзко до звезди да, но има разни условия, които опредеялт. Зарязваме метода на изстрелване и допускаме, че сме далеч от слънцето. В противен случай лъчението е като във фурна, но и с UV на всичкото отгоре.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За космическия боклук разправяха, че обикновен болт изпаднал от някоя космическа станция лети със скорост няколко хиляди км/ч и спокойно може да разруши сателит, ако се удари в него.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Та вакуумът е най добрия топлоизолатор. Но има още два начина по които се предава топлина и единият от тях е лъчение. Така че бавно (ще вида дали ще и текне как да видим за колко време) ще се охладим до близки до абсолютната 0° (К)

Отг:

Снятай го около няколко км/сек същото е


Та тялото ако не получава енергия (умряло и не яде) за някакво време със сигурност ще си излъчи топлината. Колко бързо зависи от това дали и с какво е облечено или не и от цвета му. Тъмните цветове излъчват повече, черният - най много.


Един интересен въпрос - охлаждането на сателитите. Нали няма атмосфера там. Тоест не такава че да става с топлообмен или конвекция. Е - начинът е излъчване. Има излъчващи радиатори. Естествено площта им е доста по-голяма от на тези които познаваме (конвекционните) за да вършат същата работа. Не знм как е при новата МКС, но при мир май имаше бели и черни тръби дето циркулира флуид (топлоносител), които се превключват при нужда. Излучването следва да ства от сенчестата страна на сателита


Не знам дни или седмици ще отнеме, но ако няма нещо дето нагрява тяло в космоса - то ще замръзне. Просто няма да се усети сибирски студ вероятно.


А относно космическия боклук- има буквално пояси около Земята. Не всичко пада. То ще падне в един момент (ако друго не се блъсне и не му придаде енергия до т. нар II к.с.) и не го разруши междувременно


Между другото мисля НОРАД (дето следят дядо Коледа), виждат боклуците как се движат и могат (явно има време) да подадат команда за промяна на курса (коригираща маневра) за да избегне станцията сблъсък. Има някакъв праг на големина дето не е особен проблем за станцията, предполагам, че те също могат да бъдат видяни.


Сателитите се управляват от наземни центрове за управление, но си спомням, че боклуците (и) НОРАД ги виждаше. Сигурно имат непрекъсната връзка


И да - може практически безкрайно да се движи с тази скорост. И ако не е било завъртяно преди това (като жироскоп) ще се върти около трите си оси (под действие на случайни сили). Под действието на същите тези случайни сили движението може да не е равномерно и праволинейно както повелява първият закон на Нютон - притегляне или удар от метеорит, притегляне от планета... Най малкото ако дори е излязло от слъчевата система ще се върти около центъра на галактиката. Иначе съпротивлението на водородните атоми в открития космос едва ли ще досигне за да забави тялото в първите няколко хиляди години...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За транспорт - вакуумни тунели + МАГЛЕВ технология вероятно ще доведат до революция в транспорта, но преди да се помисли за изградне на подобна инфраструктура трябва да се отговори на някои въпроси..

- Колко е скъпо (капитални /инвестицията за изграждане/ и оперативни /за поодръжка и за да работи/ разходи);

- Колко е ефективно - енергийно и изобщо, как влизаш в системата - шлюзове, работи..;

- Ндеждно ли е;

- Безопасно ли е;

Засега е малко трудно и скъпо начинание да се изграждат стотици и хиляди килонетри тръби в които се поддържа вакуум; За практически цели вакуумът няма да е като в космоса, а може би колкото е на 10 000 м, с оглед да се ползват познати технологии, при познати условия. Това май го пиша за втори път, даже казвах как се осигурява въздухут за пътниците. Под Ламанша има тунел, но не мога да си представя перз океана как.. По-добре самолетите да започнат през космоса да минават - на 100 км височина примерно. Та за някой час да се стигне от Ванувър до Владивосток.. Обратно имам предвид. Имаче вакуумни системи за транспорт има - у нас в някои обществени учреждения, болници.. - едни аеродинамични капсули - слагаш документите, затваряш, задаваш етажа (кабинета).

