Отиди на
Форум "Наука"

Позитивно и любопитно за България


Recommended Posts

  • Потребител

Иска ми се да си направим един списък с български открития, изобретения и постижения, обективно и без да претендираме за изчерпателност.
Повод да започна тази тема е, че в нета такава тема няма. Има само с такова заглавие, но вътре е наблъскано с митове. И в този форум има "23 велики открития на българите, които промениха света" съхраняваща 11 лъжи и 4 със съмнителна достоверност.
Моля посочвайте само факти, които могат да се проверят (имат източници), независимо дали са променили света. И избягвайте колективен и неясен принос в международни екипи.

Аз ще почна :)

Космическата храна. България е третата страна след СССР и САЩ, която подготвя специална храна за своите космонавти. В Института по криобиология и лиофилизация се подготвят различни продукти във вакум. Има голямо разнообразие – включително супа топчета, мусака, сърми, ядки, плодове, кисело мляко с овесено брашно и много други. Храната има трайност до 5 години. За първи път самостоятелно отгледана зеленина в създадената от българските учени оранжерия опитва екипажът на станцията МИР.

 

Лавандула. От 2012 г. (проверено за 2012 и 2014 г.) България е най-големият производител на лавандула в света, като измества по този показател Франция. Добиваме около 120 тона лавандулово масло годишно.
Розово масло. През 1930-те България е световен лидер с 4/5 от световното производство на розово масло. В момента е Турция, но не мога да намеря данни, дали сме на второ място по площи и добиви.
Слънчоглед. През 2012 г. е на второ място, а през 2013 година България е най-големият износител на слънчогледови семена в световен мащаб и държи дял от 17,8% от световния износ на тази стока. Реколтата е 1,4 млн. т за 7-8 млн. дка насаждения.
Пшеница. През 2011 г. България е на 12-то място.

За 2012 попаднах на доста статистика от http://www.segabg.com/article.php?id=663422 за българския износ в световен мащаб (65-о място в света по износ):

  • втори в света по износ на концентрат за благородни метали (по един неприятен повод с износа на златото от "Челопеч Майнинг")
  • на второ място за патешко и гъше месо
  • на второ място за "зърна, сплескани или на люспи, различни от овесените" (15,4% за 2013 г.)
  • на второ място за слънчогледови семена
  • на второ място за временно консервирани череши (20,3% за 2013 г.)
  • на второ място за семена от кориандър
  • на трето място за седалки и капаци за тоалетни чинии
  • на трето място за нерафинираната анодна мед
  • на трето място за калцинирана сода
  • на 11-то за царевица (1,6% за 2013 г. от световния износ)
  • на 18-то за цигари

За 2013 г.:

Код от МТ   Стока Място  

Износ  (хил.щ.д.)

110419 Зърна, сплескани или на люспи, различни от овесени 1   25429
120600 Слънчогледови семена   1   743625
740200 Нерафинирана анодна мед   2   1035069
020735 Патешко и гъше месо   2   91306
081210 Временно консервирани череши   2   19483
090920 Семена от кориандър   2   17165
283620 Калцинирана сода   3   230245
240110 Тютюни на листа   3   209564
120590 Рапица   3   118368
392220 Седалки и капаци за тоалетни чинии 3   53893
261690 Руди на благородните метали и техни концентрати, различни от сребърните 4   349307
740911 Медна ламарина   4   155055
691010 Изделия за баня и кухня от порцелан 4   103364
550961 Прежди от акрилни влакна, смесени с вълна 4   40869
790500 Цинк на листа и фолио   4   38762
740929 Медно-цинкова ламарина   4   23358

Лидерски позиции в износа на България за 2013 г.:

651-Iznos033.jpg.d08a4a67b7edbf950793512

Водещи стокови групи в износа на България за 2013 г.:

651-Iznos01.thumb.jpg.6901a6203a495e2664

Водещи стоки в износа на България за 2013 г.:

651-Iznos022.jpg.787e4919e20aa67847afa06

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 63
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Инженерни науки

 "Челопеч Майнинг" сега се казва "Дънди Прешъс Металс Челопеч" - за протокола.

Няма влизам в полемика за неприятния повод, въпреки че ми е любопитно.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Златните консесии не са в национален интерес. "Война" се води за разсекретяването условията при които чужди фирми изнасят благородни метали на безценица, без дори да се отчитат. По неофициална информация печалбата за "Дънди” от златодобив в периода 1999-2014 г. е близо 7 млрд. лв, от които само 70 млн. лв. са останали в България като концесионна такса.

