Отиди на
Форум "Наука"

Какво правите, за да се промени каквото и да е?


Recommended Posts

  • Потребител

Може би много хора ще се съгласят, че живеем в не особено хубави време. Че даже изглеждат доста лоши като цяло. И тук идва естественият въпрос какво вие правите, за да се промени ситуацията? Отиването на протести - смисъл никакъв, защото това не променя практически нещата. Правенето на партия е същото нещо, защото е ясно че при сегашната ситуация шансовете на вашата супер партия са нула. Обсъждането на проблема и предлагането на решения са също безсмислено нещо, защото отново няма кой да последва предложенията ви.

Аз конкретно считам, че това което човек трябва да прави е това в което той е най-силен. Аз например съм се фокусирал към технологиите. Там нещата също не е са розови, както много хора може да си помислят. Моделът на обществото в което единственият смисъл и ценност е печаблата на пари е изродили драстично и информационните технологии. Посредствени като основа технологии се надуват, лъска, рекламират и ти се натрапват като обучение, просто защото изкарват пари. Понякога ти се подслаждат с топ научни и технологични изобретения, но това определено не е решение. От друга страна същите тези технологии изкарват и огромно количество електронен боклук, като същевременно с това ти създават и човешки интелектуален "боклук", ама кой ти мисли за това.

Това което мисля, че мога да права и правя на практика е да описвам най-различни технологии, свързани с хардуер и софтуер. Основен принцип на тези разработки е взаимстван от науката (занимавам се с математика) и се състои в изключително голяма гъвкавост на разработвания "продукт", както и изключително дълъг и задълбочен негов анализ на всякакви негови аспекти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тогава, това ще ти хареса - направеното по  идеята се "продавало" заради интересност!:animatedwink:

http://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Naj-dobrite-optichni-iliuzii-2016-video_50728.html

Най-добрите оптични илюзии 2016 (видео)

 

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Малоум 2 said:

Тогава, това ще ти хареса - направеното по  идеята се "продавало" заради интересност!:animatedwink:

http://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Naj-dobrite-optichni-iliuzii-2016-video_50728.html

Най-добрите оптични илюзии 2016 (видео)

 

Честно казано не схванах това което показваш какво изобщо общо има с темата, която повдигнах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, xyz1 said:

Честно казано не схванах това което показваш какво изобщо общо има с темата, която повдигнах.

Ако се прави нещо интересно, дори и илюзия да е продуктът, може евентуално да се продава. Показват находчива връзка: между интересни научни постижения (в клипчета) и възможен бизнес.

 

(пп - за себе си, съм установил - колкото по-печелившо е изобретеното, толкова по- ... реализацията му не зависи  от автора.:animatedwink:)

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз дори и не работя, че съм съвършен, и в това е моето несъвършенство, което не мога да преодолея.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 часа, xyz1 said:

Може би много хора ще се съгласят, че живеем в не особено хубави време. Че даже изглеждат доста лоши като цяло. И тук идва естественият въпрос какво вие правите, за да се промени ситуацията? Отиването на протести - смисъл никакъв, защото това не променя практически нещата. Правенето на партия е същото нещо, защото е ясно че при сегашната ситуация шансовете на вашата супер партия са нула. Обсъждането на проблема и предлагането на решения са също безсмислено нещо, защото отново няма кой да последва предложенията ви.

Аз конкретно считам, че това което човек трябва да прави е това в което той е най-силен. Аз например съм се фокусирал към технологиите. Там нещата също не е са розови, както много хора може да си помислят. Моделът на обществото в което единственият смисъл и ценност е печаблата на пари е изродили драстично и информационните технологии. Посредствени като основа технологии се надуват, лъска, рекламират и ти се натрапват като обучение, просто защото изкарват пари. Понякога ти се подслаждат с топ научни и технологични изобретения, но това определено не е решение. От друга страна същите тези технологии изкарват и огромно количество електронен боклук, като същевременно с това ти създават и човешки интелектуален "боклук", ама кой ти мисли за това.

Това което мисля, че мога да права и правя на практика е да описвам най-различни технологии, свързани с хардуер и софтуер. Основен принцип на тези разработки е взаимстван от науката (занимавам се с математика) и се състои в изключително голяма гъвкавост на разработвания "продукт", както и изключително дълъг и задълбочен негов анализ на всякакви негови аспекти.

Тоест си популяризатор на науката (освен математик) или.. Преподавател? Или пишеш софтуер?

Аз за съжаление се изгубвам в раабота и не правя нищо за да променя нещата. В смисъл имам някакъв принос, но трудно може да ми се цени въздействието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, xyz1 said:

Може би много хора ще се съгласят, че живеем в не особено хубави време. Че даже изглеждат доста лоши като цяло. И тук идва естественият въпрос какво вие правите, за да се промени ситуацията? 

Насочвам вниманието си към нещо, което ме интересува. Така то се проявява в живота ми. Наред с него започват да се появяват куп възможности. Въз основа на наблюдения и трезва преценка избирам определена нишка и следвам кълбото. Имам пословично търпение и способност да развързвам гордиеви възли. Но ако злоупотребят с търпението ми, оставям поредния възел на някой друг, а аз започвам сама да си преда преждата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Joro-01 said:

Тоест си популяризатор на науката (освен математик) или.. Преподавател? Или пишеш софтуер?

Аз за съжаление се изгубвам в раабота и не правя нищо за да променя нещата. В смисъл имам някакъв принос, но трудно може да ми се цени въздействието.