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та вакуумът е най добрия топлоизолатор. Но има още два начина по които се предава топлина и единият от тях е лъчение. Така че бавно (ще вида дали ще и текне как да видим за колко време) ще се охладим до близки до абсолютната 0° (К)

Отг:

Снятай го около няколко км/сек същото е

Та тялото ако не получава енергия (умряло и не яде) за някакво време със сигурност ще си излъчи топлината. Колко бързо забиси от това дали и с какво е облечено или не и от цвета му. Тъмните цветове излъчват повече, черният - най много.

Един интересен въпрос - охлаждането на сателитите. Нали няма атмосфера там. Тоест не такава че да става с топлообмен или конфекция. Е - начинът е излъчване. Има излъчващи радиатори. Естествено площта им е доста по-голяма от на тези които познаваме (конвекционните) за да вършат същата работа. Не знм как е при новата МКС, но при мир май имаше бели и черни тръби дето циркулира флуид (топлоносител), които се превключват при нужда. Излучването следва да ства от сенчестата страна на сателита

Не знам дни или седмици ще отнеме, но ако няма нещо дето нагрява тяло в космоса - то ще замръзне. Просто няма да се усети сибирски студ вероятно.

...

По Първи абзац :grin: - вакуумът не е добър топлоизолатор - по-нататък си обяснил, че топлината се пренася и чрез лъчение - това е важно! :grin:...

Това е ИЧ_лъчение, дето го наричаме "топлина". Измервана е Т на спътници - откъм страната на Слънчо +140 градуса Целзий, а на обратната страна (-120) градуса. И ... електронната апаратура - не може да работи при такива "екстремуми".

Затова са конструирани вакуумни топлинни тръби, които по възможно най-бързия начин, да темперират (да изравняват Т по всички части на сателита, които са с електрониката). Държат 20 градуса Целзий, (+-5) градуса. Демек, отоплението на апаратурата е осигурено, бетон. :guitar2:

За Човек (тяло - биологично) - Замръзва почти веднага, когато се изложи на вакуум - понеже съдържа вода - бурно изпарение - демек, възможно най-бързо охлаждане се осъществява. Ще се раздуе и ще гръмне на отделни твърди (ледени) парчета!

(При технологията лиофилизация - космическите храни -бързо се вакуумира камерата с ...гъбите, да речем :grin: И за да не се разрушат обвивките на клетките (става кашаво, ако ползваме след това :haha: ), поради замръзване на водата в тях (увеличава си обема при "лед"), в началото още , леко се подгряват продуктите - за да се изпарява без вледеняване, всичкият воден състав - четири "вида" вода има за изземване от продуктите - сложна работа е. Дълъг процес.)

...

За космическия боклук разправяха, че обикновен болт изпаднал от някоя космическа станция лети със скорост няколко хиляди км/ч и спокойно може да разруши сателит, ако се удари в него.

Ще е силен ударът, ако имат относително голяма разлика в скоростите.

Но, ако се движат в една и съща посока с приблизително една и съща скорост - няма и да го ..."гъделичка" даже, ... при докосване, поради относителното въртене около собствени оси, ще се разместят по траектория... и, толкоз :grin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Уф.. Нямам време за форума, ама е от хубаво този път, не от лошо - дай боже всекиму као моите 2-3 дни като пълнота.

Биждам Малоум 2, че си запознат и с тази технология. Обаче заложих общо условия - тяло голо облечено, цвят.. И писах че зависис. Космонавт с бял скафандър ако остане да се рее (всършил въздуха там..), според мен ще изкара някой ден преди да се замрази. Всъщност ако уплътненията изтърват (а ова ще стане) може да стане и твоя сценарий. Второ - това е въпрос на сметки, може да опитаме да задълбаем - но не съм сигурен, че интензивното изпаряване от тялото ще те замрази дори и до нулата. Ще изсъхне трупът като пастърма, това да. Ако една бутилка с вода със стайна темп. я хвърлим в космоса, тя гръмне, парчетата с 0 градуса ли са? А да не говорим, че аз по-горе споменах за другата нула - абсолютната. Там с изпарение на водата няма как да стане.