Иначе от износа, а и не само, може да кажем, че България е една страна с много плодородна земя и богата на ценни руди. На село като кОпахме кладенеца и намерихме бая злато, но беше доста пръснато (във вид на люспи) и така и нищо не го направихме. Аз си играх да го чистя с вода, пробвах и да го топя, но така и не можах да го отделя от пръстта. Детска работа :biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Колега (съфорумец), навлизаме в една необятна област от която ....

  Ако тръгна да обяснявам ще трябва да засегна малко и политика. А не ми е и работа.

Гледането на телевизия "Алфа" не влияе добре на човек, само казвам.

Относно златото в кладенеца ти - Джек Лондон как го е нарекъл - златото на глупаците. Хубаво си направил. Пирит е било най-вероятно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мислех да не се намесвам повече в обсъждането на българските открития,  изобретения и  постижения, но  изпадам в голямо недоумение пред статистиките с тия трудови постижения . Лавандулата, розовото масло, рапица, калцинирана сода и т.н. са хубави работи, но може би не са съвсем на място, Специално проверих, да не би да има някаква промяна, но  тук пише,  че подфорумът е :

"Науката по света и у нас

За развитието на науката, научните списания, рецензии и всичко, което разбирате като наука, като общо понятие се обсъжда тук!"

Като гледам, представата кои  постижения са по-важни не се е променила през последните десетилетия...

 

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Форумът така се оспамва, че от много думи и "умни" мисли се преминава към възпаление на мозъците, ако въобще има такива. Венсеремос!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, Doris, като си обърнала внимание, че съм сгрешил раздела, каква е файдата да спамиш темата? Пиши до администрацията да я преместят, пък ако не им се занимава да я изтрият. Подведох се по една друга тема, която започва с кисело мляко, но там не негодуваш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В темата с киселото мляко  малко се помайтапихме за шопската салата , чушкопека и други подобни като "научни" открития , но имаше и сериозна част - какво е научно откритие, патент колко са българските научни открития. От тая тема също може да излезе нещо полезно, кой знае...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази я замислих по-общо, в стил "любопитно за България". И това е защото срещам разни "най" в позитивния смисъл, отнасящи се за България, които са малко популярни. Щом казваш, значи и онази тема в която променяме света, но предимно с изфабрикувани факти, има своите достойнства, но като повлече с копи-пейст от класации на ламери, първото впечатление не е добро, а критерия по който се пише в темата става съмнителен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, vorfax said:

Иска ми се да си направим един списък с български открития, изобретения и постижения, обективно и без да претендираме за изчерпателност.

primo.nalis.bg
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, vorfax said:

Тази я замислих по-общо, в стил "любопитно за България". И това е защото срещам разни "най" в позитивния смисъл, отнасящи се за България, които са малко популярни. Щом казваш, значи и онази тема в която променяме света, но предимно с изфабрикувани факти, има своите достойнства, но като повлече с копи-пейст от класации на ламери, първото впечатление не е добро, а критерия по който се пише в темата става съмнителен.

Ако питаш за темата "Митове и легенди..." - да, тя засяга проблема за невярната информация, също и за тенденциозността и идеологизирането при представянето и, това са интересни и актуални проблеми и не случайно предизвиква голям интерес. Но ти сам виждаш, че срещаш отпор и неразбиране, според мен, защото  както отбеляза Дедо Либен удари махалото в другата посока - на абсолютно отричане. Поне такова впечатление остава. А в много митове има и истина, също ситуацията рядко бива черно-бяла.. Например за Димитър Съселов  - наистина е участвал в откриването на най-далечната планета ( но за 2003), също с уточнението - планета, въртяща се около една звезда. Работата е в това, че откриването на планета с транзитен метод трябва да се потвърди и с някой друг и чак тогава се брои за открита. Идеята на цялото това търсене на екзопланети е в намирането на подходящи за живот планети, а не  да са най-далечни и Димитър Съселов е един доста популярен учен в тази област.

Много от засегнатите от теб теми като митове лично на мен не ми бяха правили кой знае какво впечатление и тъкмо с идеята за оборването им ми станаха интересни. Предполагам, би било добре да се дискутират по-подробно, но без идеологизиране, защото идеологизирането кара хората да влизат в конфликт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минъти, Doris said:

Но ти сам виждаш, че срещаш отпор и неразбиране, според мен, защото  както отбеляза Дедо Либен удари махалото в другата посока - на абсолютно отричане.

