Отиди на
Форум "Наука"

Какво означава течащата вода на Марс?


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Жоре, като те чета и ми става лошо...

Добре, ще закарате 20-30-50 човека на Марс. Само след няколко години ще имате болни и изтощени от работа хора. Които живеят като скотове. Какъв е смисъла на занятието?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 76
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки
Преди 59 минути, Frujin Assen said:

Жоре, като те чета и ми става лошо...

Добре, ще закарате 20-30-50 човека на Марс. Само след няколко години ще имате болни и изтощени от работа хора. Които живеят като скотове. Какъв е смисъла на занятието?

Колонизацията. Авантюрат или разпросранение на човечеството. Не знам.

Много често си мисля, че бих тръгнал с еднопосочен билет. Още първото поколение може да не живее като скотове.

Така или иначе това е далече. Към момента МКС е една доста добра симулация. Но най дългия престой май е малко под 2 години. Станцията е до известна степен защитена от земната магнитосфера от някои видове лъчение. Но пък хората живеят в условията на микрогравитация.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не е така. Тия на МКС могат да се върнат когато пожелаят. Съгласен съм, че ентусиасти които да идат на Марс ще се намерят. Обаче, след няколко години когато се изпоразболеят от радиацията, а лечение няма, когато от сутрин до вечер бъхтят тежка физическа работа... Когато осъзнаят, че всичко това е залудо...

Повечето от пионерите са били не ентусиазирани младежи, а притиснати от обстоятелствата хора. Престъпници гонени от закона, бедняци с надежда за по добър живот. Ти искаш да вземеш съвременни приучени към хедонизма младежи и да ги метнеш на самотен остров.

Както казваше един пич, защо изобщо е нужно да строят куполи на Марс? Да ги построят в пустинята или в Антарктида. Много по лесно и достъпно ще е.

Интересно ми е, дали са правени опити. Да вземат от тия доброволци и да ги затворят в нещо подобно на планираната станция за по дълго време. Ама не като в телевизионните шоута да си бъркат в носа по цял ден, а да работят тежка физическа работа. Прочее тук важна е и психиката. При тест всеки знае, че ако си счупи ръка и се разболее от грип няма страшно, ще излезе, знае, че и да се провали не е фатално, знае, че рано или късно ще се върне при близките си.

Силно се опасявам, че като пратят хора на Марс и при първите сериозни проблеми ще сме свидетели на нелецеприятни сцени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Joro-01 said:

Колонизацията. Авантюрат или разпросранение на човечеството. Не знам.

Много често си мисля, че бих тръгнал с еднопосочен билет. Още първото поколение може да не живее като скотове.

Така или иначе това е далече. Към момента МКС е една доста добра симулация. Но най дългия престой май е малко под 2 години. Станцията е до известна степен защитена от земната магнитосфера от някои видове лъчение. Но пък хората живеят в условията на микрогравитация.

Жоре, плюснах те!

Имаше филм хамерикански, мисля марсианин се казваше, накратко космонавтите излетяха без член от екипажа си. Той оцеля и те се върнаха да го спасят.

навярно си го гледал. Винаги нещо подобно съм си представял за първите модули и началото на тераформациите.

Фружин Асен е прав за радиацията но мисля, че вече му търсят и защо ли не да са му намерили колая /теоретично/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Времето е проблем. Тези заселници няма да са тренирани космонавти / астронавти. Сметнете времето за тренировка, плюс времето за достигане на кораб до Марс.

Следващ проблем - логистиката. Трябва да се осигури храна, вода, материали и техника за строеж. И то за дълги години.

При завладяването на Америките и Австралия има от една страна постоянен поток от хора от Европа и от друга - децата на заселниците. Ще бъде ли в състояние Земята да осигури постоянен поток от нови заселници? Вероятно - да, не особено доброволни заселници от слабо развити и пренаселени региони, но съм силно скептичен, че след няколко години в космоса, подложени на слънчевата радиация, тези хора ще са в състояние да дадат поколение.

Според мен, за да има колонизация на Марс, ще е необходим качествен скок в космическите технологии  поне три отношения -  скорост, товароподемност и защита от радиация.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
1 hour ago, Frujin Assen said:

Не е така. Тия на МКС могат да се върнат когато пожелаят. Съгласен съм, че ентусиасти които да идат на Марс ще се намерят. Обаче, след няколко години когато се изпоразболеят от радиацията, а лечение няма, когато от сутрин до вечер бъхтят тежка физическа работа... Когато осъзнаят, че всичко това е залудо...

Повечето от пионерите са били не ентусиазирани младежи, а притиснати от обстоятелствата хора. Престъпници гонени от закона, бедняци с надежда за по добър живот. Ти искаш да вземеш съвременни приучени към хедонизма младежи и да ги метнеш на самотен остров.