За това че тялото ще гръмне от интензивното изпарение /кипенето на кръвта/ почти го опровергаха, в смисъл става малко по-бавно отколкото преди се мислеше, даже се предполага, че човек изложен на такива улсовия за някоя секунда ще оживее, ако бъде спасен. Сещам се сцената от "Пътеводител на галактическия стопаджия", в която вогоните спипват и изхвърлят от кораба си главните герои - Артър Дент и Форд префект - първият дори е землянин. Намира ги бъдещият им кораб - с невероятностен двигател, спасяват ги.. Това не е толкова невъзможно. Оцеляването им, не говоря за кораба... Еластичността на тъканите (съдовете) противодействала на процеса, друг е въпросът как оцелява човек или какво ако е оцелял след кръвоизливи от мозъчните или очните капиляри...

Освен технологията за климатизиране на сателите, инженерите са използвали още едно презасраховане (осигуряване). Използва се друг клас електроника, който може да работи надеждно в по-широк температурен диапазон, от електрониката, която срещаме в бита. При военните също рябва да има такава електроника. Издържа и на други екстремни условия, като радиаця, статично електриество.. Въпреки че има и такава защита - ползват се разни златни фолиа..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като ви слушам, излиза, че от вакума няма никаква полза. Барем едно пиле не може се изпече гратис на слънчевото лъчение, щото ще гръмне преди това... :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи гърменето няма да стане тъй внезапно и зрелищно както си го представих след поста на Малоум :) а защо се получава кипене на кръвта, нали температурата ще е ниска - няма ли просто да замръзне и толкова? Някакъв ефект от вакуума?

Аз все пак съм оптимист поне за вакуумните тунели. Тонажа на поръчваните стоки постоянно ще нараства, ако стоките просто се всмукват от тръби под водата, това значително ще облекчи натоварването на летищата и пристанищата ;)

А и друго тарикатско нещо се подхвърли - самолетите да минават за кратко и през космоса. Практично - ще пести време и гориво за междуконтинентални полети. А и технически е съвсем осъществимо. Тавана на полета при МиГ-25 беше към 40 км височина, което значи че излиза в стратосферата.

Поредното доказателство, че и от идиотските дискусии може да се научат интересни и полезни неща :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи гърменето няма да стане тъй внезапно и зрелищно както си го представих след поста на Малоум :) а защо се получава кипене на кръвта, нали температурата ще е ниска - няма ли просто да замръзне и толкова? Някакъв ефект от вакуума?

А и друго тарикатско нещо се подхвърли - самолетите да минават за кратко и през космоса. Практично - ще пести време и гориво за междуконтинентални полети. А и технически е съвсем осъществимо. Тавана на полета при МиГ-25 беше към 40 км височина, което значи че излиза в стратосферата.

По тези неща имам следните забележки:

Първото- кръвта ще кипне, защото налягането е ниско, т.е. температурата на кипене на водата( основна съставна част на кръвта) ще спадне силно. Това е така, защото при тези условия на свръхвисок вакуум няма какво да възпрепятства водните молекули с по-висока енергия от изпарение, изключвам междумолекулните сили...

Второто- не знам дали е уместно, но ще спомена Конкорд... Вярно, не излизаше в космоса, но беше авангардна и иновативна идея от подобен тип, жалко, че отиде в небитието.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B4_%28%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%29

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Значи гърменето няма да стане тъй внезапно и зрелищно както си го представих след поста на Малоум :) а защо се получава кипене на кръвта, нали температурата ще е ниска - няма ли просто да замръзне и толкова? Някакъв ефект от вакуума?

Аз все пак съм оптимист поне за вакуумните тунели. Тонажа на поръчваните стоки постоянно ще нараства, ако стоките просто се всмукват от тръби под водата, това значително ще облекчи натоварването на летищата и пристанищата ;)

А и друго тарикатско нещо се подхвърли - самолетите да минават за кратко и през космоса. Практично - ще пести време и гориво за междуконтинентални полети. А и технически е съвсем осъществимо. Тавана на полета при МиГ-25 беше към 40 км височина, което значи че излиза в стратосферата.

