Отиди на
Форум "Наука"

Димитър Общи: Троянският Кон в организацията на Левски


Recommended Posts

  • Потребител
On 13.01.2016 at 18:21, Б. Киров said:

А ти можеш ли да докажеш, че касае именно Поплуканов? Доколкото си спомням, поп Кръстю е дал комитетски пари да си плати работата по нова къща.

Парите са усвоени от Марин Поп Луканов по време на прехвърлянето на револверите.....и по мои сметки и доказателства са около 3000 гроша (с тези пари е можело да се купи къща средна хубост)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребител
On 13.01.2016 г. at 10:28, resavsky said:

Имайте предвид че Левски също не е бил лесен характер.Общи разбира се не е цвете.Но и Левски влиза в безброй лични конфликти и се държи крайно авторитарно.

Е как да се държи Васил Левски? Да го играе ,,лЕберал", при условие, че създава, организира и координира конспиративна организация...Даже мога да кажа, че Левски не е бил достатъчно твърд в налагането на организационната дисциплина..Няма място за дискусиии.Консиративната работа налага само организиранист, потайност, сбординация, дисциплина. Всеки, който не споделя това, просто не следва да се занимава с тайа политическа и подривна дейност. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, andreiS40 said:

Е как да се държи Васил Левски? Да го играе ,,лЕберал", при условие, че създава, организира и координира конспиративна организация...Даже мога да кажа, че Левски не е бил достатъчно твърд в налагането на организационната дисциплина..Няма място за дискусиии.Консиративната работа налага само организиранист, потайност, сбординация, дисциплина. Всеки, който не споделя това, просто не следва да се занимава с тайа политическа и подривна дейност. 

 

Преди 6 минути, andreiS40 said:

 

Според мен една от грешките на Левски (той като всеки човек прави такива) е че още в самото начало не връща обратно на "изпращачите" лицето Д.Общи, което почти със сигурност, е нечии (но не български) агент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Немзанм дали Димитър Общи може да бъде квалифицирам просто, като цитирам ,,Троянски кон въ ВРО"...Вредите, които причинява са огромни.Фактически той разкрива набтурските власти реалните мащаби и структурата на ВРО...За мен той е не просто предател на българската нация..Той е особено безполезна, вредна, твърде хаотична личност. Една от големите грешки на Васил Левски, като конспорато е, че е бил твърде хумамене (това е обусловено от набожността му и силното християнско възпитание )... За да оцелее ВРО, Левски е следвало да неутрализира абсолютйо всеки, който не изпълнява разпорежданията, оспорва субординацията или има и най-малко съмнение за заиграване с турските власти...По-горе в темаъа вече сте го написали, че проблемът е в кадрите...Липсва опитност в поддържаненето на оганизационната дисциплина...При най-малко провинение е следвало да се налага смъртно наказание.....Иначе не става. Примерът с онкова анархистко мекере Димитър Общи, самата доказва правотата на това...Как е могъл Левски да допусне един абсолютен авантюрист, при това прост и лятото гично жаден за власт, да има такова влияние и изобщо участие във ВРО? Следва да се каже, че Васил Левски е бил и доста наивен, по отношение преценката си за хората. Не е бил достатъчно твърд и жесток, както е изисквала сложността и н ждата на ситуацията.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 21.02.2016 г. at 9:30, andreiS40 said:

Немзанм дали Димитър Общи може да бъде квалифицирам просто, като цитирам ,,Троянски кон въ ВРО"...Вредите, които причинява са огромни.Фактически той разкрива набтурските власти реалните мащаби и структурата на ВРО...За мен той е не просто предател на българската нация..Той е особено безполезна, вредна, твърде хаотична личност. Една от големите грешки на Васил Левски, като конспорато е, че е бил твърде хумамене (това е обусловено от набожността му и силното християнско възпитание )... За да оцелее ВРО, Левски е следвало да неутрализира абсолютйо всеки, който не изпълнява разпорежданията, оспорва субординацията или има и най-малко съмнение за заиграване с турските власти...По-горе в темаъа вече сте го написали, че проблемът е в кадрите...Липсва опитност в поддържаненето на оганизационната дисциплина...При най-малко провинение е следвало да се налага смъртно наказание.....Иначе не става. Примерът с онкова анархистко мекере Димитър Общи, самата доказва правотата на това...Как е могъл Левски да допусне един абсолютен авантюрист, при това прост и лятото гично жаден за власт, да има такова влияние и изобщо участие във ВРО? Следва да се каже, че Васил Левски е бил и доста наивен, по отношение преценката си за хората. Не е бил достатъчно твърд и жесток, както е изисквала сложността и н ждата на ситуацията.