Както казваше един пич, защо изобщо е нужно да строят куполи на Марс? Да ги построят в пустинята или в Антарктида. Много по лесно и достъпно ще е.

Интересно ми е, дали са правени опити. Да вземат от тия доброволци и да ги затворят в нещо подобно на планираната станция за по дълго време. Ама не като в телевизионните шоута да си бъркат в носа по цял ден, а да работят тежка физическа работа. Прочее тук важна е и психиката. При тест всеки знае, че ако си счупи ръка и се разболее от грип няма страшно, ще излезе, знае, че и да се провали не е фатално, знае, че рано или късно ще се върне при близките си.

Силно се опасявам, че като пратят хора на Марс и при първите сериозни проблеми ще сме свидетели на нелецеприятни сцени.

Да, така е, могат да се върнат. И ти си прав, но има и откриватели по дух. Това за куполите е ставало. На Антарктида купол имаше в една отпоследните серии на Джеймс Бонд, а в действителността - имаше едни проекти биосфера 1 и биосфера 2 - заворени екосистеми с по равно мъже и жени, куполите бяха от стъкло, а не от тефлон каквито са в една английска ботаническа градина върху бивши солни рудници.

Да, правени са опити и то в помешения дето са като контейнери, Май е имало и къде да излизат със скафандри. Но самите доброволци не са взели насериозно проекта, а аз предполагах и затова не ми беше интересено, не знам накрая какво стана. Да при теста е спирал тока и никой не му е пукало, на купон са го обръщали.

Да, най-вероятно, Затова и подборът на хора е сложен.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 22 минути, Capitainofmarine said:

Жоре, плюснах те!

Имаше филм хамерикански, мисля марсианин се казваше, накратко космонавтите излетяха без член от екипажа си. Той оцеля и те се върнаха да го спасят.

навярно си го гледал. Винаги нещо подобно съм си представял за първите модули и началото на тераформациите.

Фружин Асен е прав за радиацията но мисля, че вече му търсят и защо ли не да са му намерили колая /теоретично/.

Благодаря, Капитане!

Гледах го да, точно така се казва и главният герой е колега - еколог. В такива филми в последно време много голям процент от информацията е вярна. Но  известен процент не е.

Прав е да. Има различни идеи но нищо завършено и пробвано. Това което се използва в атомните централи и подводници е неприложимо в космическите кораби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Joro-01 said:

Аз смятам, че хора могат и трябва да се изпратят там.

Защо да трябва?

Преди 47 минути, Frujin Assen said:

Както казваше един пич, защо изобщо е нужно да строят куполи на Марс? Да ги построят в пустинята или в Антарктида. Много по лесно и достъпно ще е.

Интересно ми е, дали са правени опити. Да вземат от тия доброволци и да ги затворят в нещо подобно на планираната станция за по дълго време. Ама не като в телевизионните шоута да си бъркат в носа по цял ден, а да работят тежка физическа работа. Прочее тук важна е и психиката. При тест всеки знае, че ако си счупи ръка и се разболее от грип няма страшно, ще излезе, знае, че и да се провали не е фатално, знае, че рано или късно ще се върне при близките си.

Силно се опасявам, че като пратят хора на Марс и при първите сериозни проблеми ще сме свидетели на нелецеприятни сцени.

И аз това питам. Нямаме ли си пустини, че ще сеем ряпа на Марс?

Преди 40 минути, Capitainofmarine said:

Имаше филм хамерикански, мисля марсианин се казваше...

Марсианецът

Ама енда беше хепи, тип Макгайвър - от нищо нещо.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 23 минути, scarecrow said:

Времето е проблем. Тези заселници няма да са тренирани космонавти / астронавти. Сметнете времето за тренировка, плюс времето за достигане на кораб до Марс.

Следващ проблем - логистиката. Трябва да се осигури храна, вода, материали и техника за строеж. И то за дълги години.

При завладяването на Америките и Австралия има от една страна постоянен поток от хора от Европа и от друга - децата на заселниците. Ще бъде ли в състояние Земята да осигури постоянен поток от нови заселници? Вероятно - да, не особено доброволни заселници от слабо развити и пренаселени региони, но съм силно скептичен, че след няколко години в космоса, подложени на слънчевата радиация, тези хора ще са в състояние да дадат поколение.

Според мен, за да има колонизация на Марс, ще е необходим качествен скок в космическите технологии  поне три отношения -  скорост, товароподемност и защита от радиация.

Скъпо е няма спор. Големи ракети се приема, че ще се справят. Тестват се двигатели за тях. На няколко пъти май ще се пращат хора.

Качествения скок - йонни двигатели - за скорост, товароподемност - SLS - гигантската ракета, защитата - резервоарът с вода ще е около обитаемите помещения. Работи се и в=ху магнитен щит

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 8 минути, vorfax said:

Защо да трябва?