Поредното доказателство, че и от идиотските дискусии може да се научат интересни и полезни неща :)

Ако искаш направи следния (извинение ако се повтарям) опит:

Смукни с една спринцовка вода до 1/5 или 1/2 от обема. Запуши с пръст и почни да разтягаш. Ще видиш как се получават мехури от пари и наедряват. Ще усетиш и леко охлаждане на спринцовката. Ако опиташ да свиеш водата с бутане, ще откриеш че няма да стане (течностите са практически несвиваеми), но това е една друга тема. Ефектът е много полезен в инженерствтото - хидравличните машини.

За вакуумните тунели и аз съм опитмист, но не и в близко бъдеще... Тя идеята не е нито нова, нито моя. Или на който и да е потребител тука..

Идеята за минаване напряко през космоса също не е нова.. Явно не са готови хората още. Не може да се гарантира нужната безопасност, на дадена цена за да е рентабилно.

Конкорд - причината бе една трагедия доколкото помня, а може да вида и линка на Кал.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Joro-01:

Ако една бутилка с вода със стайна темп. я хвърлим в космоса, тя гръмне, парчетата с 0 градуса ли са? А да не говорим, че аз по-горе споменах за другата нула - абсолютната. Там с изпарение на водата няма как да стане

Предполагам, сещаш се, че ...топлото пране, простряно през зимата, изсъхва по-бързо от праното със студена вода. :grin:

Известен е училищен лабораторен опит: Две стъклени колби, свързани със стъклена тръба, на която има кран за връзка между двете. В едната има вода (стайна Т, половин обем е с вода), а към другата , която е малко по-голяма по обем от първата - е свързана с вакуум помпа.

Кранът "затворен" - изпомпва се по-голямата колба до достигане предела на помпата (форвакуум помпа - 10^(-5)atm)... Спира се помпата.

Отваря се кранът между двете... Познай от три пъти какво се вижда (прозрачно е всичко) :grin: ... Водата в първата колба замръзва моментално за наблюдателя!

За това че тялото ще гръмне от интензивното изпарение /кипенето на кръвта/ почти го опровергаха, в смисъл става малко по-бавно отколкото преди се мислеше, даже се предполага, че човек изложен на такива улсовия за някоя секунда ще оживее, ако бъде спасен.

...Еластичността на тъканите (съдовете) противодействала на процеса, друг е въпросът как оцелява човек или какво ако е оцелял след кръвоизливи от мозъчните или очните капиляри...

(Гадно е, да не се заблуждаваме, ще го опиша...

Въобще - няма нещо... което да не се изпарява във вакуум. Е, вярно, различни са скоростите на изпарение (сублимация)

Но, човешкото тяло е с една атмосфера вътрешно налягане (1 кг/см2). Поставено във вакуум - (10^(-14)atm е в околоземното пространство) - то се раздува от вътрешното налягане - като балон ...и "избиват", и течните съставки ... отвсякъде и вледеняват (ужасна картинка - един от първите фантастични филми го показаха ... за ужас!))

Warlord:

Аз все пак съм оптимист поне за вакуумните тунели. Тонажа на поръчваните стоки постоянно ще нараства, ако стоките просто се всмукват от тръби под водата, това значително ще облекчи натоварването на летищата и пристанищата

Показваха НП-филм с направа такъв тунел.

Проблем е изпомпването и уплътняването. Скъпа е техниката, особено материалите ...: лесно "взаимодействат" след като са се изпарявали и замърсяват, и дефектират вакуумирваното пространството Затова - все още си е в кръга на мечтите! :grin: Да не говорим, че при авария се случва ... по-горното!!! :new_shocked: с любопитковците. А и както другаде някъде писах - тръгването и спирането са проблеми, нерешени при такива условия...

Кинаджиите - нямаха подобни проблеми?! - затова, твърде съмнително е като за реализация... :haha:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Впечатляващо наистина

https://www.youtube.com/watch?v=pOYgdQp4euc


Добре, Малоум 2

Признавам, втори път научавам нещо (дето не го вярвах) от тебе. Прав си, поздравления.