 Не би било редно да се пише и говори така за Димитър Общи. Хайде да почнем разговора така, какво вие знаете за Димитър Общи?

Дали е бил авантюрист, като се е дърпал да направи обира?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребители
On 1.03.2016 г. at 14:53, Staski said:

 Не би било редно да се пише и говори така за Димитър Общи. Хайде да почнем разговора така, какво вие знаете за Димитър Общи?

Дали е бил авантюрист, като се е дърпал да направи обира?

 

Оценките са трудни, но да ако започнем с това че "Димитър Общи издава поименно 95 съзаклятници и 52 комитета", от моята гледна тока мога да кажа че е бил човек без скрупули; липсвало му е разбране за това, че правилата трябва да се зачитат (предателството е само краен акт, осъждащ предателя на смърт от организацията); не е можел да различи редното от нередното, правилното от неправилното (предателството би погубило тези хора и косвно семействатата им, и би могло да доведе до унищожаване на организацията), а и най-вероятно му е липсвала кауза.

Т.е мисля че "авантюрист" едва ли е правилната дума за Д. Общий.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, nik1 said:

Оценките са трудни, но да ако започнем с това че "Димитър Общи издава поименно 95 съзаклятници и 52 комитета", от моята гледна тока мога да кажа че е бил човек без скрупули; липсвало му е разбране за това, че правилата трябва да се зачитат (предателството е само краен акт, осъждащ предателя на смърт от организацията); не е можел да различи редното от нередното, правилното от неправилното (предателството би погубило тези хора и косвно семействатата им, и би могло да доведе до унищожаване на организацията), а и най-вероятно му е липсвала кауза.

Т.е мисля че "авантюрист" едва ли е правилната дума за Д. Общий.

Ник, тук темата става много по-широка от личността на Димитър Общи, не съм готов сега да я дискутирам в дълбочина, поради много причини. По-голяма е темата от личността на Общи, защото правилно избраната гледна точка в контекста на темата за провала във ВРО на Левски е не кой е Димитър Общи, а кой и защо изпраща Димитър Общи за помощник на Левски, въпреки явното нежелание на Левски да го приеме като такъв още в самото начало; и по-натам, защо веднъж изпратилите го, не го оттеглят, след началото на личностния конфликт между двамата (той започва буквално веднага), а продължават да го толерират и разширяват пукнатините във ВРО, която накрая стига до разкол и провал. Но това си е тема за цяла монография и иска здраво копаене в източници. При всички случаи, обаче, Димитър Общи става катализатор на бунта срещу авторитета на Левски във ВРО и неговата авантюра в Арабаконак води до гибелта на Апостола.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 14.01.2016 г. at 11:54, Б. Киров said:

Няма начин да не е имало настроения против Левски; той започва една много опасна за всички игра с терора за събиране на пари. Говоря за убийствата. И Никифоров е бил потресен и възмутен от това, особено след убийството на Паисий. Ама иначе как да направиш омлет, без да счупиш яйцата. И като опира ножа до кокала, нашите българи казват - ама защо така, сега и пари ли ще трябва да даваме? Нали знаеш, че им изпраща до частните комитети едно писмо, в което иска от всеки десятък от имотите му, и то в кратки срокове. Иначе финансовото състояние на организацията е направо мизерно - затова си записва разходите за маслинки в тефтера. Правил съм приблизителни сметки - в касата е имало пари за не повече от стотина пушки, а им трябват десетки хиляди. Откъде? А "шкембетата", както ги нарича Левски, не щат да дават, точно двамина такива тарикати подбутват Общи да обере хазната. То не че нещо голямо са могли да купят с ония пари - не повече от хиляда пушки, и с тях и без тях, все тая. Големите пари обаче са в тузовете във Влашко, и Левски щеше доста скоро да им ги поиска по същия неучтив начин като случая с убития слуга в Ловеч. Мале страх, както се пееше в една песничка - "шкембетата" са били напълно наясно какво следва.