И аз това питам. Нямаме ли си пустини, че ще сеем ряпа на Марс?

Марсианецът

Ама енда беше хепи, тип Макгайвър - от нищо нещо.

Дори и с изследователска цел. Или ако си осерем необратимо планетата. Колонизиране - писах.

Имаме и писах. Не сме използвали капацитета на Земята докрай няма спор.

Няма да коментираме един филм. Ако искаш да дискутираме кое може и кое не - давай.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Щете или не щете, в тази насока се работи. Работи правителствена организация, може би не само една, както и предприемачи визионери, за един се сещам веднага.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

За щит казаха, че става с вода или някаква пластмаса. Но тежи 400-500 тона. Кацнат ли на Марс трябва да се зарият поне на 3-5 метра в земята. С куполи няма да стане, защото облъчването е огромно и само да година ще се разболеят ТЕЖКО. Ако тръгнат без щит тия 9 месеца път ще им стигат да отидат на Марс вече сериозно болни. Дори обаче и да измислят щитове и да се заврът под земята облъчване ще има. Това означава, че за няколко години ще са сериозно болни. А там няма лекарства и доктори.

Историята е пълна с разкази със силен дух, които преодоляват всякакви трудности. Внимание, сега може би пиша глупости. Останал съм с впечатление, че тия трудности обикновено са свързани с големи физически и психически натоварвания и тежки болести. Тези които са го преживели на младини, обикновено още на средна възраст са развалини и умират млади (въпреки клишето, че което не ни убива ни прави по силни). Та сигурно ще е много тежко да знаеш, че си сам, помощ няма, а приятелите ти гаснат бавно и не можеш да им помогнеш. И отгоре на всичко знаеш, че това очаква и теб.

Тия сцени сигурно ще ги изрежат от новините и шоутата де...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Очевидно следиш.. Куполите си ги представям едва след някакво развитие на технологиите, със сигурнот от само-зарастващи композити или поне гел или лед. Сега с наличната технология ако се направи такъв дето пази от радияция, едва ли ще е прозрачен. Може би ако "хабитатът" е дълбоко в полярния лед..

Защитата може да се активира от космическата радиация и да стне радиоактивна, и за това не говорят. Нито че водородните атоми в пространството (по един на куб см) ще са всъщност ускорени протони за кораба (като от ускорител), ако се движи бързо - при задвижване от йонен двигател, примерно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Съвпадение - ето експеримента - снмката. Появи ми се във фейса, Популярна наука пуска материял..

http://www.popsci.com/what-its-like-to-go-to-mars-and-back?con=TrueAnthem&dom=fb&src=SOC

Mars 500 crew celebrates Chinese New Year together.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Относно радиацията - всеки материал предпазва. В момента за предпазване се ползват оловни прегради (или жилетки за персонална защита), защото при ползване на олово е нужна най-тънка преграда. С друг метал или с бетон ще е доста по дебела, макар, че има и други материали с характеристики близки до оловото, правят се защити със слоести прегради. Ако е от пръст - дебелината ще е няколко метра. Може и вода, но честно казано не знам колко ще трябва да е дебела цистерната. По принцип около атомни централи защитите са с бетон, пръст...

Прозрачен щит може да се направи, разбира се, но ще е мноооого дебел. А за слизане на само 3-5 метра под повърхността направо забравете. Космическта радиация е в пъти по-лоша от тази на Земята. Не съм експерт, но мисля, че ще са нужни десетки метри.

Както е писал Жоро, работи се по въпроса с активната защита (магнитен щит), но ще мине много време до практическо решение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоре , тия на снимката защо са с тюбетейки? Да не са от средноазиатските републики?

Някой по-горе попита защо е нужно колонизиция на Марс, а и въобще на космоса.

Първото, което ми идва на ум. Защото толкова много напреднахме в технологично и технично отношение, че след около 50 години ще е взрива / не зная как да го нарека/ на екологичната катастрофа, която тече вече. Защото американския супер вулкан в Елоустоун дава сигнали че се събужда и се очаква извержението му , което ще унищожи живота на планетата. Защото човечеството трябва да има възможност / шанс/ за оцеляване!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Capitainofmarine said:

Жоре , тия на снимката защо са с тюбетейки? Да не са от средноазиатските републики?

Някой по-горе попита защо е нужно колонизиция на Марс, а и въобще на космоса.

Първото, което ми идва на ум. Защото толкова много напреднахме в технологично и технично отношение, че след около 50 години ще е взрива / не зная как да го нарека/ на екологичната катастрофа, която тече вече. Защото американския супер вулкан в Елоустоун дава сигнали че се събужда и се очаква извержението му , което ще унищожи живота на планетата. Защото човечеството трябва да има възможност / шанс/ за оцеляване!