За момента проектите ми са само на сухо, защото още съм в ранен етап на разучаването на методите за популяризиране не нещо толкова различно като технология. Иначе пиша софтуер и пиша документация, които представляват осъвременен и развит вариант на световните информационни технологии от 80-те. Много софтуерни и хардуерни технологии от онова време са зарязани без да са изживели времето си. Тук не говоря за хардуерни вкаменелости като перфокарти, а примерно за множество високо стилни езици за програмиране (и доста други неща).

insighting, това което правиш според теб има ли шансове да го предадеш и на други хора (да ги запалиш така да се каже). Как преодоляваш проблема, когато това което се опитваш да правиш има отвратителна среда за развитие. Аз например по последния проблем решение не съм намери - за момента нещата както вече споменах основно ги правя на сухо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, xyz1 said:

insighting, това което правиш според теб има ли шансове да го предадеш и на други хора (да ги запалиш така да се каже). 

Постоянно го правя. Без да искам. Дали е дарба, или проклятие... не зная. Но хората твърде често се чудят каква е причината... не могат да приемат нещо просто така и... в резултат започват да мислят нерационално.

Цитирай

Как преодоляваш проблема, когато това което се опитваш да правиш има отвратителна среда за развитие. 

Такава среда не съществува. Просто има хора, от които зависим. Някои от тях са против нещата да се случват. Да промениш характера на човек е много трудно, но затова пък можеш да промениш условията, в които той да изяви най-добрата си страна.

Цитирай

Аз например по последния проблем решение не съм намери - за момента нещата както вече споменах основно ги правя на сухо.

Преди години, когато изучавах Perl, разполагах с полезен справочник, в който имаше поместена информация за множество канали на разпространение. Сигурна съм, че съм запазила поне част от тях. Ще ги потърся.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Открих главната връзка, но към днешна дата правят редизайн на каталога. Така че ще дам линк по-късно. Иначе би било добре да се открият подходящи медии за компютърни новини, които поместват информация за нови продукти или услуги (нещо като нашето download.bg). Обикновено това се прави под формата на ревюта (специални прегледи), като се представя специфична информация. В чужбина оформлението изисква описание на продукта/услугата в обем 25 реда по 60 знака, несерифен шрифт, поместени в текста ключови думи с препратки към специфичната информация. За всяка медия се прави различна презентация. Понеже работата е доста трудоемка за сам човек, се ползват размножители на текстове. Веднъж написан текст получава множество варианти от програмата, в която предварително се задават определени параметри.

За повече идеи:
findarticles. com 
theregister.co. uk
nl.newsbank. com
thepaperboy. com
newsnow.co. uk
intuit. ru/studies/courses/2302/602/lecture/13001?page=1
elitarium. ru/rasprostranenije_tovarov_uslug
elitarium. ru/reklama_marketing_torgovojj_tochki_zakony_privlekatelnosti
elitarium. ru/vidy-metody-sbora-informacii-marketingovye-issledovanija

P.S. При поставяне в лентата на браузъра премахнете шпацията

Редактирано от insighting
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 4.07.2016 г. at 16:23, xyz1 said:

Живеем в не особено хубави времена. И тук идва естественият въпрос какво правите вие, за да се промени ситуацията?

Отиването на протести - смисъл никакъв, защото това не променя практически нещата. Правенето на партия е същото нещо, защото е ясно че при сегашната ситуация шансовете на вашата супер партия са нула. Обсъждането на проблемите и предлагането на решения са също безсмислено нещо, защото отново няма кой да последва предложенията ви.

Аз конкретно считам, че това, което човек трябва да прави, е това, в което той е най-силен. 

Съгласен съм, че от протестите няма смисъл, понеже не водят до промяна, а ако доведат, промяната може да се окаже още по-неприятна, отколкото преди самите протести. Влизането в съществуваща партия няма смисъл, понеже там решенията се взимат отгоре-надолу, а мненията на редовите членове нямат значение за ръководството. Създаването на нова партия е възможно решение, но такава партия почти никога няма да дойде на власт, а може и да стане част от статуквото. Добрите идеи за промяна на статуквото и решенията на проблемите няма кой да чуе, а и да ги чуе някой, той най-вероятно ще ги открадне и с тях ще си направи своя популистка партия. 

Наистина, човек трябва да прави онова, което може да прави най-добре. За съжаление в днешно време не винаги това е възможно (трябва да се печелят пари, а парите понякога се печелят в друга сфера, а не - в тази, в която човек е най-добър), но все пак... Бих добавил максимата "Мисли глобално, но действай локално!".

Колкото до мен самия, гледам да работя това, което умея най-добре (макар понякога да се случва да работя и в други сфери), а когато не работя това, в което съм най-добър, се старая да работя по възможно най-добрия начин и да извлека някакви знания и умения от другата сфера. Ако трябва да конкретизирам, занимавам се с преподаване, с преводи и с редакции на преведени текстове. Един ден може да стана (съ)автор на учебници или министър на образованието. Защо - не?!

От друга страна, не спирам да чета, да се самообразовам. Когато имам време, пиша по форумите, пиша и превеждам статии за нашето списание. Популяризирам някакви неща. Благодарение на мои преводи, в българския интернет има уникални текстове, които едва ли щяха да се появят до този момент. (Не бих искал да звуча нескромно, но това е истината.) 

 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обучението и преподаването са най-важните неща. Не може да промениш нещо, ако нямаш ясната и много добре обмислена представа накъде отиваш! Именно за това аз се подготвям най-усилено, въпреки че за разлика от историк го правя в една коренно различна "житейска" област.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...