И сега (и преди 150 години), това че трудно да откъсвааме от времето си а и от "кесията" си, ни е един наш немалък проблем (на българите)

В световния дарителски индекс сме на 114 място от 145 страни, най-зле сме с доброволчестката дейност. (за всички страни и култури се вижда тенденцията от година на година хората да стават  по-склонни към даряване на пари, и това се отнася и за българите, но така или инче ние сме ниско в класацията)

Логично за мен следва въпроса "аджеба бихме ли се освободили някога сами" с тази народпсихология (тук изобщо не зачеквам една друга особеност, и тя е че като цяло сме консервативни, не сме склонни да поемаме много и по-големи рискове; т.е. визирам високата степен на избягване несигурността и поемането на рискове)

ПС

Звучи брутално и гадно за мен самия (не за другите), но с тези познания, които ги имам по народопсихология - никога не бих се захванал с такива дейности (революция и съзакляничество за освобождение на българите), бих гледал да си бия шута в Америка..
Пак казвам: Нищо лично,  чувствам се българин и никакъв друг..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, nik1 said:

И сега (и преди 150 години), това че трудно да откъсвааме от времето си а и кесиятя си, ни е един наш голям проблем (на българите)

В световния дарителски индекс сме на 114 място от 145 страни, най-зле сме с доброволчестката дейност. (за всики страни и култури се вижда тенденцията от година на година хората да са посклонни към даване на пари, и това се отнася и за българите, но така или инче ние сме ниско в класацията)

Логично за мен следва въпроса "аджеба бихме ли се освободили някога сами" с тази народпсихология (тук изобщо не зачеквам една друга особеност, и тя ече като цяло сме консервативни не сме склонни да поемаме рискове; т.е. визирам високтата степен на избягване несигурността и поемането на рискове)

Богатите, те са проблема за даването на пари, когато става въпрос да се освободим сами. Българските богати по онова време в мнозинството си (както и сега) са паразитно богати, т.н. "чорбаджии" събират богатство в колаборация с турската власт, те са нещо като днешните "олигарси", покрай държавата и делаверата с турските чиновници пълнят кесии, или пък са търговци с доста безскрупулен манталитет; при гърците например не е било така, там богатите им хора щедро развързват кесии и даряват пари за въстанието, и тези в Гърция и онези в чужбина - но гърците, когато тръгват да вдигат въстанието си вече имат крупни корабособственици, точно те участват активно в битките. Нашите богати българи не дават пари за въоръжено въстание, с малки изключения; пари са давали занаятчиите, хората от еснафа (тогавашната средна класа), в Ловеч, както пише д-р Стоянов всеки член на комитета си купува пушка, това не е било евтино, една пушка е струвала над 1000-1500 гроша, с 10 000 гроша е можело да вдигнеш къща. Но богатите, щом опира до пари, казват на Общи - я отиди обери пощата в Арабаконак, и се почва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минути, nik1 said:

Звучи брутално и гадно за мен самия (не за другите), но с тези познания, които ги имам по народопсихология - никога не бих се захванал с такива дейности (революция и съзакляничество за освобождение на българите), бих гледал да си бия шута в Америка..
Пак казвам: Нищо лично,  чувствам се българин и никакъв друг..

Е да, но живеем в 21-век, а тогава е било 19-ти, национализмът е бил най-великата идея, хората, много от тях, са били готови да жертват живота си в името на национална държава; всяко нещо с времето си. Не бива да ги преценяваме от наша гледна точка, според мен. Но и не можем да ги съдим.