Не очаквах, че в чаша с вода (ако е стайна т.) може да има толкова "судени" молекули.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За демонстрация, едно време, при обучение за "действието" на вакуума (на налягането е действието! :grin: ) ни показаха гаден опит - жаба в буркан, тип "Омния" с отвори на капачката, вкараха във вакуум камера (илюминатори за наблюдения и осветление в камерата). С вакуумирането ...жабата се раздуваше и изпълваше обема на буркана. Бързо девакуумираха и жабата си възвърна "старото" състояние :grin: Оцеля, демек -става дума за около 20-30 секунди. Еластичността на "био"-то си каза думата, за оцеляване.

В друг опит - вместо жаба - муха. "Летеше" из буркана известно време и толкоз - взе да пълзи, но правеше опити за летене - неуспешни - ясно защо! Дълго време я държаха на вакуум, после девакуумираха... Излетя си мухата и ... нищо и нямаше - все едно, не е била "експериментална" :grin: .

Аз, самият, съм вакуумирал буркани за бързо получаване на кисели краставички (на ферментацията пречат газовете образувани в процеса и ако ги премахваме всеки ден - процесът се съкращава по време - вкусът е чудесен от същият при нормална ферментация) и бутилки с "прясна" ракия (заради охлаждането - повече "излиза" метиловата съставка отколкото етиловата и това подобрява ракията) или "старо" вино (лекият "кисел" привкус - изчезва, а ароматите на грозде се засилват). Бях се настроил да правя линия за вакуумиране, ама - дойде демокрацията и ... нещата се повредиха, щото и тя ни ... засмука! :fool:

Направихме вакуумна машина за пакетиране на продукти с "натичане" на различни газове (инертни или азот - в опаковката) за запазване на продуктите.

Клиент искаше да я закупи за пакетиране на хляб?! ... казахме му, че не става без натичане (искаше да е по-евтина, разбира се!)

Ама той донесе два хляба и настояваше да ги вакуумираме... В пакет-опаковка за вакуумни продукти сложихме хляба, вакуумирахме (има илюминатори за наблюдаване на процеса). Остана като гръмнат, когато видя при "натичане" на камерата с въздух, как се ..."спаружи" цялата опаковка, хлябът стана като ушав - грозно смачкана топка с размерите на кифличка!..

Последва опаковане с натичане на аргон в опаковката - пак не остана доволен (и ние, също), защото тоя път опаковката беше леко издута и ... при стиковане за транспорт имаше вероятност да се пука опаковката. При това и остатъчната влага в хляба го правеше нелицеприятен... и "миришеше" на промишленост... Не става! :grin:

Когато се вакуумира камерата, винаги има и "обратен" поток - при маслените помпи (форвакуумни - за предварителен вакуум)- маслени пАри. Затова - не се ползват за опаковане на хранителни продукти... от опити го разбрахме... Ама всички се юрнаха да купуват именно такива вакуумни пакетиращи машини (чужди!), без да мислят и ... естествено - нас ни обявяваха за глупаци...

Нейсе!..

Един пък - искаше да му направим 6 (шест?!) атмосфери вакуум, за притискане и изпичане на автомобилни гуми...

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

:grin: Еее, що не каза че си би практик, бре

Дай да правиме магнетрони. Или синтезни реактори - едни дето сблъскват йони и удържат с ел. поле :)

В самолетчетата наедна лоу кост компания (само там го видях) опакованите храни бяха надути (добре херметизирани значи :grin:, че ги правят на земята), но налягането в самолета явно не е било добре регулирано. Не се усеща принципно.

Муха в спринцовка съм пробвал няяяякога под вакуум и нощо разбира се - жива си беше

:grin::grin:

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Показваха НП-филм с направа такъв тунел.

Проблем е изпомпването и уплътняването. Скъпа е техниката, особено материалите ...: лесно "взаимодействат" след като са се изпарявали и замърсяват, и дефектират вакуумирваното пространството Затова - все още си е в кръга на мечтите! :grin: Да не говорим, че при авария се случва ... по-горното!!! :new_shocked: с любопитковците. А и както другаде някъде писах - тръгването и спирането са проблеми, нерешени при такива условия...

Кинаджиите - нямаха подобни проблеми?! - затова, твърде съмнително е като за реализация... :haha:

...

