Отиди на
Форум "Наука"

История на Средната земя - Поредица


Recommended Posts

  • Потребител

Автор : Джон Толкин

Книги от поредицата :

Силмарилион

Недовършени Предания

До Там и на Обратно (Прекръстена от Кристофър Толкин на : Хобит)

Задругата на Пръстена (Сложена от Кристофър Толкин във компилация от трите части на War of the Ring - Властелинът на Пръстените - като първа )

Двете Кули (Сложена от Кристофър Толкин във компилация от трите части на War of the Ring - Властелинът на Пръстените - като втора)

Завръшането на Краля (Сложена от Кристофър Толкин във компилация от трите части на War of the Ring - Властелинът на Пръстените - като трета последна)

Една велика поредица и за мен най великата !

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Наистина това е чудесна поредица в която има какво да се прочете,между другото филма е доста слаб в сравнение с книгата.Разполагам и с четирите книги и ги чета с удоволствие.Само забрави да кажеш че и към Властелина на пръстените има приложения,някой от които са си завършени произведения.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Не може да сравняваш филма с книгата то просто според мен е направен максималко добре...

Чел съм само "Властелина на пръстените" и ми направи най-много впечатление как описва всичко около героя и на каква висота издига живота и самото съществуване.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Не може да сравняваш филма с книгата то просто според мен е направен максималко добре...

Чел съм само "Властелина на пръстените" и ми направи най-много впечатление как описва всичко около героя и на каква висота издига живота и самото съществуване.

Епохата от Войната на Пръстена е страшно интересна , но е по-добре да прочетеш и Силмарилион , създаването на Средната Земя , Войната на Боговете и т.н. струва си ;) А книгата не е много дебела !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител
Автор : Джон Толкин

Книги от поредицата :

Силмарилион

Недовършени Предания

До Там и на Обратно (Прекръстена от Кристофър Толкин на : Хобит)

Задругата на Пръстена (Сложена от Кристофър Толкин във компилация от трите части на War of the Ring - Властелинът на Пръстените - като първа )

Двете Кули (Сложена от Кристофър Толкин във компилация от трите части на War of the Ring - Властелинът на Пръстените - като втора)

Завръшането на Краля (Сложена от Кристофър Толкин във компилация от трите части на War of the Ring - Властелинът на Пръстените - като трета последна)

Една велика поредица и за мен най великата !

Така ли са подредени историите?

В смисъл в такъв ред ли трябва да се прочетат.

Много се надявам скоро някой да ми отговори, защото смятам скоро да ги прочета но не знам от къде да започна. Доста време търсих из нета подредбата но така и не успях да разбера за това питам :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

хронологически - да, въпреки че има и други книги свързани със средната земя - "децата на хурин" например.

според мен обаче задължително е да прочетеш хобитът преди властелина на пръстените, за реда на останалите няма толкова голямо значение.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребители

"The History of Middle-earth" всъщност не включва "Силмарилион", "Децата на Хурин", "Недовършени предания", "Хобита" и Властелина...".

"Силмарилион" е издаден със сериозната редакция (подбор между черновите и свързващи изречения) на Кристофър Толкин в 1977, пет години след смъртта на стария Джон Роналд.

Следват "Недовършени предания", може би в 1983. Едва след това Кристофър се захваща с "История на Средната земя", която представлява тринайсеттомна поредица от подробно анотирани чернови на разкази и поеми, свързани с въображаемия свят на Толкин. Това наистина е история - история на един десетилетен творчески процес. Първите три тома от "История на Средната земя" са: "Book of Lost Tales" I и II (да не се бърка с "Unfinished Tales") и "The Lays of Beleriand". "Книга на изгубените предания", "Песните на Белерианд" и останалата част от "История..." изобщо не са излизали на български.

Извън книгите, свързани с въображаемия свят на Толкин, авторът има страхотни литературни есета, детски приказки и филологически публикации, които също не са превеждани, но на английски ги има по нашите книжарници. Особено препоръчвам "The Legend of Sigurd and Gudrun" и "The Monsters and the Critics and Other Essays".