P.S. То и в Америка през 1860-65 здраво са се клали във войната между Севера и Юга - 600 000 убити, най-кървавата война за американците.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съгласен съм, така е,  няма да споря с теб, само ще отбележа че и на среднякът кесията му е завързана добре за общото благо (200-те лева които ти оцени,по 25 на човек за общия фонд)

Просто не даваме за благотворителност (като цяло).
Ще си приназня най-чистосърдечно: аз лично давам пари (без да съм "средняк"), но време не дарявам (не откъсвам от времето, което го имам не като да го нямам); От близките ми и познтите ми ,много малко хора даряват пари (те са по-скоро от по-младите,и са изклчения)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, nik1 said:

Съгласен съм, така е,  няма да споря с теб, само ще отбележа че и на среднякът кесията му е завързана добре за общото благо (200-те лева които ти оцени,по 25 на човек за общия фонд)

Просто не даваме за благотворителност (като цяло).
Ще си приназня най-чистосърдечно: аз лично давам пари (без да съм "средняк"), но време не дарявам (не откъсвам от времето, което го имам не като да го нямам); От близките ми и познтите ми ,много малко хора даряват пари (те са по-скоро от по-младите,и са изклчения)

Свършиха ми плюсовете; благотворителност е когато помагаш на човек, аз на някои просяци давам и то щедро, на други не, зависи според човека. Ако говориш за ББД, за мен това не е благотворителност, а усмирителна риза за бедните, за да са спокойни богатите, доста грубо казано де.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, Б. Киров said:

Е да, но живеем в 21-век, а тогава е било 19-ти, национализмът е бил най-великата идея, хората, много от тях, са били готови да жертват живота си в името на национална държава; всяко нещо с времето си. Не бива да ги преценяваме от наша гледна точка, според мен. Но и не можем да ги съдим.

Съгласен съм.

Въпросът не опира до смъртта ми (всички хора умираме някога), въпросът е, че не ми се пие от отровата на разочарованието..Не съм толкова "силен" човек (или съм пил доста вече:)). А всички големи и по-малки поборници са били разочаровани от народа си (Имам петте тома Милетич за македонските борби и въстания и на времето си ги четях редовно)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Б. Киров said:

 Ако говориш за ББД, за мен това не е благотворителност, а усмирителна риза за бедните, за да са спокойни богатите, доста грубо казано де.:)

Да така е :)!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 26 минути, nik1 said:

Съгласен съм.

Въпросът не опира до смъртта ми (всички хора умираме някога), въпросът е, че не ми се пие от отровата на разочарованието..Не съм толкова "силен" човек (или съм пил доста вече:)). А всички големи и по-малки поборници са били разочаровани от народа си (Имам петте тома Милетич за македонските борби и въстания и на времето си ги четях редовно)

Или Петко Р. Славейков: "Не сме народ, а мърша!", после обаче му минава и пише възвишени възрожденски химни в прослава на българите. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
On 1/7/2017 at 11:04, nik1 said:

И сега (и преди 150 години), това че трудно да откъсвааме от времето си а и от "кесията" си, ни е един наш немалък проблем (на българите)

В световния дарителски индекс сме на 114 място от 145 страни, най-зле сме с доброволчестката дейност. (за всички страни и култури се вижда тенденцията от година на година хората да стават  по-склонни към даряване на пари, и това се отнася и за българите, но така или инче ние сме ниско в класацията)

Логично за мен следва въпроса "аджеба бихме ли се освободили някога сами" с тази народпсихология (тук изобщо не зачеквам една друга особеност, и тя е че като цяло сме консервативни, не сме склонни да поемаме много и по-големи рискове; т.е. визирам високата степен на избягване несигурността и поемането на рискове)

ПС

Звучи брутално и гадно за мен самия (не за другите), но с тези познания, които ги имам по народопсихология - никога не бих се захванал с такива дейности (революция и съзакляничество за освобождение на българите), бих гледал да си бия шута в Америка..
Пак казвам: Нищо лично,  чувствам се българин и никакъв друг..

Много си прав Ник! за СЪЖАЛЕНИЕ сим много прав!

Българите не обичат да отделят от средствата си и от времето си за някаква обща кауза! Такива неща ги правят единицаи, като тези единици, / накои от тях / са водени от стремеж за по-нататъщно осребряване на заслугите! Идеалистите в нашия народ са малцина! Примери БОЛ!