Аз някъде из форума писах за подобно хипотетично устройтво, където в тунела се поддържа разреждане каквото е да кажем на 10 000 м височина, а не космически вакуум, как се осигурява въздухът и въобще... Та да се ползват изпитанив гражданската авиация методи, средства, технологии и процедури. Я случай на авария - слагаш маската. Но то и така е незбожно скъпо, то е МАГЛЕВ^2

Ето гоhttp://en.wikipedia.org/wiki/Hyperloop ,

https://www.youtube.com/watch?v=IlnlkMbukmA

само дето за разлика от моето, турбина го движи и левитира на въздъшна възглавница/ Мисля, че ефективността ще е многократно по висока при идеята движението и окаването да се осигуряват от магн полета. Ще е по-ефктивна и регенерацията при спиране - може да си възстанови над 50% от енергията за задвижване.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Опита с жабата трябва да се види! Но човешките органи със сигурност не са толкова еластични и няма да издържат подобно издуване. Не се бях сетил за вътрешното налягане. А и за въпроса - стените на вакуумния тунел от какво ще бъдат направени и няма ли бързо да ги амортизира вакуума отвътре?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ще издържат... За някакво такова време. Няма да експлодираш баш като по филмите, но кръв от носа и другаде... За това време дето е жабата, но някой мозъчен кръвоизлив след това може да се окаже фатален.

Стоманени бре. Нищо няма на самите тръби, само уплътненията. Проблем може да се окаже прилепянето към вратата на тръбата за да се качат пътниците. Няма при всяко качване/ слизане да се разхерметизират тръбите и после пак да се тегли въздухът... Една тръба с две атмосфери търпи същото налягане и то по кофти в обратната посока - отвътре навън :) Затова ненапразно казват, че предизвикателство с налягането има за подводниците, не толкова при космическите кораби. 2 атмосфери търпи подводница на 10 м под вода. А на 100м? ;)


А да не говорим, че вакуумът няма да е космически. На някакво разстояние вероятно ще има засмукващи помпи, които ще работят непрекъснато или на включване-изключване, зависи от режимът (направо размерите) им. Нещата ги описвам грубо, от гледна точка на съществуващите технологии.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми не знам, ама явно търпи. Тавана (т.е. пода :) ) на подводниците още от ВСВ е стигал почти до 300 м дълбочина.

А всъщност колко атмосфери налягане ще са необходими според теб за вакуумен тунел за превоз на пътници?

Прилепянето може да става примерно чрез гумен порт и пак вакуум ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ми не знам, ама явно търпи. Тавана (т.е. пода :) ) на подводниците още от ВСВ е стигал почти до 300 м дълбочина.

А всъщност колко атмосфери налягане ще са необходими според теб за вакуумен тунел за превоз на пътници?

Прилепянето може да става примерно чрез гумен порт и пак вакуум ;)

Ето, виждаш ли?

Една, не повече ще тежи отвън на тръбата. В нашия случай доста по-малко щото казахме за вакуума там

Да, порта, нещо като стълбите на самолетите, но още по-плътно да прилепя и да не нарушава аеродинамиката

Да видим какви ли ги твори Малоум 2

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опита с жабата трябва да се види! Но човешките органи със сигурност не са толкова еластични и няма да издържат подобно издуване. Не се бях сетил за вътрешното налягане. А и за въпроса - стените на вакуумния тунел от какво ще бъдат направени и няма ли бързо да ги амортизира вакуума отвътре?

Съвсем груба ... картинка за човешка механика, щото не съм биолог :grin: (специалистите, предполагам, ще коригират) :grin:

Човешкото тяло може да се оприличи на газо-вакуумна система. Знаеш, кръвоносната система - сърцето "работи", като се разширява "кухината" на едната камера (вакуум - по-ниско налягане от 1 атмосфера), заради налягането (1атмосфера) кръвта навлиза. Свива се камерата (налягане - по високо от 1 атмосфера) кръвта преминава еднопосочно (заради клапите - в едната посока се отварят, в другата - не) и ... така се движи течността. Ако има разтворен въздух (и др. газове) в нея - то, тия газове ще се разширяват (при вакуум) или ще се свиват (при налягане) и ... течността на никъде няма да ходи!!? Няма причина течността да се движи еднопосочно - пулсира "на място"!

