Отиди на
Форум "Наука"

Тъмна енергия


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Често в последните години се говори за така наречената тъмна енергия, която е причина за разширяването на вселената с постоянно нарастваща скорост. Самото разширение е открито от Едуин Хъбъл, който установил червено отместване в спектрите на наблюдаемите галактики. Преди време гледах един научнопопулярен филм, в който се обясняваше че независимо от коя галактика наблюдаваме ще установим същото нещо. След време гледах друг филм, в който ставаше дума за сблъсъци между галактики, включително това че нашата галактика ще се сблъска с галактиката Андромеда след няколко милиарда години. Тогава се запитах как е възможно хем всички галактики да се отдалечават една от друга, хем да има сблъсъци? Това на мен ми звучи като парадокс. Интересно ми е какво мислите по въпроса? Чудя се аз ли пропускам нещо или някъде има много сериозна грешка?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е, пространството се разширява, галактиките се разбягват. В един момент небето ще бъде пусто и беззвездно. 

Галактиките се отдалечават защото се разширява пространството, но има галактически купове, които въртят около общ център /атрактор/ , което води до колизии от време на време.

Не е парадокс..По тази логика и астероидите не трябва да сблъскват с планетните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговора. Значи определението за тъмната енергия което съм гледал е неточно. Не трябва да се казва че всички галактики се отдалечават една от друга, защото явно гравитацията при определени условия надделява и се получават колизии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Curiosity said:

Здравейте,

Често в последните години се говори за така наречената тъмна енергия, която е причина за разширяването на вселената с постоянно нарастваща скорост. Самото разширение е открито от Едуин Хъбъл, който установил червено отместване в спектрите на наблюдаемите галактики. Преди време гледах един научнопопулярен филм, в който се обясняваше че независимо от коя галактика наблюдаваме ще установим същото нещо. След време гледах друг филм, в който ставаше дума за сблъсъци между галактики, включително това че нашата галактика ще се сблъска с галактиката Андромеда след няколко милиарда години. Тогава се запитах как е възможно хем всички галактики да се отдалечават една от друга, хем да има сблъсъци? Това на мен ми звучи като парадокс. Интересно ми е какво мислите по въпроса? Чудя се аз ли пропускам нещо или някъде има много сериозна грешка?

Погледни  тук, и ще ти се изяснят нещата,

Точно тук не бих гледал. има сайтове и информация с доказано качество /висок инпакт фактор/, а не някакви съмнителни конспиративни теории публикувани в блогове.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.06.2016 г. at 12:49, Гагов said:

Точно тук не бих гледал. има сайтове и информация с доказано качество /висок инпакт фактор/, а не някакви съмнителни конспиративни теории публикувани в блогове.

дай да ги видим тези сайтове, аз дадох линк, защото картинката обяснява правдоподобно. Ти като имаш по добро обяснение защо не го дадеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гага, те са бая на брой:-) И ще можеш ли да разбереш написаното също тъй, щото аз не съм сигурен... Ето ти като за начало нещо от търсачка: https://scholar.google.bg/scholar?hl=en&q=dark+energy&btnG=&as_sdt=1%2C5&as_sdtp= 

Приятно четене, ако ти стиска:-)

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...