Обяснението ти е, че не може да се поберем на Земята ли? Защото е далеч от истината. Ако цялото население на планетата живее в еднофамилни къщички с двор, тогава може да се побере на територията на Тексас.

За храната пак текат глупостите колко милиарда население можело и колко не можело да се изхрани. Само с водорасли може да се изхрани 100% от човечеството.

И в случай, че някой търси необитавани земи, то най-логичният избор е да се насочим към полюсите и пустините, а не там, където повтарям се, ще трябва един континент да заработи няколко пионера да се запратят в небитието, без особени перспективи за особен успех.

Що се отнася до "шанса за оцеляване", ако това предполага унищожена Земя, тогава гравитирането в станции превъзхожда пребиваването на която и да е друга планета от нашата система по всички параграфи, като изключим единствено снабдяването с ресурси, каквито до момента не са налични и съответно не могат да се рециклират.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 часа, Capitainofmarine said:

Жоре , тия на снимката защо са с тюбетейки? Да не са от средноазиатските републики?

Някой по-горе попита защо е нужно колонизиция на Марс, а и въобще на космоса.

Първото, което ми идва на ум. Защото толкова много напреднахме в технологично и технично отношение, че след около 50 години ще е взрива / не зная как да го нарека/ на екологичната катастрофа, която тече вече. Защото американския супер вулкан в Елоустоун дава сигнали че се събужда и се очаква извержението му , което ще унищожи живота на планетата. Защото човечеството трябва да има възможност / шанс/ за оцеляване!

Щото празнуват китайската нова година, Капитане :)

Иначе както си и мислеь (спомнях) експериментът се провежда в Москва.

 

Малко превод:

Преставете си че сте затворени в къщата си за година и половина. Тогава единствените хора, които ще видите са вашите  пет съквартиранта. Всичката ви храна е от консерви или полуфабрикати. Нямате интернет достъп, а комуникацията ви с външния свят е ограничена.

Такъв е опитът на екипажа на Марс 500 - Екип от 6 псевдоастронавта, които прекараха 520 дни в изолирано съоръжение в Москва, като част от експеримент изучаващ психологическите предизвикателства на пътуването до Марс и обратно. Експериментът приключи през 2011 г. и стоици проучвания анализрат резултатите от най-дългата симулация на космически полет в историята. Сега изследователи от Чехия публикуват нови анализи."

Упс.. Материалърт от линка е достъпен срещу заплащане,.. Кофти.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Между другото както са коч компания очаквах снимките по стените да са само с мадами по без... Може би в другата стая

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 22 часа, Frujin Assen said:

Не е така. Тия на МКС могат да се върнат когато пожелаят. Съгласен съм, че ентусиасти които да идат на Марс ще се намерят. Обаче, след няколко години когато се изпоразболеят от радиацията, а лечение няма, когато от сутрин до вечер бъхтят тежка физическа работа... Когато осъзнаят, че всичко това е залудо...

Повечето от пионерите са били не ентусиазирани младежи, а притиснати от обстоятелствата хора. Престъпници гонени от закона, бедняци с надежда за по добър живот. Ти искаш да вземеш съвременни приучени към хедонизма младежи и да ги метнеш на самотен остров.

Както казваше един пич, защо изобщо е нужно да строят куполи на Марс? Да ги построят в пустинята или в Антарктида. Много по лесно и достъпно ще е.

Интересно ми е, дали са правени опити. Да вземат от тия доброволци и да ги затворят в нещо подобно на планираната станция за по дълго време. Ама не като в телевизионните шоута да си бъркат в носа по цял ден, а да работят тежка физическа работа. Прочее тук важна е и психиката. При тест всеки знае, че ако си счупи ръка и се разболее от грип няма страшно, ще излезе, знае, че и да се провали не е фатално, знае, че рано или късно ще се върне при близките си.

Силно се опасявам, че като пратят хора на Марс и при първите сериозни проблеми ще сме свидетели на нелецеприятни сцени.

Правени са опити. Изпокарват се и прекратяват експеримента. Сега не си говорят.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
  • Потребител
Преди 4 часа, Thorn said:

Правени са опити. Изпокарват се и прекратяват експеримента. Сега не си говорят.

Трябва масирано дрогиране. Да се разчита, че някой е "добра душа" е бомба със закъснител.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Трябва

1 Изявен лидер който хората да слушат, а който не го слуша да може да го накаже, примерно като му разбие муцуната

2 Хората да са поставени в безизходно положение, глад, мизерия, проблеми със закона, пари да се ожени,нещо друго, абе да знаят, че път назад за тях няма. Под път назад имам предвид не сополиви излияния "Защо ми трябваше да ходя на Марс", а "Трябва да успея, защото ако се върна гангстерите ще ме очистят".

3 Твърда йерархия, никакви приятелства, сърдечни колективи и прочее. Ясна йерархия при която е ясно кой кого може да гонка и кой кого не.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...