Затова се следи газовия състав на кръвта ( при д-р Хаус :grin: ).

При дишане - вдишване: механично се повдигат ребрата - в белите дробове се създава вакуум. Въздухът навлиза в дробовете, но и голяма част от водните пари по стените на алвиолите се изпаряват (охлаждат алвиолите) и тяхната полупропускливост - изпуска въгледвуокиса от кръвта в кухината. Така кръвта се освобождава от газовете разтворени в нея и се охлажда.

При издишане - леко надналягане се получава и кръвта си приема кислород (свързан кислородът - не действа като отделен газ в кръвта). Тази "прясна" кръв, отива в малкия кръг на кръвообращението - към мозъка, щото ... много работа има! :fool: и трябва да се самоподдържа при постоянна Т - генетично заложено.

Вътрешното налягане на организма се уравновесява от външното, което ... на морско равнище е 1 атмосфера (един килограм на квадратен сантиметър).(Всичко като налягане, което е под една атмосфера се нарича вакуум ... има технически отделни степени на вакуум. Затова - беше смешно да ни искат ... 6 (шест) атмосфери вакуум ... да не сме на Юпитер?!)

Та и за човешкото тяло - 20сек космически вакуум е много. Издува се като жабата, както си забелязал - няма еластичността й, а има и много разтворени газове в съдържимото на тялото. Силата, която действа отвътре-навън е голяма. (Например, на капачката на буркана с кисели краставички - 8 см в диаметър - силата, която я притиска към гърловината на буркана е около 50 килограма...) Кожата на тялото ... има бая голяма площ и ... затова, раздуването в първия момент е опасно и може да доведе до разкъсвания. Които да са фатални!

Че ще са фатални - след 20 сек е ясно и от друго - при раздуване на газове в кръвта - стават по-големи "балончета" и се обединяват в още по-големи - край с движението на кръвта!

Стените на камерите се правят от неръждаема стомана - скъпа и затова прецизно се изчислява. "Слабо" място са заваръчните шевове (скъпо с аргонова защита се заварява). Уплътнителите - силиконови за разглобяеми връзки, мека медна подложка с врязвания - за не толкова често разглобяеми връзки. Станции за влизане на пътници - отделни цилиндри могат да се направят - не е конструктивен проблем. Защитата на пътниците - както при самолетите, дето са на "високо", значи във вакуумна среда е самолета. Не е проблем.

Истински проблем е големият обем, който трябва да се изпомпва, многократно (или непрекъснато) - помпите са скъпи и сравнително бързо се износват. "Мощностите" за работа с въздух (газове) са много големи в сравнение с други.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Симптомите, ще са на т.нар. кесонна болест. Вижте я в нета. В по-тежка форма вероятно. Аз пък мисля че човек може да оживее за това време. Не твърдя че ще се размине без увреждания обаче


http://medpedia.framar.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F/%D0%BC%D0%BA%D0%B1-t703-4/%D0%BA%D0%B5%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82

Малоум 2 - хайде да патентоваме. Или да развием идеен проект, концепция :) Или поне да пофантазираме.

Малкият вакуум в тръбите може да се постигне с водосртуйна вакуум помпа. Пароежекторна или каквато и да е там без движещи се части. Може да ползваме естествения напор от някой язовир за засмкващата помпа. Като изкараме въздухът, няма да ползваме аргонова заварка ами ще вкараме електроннолъчеви машини. Излъчвателят ще е на станок / робот с 3 степени на свобода. Може да вкараме робот "KUKA". Електроннолъчевият накрайник ще е на ръката му. Ако източникът трябва да е голям ще го отконяваме с магнитно поле.

За разглобяеми съединения предлагам обикновени фланцови връзки, между тях медни гарнитури. Все пак хората газопроводи правят, с май 6 и нагоре атмосфери.. В чешмата са ок или 8, но е друга тема.

Ако не искаме вакуум, става с хелий и отпадат притесненията за налягането. Такъв обем газ обаче ще е скъп.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...