Неразбирането е от нечетене какво съм написал, така че не ме тревожи. Има една мисъл, която смятам за много ценна, и тя е, че когато някой говори за теб казва много и за себе си. Повечето, които уж критикуваха темата, защото те нямаха аргументи, ами нападаха мен, като класическа проява на безсилие да отрекат изложеното, обрисуваха лош личен образ, поради което не бях афектиран от думите им. Ти например ме изненада, защото имах добро впечатление от теб, и не разбрах защо се противиш. Естествено е да има и скептицизъм за това дали пък темата не е създадена, по думите на Дедо Либен, да се отрече нещо положително, но мисля, че положих достатъчно усилия да не омаловажавам ничий принос, даже влизайки в излишни обяснения няколко пъти колко сме готини българите.

Преди 6 минъти, Doris said:

... за Димитър Съселов  - наистина е участвал в откриването на най-далечната планета ( но за 2003), също с уточнението - планета, въртяща се около една звезда.

Интересно. Това е ново твърдение, което иска нова проверка. Никой не може да ме упрекне, че съм излишно скептичен, струпах доста примери, че лековерието е лош съветник.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе стига с тези полемики. Доброто впечатление беше, че си обективна и че си уравновесена. По това, че не си второто ме изненада повече от това, че не си първото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти сега виж как да впишеш лавандулата и другите статистики, дето си ги изтипосал тука като научни "открития, изобретения и постижения" , а за мен не бери грижа :).

П.П. Сега разгледах и митоборската ти теза за Димитър Чернев. Той е изобретил е слънчева батерия, само че не фотоволтаична, а на базата на зеолити, която може да служи  за охлаждане или затопляне на сгради.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има ли някакви статистики за производството и износа на тиквени семки, интересуваме на кое място сме в света :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За 2012 г. сме извън топ 10 производители на тикви:

China China 6,140,840
India India 4,424,200
Russia Russia 988,180
United States USA 778,630
Iran Iran 695,600
Egypt Egypt 658,234
Mexico Mexico 522,388
Ukraine Ukraine 516,900
Italy Italy 508,075
Turkey Turkey 430,402

През 2012 г. производството в България е 5125 тона (тикви, за семки не знам).

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодарение на Южняк прехвърлям данни, с които ми спами темата за митове. Ако повече хора се дразнят от митовете или от това, че се изобличават митовете, току виж тази тема станала дълга и полезна :biggrin:

За 2012 г. сме на 45 място по брой патенти (144) в света и на 57 място в света по патенти на глава от населението.

http://www.worldmapper.org/display.php?selected=167#

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още една статистика - митоборчеството създаде повече митове от митотворчеството. :biggrin:

Ако има някой раздразнен, това  е авторът на митоборческите теми, другите  се забавляват.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Международен комитет за тих шах (МКТШ)

  • България е единствената страна в света, която е имала световни шампиони едновременно за мъже, жени, ветерани и хора с увреден слух.
  • Веселин Георгиев (България) и Momjir Svabensky (Чехия) са единствените играчи печелили 3 пъти индивидуални шампионски титли на Световни първенства на МКТШ.
  • Първият в историята играч на МКТШ, който получава титлата гросмайстор е българина Наско Недев (1959 г.). 4-ти е Емил Лулчев (1965 г.), 6-и е Нешо Мустакерски (1970 г.), а 18-ти – Веселин Георгиев (1998 г.) от общо 21 до 2006 г., с общ брой превъзхождащ всички останали държави.
  • Нешо Мустакерски е един от 12-те международни майстора на МКТШ към 2006 г.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-голямото 3D кино на Балканския полуостров

M-tel IMAX е първото 3D IMAX кино на Балканския полуостров. То принадлежи към веригата от най-модерни кина в света, благодарение на своите характеристики:

  • амфитеатрална кинозалата с 400 места
  • най-големият киноекран на Балканите, който е 18 м висок и 24 м широк
  • най-големият прожекционен апарат на Балканите, който позволява показването на 48 кадъра в секунда
  • най-мощната на Балканите звукова система с IMAX Personal Sound Environment, която е специално проектирана, 6-канална звукова система с високоговорители с мощност 15 000 kW
Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...