Между другото, някой тук чел ли е "Червенокосия Джайлс"?

Кристофър Толкин не е участвал в подредбата на трите части на "Властелина...", нито в озаглавяването на "Хобита", защото между 1937 и 1955, когато те са публикувани, авторът спокойно се е занимавал сам с тези неща :) А "The War of the Ring" е просто отхвърленото първо заглавие на "Завръщането на Краля".

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
  • Потребител

Какво става с екранизацията на Силмарилион? Преди време имаше информация, че Amazon се заемат с проекта?

Сега чак разбирам, че Кристиофър Толкин е починал в началото на годината: 

https://www.vesti.bg/lyubopitno/sbogom-kristofyr-tolkin-pazitel-na-srednata-zemia-6104535

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Пропуснал съм това съобщение от август 2021 г. Първият сезон на Силмарилион е готов - похарчени са невероятните 465 милиона долара! Първият епизод трябва да се появи през септември 2022 г. Който е чел Силмарилион, знае за каква романтика и за какъв екшън става дума. Въобще - епична класика! Живот и здраве - ще чакаме премиерата.

https://www.radiotimes.com/tv/fantasy/lord-of-the-rings-tv-series-release-date-amazon/

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

И така: премиерата на сериала The Lord of the Rings: The Rings of Power ще се състои на 2 септември 2022 г. В сериалът се разглеждат събитията от Втората епоха (книга Акалабет от Силмарилион, т.е. историята на Нуменор) и се явяват приквел на събитията от Третата епоха на Силмарилион (част от които са трилогията Хобит и последващата я хронологически трилогия Властелинът на пръстените). Допреди половин година смятах (то нямаше и подробна информация), че са започнали кинематография от самото начало на Силмарилион (хорът на Айнурите), но се оказа, че битката за правата е чутовна.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Властелин_колец:_Кольца_власти

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Lord_of_the_Rings:_The_Rings_of_Power

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Силмарилион

https://ru.wikipedia.org/wiki/Сильмариллион

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Silmarillion

 

«Сильмариллион» как история Арды
Эпоха Длительность Раздел «Сильмариллиона» / описание
Создание мира Айнулиндалэ (Музыка Айнур)
Валаквента  пантеоне Валар)
Эпоха Светильников 33 573 года Квента Сильмариллион
   Мелькор уничтожает Светильники Валар
   Созданы Аман и Средиземье
   Валар поселяются в Амане
Эпоха деревьев 14 373 года Квента Сильмариллион
   Мелькор (Моргот) похищает Сильмариллы
   Унголиант уничтожает Древа Валар
Первая эпоха 590 лет Квента Сильмариллион
   Эльфы сражаются с Морготом в Белерианде
Вторая эпоха 3441 год Акаллабет:
   Падение и затопление Нуменора
Третья эпоха 3021 год О Кольцах власти и Третьей эпохе
   (краткое содержание «Властелина колец»)
Четвёртая — Шестая эпоха более 6000 лет (По настоящее время, современный мир[T 1])

 

The Silmarillion as the History of Arda
Age Duration
years
Silmarillion Section / description
Creation ——— Ainulindalë (The Music of the Ainur)
Valaquenta (on the pantheon of the Valar)
Years of the Lamps 33,573 Quenta Silmarillion
   Melkor destroys the Two Lamps
   Aman and Middle-earth created
   The Valar move to Aman
Years of the Trees 14,373 Quenta Silmarillion
   Yavanna creates the Two Trees of Valinor to restore light to the world
   Awakening of the Elves and start of the First Age
   Melkor (Morgoth) steals the Silmarils
   Ungoliant kills the Two Trees of Valinor
First Age (cont'd) 590 Quenta Silmarillion
   Elves fight Morgoth in Beleriand
Second Age 3,441 Akallabêth:
   Númenor drowned
Third Age 3,021 Of the Rings of Power and the Third Age
   (summary of The Lord of the Rings)
Fourth to Sixth Ages over 6,000 (To present day, modern life[T 4])
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...