Трябва да си го кажем, не просто сме нямали потенциал сами да предизвикаме политичеки катаклизъм в Осмаската империя и да се освободим, но и като народ сем нямали достатъчно готовност да се направят необходимите жертви за това! Да не разводняваме темата обаче!

От колективната ми работа с българи, съм разбрал, че най-често срещания модел на поведение в някаква обща работа е да се даде от другите, а аз, като може да не дам или по-малко да се овътрям! Това е! С такава житейска философия, оцеляването е поединично! Такива хора не можеш да ги мобилизараш с някаква кауза, било то и такава с общонационална значимост!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1/7/2017 at 11:36, nik1 said:

Съгласен съм.

Въпросът не опира до смъртта ми (всички хора умираме някога), въпросът е, че не ми се пие от отровата на разочарованието..Не съм толкова "силен" човек (или съм пил доста вече:)). А всички големи и по-малки поборници са били разочаровани от народа си (Имам петте тома Милетич за македонските борби и въстания и на времето си ги четях редовно)

Понеже темата е за класическото Възраждане и за Левски, само ще кажа, няма смисъл да отидаве до освободителното движение  в Македония! Вижте каква е съдбата на Ботев 1876г., откакто стъпва на Козлодуй! 

Такъв поет и политически водач / за военен не става е е насътоятелен, като такъв / е принуден да изживее огомно лино разочарование от делото на живота му! напрактика пасивността / да не кажа откровеното дезертьорство, близко до предателство на ,,апостолът" на Трети революционен окръг - Стоян Заимов/ го убива психически...

Колкото повече четеш за историята на българското националноосвободително двигение, откриваш все повече и повече болезнени истини и поводи за горчив размисъл и разочарование!

Просто българите са били ,,готови" за свободата си, ако може друг да се бие за нея и друг да мре...

Само да Ви кажа...От 2.5 милиона българи в рамките на Османската империя, колко се бият в състава на българското Опълчение, инкопрорирано в руската имепартовска войства в Освободиелната война от 1877-1878г - малко над 11 000 / ЕДИНАДЕСЕТ ХИЛЯДЗИ / души!

Общо, дори по най-смели цифри, с оръжие в ръка подпомагат придвижването на руската армия не повече от 35 000 души....

Съжалявам, но убеден съм, че доста повече българи, към започването на Руско-турската Освободителна война / 1877-1878г. / са имали достъп до огнестрелно оръжие!!!

Една шепа хора, от цял народ!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2/19/2017 at 20:20, kramer said:

Кой всъщност е Кукловодът във филма за Васил Левски? Дето пряко поставя задачи на Общи?

,,Кукловодът" е НИКИ СОТИРОФФФФ!

ХИ-ХИ-ХИ-ХИ-ХИ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.02.2017 г. at 20:20, kramer said:

Кой всъщност е Кукловодът във филма за Васил Левски? Дето пряко поставя задачи на Общи?

Барон Бонър.Търсач на съкровища и английски консул в Цариград...:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ники, Андрей вие сте прекалено черногледи и искате прекалено много от българския народ. Според Захари Стоянов ситуацията със Сърбия и България е коренно различна. Според него успеха на сръбското въстание се дължи на;

1 Бедността на сърбите. Той казва, че много сърби нямали даже един забит кол и поради това били готови да жертват живота си. Българите пък имащи къщи, стада и ниви не били готови да се жертват.

2 Помощта на Австрия, която помагала с пари, оръжие и била база на сръбските четници.

Прочее от малко по късно време великия кормчия Мао който е капацитет по партизанската война дава същата рецепта за успешно освобождение. Безопасна база където партизаните да могат да починат и се обучават, оръжие и пари от съюзник и разбира се най важното масова поддръжка сред населението.

Гръцката революция също не минава без чужда помощ, даже един интелектуалец като Байрон им помага с пари и даже лично участие. Да не говорим за руско-турската война от 1828 която е в помощ на Гърция със съгласието на цяла Европа.

Колко пари са получили българските революционери от чужди страни? Колко бази са имали, че аз се сещам само за легиите. Колко оръжие са получили?

Можем само да сведем глави в почит пред възрожденците, които нямайки никаква възможност за съпротива жертват всичко в името на свободата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...